Obiektywy do bezlusterkowców to zupełnie nowe konstrukcje optyczne i mechaniczne, które zostały zaprojektowane od podstaw do współpracy z nowym typem aparatu cyfrowego czyli bezlusterkowcem. Wyznaczają nowe standardy jakości optycznej, szybkości i komfortu pracy. Obiektywy do bezlusterkowców zostały zaprojektowane z myślą o optymalnej odległości od matrycy, co umożliwia między innymi uzyskanie doskonałej jakości optycznej nawet przy całkowicie otwartej przysłonie, szybszej pracy autofokusa czy lepszej komunikacji między aparatem a obiektywem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo małej głębi ostrości, przy zachowaniu wysokiej jakości, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Sprzyja temu także coraz skuteczniejsza stabilizacja obrazu w obiektywach, która współdziała ze stabilizacją w aparacie, potęgując końcowy efekt. Lepsza komunikacja z korpusem pozwala również na sterowanie funkcjami aparatu z poziomu obiektywu.
Aby obiektyw do bezlusterkowca był w pełni kompatybilny z korpusem aparatu należy dopasować go do rodzaju mocowania w aparacie i wielkości matrycy. Producenci aparatów cyfrowych posiadają w poszczególnych modelach różne mocowania. Do najpopularniejszych należą: Canon RF, Fujifilm X, L-Mount, Mikro 4/3, Nikon Z i Sony E.
Należy Pamiętać, że poszczególne obiektywy mimo posiadania pasującego typu mocowania mogą być dedykowane do aparatów z matrycami różnej wielkości. W przypadku zamontowania obiektywu APS-C do pełnoklatkowego korpusu, aparat będzie pracował tylko na odpowiednim wycinku matrycy, natomiast w przypadku użycia obiektywu pełnoklatkowego do aparatu z matrycą APS-C zmieni się kąt widzenia obiektywu i będzie odpowiedni dla ogniskowej pomnożonej przez współczynnik 1,5 lub 1,6. Aby w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych bezlusterkowców najlepiej stosować oryginalną optykę zalecaną przez producentów aparatów. Jednak ze względu na to, że na rynku jest jeszcze bardzo wiele obiektywów do lustrzanek cyfrowych a nawet do aparatów analogowych, producenci bezlusterkowców oferują adaptery umożliwiające stosowanie z nimi starszej optyki. Oprócz oryginalnych obiektywów zalecanych przez producentów bezlusterkowców, jest dostępna na rynku optyka alternatywnych producentów, która jest wyposażona w odpowiednie bagnety i styki, zapewniające kompatybilność z aparatem.
Aby dobrać odpowiedni obiektyw do naszych potrzeb musimy wiedzieć jakie znaczenie w praktyce mają poszczególne cechy i parametry obiektywów, oraz które z nich będziemy chcieli wykorzystać w swojej pracy i twórczości.
Jednym z najważniejszych parametrów obiektywu do bezlusterkowca jest długość ogniskowej. Determinuje ona tak ważne cechy obiektywu jak wielkość przybliżenia, kąt widzenia, głębię ostrości czy nawet jasność obiektywu.
Obiektywy, których długość ogniskowej wynosi około 50mm (przy matrycach pełnoklatkowych) to obiektywy standardowe. Charakteryzują się one doskonałą jakością optyczną, są bardzo jasne, mają niewielkie gabaryt a przy tym są relatywnie niedrogie. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj obiektywu, pozwalający na wykonywanie profesjonalnej jakości zdjęć i filmów nawet w słabym oświetleniu. Sprawdzi się świetnie w portrecie, reportażu plenerowym, sporcie czy fotografii produktowej. Obiekt widziany przez ten obiektyw jest bardzo naturalny, nie jest oddalony ani przybliżony, a kąt widzenia obiektywu jest zbliżony do pola widzenia ludzkiego oka.
Obiektywy o ogniskowej 35mm (przy matrycach pełnoklatkowych) i krótszej to obiektywy szerokokątne. Charakteryzuje je, oprócz bardzo dobrych właściwości optycznych i dużej jasności, znacznie większy kąt widzenia, dający szerszą perspektywę. Stałoogniskowe obiektywy szerokokątne do bezlusterkowców idealnie nadają się do fotografii wnętrz, architektury, krajobrazu czy reportażu. Pozwalają na tworzenie urzekających pejzaży, pełnych szczegółów w całym kadrze, nawet przy w pełni otwartej przysłonie. Obiektywy szerokokątne doskonale sprawdzają się zarówno w fotografii jak i podczas filmowania.
Obiektywy, których ogniskowe są znacznie dłuższe niż 50mm (przy matrycach pełnoklatkowych) nazywamy teleobiektywami. Cechują się one zawężonym kątem widzenia i przybliżaniem fotografowanych obiektów. Ponadto obiektywy długoogniskowe skracają perspektywę, posiadają mniejszą głębię ostrości oraz powodują większe rozmycie drugiego planu. Stałoogniskowe teleobiektywy do bezlusterkowców sprawdzają się idealnie w fotografii portretowej (zwłaszcza 85mm, 100mm, 135mm) zapewniając znakomitą plastykę obrazu i piękne rozmycie tła. Podobnie niezastąpione są w fotografii przyrodniczej i sportowej czyli w sytuacjach gdy fotograf nie może zbliżyć się do fotografowanego obiektu i musi zachować duży dystans.
Zmiennoogniskowe obiektywy do bezlusterkowców czyli zoomy są niezwykle uniwersalne i praktyczne, łącząc w sobie właściwości wielu ogniskowych. Uniwersalne zoomy do bezlusterkowców, czyli takie, które pełnią zarówno funkcję obiektywu szerokokątnego, jak i teleobiektywu, są wręcz nieoceniony podczas podróży i zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających amatorów. Mim to nie da się ukryć, że będą one ustępować stałoogniskowym obiektywom, jakością optyczną i jasnością. Pewnym wyjątkiem są trzy klasyczne profesjonalne zoomy, które łączą uniwersalność obiektywu zmiennoogniskowego z dużą jasnością i doskonałą jakością optyczną porównywalną z obiektywami staroogniskowymi. Należą do nich obiektywy 16-35mm f/2.8, 24-70mm f/2.8 i 70-200mm f/2.8.
Aby sklasyfikować obiektywy dedykowane do aparatów bezusterkowych z ma tracą APS-C, pod kątem funkcjonalności ich ogniskowej należy pomnożyć ją przez współczynnik 1,5 lub 1,6. Na przykład: obiektyw Sony E 35mm f/1,8 do APS-C będzie miał właściwości zbliżone do obiektywu standartowego 52,5mm, obiektyw Nikkor Z DX 16-50mm do APS-C będzie posiadał właściwości uniwersalnego zooma 24-75mm w aparacie pełnoklatkowym.
Jasność to jedna z najważniejszych cech obiektywu, która decyduje o ilości światła wpadającego na matrycę aparatu w określonym czasie. Jaśniejszy obiektyw pozwala na fotografowanie i filmowanie w trudniejszych warunkach oświetleniowych a nawet w półmroku bez użycia dodatkowego oświetlenia. Ponadto większej jasności obiektywu towarzyszy mniejsza głębia ostrości i większe rozmycie tła. Jasne obiektywy oznaczane są minimalną wartością przysłony, która zwykle wynosi: f/2.8, f/1.8, f/1.4 czy nawet f/1.2. Im mniejsza liczba tym obiektyw jest jaśniejszy.
Jasne obiektywy do bezlusterkowców pozwalają fotografom i filmowcom pracować na pełnym otworze przysłony przy zachowaniu znakomitej jakości optycznej w całym obszarze kadru. Dzięki temu można tworzyć profesjonalnej jakości fotografie i filmy operując bardzo małą głębią ostrości, a to doskonały sposób na uwydatnienie obiektu na pięknie rozostrzonym tle.
Dzięki dużej jasności lepiej działa autofokus, pozwalając na szybkie i dokładne ustawianie ostrości oraz śledzenie poruszających się obiektów nawet w ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych.
Duża jasność obiektywu pozwala fotografom na korzystanie z krótkich czasów naświetlania w warunkach słabego oświetlenia, co zmniejsza ryzyko wykonania poruszonych zdjęć.
W zasadzie do wad jasnych obiektywów można zaliczyć jedynie to, że są większe, cięższe i droższe. Poza tym są sytuacje gdy wymagana jest nie mała, ale bardzo duża głębia ostrości, jak to ma miejsce w przypadku obiektywów do makrofotografii.
Ponieważ aparaty bezusterkowe posiadają bardzo zaawansowane funkcje umożliwiające tworzenie profesjonalnej jakości filmów, producenci zadbali również aby oferowane przez nich obiektywy były przystosowane do filmowania. Dlatego bardzo wiele z obiektywów do bezlusterkowców posiada bezskokową regulację przysłony, cichy i płynny system automatycznego ustawiania ostrości, wewnętrzne ogniskowanie oraz wbudowaną stabilizację obrazu.
W filmowaniu bezlusterkowcem najlepiej sprawdzają się jasne obiektywy stałoogniskowe lub jasne zoomy o niedużej krotności. Nie bez znaczenia jest też niewielki rozmiar i waga ułatwiające pracę z gimbalem.
Do filmowania często stosuje się również obiektywy z ręcznym ustawianiem ostrości, przystosowanych do współpracy z follow focusem. Posiadają one bardzo solidną konstrukcję mechaniczną i są dostępne w bardziej przystępnej cenie.
Oprócz uniwersalnych obiektywów fotograficzno - filmowych dostępne są na rynku obiektywy dedykowane specjalnie do filmowania aparatami bezusterkowymi lub kamerami. Zarówno pod względem optycznym, mechanicznym jak i użytkowym są ściśle przystosowane do specyfiki produkcji filmowej, zapewniając doskonałą jakość oraz komfort pracy. Są wśród nich stałoogniskowe obiektywy filmowe, profesjonalne zoomy do filmowania czy obiektywy anamorficzne.
W coraz bardziej powiększającym się portfolio optyki do bezlusterkowców znajdziemy również obiektywy do specjalnych zastosowań. Wśród nich największą popularnością cieszą się obiektywy do makrofotografii, które pozwalają na fotografowanie z bardzo bliska (nawet z kilku centymetrów) dzięki czemu uzyskujemy na zdjęciu powiększenie pokazujące szczegóły nie widoczne gołym okiem. Są to zwykle stałoogniskowe obiektywy szerokokątne, standartowe lub niewielkie tele. Parametrem, który pozwala określić wielkość powiększenia w obiektywie jest skala odwzorowania. Najczęściej w prawdziwych obiektywach makro skala odwzorowania wynosi 1:1, ale bywają też obiektywy pozwalające na jeszcze większe zbliżenie i powiększenie o skali odwzorowania 5:1. Jeśli obiektyw makro ma skalę odwzorowania 1:2 to umożliwia mniejsze powiększenie niż obiektyw ze skalą 1:1. Fotografowaniu z bardzo bliskiej odległości towarzyszy drastyczny spadek głębi ostrości, dlatego obiektywy makro dysponują możliwością dużego przymknięcia przysłony ( nawet do f/32) dzięki czemu możemy uzyskać znaczące zwiększenie głębi ostrości. Wiele z pośród obiektywów do makrofotografii można wykorzystywać z powodzeniem również jako wysokiej klasy obiektywy szerokokątne lub teleobiektywy.
Innymi specjalistycznymi obiektywami są super szerokokątne obiektywy rybie oko (fisheye) charakteryzujące się wyjątkowo szerokimi kątami widzenia, sięgającymi nawet 210°. Wykorzystywane są międzyinnymi podczas tworzenia wirtualnych spacerów, filmowania przy użyciu dronów czy jako narzędzie w kreatywnej twórczości.
Obiektywy Tilt-shift pozwalają na niezależne przesunięcie osi optycznej i pochylenie płaszczyzny ostrości. Stosuje się je najczęściej podczas fotografowania architektury aby skorygować, zjawisko nienaturalnego pochylenia ścian budynków, co jest typowe w przypadku użycia tradycyjnej optyki. Korekcja perspektywy jest również możliwa za pomocą programów do obróbki graficznej, ale dzieje się to kosztem utraty jakości zdjęcia. Dzięki obiektywom Tilt-shift można też w znacznym stopniu kontrolować głębię ostrości, uzyskując bardzo duże rozmycie tła oraz skupienie ostrości na pojedynczych obiektach w wybranym fragmencie kadru.
Obiektyw Sony FE GM 135mm f/1.8 to zaawansowany technologicznie teleobiektyw o jasności f/1.8 który pozwala uzyskać zachwycającą rozdzielczość na obszarze całego kadru oraz wspaniały efekt bokeh. Elementy XA i Super ED zapewniają wysoką rozdzielczość. Podwójne silniki liniowe XD z przodu i z tyłu zapewniają szybki, precyzyjny i cichy autofokus. Mechanizm nastawiania ostrości z „szybującymi” soczewkami
Umiarkowana ogniskowa matrycy Irix Cine 150 mm T3.0 Macro 1: 1 w połączeniu z wyjątkową funkcjonalnością sprawia, że jest to fantastyczne narzędzie do odkrywania nowych obszarów tworzenia obrazu filmowego - takich, które wcześniej nie były dostępne dla entuzjastów filmowania.
W tym superteleobiektywie zastosowano wiele najdoskonalszych technologii Sony, takich jak nowo opracowany silnik liniowy XD (extreme dynamic) pozwalający na uzyskanie szybkiego, precyzyjnego i cichego autofokusu. Trzy fluorytowe elementy minimalizują aberrację chromatyczną. Aberracja sferyczna jest precyzyjnie korygowana na etapie projektowania i produkcji, co daje doskonały efekt bokeh. Konstrukcja odporna na pył i wilgoć zapewnia niezawodność w trudnych warunkach na zewnątrz. Co więcej, model SEL400F28GM to najlżejszy superteleobiektyw w swojej klasie (wg. stanu na czerwiec 2018, na podstawie ankiety Sony).
Profesjonalny model łączy niezrównane parametry optyczne, błyskawiczne działanie systemu AF i wyjątkową uniwersalność z kompaktową formą. Zaawansowana technologia produkcji zapewnia wysoką rozdzielczość, zmniejsza aberrację chromatyczną i do minimum ogranicza odblaski i tzw. duszki. Obiektyw jest doskonały do fotografowania i filmowania sportu i dzikiej przyrody. Dwa silniki liniowe XD gwarantują wydajność systemu AF i sprawne śledzenie, a funkcja kompensacji „oddychania” przeciwdziała zmianom kąta widzenia podczas regulacji ostrości. Ten najmniejszy i najlżejszy teleobiektyw w swojej klasie, odznacza się wyjątkową poręcznością, ergonomią i wyważeniem. Korzystaj z pełniejszej kontroli, a także większej niezawodności, którą zapewnia konstrukcja odporna na pył i wilgoć oraz fluorowa powłoka.
Superteleobiektyw o stałej ogniskowej 600mm ze światłem f/4 należący do flagowej serii obiektywów Sony G Master. Zastosowanie najnowszych soczewek i technologii zapewnia znakomitą jakość i rozdzielczość obrazu od środka kadru aż po krawędzie. Dwa silniki liniowe "XD" odpowiadają za niezwykle szybką, cichą i precyzyjną pracę autofokusa. Przysłona 11-listkowa odpowiada za piękny efekt rozmycia "bokeh". Obiektyw Sony FE 600mm f/4 współpracuje z telekonwerterami Sony z mocowaniem typu E, dzięki czemu możemy uzyskać jeszcze większe powiększenie.
Obiektyw Sony FE 12-24mm to standardowy obiektyw zmiennoogniskowy przeznaczony do aparatów bezlusterkowych Sony zarówno z matrycami formatu APS-C, jak i pełnoklatkowymi. Zakres ogniskowych 12-24 mm. Maks. otwór przysłony f/4.
Wymiary: 87 x 117 mm
Waga: 565g
Sigma 14-24mm f/2,8 DG DN Art to doskonały, szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy, przeznaczony do bezlusterkowych aparatów pełnoklatkowych. Idealne narzędzie do zdjęć krajobrazu, architektury i astrofotografii cechujący się nadzwyczajną rozdzielczością.
Sigma 16-28mm f/2,8 DG DN Contemporaty to doskonały, kompaktowy obiektyw szerokokątny, dedykowany do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych.
Łączy wyjątkową jakość optyczną, stałą przysłonę f/2.8 oraz solidną i lekką obudowę. Otwiera nowe
możliwości dla fotografów z mocowaniem Sony E, którzy potrzebują profesjonalnego narzędzia w kompaktowej formie. W obiektywie zastosowano aż pięć elementów ze szkieł FLD i cztery soczewki asferyczne. Tak skomplikowany układ zapewnia wysoką jakość obrazu zarówno w centrum kadru jak i na jego brzegach co jest szczególnie istotne w fotografii szerokokątnej.
Obiektyw Sony FE GM 16-35mm f/2,8 to standardowy obiektyw zmiennoogniskowy przeznaczony do aparatów bezlusterkowych Sony zarówno z matrycami formatu APS-C, jak i pełnoklatkowymi. Zakres ogniskowych 16-35 mm. Maks. otwór przysłony f/2,8. Średnica filtra 82 mm.
Wymiary: 89 x 122 mm
Waga: 680 g.
Zmiennoogniskowy obiektyw szerokokątny G Master drugiej generacji dla wymagających fotografów i filmowców, łączący niezrównane parametry optyczne i szybki system AF z niewielkimi wymiarami. Zaawansowana technologia produkcji gwarantuje wysoką rozdzielczość, mniejszą aberrację chromatyczną oraz osłabianie poświaty i „duszków”, co przekłada się na wyjątkową jakość rejestrowanych obrazów. Cztery silniki liniowe XD zapewniają niezwykłą wydajność systemu AF i sprawne śledzenie, a funkcja kompensacji „oddychania” przeciwdziała zmianom kąta widzenia podczas regulacji ostrości.
Obiektyw Sony 16-25mm to wszechstronny obiektyw szerokokątny, który oferuje niesamowitą wszechstronność w fotografowaniu. Dzięki zakresowi ogniskowych od 16mm do 25mm, pozwala na rejestrowanie zarówno rozległych krajobrazów, jak i dynamicznych scen miejskich. Doskonale sprawdza się również przy fotografowaniu wnętrz, architektury oraz fotografii astrofotograficznej. Dzięki wysokiej jakości optyce obiektyw ten zapewnia ostre i wyraziste obrazy, a zaawansowane technologie Sony, takie jak szybki i cichy autofokus, gwarantują płynną i precyzyjną pracę w różnych warunkach fotograficznych. Idealny wybór dla pasjonatów fotografii poszukujących wszechstronności i wyjątkowej jakości obrazu.
Niezwykle lekki, uniwersalny obiektyw szerokokątny z elektryczną regulacją zoomu
Dzięki ogromnemu doświadczeniu Sony, powstał najlżejszy na świecie pełnoklatkowy obiektyw szerokokątny F4 z elektryczną regulacją zoomu, łączący finezję i ekspresję obrazu z łatwą obsługą. Nowy system elektrycznej regulacji zoomu ułatwi pracę jednej osobie lub małemu zespołowi. Piękny obraz z obiektywu typu G i świetny system AF będą atutami także dla fotografa.
Obiektyw Sony 16-35mm to szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych z bagnetem Sony E. Zakres ogniskowych 16-35 mm, maks. otwór przysłony f/4. Wyposażony w stabilizator obrazu Optical SteadyShot. Soczewki pokryte powłokami przeciwodblaskowymi Carl Zeiss T*.
Wymiary: 78 x 98,5 mm.
Waga: 518 g.
Szybki, szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy do pełnoklatkowych aparatów Sony FE. Niezwykle kompaktowy i lekki. Obiektyw jest konstrukcją zamkniętą, tzn. posiada wewnętrzne ogniskowanie i zoom. To ułatwiło uszczelnienie obudowy, która jest odporna na wilgoć i kurz.
Tamron kontynuuje rozwój systemu Sony E-mount i wprowadza kolejny, dynamiczny zoom! Właśnie ogłosił opracowanie pierwszego na świecie obiektywu zmiennoogniskowego 17-50 mm do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych, nowego 17-50mm f/4 Di III VXD. Dostosowany specjalnie do bezlusterkowych aparatów Sony, ten szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy utrzymuje stałą przysłonę F4, obejmując całe spektrum od ultra szerokokątnych do standardowych ogniskowych. Jego wszechstronny zakres ogniskowych jest przeznaczony zarówno dla fotografów, jak i operatorów kamer i jest idealny do szerokiej gamy zastosowań fotograficznych i wideo, w tym krajobrazów, portretów, ulic, architektury i wydarzeń.
Najporęczniejszy w swojej klasie ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy 20mm
Ten innowacyjny obiektyw na nowo definiuje klasę szybkich standardowych zoomów: zrodzony z chęci stworzenia poręcznego, łatwego do przenoszenia ultraszerokokątnego obiektywu zmiennoogniskowego do aparatów bezlusterkowych z mocowaniem Sony E. Oferuje on stałą otwartą przysłonę F/2.8 w całym zakresie zoomu od 20mm do 40mm, a do tego jest kompaktowy i lekki, mierząc zaledwie 86,5mm długości i ważąc 365g.
Pełnoklatkowy, zmiennoogniskowy obiektyw superszerokokątny i standardowy typu G ze stałą przysłoną f/4. Funkcjonalny i zapewniający lepszą jakość obrazu, zwłaszcza na zdjęciach i filmach z pełnoklatkowych przetworników obrazu. Zaawansowana konstrukcja optyczna tego obiektywu obejmuje trzy soczewki ED (ze szkła o bardzo małej dyspersji), dwie AA (zaawansowane asferyczne), jedną asferyczną ED (o bardzo małej dyspersji) i jedną asferyczną, które w połączeniu zapewniają niezwykłą rozdzielczość.
Pierwszy jasny zoom z nowej lini obiektywów od Samyanga 24-70mm dedykowany pod Sony E.
SIGMA Art 24-70mm F2.8 DG DN – drugi obiektyw zmiennoogniskowy z prestiżowej serii Art, zaprojektowany od podstaw z myślą o pełnoklatkowych aparatach bezlusterkowych. Obiektyw zapewnia doskonałą rozdzielczość i jakość obrazu zarówno w centrum jak i na brzegu kadru.
Średnica filtra 82 mm.
Wymiary: 87,8 mm × 122,9 mm.
SIGMA Art 24-70mm F2.8 DG DN II – następca flagowego obiektywu reporterskiego, dedykowanego do pełnoklatkowych aparatów bezusterkowych. W porównaniu do obiektywu SIGMA 24–70 mm F2.8 DG DN | Art, poprawiono rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych, przyśpieszono pracę AF dzięki zastosowaniu nowego silnika liniowego HLA, a także obiektyw jest także o około 7% mniejszy i o 10% lżejszy od wersji I
Średnica filtra 82 mm.
Wymiary: 87,8 mm × 122,9 mm.
Standardowy obiektyw zmiennoogniskowy przeznaczony do aparatów bezlusterkowych Sony zarówno z matrycami formatu APS-C, jak i pełnoklatkowymi. Zakres ogniskowych 24-70 mm. Maks. otwór przysłony f/2,8. Średnica filtra 82 mm.
Wymiary: 87,6 x 136 mm.
Waga: 886 g.
Pełnoklatkowy, zmiennoogniskowy obiektyw standardowy G Master ze stałą przysłoną F2.8. Korzystaj z wyjątkowej rozdzielczości, pięknego rozmycia tła (bokeh) i większej dokładności ustawiania ostrości oferowanych przez ten obiektyw Sony z mocowaniem typu E. SEL2470GM2 to niesamowity obiektyw Sony G Master do filmowania z płynnie, szybko i stabilnie działającym systemem AF. W uzyskaniu doskonałego obrazu pomaga ograniczone „oddychanie” podczas ustawiania ostrości oraz zredukowane zmiany ostrości i osi optycznej podczas regulacji zoomu. Średnica filtra 82 mm.
Wymiary: 87,8 x 119,9 mm
Waga: 695 g
Obiektyw Sony Vario-Tessar T* FE 24-70mm f/4 to standardowy zoom przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych z mocowaniem Sony E. Stały maks. otwór względny f/4. Obiektyw wyposażony w stabilizację obrazu Optical SteadyShot i powłoki przeciwodblaskowe T*.
Wymiary: 73 x 94,5 mm.
Waga: 426 g.
Obiektyw Sony FE 24-105mm F4 G OSS to profesjonalnej jakości standardowy obiektyw zmiennoogniskowy nadający się do wielu różnych rodzajów fotografii i zastosowań związanych z filmowaniem.
Obiektyw z 10-krotnym zoomem przeznaczony do aparatów bezlusterkowych Sony, zarówno wyposażonych w matryce pełnoklatowe, jak i formatu APS-C. Zakres ogniskowych 24-240 mm, maks. otwór przysłony f/3,5-6,3. Wyposażony w stabilizator obrazu Optical SteadyShot. Konstrukcja odporna na kurz i wilgoć.
Wymiary: 80,5 x 118,5 mm.
Waga: 780 g.
Najmniejszy i najlżejszy na świecie standardowy zoom do pełnoklatkowych bezlusterkowców o stałej przysłonie F2.8. Konstrukcja obiektywu oparta jest na istniejącym modelu 24-70mm F2.8 DG DN | Art lecz z zakresem ogniskowych zaczynających się od 28mm, dzięki czemu obiektyw jest znacznie mniejszy i lżejszy, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów optycznych. To najmniejszy obiektyw w swojej klasie
Tamron 28-75mm f/2,8 Di III VXD G2 to następca modelu 28–75 mm F/2,8 Di III RXD cenionego na świecie, obiektywu typu zoom. To owoc ciągłej ewolucji i stałego udoskonalania produktów marki TAMRON pod kątem potrzeb klientów. W nowym obiektywie 28-75mm f/2,8 Di III VXD G2 zachowano dobrze przyjęte kompaktowe rozmiary jego poprzednika, a jednocześnie zastosowano nową konstrukcję optyczną, którą dopracowano w celu poprawy jakości obrazu. Funkcje tego obiektywu są kompatybilne z najnowszymi modelami aparatów cyfrowych, które oferują większą rozdzielczość.
Obiektyw zmiennoogniskowy przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów i kamer wideo z mocowaniem Sony E. Zakres ogniskowych 28-135 mm, stałe światło f/4 w całym zakresie zooma. Elektryczny mechanizm zmiany ogniskowej przydatny w czasie filmowania. Obiektyw wyposażony w stabilizację obrazu Optical SteadyShot oraz cichy silnik autofokusa SSM.
Wymiary: 105 x 162,5 mm.
Waga: 1215 g.
Sigma 28-45mm f/1.8 DG DN Art pierwszy na świecie zmiennoogniskowy obiektyw ze stałą maksymalną przysłoną F1.8, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bezusterkowych.
Obiektyw SIGMA 28-105mm F2.8 DG DN | Art jako jedyny w systemie SONY E oraz L-mount, łączy zalety klasycznych, jasnych, reporterskich zoomów 24-70mm F2.8 bądź 28-70mm F2.8, z uniwersalnymi obiektywami typu 24-105mm F4. Znajdzie on zastosowanie w niemal każdym rodzaju fotografii, od krajobrazów wykonywanych o zmroku, przez reportaż uliczny, fotografię w stylu makro, na portretach o pięknym rozmyciu bokeh, kończąc. Ten pełnoklatkowy zoom łączy w sobie wyjątkową jakość optyczną, relatywnie niewielkie rozmiary i wagę, doskonałą jakość wykonania oraz szereg rozwiązań i funkcjonalności klasy profesjonalnej, dzięki czemu jest jednym z najbardziej wszechstronnych obiektywów na rynku systemów bezlusterkowych.
Pierwszy na świecie uniwersalny obiektyw typu zoom f/2.8 do aparatów bezlusterkowych z matrycą pełnoklatkową. Tamron 28-200 mm f/2.8-5.6 Di III RXD oferuje niezwykle szeroki i uniwersalny zakres ogniskowych. Łączy w sobie znakomite parametry optyczne i wydajny system AF. Idealny zarówno do fotografii krajobrazowej , portretowej czy przyrodniczej.
Obiektyw Samyang AF 35-150MM F2-2.8 Sony FE to świetny, wszechstronny sprzęt, równie dobry do fotografii, jak i do kręcenia filmów. Jest to dynamiczna ogniskowa, która obejmuje szeroki zakres scenariuszy fotograficznych, od portretów do podróży i od ulicy do krajobrazu.
Tamron 35-150mm f/2-2.8 Di III VXD (Sony E) to wszechstronny zoom o niezwykle wysokiej rozdzielczości. Ma najczęściej spotykany zakres ogniskowych: od 35 mm (ujęcie szerokokątne) do 150 mm (ujęcie tele) i jest pierwszym na świecie obiektywem zmiennoogniskowym z najmniejszą wartością przysłony wynoszącą F/2, przeznaczonym do bezlusterkowych pełnoklatkowych aparatów systemowych z mocowaniem Sony typu E.
Tamron 50-400mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD ultra-teleobiektyw zoom dla pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych Sony E-mount , charakteryzuje się ulepszoną teksturą i ma niezwykle kompaktową konstrukcję o długości zaledwie 183,4 mm i niewielkiej wadze 1155 g. Posiada konstrukcję odporną na wilgoć, co pozwala na użytkowanie nawet w trudnych warunkach pogodowych.
Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG DN Sport -to jedyny na świecie ultra-teleobiektyw z 10-krotnym zoomem do pełno i niepełno - klatkowych aparatów bezlusterkowych, który obejmuje zakres ogniskowych 60-600 mm. Umożliwia użytkownikom płynne rejestrowanie różnorodnych scen, od kadrów ze standardową ogniskową, poprzez ujęcia macro na olbrzymich powiększeniach kończąc. Wszystko to bez konieczności noszenia i zmieniania obiektywów.
Jasny, kompaktowy, szybki teleobiektyw przeznaczony dla pełnoklatkowych bezlusterkowców z mocowaniem Sony E.
Obiektyw Tamron 70-180mm f/2.8 Di III VC VXD G2 zawiera kilka ulepszeń w porównaniu do pierwszej generacji, najważniejszą jest wprowadzenie mechanizmu VC firmy Tamron. Włączenie stabilizacji obrazu do obiektywu jest mile widzianym dodatkiem zarówno dla fotografów, jak i filmowców, ponieważ skutecznie redukuje niezamierzone drgania, które mogą wystąpić podczas fotografowania przy dłuższych ogniskowych lub podczas fotografowania bez statywu w słabym oświetleniu lub przy długich czasach otwarcia migawki.
Obiektyw waży zaledwie 855 gramów, a jego długość wynosi 156.5mm.
Obiektyw Sony FE 70-200mm f/4 G OSS to teleobiektyw zoom przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych Sony. Zakres ogniskowych 70-200 mm. Maks. otwór przysłony f/4. Napęd AF przy użyciu 2 silników liniowych. Obiektyw wyposażony w stabilizację obrazu Optical SteadyShot oraz demontowalne mocowanie statywowe. Uszczelniona konstrukcja odporna na kurz i wilgoć. Średnica filtra 72 mm.
Wymiary: 80 x 175 mm. Waga: 840 g.
SEL70200G2 to nowy, pełnoklatkowy teleobiektyw zmiennoogniskowy z serii G ze stałą przysłoną F4. Korzystaj z wyjątkowej rozdzielczości, pięknego rozmycia tła (bokeh), odwzorowania w skali 1:2 i większej dokładności ustawiania ostrości oferowanych przez ten obiektyw Sony z mocowaniem typu E. SEL70200G2 to nadzwyczajny obiektyw Sony G do różnych gatunków fotografii, zwłaszcza przyrodniczej, makro, portretowej i podróżniczej, a także do filmowania. W uzyskaniu doskonałego obrazu pomaga płynnie, szybko i stabilnie działający system AF oraz zredukowana niestabilność kąta widzenia podczas ustawiania ostrości.. Średnica filtra 72 mm.
Wymiary: 82.2 x 149 mm. Waga:794 g.
Obiektyw Sony FE GM 70-200mm f/2,8 OSS, zmiennoogniskowy teleobiektyw przeznaczony do aparatów bezlusterkowych Sony, zarówno wyposażonych w matryce APS-C, jak i pełnoklatkowych. Zakres ogniskowych 70-200 mm. Maks. otwór przysłony f/2,8. Min. odległość ostrzenia 96 cm. Średnica filtra 77 mm. Dwa silniki odpowiadające za ustawianie ostrości.
Wymiary: 88 x 200 mm. Waga: 1480 g.
Obiektyw Sony FE GM 70-200mm f/2,8 OSS II - lekki i profesjonalny o dużym otworze przysłony 2.8, będący idealnym narzędziem do profesjonalnego fotografowania i filmowania. Zaawansowana konstrukcja optyczna, zawierająca jedną soczewkę asferyczną XA (eXtreme Aspherical), dwie soczewki ED (o bardzo niskiej dyspersji), dwie soczewki Super ED oraz najnowszą soczewkę asferyczną ED, zapewnia wysoką rozdzielczość od brzegu do brzegu, a także piękne rozmycie tła (bokeh). Cztery silniki liniowe XD (eXtreme Dynamic) zapewniają szybki, precyzyjny i cichy autofokus oraz niezawodne śledzenie obiektu. SEL70200GM2 to także niesamowity obiektyw do wideo, który zapewnia płynną, szybką i ciągłą pracę autofokusa podczas nagrywania filmów, ze zminimalizowanym „oddychaniem”, przesunięciem ostrości i osi optycznej podczas zmiany ogniskowej.
Wszystkie ceny zawierają koszty gospodarowania odpadami. Informacje przedstawione na niniejszej witrynie nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.