Prawdziwe raty 0% na wszystkie produkty

Letnia promocja na sprzęt FOTO-WIDEO!

Aparat analogowy Pentax 17

ID: 32708

pentax

> Dobierz film za 1z!

cena 2498 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2499 zł
Raty 0%!10 x 249,80 zł


Foto-Plus ekspert
kontakt z opiekunem produktu
zapytaj o produkt lub cenę
Zalecane akcesoria

Aparat analogowy Pentax 17

Pentax 17 to niewielki, łatwy w obsłudze aparat analogowy na film 35mm, który pozwala na uzyskanie 72 kadrów z tradycyjnej, 36-cio klatkowej kliszy. Jest wyposażony w wysokiej klasy, jasny, szerokokątny obiektyw 25mm f/3.5 (odpowiednik 37mm), wizjer optyczny oraz wbudowaną lampę błyskową.  Aparat posiada mechanizm manualnego ustawiania ostrości.  Ekspozycja ustawiana jest automatycznie z możliwością wyboru różnych trybów fotografowania. Stylowy, wykonany częściowo z metalu Pentax 17 posiada mechanizm manualnego przewijania filmu, zarówno pomiędzy ekspozycjami, jak i na koniec, przy zwijaniu rolki. 

Aparat analogowy Pentax 17

Format półklatkowy

PENTAX 17 charakteryzuje się formatem półklatkowym, w którym dwa zdjęcia o wymiarach 17 x 24 mm są rejestrowane na jednej klatce formatu 35 mm (36 x 24 mm). Przy poziomym ustawieniu aparatu fotografie wykonywane są w formacie pionowym, analogicznie jak zdjęcia znane z mediów społecznościowych wykonywane za pomocą smartfonów.

Pentax 17 posiada ręczny mechanizm przewijania filmu znany z analogowych lustrzanek PENTAX. System łatwego ładowania kliszy jest zaprojektowany tak, aby zapobiec błędom podczas zakładania filmu, pozwalając początkującym użytkownikom na szybkie rozpoczęcie pracy z aparatem. Aparat posiada również inne mechanizmy unikalne dla aparatów analogowych, takie jak korbka ręcznego przewijania filmu, pokrętło kompensacji ekspozycji oraz pokrętło ustawiania czułości ISO.

 

Obiektyw

PENTAX 17 posiada nowo opracowany obiektyw stałoogniskowy 25mm f/3.5 (odpowiadający obiektywowi 37mm w formacie małoobrazkowym). Obiektyw ten oparty jest na optyce zastosowanej w uznanym modelu PENTAX Espio Mini (wprowadzonym na rynek w 1994 roku) i został przeprojektowany tak, aby idealnie pasował do formatu półklatkowego. Jest również pokryty powłoką HD (High Definition) w celu optymalizacji klarowności i ostrości zdjęć. Używając obiektywu z modelu Ricoh Auto Half (najlepiej sprzedającego się modelu półklatkowego, wprowadzonego na rynek w 1962 roku) jako punktu odniesienia, wybrano taką ogniskową, aby codzienne, swobodne robienie zdjęć było proste i bezbłędne.

 

Strefowe ustawianie ostrości

System strefowego ustawiania ostrości służy do określenia obszaru największej ostrości za pomocą dedykowanego przełącznika. Do wyboru jest sześć stref. Wszystko, co użytkownik musi zrobić, aby ustawić ostrość aparatu, to wybrać znak  na pierścieniu najlepiej odpowiadający odległości do obiektu. W strefie makro użytkownik może zrobić zdjęcie z odległości około 25cm. Pasek na rękę (w zestawie jako standardowy dodatek) posiada dokładnie taką długość i pozwala użytkownikowi mierzyć odległość do fotografowanego obiektu.

Optyczny wizjer aparatu PENTAX 17 posiada celownik z jasną ramką typu Albada. Jest również wyposażony w ramkę kompensacji pola widzenia, co ułatwia komponowanie zdjęć zbliżeniowych. Możliwe jest bezpośrednie sprawdzenie wybranej strefy ostrości w wizjerze.

 

Tryby fotografowania

Aparat PENTAX 17 automatycznie dostosowuje ustawienia ekspozycji na podstawie danych zbieranych przez czujnik pomiaru światła. Oprócz trybu Pełnej Automatyki, w którym wszystkie ustawienia ekspozycji są wybierane przez aparat, oferuje on sześć innych trybów fotografowania. Na przykład synchronizacja z długimi czasami naświetlania przyda się przy fotografowaniu o zmierzchu, a tryb Bulb pozwoli fotografować nocne krajobrazy i fajerwerki.

Aparat posiada również niezależne pokrętło kompensacji ekspozycji, które umożliwia użytkownikowi szybko zmieniać poziom naświetlenia, aby dostosować się do różnych typów obiektów lub wyrazić kreatywne intencje użytkownika.

 

Korpus PENTAX 17 ma klasyczny design, nawiązujący do tradycyjnego wyglądu aparatów analogowych. Górna i dolna pokrywa są wykonane z solidnego, ale lekkiego stopu magnezu, aby zoptymalizować sztywność korpusu aparatu. Gwint mocujący filtry kołowe o średnicy 40,5mm pozwala użytkownikowi zamontować szereg filtrów kolorystycznych, polaryzacyjnych czy szarych, dostępnych na rynku. Z dbałością o każdy szczegół, PENTAX 17 został zaprojektowany, aby być prawdziwą przyjemnością w użytkowaniu.

 

 

Pentax 17 cena: 2498 zł

dostępny od ręki
Filmy światłoczułe
Filtry
Bateria
Inne

Opis modelu

Typ aparatu
Aparat półklatkowy na kliszę 35mm 
Wielkość kadru
24 x 17mm 
Kompatybilne klisze
Klisza 35mm

Obiektyw

Ogniskowa
25mm (odpowiednik 37mm dla formatu małoobrazkowego) 
Konstrukcja optyczna
3 elementy w 3 grupach
Kąt widzenia
61° (po przekątnej)
Maksymalne powiększenie
0.128x (przy 25cm)
Średnica filtra
40.5mm 

Ustawianie ostrości

Tryby ustawiania ostrości
Ręczne ustawianie ostrości
6 stref ostrzenia (∞, 3m, 1.7m, 1.2m, 0.5m, 0.25m)

Ekspozycja

Rodzaje pomiaru światła
Pomiar częściowy 
Zakres pomiaru
1.5 do 16.5 EV (ISO100) 
Tryby ekspozycji
Pełna automatyka, standardowy, długie czasy naświetlania, priorytet otwartej przysłony, bulb, synchronizacja z długimi czasami naświetlania, synchronizacja z krótkimi czasami
Czułość ISO
Manualne ustawienie ISO w zależności od używanej kliszy (50, 100, 125, 160, 200, 400, 800, 1600, 3200)
Kompensacja ekspozycji
±2EV (z krokiem 1/3EV) 

Wbudowana lampa błyskowa

Liczba przewodnia
Około 6 (ISO 100) 
Tryby wyzwalania
Auto (w trybie pełnej automatyki)
Wymuszony błysk (w trybach synchronizacji z długimi oraz krótkimi czasami naświetlania)
Zasięg błysku
0.24 do 2.2m (ISO 100)
Czas ładowania lampy
Ok 8 sekund
Wskaźnik naładowania lampy
Pomarańczowa dioda obok wizjera

Interfejs

Złącze
Wężyk spustowy 2.5mm (sprzedawany oddzielnie model CS-205)

Środowisko pracy

Temperatura pracy
Między 10 a 40°C
Wilgotność pracy
85% lub mniej 

Zasilanie

Bateria
Jedna bateria litowa 3V (CR2 lub odpowiednik) 
Czas pracy
Ok 10 rolek filmu z 36 klatkami
  • Format półklatkowy (17 x 24mm) umożliwia uzyskanie 72 kadrów z tradycyjnej, 36-cio klatkowej kliszy 35mm
  • Szerokokątny, jasny obiektyw 25mm (odpowiednik 37mm dla formatu małoobrazkowego) idealnie sprawdzi się w fotografii ulicznej, podróżniczej, rodzinnej
  • Strefowy system ustawiania ostrości umożliwia łatwą zmianę obszaru ostrości za pomocą dedykowanego pierścienia z oznaczeniami
  • Jasny wizjer optyczny
  • Siedem trybów fotografowania
  • Lekka, solidna, kompaktowa obudowa częściowo wykonane z metalu
  • Wbudowana lampa błyskowa

Masz ten produkt?
Zachęcamy do zostawienia opinii o produkcie. Pomóż innym dokonać wyboru.

Brak opinii. Dodaj pierwszą opinię!

Masz pytania odnośnie do tego produktu?