Świąteczna promocja!
Obiektywy z serii G znane są z pięknego efektu „bokeh”: miękkiego wyglądu nieostrych fragmentów pozwalającego wyróżnić główny motyw zdjęcia. Indywidualna kalibracja każdego obiektywu zapewnia możliwie najpełniejszą kompensację aberracji sferycznej i miękkie odwzorowanie krawędzi, bez brzydko wyglądającego „podwójnego konturu”, nazywanego też „nisen bokeh”. Atrakcyjny wygląd nieostrych obszarów to również zasługa 9-listkowej przysłony kołowej.
Obiektywy do makrofotografii często są wykorzystywane także do zdjęć z większej odległości, dlatego w tym modelu zastosowano mechanizm nastawiania ostrości z „szybującymi” soczewkami. Ogranicza on występowanie aberracji i przyczynia się do zmniejszenia wymiarów obiektywu. Równocześnie zapewnia wyraźny obraz w całym kadrze — niezależnie od odległości od fotografowanego obiektu.
Do nastawiania ostrości służą dwie „szybujące” grupy soczewek. Przemieszczający je innowacyjny silnik DDSSM (Direct Drive Super Sonic wave Motor) gwarantuje płynny i dokładny ruch stosunkowo ciężkich elementów optycznych, które umożliwiają duże powiększenie obrazu na pełnoklatkowej matrycy. Dodatkową zaletę przy fotografowaniu zwierząt i filmowaniu stanowi bardzo cicha praca systemu.
Na tubusie obiektywu znajduje się przycisk blokady ostrości. Jego wciśnięcie i przytrzymanie zapobiega zmianie ustawienia ostrości. Można go użyć nawet przy wybranym trybie ciągłego nastawiania ostrości.
Przyjęło się uważać, że do uzyskania ostrych makrofotografii niezbędny jest statyw. Dzięki wbudowanemu stabilizatorowi obrazu OSS (Optical SteadyShot) udane zdjęcia makro można jednak zrobić nawet aparatem trzymanym w rękach. Dla zapewnienia szybkiego i dokładnego przemieszczania ciężkiej soczewki stabilizującej obraz w obiektywie zastosowano wydajny silnik liniowy.
Niektóre obiektywy nie pozwalają bezwzrokowo przełączać trybów automatycznego i ręcznego nastawiania ostrości — a przecież oddalenie oka od wizjera może oznaczać zmarnowaną okazję do wykonania zdjęcia. Tryb nastawiania ostrości w tym obiektywie można zmienić, przesuwając w przód lub w tył pierścień ostrości. Dzięki przeciwpoślizgowej fakturze jest on łatwo wyczuwalny dla ręki — która w czasie zdjęć na ogół znajduje się właśnie na pierścieniu.
Dzięki przełącznikowi zakresu odległości (zwanemu też ogranicznikiem zakresu ostrzenia) można wybrać nastawianie ostrości tylko na bliskie lub odległe obiekty. Przyspiesza to automatyczne nastawianie ostrości. Oprócz pełnego zakresu (FULL) do wyboru są ustawienia ∞–0,5 metra oraz 0,5–0,28 metra.
W obiektywach z systemem wewnętrznego ogniskowania przy nastawianiu ostrości przemieszczają się tylko wewnętrzne soczewki, które nie mają wpływu na długość całego obiektywu. Taka konstrukcja przyspiesza działanie i pozwala na zmniejszenie minimalnej odległości od obiektu. Nieruchomy jest także gwint filtra z przodu obiektywu, co ma znaczenie przy korzystaniu z filtra polaryzacyjnego.
Ogniskowa tego obiektywu kwalifikuje go do kategorii „średnich teleobiektywów”. Jego odległość robocza idealnie sprawdza się przy wykonywaniu makrofotografii owadów i innych obiektów, którym nie można robić zdjęć ze zbyt bliska.
Wymagania stawiane obiektywom do filmowania są pod pewnymi względami większe niż dla obiektywów przeznaczonych tylko do fotografii. Firma Sony dba zatem, by modele wykorzystywane do nagrywania filmów odznaczały się cichą pracą i możliwie najmniejszą niestabilnością kąta widzenia przy nastawianiu ostrości.
Niezawodne działanie w różnych, nawet trudnych warunkach to zasługa konstrukcji, która zapobiega przedostawaniu się kurzu i wilgoci do wnętrza obiektywu.
Masz ten produkt?
Zachęcamy do zostawienia opinii o produkcie. Pomóż innym dokonać wyboru.
Masz pytania odnośnie do tego produktu?