Bezlusterkowe aparaty cyfrowe to zaawansowane technologicznie, niewielkie urządzenia systemowe z wymienną optyką, umożliwiające wykonywanie profesjonalnej jakości zdjęć oraz filmów. Udało się je stworzyć dzięki zastosowaniu wizjera elektronicznego o wysokiej rozdzielczości w miejsce lustra występującego w lustrzankach. Umożliwiło to miniaturyzację oraz skonstruowanie nowych systemów optycznych, które pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszych efektów niż w przypadku lustrzanek.
Poszczególne modele bezlusterkowców są wyposażone w matryce światłoczułe o różnej wielkości: Mikro4/3 (17,3x13mm), APS-C (około 23x15mm), pełnoklatkowe (36x24mm) lub średnioformatowe (43,8x32,8mm). Te największe pozwalają na uzyskanie obrazu o rozdzielczości nawet 100Mpix.
Do niewątpliwych zalety bezlusterkowców należą: niewielkie gabaryty i mniejsza waga, elektroniczny wizjer, w którym lepiej widać niż gołym okiem gdy jest ciemno lub bardzo jasno, bezszelestna praca elektronicznej migawki.
Nowoczesny bezlusterkowiec posiada między innym: błyskawicznie działający i precyzyjny system automatycznego ustawiania ostrości (AF), możliwość wykonywania bardzo szybkich zdjęć seryjnych, możliwość pracy w trudnych warunkach oświetleniowych oraz atmosferycznych, bardzo efektywną stabilizację obrazu, oraz komunikację bezprzewodową pozwalającą zarówno na zdalne sterowanie urządzeniem, jak i szybkie udostępnianie plików fotograficznych i filmowych
Bezlusterkowce pełnoklatkowe wyposażone są w relatywnie duże matryce o wymiarach 24x36mm, takich jakie kiedyś miała klatka filmu małoobrazkowego w aparatach analogowych. Ta wielkość przetwornika gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości obrazu, wymaganej przez profesjonalnych fotografów i filmowców. Rozdzielczość w aparatach pełnoklatkowych kształtuje się w zakresie od 12 milionów pikseli do ponad 60 Mpix. Tak ogromna ilość pikseli pozwala na uzyskanie materiału o bardzo wysokiej rozdzielczości, który można kadrować lub wykonywać wydruki wielkoformatowe. Umieszczenie mniejszej ilości większych pikseli na tak dużej matrycy daje również najwyższej jakości obraz, ale poza tym otrzymujemy dużo większą czułość ISO bezlusterkowca, dzięki czemu można uzyskiwać doskonały obraz w dużo trudniejszych warunkach oświetleniowych, co jest niezwykle istotne np. podczas reportażu fotograficznego lub filmowego.
Bezlusterkowiec pełnoklatkowy oferuje najwyższą jakość obrazu i posiada mnóstwo bardzo praktycznych rozwiązań wpływających na funkcjonalność aparatu i komfort pracy. Pełnoklatkowy bezlusterkowiec jest doskonałym narzędziem w rękach profesjonalisty jak i pasjonata w różnych dziedzinach fotografii i filmu. W zależności od specyfikacji, poszczególne modele aparatów pełnoklatkowych są mniej lub bardziej zalecane do danej specjalizacji.
Pełnoklatkowe bezlusterkowce są najbardziej uniwersalnymi aparatami również dlatego, że istnieje do nich największy wybór optyki zarówno profesjonalnej i specjalistycznej, jak i tej w bardziej przystępnych cenach, amatorskiej, ale o świetnych parametrach optycznych i walorach użytkowych. Ponadto można do nich stosować, dzięki adapterom, starsze obiektywy do lustrzanek cyfrowych a nawet analogowych.
Aparaty bezlusterkowe z mniejszą matrycą z natury rzeczy będą miały generalnie mniejszą rozdzielczość i czułość, w porównaniu do aparatów z pełnoklatkowym przetwornikiem. Będzie trudniej uzyskać bardzo duże powiększenia o wysokiej rozdzielczości, mocno kadrować czy fotografować lub filmować w ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się doskonale w rękach nawet bardzo wymagającego pasjonata fotografii a nawet profesjonalisty. Zwłaszcza wśród osób filmujących, yutuberów, vlogerów, gdzie nie jest wymagana tak duża rozdzielczość, aparaty z matrycą APS-C i Mikro 4/3 cieszą się ogromną popularnością.
Bezlusterkowce APS-C posiadają przetworniki o wymiarach około 23mm x15mm a proporcje obrazu wynoszą 3:2. Aparaty systemu Mikro Cztery Trzecie posiadają matryce o wymiarach 17,3mm x 13mm i proporcje obrazu 4:3, czyli bardziej zbliżone do kwadratu.
Aparaty APS-C znajdziemy w ofercie takich firm jak: Canon, Fujifilm, Nikon i Sony. Aparaty z matrycą Mikro 4/3 oferują firmy Panasonic oraz Olympus (OM System).
Aparaty z mniejszą matrycą są przede wszystkim znacznie mniejsze i lżejsze, gwarantując jednocześnie doskonałą jakość zdjęć i filmów, porównywalną z profesjonalnymi lustrzankami. Ponadto obiektywy do tych bezlusterkowców są również znacznie mniejsze i lżejsze, co w konsekwencji sprawia, że cały zestaw ma mniejsze gabaryty i wagę, dzięki czemu jest dużo bardziej praktyczny i wygodny w użytkowaniu.
Zaletę mniejszej matrycy docenią zwłaszcza fotografowie dzikiej przyrody i inni używający bardzo długich obiektywów. Na przykład do uzyskania podobnych rezultatów jak przy użyciu obiektywu o ogniskowej 600mm z aparatem pełnoklatkowym, wystarczy zastosować o wiele mniejszy i lżejszy obiektyw 300mm z bezlusterkowcem Mikro 4/3.
Mniejszy i lżejszy zestaw aparatu APS-C lub Mikro Cztery Trzecie doskonale sprawdza się podczas filmowania, zwłaszcza przy pracy z gimbalem, kiedy każdy dekagram wpływa na komfort pracy. Niektóre aparaty bezusterkowe z mniejszymi matrycami są wręcz zoptymalizowane pod filmowani i posiadają bardzo wyśrubowane parametry pozwalające na tworzenie w pełni profesjonalnych produkcji filmowych. Również pod względem użytkowym są bardzo praktyczne, umożliwiając stworzenie i rozbudowę zestawu do filmowania składającego się z riga, monitora podglądowego, mikrofonu czy rekordera dyskowego.
Mimo mniejszych rozmiarów przetwornika, aparaty z matrycą APS-C i Mikro 4/3 mają bardzo wszechstronne zastosowanie i są w pełni użyteczne w każdych warunkach. Oferują rozdzielczość nawet ponad 32 Mpix, a czułość ISO sięga wartości 102400. Są przy tym mniejsze, lżejsze i bardziej poręczne.
Dobry bezlusterkowiec wcale nie musi być drogi. Ważne aby dostosować go do własnych zainteresowań potrzeb oraz do zasobności portfela. Wiele modeli jest ukierunkowanych pod określony typ odbiorcy. Jedne z nich są przystosowane bardziej do zadań fotograficznych inne zaś do specyfiki filmowej, jeszcze inne starają się łączyć te dwie funkcjonalności.
Osoba rozpoczynająca swoją przygodę z fotografią lub filmowaniem na poziomie wyższym niż smartfonowy, albo nawet jeśli jest wymagającym amatorem, z pewnością będzie usatysfakcjonowana aparatem z matrycą APS-C albo Mikro 4/3. Taki bezlusterkowiec gwarantuje wysoką jakość w niższej cenie, a przy tym jest dużo bardziej poręczny i lżejszy.
Jeśli jesteś np. vlogerem i zamierzasz raczej filmować a nie fotografować, to zdecydowanie lepiej wybrać mniejszy aparat APS-C lub Mikro 4/3 i bez wizjera ale z lepszym mikrofonem i w pełni regulowanym wyświetlaczem LCD pozwalającym na podgląd siebie podczas kręcenia materiału.
Jeżeli ktoś nie ma ograniczeń finansowych i nie przeszkadza mu nieco większy zestaw ważący około 1kg, a oczekuje najwyższej jakości zdjęć, powinien wybrać aparat pełnoklatkowy.
Warto wiedzieć, że niektóre aparaty z mniejszą matrycą, mają mocowanie obiektywowe zaprojektowane specjalnie do tej wielkości przetwornika i tylko obiektywy z takim mocowaniem możemy tam stosować. Tak jest w przypadku wszystkich aparatów Fujifilm, Panasonic i Olympus oraz niektórych aparatów Canon. Są również aparaty z matrycą APS-C z dużym uniwersalnym mocowaniem, do których można stosowa również obiektywy przeznaczone do pełnoklatkowych bezlusterkowców. Tak jest przede wszystkim w przypadku aparatów Sony z mocowaniem E, ale również w przypadku bezlusterkowców APS-C Nikon i niektórych Canon.
Mówiąc o aparacie profesjonalnym mamy na myśli niezawodne urządzenie gwarantujące bardzo wysoką jakość obrazu, nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych i atmosferycznych. Priorytetem nie jest z pewnością niewielki rozmiar profesjonalnego bezlusterkowca, ale bardziej wygodny uchwyt czy zasilanie wystarczające na dłuższą nieprzerwaną pracę. Dla tego profesjonalne bezlusterkowce to najczęściej aparaty pełnoklatkowe lub czasem z matrycą średnioformatową, których korpusy i podzespoły są przygotowane do bardziej intensywnego i dłuższego użytkowania.
Topowe modele współczesnych bezlusterkowców są niezwykle uniwersalne, mają wyśrubowane parametry zarówno fotograficzne jak i filmowe. Oferują: niespotykany dotychczas szybki i precyzyjny autofokus w zakresie od -7.5 do 20 EV, matryce o rozdzielczości ponad 60 Mpix, szybkość zdjęć seryjnych nawet do 30kl./s w formacie RAW, niezwykle duży zakres czułości ISO do 102 400 ( rozszerzalny do 409600) czy nagrywanie filmów 8K 60 kl./s. i 4k 120 kl./s.
Niektóre z nich są ukierunkowane na potrzeby reporterów, gdzie najważniejsza jest szybkość zdjęć seryjnych i wysoka czułość ISO, inne zaś na potrzeby fotografów, którzy oczekują ekstremalnie wysokiej rozdzielczości i wiernego oddania detali, a jeszcze inne skierowane są do profesjonalnych filmowców.
Wszystkie bezlusterkowce umożliwiają zaawansowane filmowanie, ale niektóre z nich są bardziej ukierunkowane do tego typu zastosowań. Równie dobrze sprawdzą się aparaty z pełnoklatkową matrycą, jak i z mniejszymi przetwornikami APS-C i Mikro 4/3.
Poniżej przedstawiamy parametry, na które warto zwrócić uwagę wybierając bezlusterkowiec do filmowania umożliwiający tworzenie materiału profesjonalnej jakości.
Rozdzielczość przynajmniej 4K z klatkażem 60 kl./s. Próbkowanie 10bit 4:2:2. Wysoka czułość ISO, przynajmniej 12800. Płynnie działający system autofocusa w zakresie przynajmniej od -5EV. Pięcioosiowa stabilizacja obrazu o skuteczności przynajmniej 5 stopni EV. Płaski profil zapisu LOG. Powinien posiadać złącza: XLR, minijack, HDMI, USB-C, SDI. Czas ciągłej rejestracji dłuższy niż 30 minut, co umożliwiają nieliczne bezlusterkowce.
Do tworzenia treści filmowych w mediach społecznościowych czy na youtubie nie będą potrzebne aż tak wyśrubowane parametry, ale z pewnością przyda się w pełni regulowany duży wyświetlacz LCD, wbudowany dobry mikrofon i odpowiednie złącza do współpracy z akcesoriami filmowymi.
Aparat Nikon Z F to pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy Z f formatu FX. Jest on inspirowany kultową lustrzanką FM2 łącząc tradycyjny design z zaawansowaną technologią i doskonałą jakością zdjęć. Model to sentymentalny ukłon w stronę bogatej historii firmy i prezentacja kroków, które ta podejmuje, aby wciąż zaskakiwać twórców i fotografów. Aparat Z f wyposażono w ten sam procesor przetwarzania obrazu EXPEED 7, co model Nikon Z 9, posiada wbudowany system stabilizacji matrycy, oferuje też wiele funkcji wideo, w tym rejestrowanie przy użyciu 10-bitowego kodeka H.265, a także możliwość nagrywania do 125 minut materiału w rozdzielczości 4K UHD
Aparat Nikon Z F to pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy Z f formatu FX. Jest on inspirowany kultową lustrzanką FM2 łącząc tradycyjny design z zaawansowaną technologią i doskonałą jakością zdjęć. Model to sentymentalny ukłon w stronę bogatej historii firmy i prezentacja kroków, które ta podejmuje, aby wciąż zaskakiwać twórców i fotografów. Aparat Z f wyposażono w ten sam procesor przetwarzania obrazu EXPEED 7, co model Nikon Z 9, posiada wbudowany system stabilizacji matrycy, oferuje też wiele funkcji wideo, w tym rejestrowanie przy użyciu 10-bitowego kodeka H.265, a także możliwość nagrywania do 125 minut materiału w rozdzielczości 4K UHD
Sony a7 III to pełnoklatkowy bezlusterkowiec korzystający z wymiennej optyki systemu Sony E. Korpus aparatu wykonany ze stopu magnezu jest zabezpieczony przed kurzem i wilgocią. Aparat posiada miedzy innymi: stabilizację obrazu o wydajności do 5EV, wizjer XGA OLED TruFinder™ o wysokiej rozdzielczości, uchylny 3-calowy ekran dotykowy LCD, funkcję filmowania w rozdzielczości 4K 30kl./s lub Full HD 120kl./s.
Model X-H2 wyposażony został w matrycę światłoczułą z podświetleniem wstecznym “X-Trans™ CMOS 5 HR o rozdzielczości 40,2 megapikseli i szybki procesor „X-Processor 5”. X-H2 to najnowszy flagowiec w ofercie, cechujący się najwyższa rozdzielczością w historii serii X w zakresie zdjęć i wideo. Pozwala on uzyskiwać nie tylko fotografie wysokiej rozdzielczości, jest też pierwszym w świecie aparatem z matrycą rozmiaru APS-C natywnie wspierającym rejestrację materiałów wideo w jakości 8K/30P przy zastosowaniu kodeku Apple ProRes.
Model X-H2 wyposażony został w matrycę światłoczułą z podświetleniem wstecznym “X-Trans™ CMOS 5 HR o rozdzielczości 40,2 megapikseli i szybki procesor „X-Processor 5”. X-H2 to najnowszy flagowiec w ofercie, cechujący się najwyższa rozdzielczością w historii serii X w zakresie zdjęć i wideo. Pozwala on uzyskiwać nie tylko fotografie wysokiej rozdzielczości, jest też pierwszym w świecie aparatem z matrycą rozmiaru APS-C natywnie wspierającym rejestrację materiałów wideo w jakości 8K/30P przy zastosowaniu kodeku Apple ProRes.
Model X-H2 wyposażony został w matrycę światłoczułą z podświetleniem wstecznym “X-Trans™ CMOS 5 HR o rozdzielczości 40,2 megapikseli i szybki procesor „X-Processor 5”. X-H2 to najnowszy flagowiec w ofercie, cechujący się najwyższa rozdzielczością w historii serii X w zakresie zdjęć i wideo. Pozwala on uzyskiwać nie tylko fotografie wysokiej rozdzielczości, jest też pierwszym w świecie aparatem z matrycą rozmiaru APS-C natywnie wspierającym rejestrację materiałów wideo w jakości 8K/30P przy zastosowaniu kodeku Apple ProRes.
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec korzystający z wymiennej optyki systemu Sony E. Wyposażony w matrycę o rozdzielczości 42,4Mpix bez filtra dolnoprzepustowego. Pozwala na wybranie czułości z szerokiego zakresu od 50 do 102400 ISO. Korpus aparatu wykonany ze stopu magnezu jest zabezpieczony przed kurzem i wilgocią. Aparat posiada miedzy innymi: 5-osiową stabilizację obrazu, wizjer XGA OLED TruFinder™ o wysokiej rozdzielczości, uchylny 3-calowy ekran LCD, funkcję filmowania w rozdzielczości 4K 30kl./s lub Full HD 120kl./s.
Model Fujifilm X-T5 wyposażony został w matrycę światłoczułą z podświetleniem wstecznym “X-Trans™ CMOS 5 HR o rozdzielczości 40,2 megapikseli i szybki procesor „X-Processor 5”. X-t5 to kolejna odsłona świetnego modelu X-T1 zaprezentowanego w 2014 roku, aparat ten oferuje nagrywanie 6k w 30 kl/s, tryb pixel shift dzięki któremu możemy uzyskać rozdzielczość 160 mpix, stabilizację matrycy 7EV, nowy tryb flog 2, wydajną baterię a to wszystko zamknięte w zgrabnej uszczelnionej obudowie a całość waży tylko 585g. Ten aparat to super ciekawa opcja zarówna dla amatorów jak i profesjonalistów.
Model Fujifilm X-T5 wyposażony został w matrycę światłoczułą z podświetleniem wstecznym “X-Trans™ CMOS 5 HR o rozdzielczości 40,2 megapikseli i szybki procesor „X-Processor 5”. X-t5 to kolejna odsłona świetnego modelu X-T1 zaprezentowanego w 2014 roku, aparat ten oferuje nagrywanie 6k w 30 kl/s, tryb pixel shift dzięki któremu możemy uzyskać rozdzielczość 160 mpix, stabilizację matrycy 7EV, nowy tryb flog 2, wydajną baterię a to wszystko zamknięte w zgrabnej uszczelnionej obudowie a całość waży tylko 585g. Ten aparat to super ciekawa opcja zarówna dla amatorów jak i profesjonalistów.
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec korzystający z wymiennej optyki systemu Sony E. Korpus aparatu wykonany ze stopu magnezu jest zabezpieczony przed kurzem i wilgocią. Aparat posiada miedzy innymi: stabilizację obrazu o wydajności do 5EV, wizjer XGA OLED TruFinder™ o wysokiej rozdzielczości, uchylny 3-calowy ekran dotykowy LCD, funkcję filmowania w rozdzielczości 4K 30kl./s lub Full HD 120kl./s.
Nieduży, stylowy i lekki aparat α7C II doskonale sprawdzi się w zastosowaniach hybrydowych. 33,0-megapikselowe fotografie, filmy w rozdzielczości 4K, autofokus wykorzystujący sztuczną inteligencję, stabilizator obrazu w korpusie i dotykowy, obrotowy ekran sprawiają, że aparat łączy duże możliwości z intuicyjną obsługą.
Nieduży, stylowy i lekki aparat α7C II doskonale sprawdzi się w zastosowaniach hybrydowych. 33,0-megapikselowe fotografie, filmy w rozdzielczości 4K, autofokus wykorzystujący sztuczną inteligencję, stabilizator obrazu w korpusie i dotykowy, obrotowy ekran sprawiają, że aparat łączy duże możliwości z intuicyjną obsługą.
Nieduży, stylowy i lekki aparat α7C II doskonale sprawdzi się w zastosowaniach hybrydowych. 33,0-megapikselowe fotografie, filmy w rozdzielczości 4K, autofokus wykorzystujący sztuczną inteligencję, stabilizator obrazu w korpusie i dotykowy, obrotowy ekran sprawiają, że aparat łączy duże możliwości z intuicyjną obsługą.
Nieduży, stylowy i lekki aparat α7C II doskonale sprawdzi się w zastosowaniach hybrydowych. 33,0-megapikselowe fotografie, filmy w rozdzielczości 4K, autofokus wykorzystujący sztuczną inteligencję, stabilizator obrazu w korpusie i dotykowy, obrotowy ekran sprawiają, że aparat łączy duże możliwości z intuicyjną obsługą.
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec korzystający z wymiennej optyki systemu Sony E. Aparat przeszedł lifting względem poprzedniej wersji A7RIII. w A7RIIIA znajdziemy Wizjer OLED Tru-Finder (3,6 miliona punktów), Wyposażony w matrycę o rozdzielczości 42,4Mpix bez filtra dolnoprzepustowego. Pozwala na wybranie czułości z szerokiego zakresu od 50 do 102400 ISO. Korpus aparatu wykonany ze stopu magnezu jest zabezpieczony przed kurzem i wilgocią. Aparat posiada miedzy innymi: 5-osiową stabilizację obrazu, wizjer XGA OLED TruFinder™ o wysokiej rozdzielczości, uchylny 3-calowy ekran LCD, funkcję filmowania w rozdzielczości 4K 30kl./s lub Full HD 120kl./s.
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec korzystający z wymiennej optyki systemu Sony E. Aparat przeszedł lifting względem poprzedniej wersji A7RIII. w A7RIIIA znajdziemy Wizjer OLED Tru-Finder (3,6 miliona punktów), Wyposażony w matrycę o rozdzielczości 42,4Mpix bez filtra dolnoprzepustowego. Pozwala na wybranie czułości z szerokiego zakresu od 50 do 102400 ISO. Korpus aparatu wykonany ze stopu magnezu jest zabezpieczony przed kurzem i wilgocią. Aparat posiada miedzy innymi: 5-osiową stabilizację obrazu, wizjer XGA OLED TruFinder™ o wysokiej rozdzielczości, uchylny 3-calowy ekran LCD, funkcję filmowania w rozdzielczości 4K 30kl./s lub Full HD 120kl./s.
Aparat a7 IV wyznacza nowy standard korpusów pełnoklatkowych bezlusterkowców. Łączy wysoką jakość 33-megapikselowego obrazu z nagrywaniem filmów 4K 60p, zaawansowanym systemem obsługi i możliwością szybkiego udostępnienia materiału, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako aparat hybrydowy. Najlepszy w gamie system Real-time AF podczas fotografowania i filmowania oznacza, że użytkownicy aparatu α7 IV otrzymują od firmy Sony jej najbardziej zaawansowaną technologię.
Aparat a7 IV wyznacza nowy standard korpusów pełnoklatkowych bezlusterkowców. Łączy wysoką jakość 33-megapikselowego obrazu z nagrywaniem filmów 4K 60p, zaawansowanym systemem obsługi i możliwością szybkiego udostępnienia materiału, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako aparat hybrydowy. Najlepszy w gamie system Real-time AF podczas fotografowania i filmowania oznacza, że użytkownicy aparatu α7 IV otrzymują od firmy Sony jej najbardziej zaawansowaną technologię.
Aparat a7 IV wyznacza nowy standard korpusów pełnoklatkowych bezlusterkowców. Łączy wysoką jakość 33-megapikselowego obrazu z nagrywaniem filmów 4K 60p, zaawansowanym systemem obsługi i możliwością szybkiego udostępnienia materiału, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako aparat hybrydowy. Najlepszy w gamie system Real-time AF podczas fotografowania i filmowania oznacza, że użytkownicy aparatu α7 IV otrzymują od firmy Sony jej najbardziej zaawansowaną technologię.
Aparat a7 IV wyznacza nowy standard korpusów pełnoklatkowych bezlusterkowców. Łączy wysoką jakość 33-megapikselowego obrazu z nagrywaniem filmów 4K 60p, zaawansowanym systemem obsługi i możliwością szybkiego udostępnienia materiału, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako aparat hybrydowy. Najlepszy w gamie system Real-time AF podczas fotografowania i filmowania oznacza, że użytkownicy aparatu α7 IV otrzymują od firmy Sony jej najbardziej zaawansowaną technologię.
Aparat a7 IV wyznacza nowy standard korpusów pełnoklatkowych bezlusterkowców. Łączy wysoką jakość 33-megapikselowego obrazu z nagrywaniem filmów 4K 60p, zaawansowanym systemem obsługi i możliwością szybkiego udostępnienia materiału, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako aparat hybrydowy. Najlepszy w gamie system Real-time AF podczas fotografowania i filmowania oznacza, że użytkownicy aparatu α7 IV otrzymują od firmy Sony jej najbardziej zaawansowaną technologię.
Najnowsza kamera z Lini kamer profesjonalnych FX. Model FX30 jest najmniejszym modelem profesjonalnej seri Kamer CINE. Wyposażona w przetwornik obrazu super 35mm (APS-C) Możliwość zapisu 4K w 120 kl./s. Mocowanie Sony E pozwala na podpięcie szerokiej gamy obiektywów tego mocowania. Odchylany ekran typu flip ułatwi pracę przy kadrowaniu. Aktywne chłodzenie i uszczelniany korpus. Dodatkowo kamera posiada gwinty mocowania akcesoriów. 10-bitowy format 4:2:2 przy użyciu zaawansowanych formatów XAVC HS i XAVC S-I
Najnowsza kamera z Lini kamer profesjonalnych FX. Model FX30 jest najmniejszym modelem profesjonalnej seri Kamer CINE. Wyposażona w przetwornik obrazu super 35mm (APS-C) Możliwość zapisu 4K w 120 kl./s. Mocowanie Sony E pozwala na podpięcie szerokiej gamy obiektywów tego mocowania. Odchylany ekran typu flip ułatwi pracę przy kadrowaniu. Aktywne chłodzenie i uszczelniany korpus. Dodatkowo kamera posiada gwinty mocowania akcesoriów. 10-bitowy format 4:2:2 przy użyciu zaawansowanych formatów XAVC HS i XAVC S-I
Aparat Nikon Z F to pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy Z f formatu FX. Jest on inspirowany kultową lustrzanką FM2 łącząc tradycyjny design z zaawansowaną technologią i doskonałą jakością zdjęć. Model to sentymentalny ukłon w stronę bogatej historii firmy i prezentacja kroków, które ta podejmuje, aby wciąż zaskakiwać twórców i fotografów. Aparat Z f wyposażono w ten sam procesor przetwarzania obrazu EXPEED 7, co model Nikon Z 9, posiada wbudowany system stabilizacji matrycy, oferuje też wiele funkcji wideo, w tym rejestrowanie przy użyciu 10-bitowego kodeka H.265, a także możliwość nagrywania do 125 minut materiału w rozdzielczości 4K UHD
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec korzystający z wymiennej optyki systemu Sony E. Korpus aparatu wykonany ze stopu magnezu jest zabezpieczony przed kurzem i wilgocią. Aparat posiada miedzy innymi: stabilizację obrazu o wydajności do 5EV, wizjer XGA OLED TruFinder™ o wysokiej rozdzielczości, uchylny 3-calowy ekran dotykowy LCD, funkcję filmowania w rozdzielczości 4K 30kl./s lub Full HD 120kl./s.
Druga generacja najwyższej klasy aparatu bezlusterkowego wyposażonego w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 45,7 Mpix. W nowej wersji dodano drugi procesor przetwarzania obrazu dzięki czemu aparat jest jeszcze szybszy w każdym aspekcie pracy (filmowanie, autofocus, tryb seryjny). Aparat posiada dwa sloty kart pamięci (XQD lub CF EXPRESS oraz SD). Jest to idealne narzędzie do wykonywania profesjonalnej jakości fotografii, jak i rejestrowania najwyższej jakości filmów 4K. Aparat posiada miedzy innymi: 5-osiową stabilizację obrazu, autofokus z 493 punktami pomiaru, uchylny ekran LCD 3,2" o rozdzielczości 2,1 mln pkt, wizjer OLED o rozdzielczości 3,69 mln pkt oraz wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth.
Druga generacja najwyższej klasy aparatu bezlusterkowego wyposażonego w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 45,7 Mpix. W nowej wersji dodano drugi procesor przetwarzania obrazu dzięki czemu aparat jest jeszcze szybszy w każdym aspekcie pracy (filmowanie, autofocus, tryb seryjny). Aparat posiada dwa sloty kart pamięci (XQD lub CF EXPRESS oraz SD). Jest to idealne narzędzie do wykonywania profesjonalnej jakości fotografii, jak i rejestrowania najwyższej jakości filmów 4K. Aparat posiada miedzy innymi: 5-osiową stabilizację obrazu, autofokus z 493 punktami pomiaru, uchylny ekran LCD 3,2" o rozdzielczości 2,1 mln pkt, wizjer OLED o rozdzielczości 3,69 mln pkt oraz wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth.
Druga generacja najwyższej klasy aparatu bezlusterkowego wyposażonego w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 45,7 Mpix. W nowej wersji dodano drugi procesor przetwarzania obrazu dzięki czemu aparat jest jeszcze szybszy w każdym aspekcie pracy (filmowanie, autofocus, tryb seryjny). Aparat posiada dwa sloty kart pamięci (XQD lub CF EXPRESS oraz SD). Jest to idealne narzędzie do wykonywania profesjonalnej jakości fotografii, jak i rejestrowania najwyższej jakości filmów 4K. Aparat posiada miedzy innymi: 5-osiową stabilizację obrazu, autofokus z 493 punktami pomiaru, uchylny ekran LCD 3,2" o rozdzielczości 2,1 mln pkt, wizjer OLED o rozdzielczości 3,69 mln pkt oraz wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth.
Nikon Z6 II to druga generacja wysokiej klasy aparat bezlusterkowego Nikon Z6. Aparat jest szybszy, posiada dwa sloty kart pamięci oraz dzięki dwóm procesorom obrazu na pokładzie systemm autofokus jest jeszcze bardziej wydajny. Wyposażony w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24,5 Mpix. Wspaniale spisuje się jako narzędzie do wykonywania profesjonalnej jakości fotografii, jak i rejestrowania znakomitych filmów 4K. Posiada nowy typ mocowania obiektywu Nikon Z, który pozwala na stosowanie obiektywów nowej generacji charakteryzujących się jeszcze lepszymi właściwościami optycznymi i mechanicznymi. Aparat posiada miedzy innymi: 5-osiową stabilizację obrazu, autofokus z 273 punktami pomiaru, uchylny ekran LCD 3,2" o rozdzielczości 2,1 mln pkt, wizjer OLED o rozdzielczości 3,69 mln pkt oraz wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth.
Aparat Sony ZV-E1 z funkcjami przeznaczonymi dla wymagających twórców materiałów wideo, dla których ważny jest filmowy wygląd obrazu i najlepsze warunki pracy. Ten kompaktowy bezlusterkowiec jest wyposażony w pełnoklatkową matrycę, która pozwala rejestrować obraz w jakości 4K 60p i posiada unikatowy, oparty na sztucznej inteligencji system AF rozpoznający różnorodne obiekty. Wyposażony w pakiet funkcji do vlogowania, w tym tryb prezentacji produktu i streaming w jakości 4K, ułatwia twórcze produkcje, a całości dopełnia profesjonalna jakość dźwięku. Nowością są ustawienia „Vlog filmowy” i profesjonalny profil obrazu S-CINETONE, które pozwalają nadawać obrazowi prawdziwie filmowy wygląd. Nowa funkcja stabilizacji kadru i wbudowany w korpus system stabilizacji gwarantują wyjątkową stabilność ujęć.
Aparat Sony ZV-E1 z funkcjami przeznaczonymi dla wymagających twórców materiałów wideo, dla których ważny jest filmowy wygląd obrazu i najlepsze warunki pracy. Ten kompaktowy bezlusterkowiec jest wyposażony w pełnoklatkową matrycę, która pozwala rejestrować obraz w jakości 4K 60p i posiada unikatowy, oparty na sztucznej inteligencji system AF rozpoznający różnorodne obiekty. Wyposażony w pakiet funkcji do vlogowania, w tym tryb prezentacji produktu i streaming w jakości 4K, ułatwia twórcze produkcje, a całości dopełnia profesjonalna jakość dźwięku. Nowością są ustawienia „Vlog filmowy” i profesjonalny profil obrazu S-CINETONE, które pozwalają nadawać obrazowi prawdziwie filmowy wygląd. Nowa funkcja stabilizacji kadru i wbudowany w korpus system stabilizacji gwarantują wyjątkową stabilność ujęć.
Canon EOS R6 Mark II to następca modelu R6, który zaspokoi wymagania najbardziej wymagających użytkowników. Aparat posiada pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24Mpix, zdjęcia w serii 40kl/s. Znaczące zmiany zaszły również w trybie filmowym gdzie poprzez złącze HDMI możemy wypuścić materiał w rozdzielczości 6K do 60kl/s. RAW bezpośrednio na opcjonalny rejestrator zewnętrzny nagrywane jako ProRes RAW lub 3.7K RAW. Zapis wewnętrzny filmów 4K 60 kl./s lub Full HD do 120 kl./s. W modelu zastosowano ulepszoną konstrukcję układu umożliwiającą dłuższy czas nagrywania. Usunięto też poprzedni maksymalny czas nagrywania trwający 29 minut i 59 sekund. Użyteczna czułość ISO 102400. Za szybki i sprawny AF odpowiada Dual Pixel CMOS AF II działający od -6,5 do 21 EV. Funkcja śledzenia obiektu pozwala nie tylko na utrzymanie ostrości twarzy, ale również wykrywa sylwetkę człowieka, zwierzęta (psy, koty, ptaki i konie) lub pojazdy (samochody wyścigowe, motocykle, samoloty i pociągi).
Canon EOS R6 Mark II to następca modelu R6, który zaspokoi wymagania najbardziej wymagających użytkowników. Aparat posiada pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24Mpix, zdjęcia w serii 40kl/s. Znaczące zmiany zaszły również w trybie filmowym gdzie poprzez złącze HDMI możemy wypuścić materiał w rozdzielczości 6K do 60kl/s. RAW bezpośrednio na opcjonalny rejestrator zewnętrzny nagrywane jako ProRes RAW lub 3.7K RAW. Zapis wewnętrzny filmów 4K 60 kl./s lub Full HD do 120 kl./s. W modelu zastosowano ulepszoną konstrukcję układu umożliwiającą dłuższy czas nagrywania. Usunięto też poprzedni maksymalny czas nagrywania trwający 29 minut i 59 sekund. Użyteczna czułość ISO 102400. Za szybki i sprawny AF odpowiada Dual Pixel CMOS AF II działający od -6,5 do 21 EV. Funkcja śledzenia obiektu pozwala nie tylko na utrzymanie ostrości twarzy, ale również wykrywa sylwetkę człowieka, zwierzęta (psy, koty, ptaki i konie) lub pojazdy (samochody wyścigowe, motocykle, samoloty i pociągi).
Canon EOS R6 Mark II to następca modelu R6, który zaspokoi wymagania najbardziej wymagających użytkowników. Aparat posiada pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24Mpix, zdjęcia w serii 40kl/s. Znaczące zmiany zaszły również w trybie filmowym gdzie poprzez złącze HDMI możemy wypuścić materiał w rozdzielczości 6K do 60kl/s. RAW bezpośrednio na opcjonalny rejestrator zewnętrzny nagrywane jako ProRes RAW lub 3.7K RAW. Zapis wewnętrzny filmów 4K 60 kl./s lub Full HD do 120 kl./s. W modelu zastosowano ulepszoną konstrukcję układu umożliwiającą dłuższy czas nagrywania. Usunięto też poprzedni maksymalny czas nagrywania trwający 29 minut i 59 sekund. Użyteczna czułość ISO 102400. Za szybki i sprawny AF odpowiada Dual Pixel CMOS AF II działający od -6,5 do 21 EV. Funkcja śledzenia obiektu pozwala nie tylko na utrzymanie ostrości twarzy, ale również wykrywa sylwetkę człowieka, zwierzęta (psy, koty, ptaki i konie) lub pojazdy (samochody wyścigowe, motocykle, samoloty i pociągi).
Następca modelu Canon EOS R6 zaspokoi wymagania najbardziej wymagających użytkowników. Aparat posiada pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24Mpix, zdjęcia w serii 40kl/s. Znaczące zmiany zaszły również w trybie filmowym gdzie poprzez złącze HDMI możemy wypuścić materiał w rozdzielczości 6K do 60kl/s. RAW bezpośrednio na opcjonalny rejestrator zewnętrzny nagrywane jako ProRes RAW lub 3.7K RAW. Zapis wewnętrzny filmów 4K 60 kl./s lub Full HD do 120 kl./s. W modelu zastosowano ulepszoną konstrukcję układu umożliwiającą dłuższy czas nagrywania. Usunięto też poprzedni maksymalny czas nagrywania trwający 29 minut i 59 sekund. Użyteczna czułość ISO 102400. Za szybki i sprawny AF odpowiada Dual Pixel CMOS AF II działający od -6,5 do 21 EV. Funkcja śledzenia obiektu pozwala nie tylko na utrzymanie ostrości twarzy, ale również wykrywa sylwetkę człowieka, zwierzęta (psy, koty, ptaki i konie) lub pojazdy (samochody wyścigowe, motocykle, samoloty i pociągi).
Model X-H2 wyposażony został w matrycę światłoczułą z podświetleniem wstecznym “X-Trans™ CMOS 5 HR o rozdzielczości 40,2 megapikseli i szybki procesor „X-Processor 5”. X-H2 to najnowszy flagowiec w ofercie, cechujący się najwyższa rozdzielczością w historii serii X w zakresie zdjęć i wideo. Pozwala on uzyskiwać nie tylko fotografie wysokiej rozdzielczości, jest też pierwszym w świecie aparatem z matrycą rozmiaru APS-C natywnie wspierającym rejestrację materiałów wideo w jakości 8K/30P przy zastosowaniu kodeku Apple ProRes.
Aparat cyfrowy X-H2S to najwyższa wydajność w zakresie fotografii i wideo w historii serii X. W tym celu wykorzystano warstwową matrycę światłoczułą w technologii BSI “X-TransTM CMOS 5 HS”*2 o rozdzielczości 26,16 megapikseli, która jest w stanie odczytywać sygnał z 4-krotnie większą szybkością dzięki zastosowaniu szybkiego procesora „X-Processor 5”, charakteryzującego się dwukrotnym wzrostem szybkości przetwarzania danych. Aparat X-H2S oferuje również udoskonalony system autofokusa, szybkostrzelność w liczbie 40 kadrów na sekundę, rejestrację materiału wideo z jakością 6,2K/30P i 4K/120P. Pozostałe cechy aparatu obejmują pięcioosiowy układ stabilizacji obrazu o skuteczności tłumienia drgań do 7 EV, korpus z magnezu, ulepszone w stosunku do poprzedniego modelu rozwiązania sprzętowe (lepsze odprowadzenie ciepła, slot kart CFEXPRESS)
Nikon Z6 II to druga generacja wysokiej klasy aparat bezlusterkowego Nikon Z6. Aparat jest szybszy, posiada dwa sloty kart pamięci oraz dzięki dwóm procesorom obrazu na pokładzie systemm autofokus jest jeszcze bardziej wydajny. Wyposażony w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24,5 Mpix. Wspaniale spisuje się jako narzędzie do wykonywania profesjonalnej jakości fotografii, jak i rejestrowania znakomitych filmów 4K. Posiada nowy typ mocowania obiektywu Nikon Z, który pozwala na stosowanie obiektywów nowej generacji charakteryzujących się jeszcze lepszymi właściwościami optycznymi i mechanicznymi. Aparat posiada miedzy innymi: 5-osiową stabilizację obrazu, autofokus z 273 punktami pomiaru, uchylny ekran LCD 3,2" o rozdzielczości 2,1 mln pkt, wizjer OLED o rozdzielczości 3,69 mln pkt oraz wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth.
Aparat Nikon Z F to pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy Z f formatu FX. Jest on inspirowany kultową lustrzanką FM2 łącząc tradycyjny design z zaawansowaną technologią i doskonałą jakością zdjęć. Model to sentymentalny ukłon w stronę bogatej historii firmy i prezentacja kroków, które ta podejmuje, aby wciąż zaskakiwać twórców i fotografów. Aparat Z f wyposażono w ten sam procesor przetwarzania obrazu EXPEED 7, co model Nikon Z 9, posiada wbudowany system stabilizacji matrycy, oferuje też wiele funkcji wideo, w tym rejestrowanie przy użyciu 10-bitowego kodeka H.265, a także możliwość nagrywania do 125 minut materiału w rozdzielczości 4K UHD
Aparat a7 IV wyznacza nowy standard korpusów pełnoklatkowych bezlusterkowców. Łączy wysoką jakość 33-megapikselowego obrazu z nagrywaniem filmów 4K 60p, zaawansowanym systemem obsługi i możliwością szybkiego udostępnienia materiału, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako aparat hybrydowy. Najlepszy w gamie system Real-time AF podczas fotografowania i filmowania oznacza, że użytkownicy aparatu α7 IV otrzymują od firmy Sony jej najbardziej zaawansowaną technologię.
Wszystkie ceny zawierają koszty gospodarowania odpadami. Informacje przedstawione na niniejszej witrynie nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.