Lustrzanka Nikon D500

ID: 11113

nikon
Produkt wycofany.

Skontaktuj się z nami w sprawie alternatywnych produktów

Foto-Plus ekspert
kontakt z opiekunem produktu
negocjuj cenę
Zalecane akcesoria

Aparat cyfrowy Nikon D500

Nikon D500 to najwyższej klasy, mała i lekka lustrzanka cyfrowa APS-C o profesjonalnych możliwościach. Wyposażona w matrycę CMOS formatu DX o rozdzielczości 20,9 Mpix, dedykowana jest najbardziej wymagającym pasjonatom fotografii oraz profesjonalistom, ceniącym sobie szybkość, wysoką jakość i niezawodność w każdej sytuacji. Doskonale sprawdza się  zarówno jako aparat reporterski, portretowy jak i podczas fotografowania przyrody czy w podróży.

 Wyjątkowo szeroki zakres czułości ISO 100-51200 (rozszerzalny do niewiarygodnej wartości ISO 1 640 000) pozwala na fotografowanie i filmowanie w ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Bardzo mocną stroną tego modelu jest  wyjątkowo sprawny i szybki 153-punktowy system AF (z 99 czujnikami krzyżowymi), który zachowuje precyzję działania aż do poziomu -4 EV. Nikon D500 idealnie sprawdza się w czasie fotografowania dynamicznych wydarzeń  pozwalając na wykonywanie serii zdjęć z imponującą prędkością 10kl./s (z buforem pozwalającym na zapis 200 obrazów w formacie RAW) oraz z najkrótszym czasem otwarcia migawki 1/8000s. Zarówno zdjęcia seryjne jak i pojedyncze możemy wykonywać również w trybie cichej migawki. Aparat umożliwia rejestrowanie filmów  o kinematograficznej jakości  w rozdzielczości 4K 30kl./s i Full HD 60kl./s z wykorzystaniem wbudowanej w aparat elektronicznej redukcji drgań firmy Nikon. 

Niewielki, poręczny korpus Nikona D500 posiada ergonomiczny uchwyt oraz łatwy i intuicyjny dostęp do wszystkich funkcji, zarówno automatycznych jak i bardziej zaawansowanych. Aparat jest wyposażony w bardzo dobry wizjer optyczny z regulacją dioptrii, mały wyświetlacz LCD informujący o aktualnych ustawieniach oraz w uchylny 3,2-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości. Ponadto D500 posiada wbudowaną lampę błyskową, która pozwala na  bezprzewodowe sterowania błyskiem innych lamp. Dzięki Wi-Fi i Bluetooth możliwe jest błyskawiczne udostępnianie zdjęć i filmów oraz zdalne sterowanie aparatem.

Dzięki dostępności szerokiej gamy najwyższej klasy, specjalistycznych obiektywów z mocowaniem Nikon F jest doskonałym narzędziem do wykonywania profesjonalnej jakości zdjęć oraz rejestrowania znakomitych filmów 4K.

Niewielka lustrzanka APS-C z możliwościami profesjonalnych aparatów

Nikon D500, młodszy brat modelu D5 – flagowego aparatu firmy Nikon formatu FX – oferuje niezwykłe możliwości i zdumiewającą precyzję. Opracowany przez firmę Nikon 153-polowy system AF nowej generacji charakteryzuje się wyjątkowo szerokim pokryciem kadru. Nowa matryca i nowy czujnik pomiaru światła zapewniają bardzo dokładne rozpoznawanie obiektów i odwzorowanie szczegółów. Aparat pozwala wykonywać zdjęcia z szybkością do 10 kl./s. Oznacza to możliwość uzyskania 20-sekundowej serii zdjęć najwyższej jakości. Bezkompromisowych filmowców z pewnością ucieszy to, że funkcja nagrywania filmów D-Movie pozwala na rejestrowanie aparatem do 29 minut i 59 sekund materiału w rozdzielczości 4K/UHD.

 

Autofokus

Dzięki zastosowaniu systemu AF znanego z modelu D5 – sztandarowego aparatu formatu FX firmy Nikon – aparat D500 ustawia ostrość z najwyższą precyzją, nawet w niemal całkowitych ciemnościach. Dzięki niewiarygodnej liczbie 153 pól AF (w tym 99 pól krzyżowych) ten niezwykły system AF zapewnia niezrównane pokrycie, odpowiadające niemal całej szerokości kadru. Czułość autofokusa już od -4 EV w przypadku pola centralnego i -3 EV (ISO 100, 20°C) w przypadku pozostałych pól zapewnia nadzwyczajną skuteczność w słabym świetle. Małe, szybko poruszające się obiekty można śledzić z niedostępną wcześniej precyzją, a obiekty na krawędzi kadru są wykrywane z łatwością. W trybie Ciągły AF można konfigurować pokrycie kadru przez pola AF w liczbie 153, 72 i 25. Wszystkie 153 pola AF działają z obiektywami AF NIKKOR z otworem względnym f/5,6 i jaśniejszymi, a 15 centralnych pól AF działa z obiektywami o otworze względnym f/8.

 

Lustrzanka Nikon D500

Niezwykła skuteczność pracy autofokusa oraz szybkość podczas pracy w trybie zdjęć seryjnych dają imponujące rezultaty nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych.

Lustrzanka Nikon D500

Dzięki doskonałym parametrom obrazu, które możemy uzyskać z matrycy formatu DX mamy do dyspozycji lżejszy i mniejszy aparat co ma ogromne znaczenie podczas fotografowania w plenerze.

Lustrzanka Nikon D500

Niezwykła szybkość tego modelu pozwala na uchwycenie i udokumentowanie najbardziej dynamicznych wydarzeń wykonując serię nawet 200 zdjęć z prędkością 10kl./s w najwyższej rozdzielczości.

 

Pomiar światła

Bez względu na to, czy chcesz sfotografować geparda w biegu czy akrobacje podczas imprezy sportów ekstremalnych, model D500 sprosta zadaniu. I nie będzie to zwyczajne zdjęcie. Matryca CMOS formatu DX o rozdzielczości 20,9 megapiksela oraz czujnik pomiaru ekspozycji RGB o rozdzielczości 180 tys. pikseli zapewniają bardzo dokładne rozpoznawanie obiektów, wyjątkowe odwzorowanie szczegółów obrazu i bogate przejścia tonalne. Dzięki odchylanemu monitorowi dotykowemu LCD o wyjątkowej czułości, przekątnej 8,0 cm (3,2 cala) i rozdzielczości 2,36 mln punktów model D500 ułatwia wykonywanie zdjęć z góry lub z dołu. Ponadto pozwala z łatwością przeglądać zdjęcia i wybierać najlepsze, a także wprowadzać informacje o autorze, lokalizacji, IPTC i prawach autorskich. Fotografując w trybie podglądu na żywo, można dotykiem wybierać pola AF, wyzwalać migawkę lub przywoływać wstępnie ustawione dane punktowego balansu bieli dla wybranego obszaru w kadrze. W celu zapewnienia jeszcze większej kontroli program Picture Control 2.0 ułatwia definiowanie parametrów zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania. Ustawienie Równomierne zapewnia maksymalny zakres dynamiki i ułatwia późniejszą obróbkę, a ustawienie Przejrzystość pozwala precyzyjnie dobrać poziom szczegółowości.

 

Zdjęcia seryjne

Dzięki niezwykłym parametrom model D500 pozwala z łatwością uchwycić ważne chwile. Umożliwia fotografowanie z szybkością do 10 kl./s z funkcją śledzenia AE/AF lub z podniesionym lustrem. Znacznie udoskonalono funkcję śledzenia AF i widoczność w wizjerze na potrzeby fotografii sportowej lub dowolnych sytuacji, w których fotografowane obiekty nagle zmieniają kierunek ruchu. Dzięki nowemu układowi ASIC przeznaczonemu specjalnie do obsługi autofokusa maksimum mocy obliczeniowej jest zawsze kierowane do systemu AF. Szybsze sekwencyjne mechanizmy migawki i lustra znacznie skracają czas przesłonięcia wizjera podczas szybkich serii. Bufor aparatu o dużej pojemności umożliwia wykonanie w jednej serii do 200 zdjęć w formacie NEF (RAW) lub dużych zdjęć JPEG. Dwa gniazda kart pamięci (jedno na karty XQD i jedno na karty SD UHS II) z łatwością sprostają oferowanej przez aparat niezwykłej prędkości fotografowania oraz zapewnią natychmiastowe wyczyszczenie bufora przed następną serią. Port USB 3.0 umożliwia szybką transmisję dużych ilości danych, a wbudowana funkcja SnapBridge umożliwia bezprzewodową transmisję zdjęć. Osoby oczekujące jeszcze większej szybkości przesyłania danych docenią zgodność modelu D500 z opcjonalnym przekaźnikiem WT-7A, który pozwala przesyłać pliki na serwer FTP lub do komputera z prędkością do 866,7 Mb/s.

 

Praca w trudnych warunkach oświetleniowych

Trudne warunki oświetleniowe nie są dla modelu D500 żadną przeszkodą. Dzięki bardzo szerokiemu zakresowi czułości ISO zapewnia on niedostępne wcześniej możliwości fotografowania w słabo oświetlonych miejscach i świetnie radzi sobie z jasnymi obszarami kadrów. Opracowany przez firmę Nikon nowy procesor przetwarzania obrazu EXPEED 5 sprawia, że w standardowym zakresie czułości – od ISO 100 do ISO 51200 – jakość zdjęć jest bardzo wysoka. Drobny szum został znacznie zredukowany i nawet przycięte zdjęcia zrobione z wysokimi czułościami ISO zachowują swoją jakość. Czułość ISO można zmniejszyć do ustawienia Lo 1, odpowiadającego czułości ISO 50, lub zwiększyć do ustawienia Hi 5, odpowiadającego niewiarygodnej czułości ISO 1640000. W połączeniu z systemem AF działającym w niemal całkowitej ciemności (-4 EV w przypadku pola centralnego) ustawienie Hi 5 pozwala wykonywać zdjęcia w sytuacjach, w których wcześniej wydawało się to niemożliwe. Te niezwykle wysokie czułości ISO umożliwiają wykonywanie zdjęć bez użycia lampy, a także mogą zostać użyte w zastosowaniach specjalistycznych, takich jak nadzór i ochrona.

 

Budowa i ergonomia

Model D500 – młodszy brat modelu D5 – to aparat, na którym można polegać w ekstremalnych warunkach. Odporny metalowy szkielet z elementami wykonanymi z wytrzymałego stopu magnezu i włókna węglowego tworzy lekką i trwałą konstrukcję. Wszystkie połączenia, przyciski i pokrętła są całkowicie zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki energooszczędnemu działaniu można zrobić znacznie więcej zdjęć, zanim konieczne będzie ponowne naładowanie akumulatora. Opcjonalny wielofunkcyjny pojemnik na baterie MB-D17 obsługuje trzy różne rodzaje źródeł zasilania i ułatwia obsługę aparatu podczas wykonywania zdjęć w pozycji pionowej. Potwierdzona testami trwałość migawki aparatu wynosi 200 000 cykli.

Lustrzanka Nikon D500

Udostępnianie wysokiej jakości zdjęć jest bardzo proste dzięki technologii Bluetooth, która utrzymuje komunikację między aparatem Nikon a nawet pięcioma urządzeniami inteligentnymi. W trakcie fotografowania zdjęcia są automatycznie przesyłane z aparatu do telefonu lub tabletu.

Lustrzanka Nikon D500

Nikon D500 jest niezawodny nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych, dzięki wyjątkowo wysokiej czułości matrycy oraz autofokusowi sprawnie działającemu w niemal zupełnej ciemności. Wydajny procesor dba o skuteczną redukcję szumów powstałych podczas pracy przy wysokim ISO.

Lustrzanka Nikon D500

Solidny magnezowy korpus o niewielkich gabarytach ma dobrze wyprofilowany uchwyt aby można go było wygodnie i bezpiecznie trzymać w dłoni. Zabezpieczony przed wodą, wilgocią i kurzem jest przystosowany do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Wizjer

W D500 zastosowano wizjer z pryzmatem pentagonalnym, pokrywający około 100% pola widzenia. Jego powiększenie wynosi 1x, a odległość źrenicy wyjściowej 16mm. Regulacja dioptrażu może odbywać się w zakresie od −2 do +1 dioptrii. Wizjer został oczywiście wyposażony w przepuszczalny ekran LCD, który służy między innymi do wyświetlania punktów AF oraz siatki kadrowania. 

 

Wyświetlacz LCD

Nikon D500 posiada odchylany 3,2-calowy, dotykowy wyświetlacz LCD typu TFT o bardzo wysokiej rozdzielczości 2 359 000 punktów i kącie widzenia do 170 stopni. Pokryciu kadru wynoszącym około 100%. Monitor posiada również możliwość ręcznego sterowania jasnością i funkcją włączania/wyłączania przez czujnik zbliżenia oka. 

 

Filmowanie 4K/UHD

Model D500 – pierwsza cyfrowa lustrzanka formatu DX firmy Nikon wyposażona w funkcję nagrywania filmów w rozdzielczości 4K/UHD – stwarza całkowicie nowe możliwości. Filmy w rozdzielczości 4K/UHD (3840 x 2160 pikseli) mogą być nagrywane przez maksymalnie 29 minut i 59 sekund z szybkością 30p/25p/24p i zachowaniem natywnych proporcji w celu uzyskania najwyższej jakości obrazu. Filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) można rejestrować z szybkością maksymalną 50p/60p w wielu formatach kadrowania, w tym w natywnym formacie Full HD. Opracowany przez firmę Nikon mechanizm elektronicznej redukcji drgań znacząco zmniejsza wpływ drgania aparatu na filmy nagrywane z ręki w jakości Full HD. Podczas filmowania w trybie M czułość dla wszystkich rozdzielczości wideo i trybów przycięcia można ustawiać od ISO 100 aż do ustawienia Hi 5. W trybie automatycznego doboru czułości ISO dostępne są wartości od ISO 200 aż do Hi 5. Istnieje również możliwość określenia maksymalnych wartości ISO, jakie mogą zostać wybrane. Aparat oferuje czysty sygnał wyjściowy HDMI: nawet filmy 4K/UHD można rejestrować na karcie pamięci albo wysyłać bez kompresji przez wyjście HDMI w postaci 8-bitowego sygnału 4:2:2 YCbCr. Podczas zdalnego fotografowania wyjście HDMI jest dostępne dla wszystkich rozdzielczości filmów. Pozostałe dostępne funkcje to m.in. wbudowany interwalometr i funkcja tworzenia filmów poklatkowych w jakości 4K/UHD.

 

Nikon D500 jako wspaniałe narzędzie pracy dla fotografów natury

Zalety formatu DX we współpracy z teleobiektywami

Legendarne obiektywy NIKKOR firmy Nikon charakteryzują się niezrównaną ostrością i uniwersalnością. Model D500 współpracuje ze wszystkimi obiektywami NIKKOR formatu DX. Dzięki matrycy formatu DX podczas fotografowania z użyciem obiektywów formatu FX o współczynniku kadrowania 1,5x można uzyskać efekt teleobiektywu. Przy ustawieniu teleobiektywowym po podłączeniu obiektywu AF-S NIKKOR 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR do aparatu D500 można uzyskać taki sam kąt widzenia jak w cyfrowej lustrzance jednoobiektywowej formatu FX z teleobiektywem o ogniskowej 600 mm. W porównaniu z zestawem pełnoklatkowym waga i długość obiektywu są mniej więcej o połowę mniejsze, co stanowi niewątpliwą zaletę podczas podróży. Możesz teraz przenieść się w sam środek akcji lub sfotografować trudno dostępne ptasie gniazdo bez zmagania się z niedogodnościami towarzyszącymi korzystaniu z cięższych profesjonalnych zestawów.

 

Gniazda

Korpus Nikona D500 został wyposażony w następujące gniazda: wejście mikrofonu zewnętrznego, złącze USB Super Speed (złącze USB 3.0 typu mikro B), wyjście HDMI typu C, Audio Stereofoniczne typu mini-jack, gniazdo akcesoriów (umożliwiające stosowanie pilota WR-1 oraz WR-R10, odbiornika GPS GP-1/GP-1A, wężyka zdalnego sterowania MC-DC2) oraz podwójny slot na karty pamięci XQD lub SD, SDHC.

 

Współpraca z lampami błyskowymi

Model D500 w pełni współpracuje z cenionym systemem iTTL/kreatywnym systemem oświetlenia (CLS) oraz nowym zaawansowanym bezprzewodowym systemem oświetlenia firmy Nikon sterowanym radiowo. Dzięki temu można z łatwością korzystać z lamp błyskowych, takich jak profesjonalna lampa SB-910, kompaktowy model SB-700 czy model SB-5000 wykorzystujący technologię sterowania radiowego. W połączeniu z opcjonalnym przekaźnikiem WR-R10 aparat D500 umożliwia sterowanie nawet sześcioma grupami lamp SB-5000 i bezprzewodowe wyzwalanie ich z innego pomieszczenia, zza przeszkód czy na zewnątrz w silnym słońcu.

 

Lustrzanka Nikon D500

 Zaawansowana komunikacja bezprzewodowa

Model D500 to pierwsza cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa firmy Nikon kompatybilna z funkcją SnapBridge. Ta funkcjonalna aplikacja firmy Nikon zapewnia stałą łączność (przy niskim zużyciu energii) między aparatem a smartfonem lub tabletem, wykorzystując technologię Bluetooth Low Energy (BLE). Pozwala to na automatyczne synchronizowanie wykonywanych zdjęć do urządzenia inteligentnego bez zbytniego obciążania akumulatora aparatu. Synchronizowane podczas fotografowania zdjęcia są natychmiast przekadrowywane do rozmiaru ułatwiającego ich przeglądanie i szybkie przesyłanie do portali społecznościowych. Można również sterować najważniejszymi funkcjami aparatu z poziomu urządzenia inteligentnego i w prosty sposób nadawać zdjęciom oznaczenia geograficzne. Ponadto w każdej nowej lokalizacji aplikacja SnapBridge na podstawie danych GPS odbieranych przez urządzenie inteligentne automatycznie wprowadza w aparacie ustawienia czasu lokalnego i czasu UTC. Wykonane zdjęcia będą oznaczone właściwą datą bez względu na liczbę przekroczonych stref czasowych. Dzięki wyposażeniu modelu D500 w funkcję łączności NFC (ang. Near Field Communication) nawiązanie połączenia między aparatem a urządzeniem inteligentnym przy pierwszym uruchomieniu aplikacji SnapBridge jest niezwykle proste.

 

Inne funkcjonalności Nikona D500

 

Wielokrotna ekspozycja

Tryb ten w Nikonie D500 umożliwia wykonanie od 2 do 10 zdjęć, które następnie zostają połączone w jedno. Wykonując kolejne zdjęcia na bieżąco możemy podglądać tworzony obraz. Fotografując z wykorzystaniem podglądu na żywo, na ekranie widzimy efekt powstającego obrazu w postaci półprzezroczystej nakładki na aktualny kadr. W tym trybie mamy także możliwość zachowywania oryginałów wszystkich wykonanych zdjęć. Wielokrotna ekspozycja w trybie seryjnym jest przeznaczona głównie do fotografowania poruszających się obiektów.

 

Tryb HDR

W trybie HDR Nikon D500 wykonuje dwa zdjęcia, a różnica w ekspozycji pomiędzy nimi może wynosić 1, 2, 3 EV lub Auto. Do wyboru mamy także opcje wygładzania: zmniejszone, normalne, zwiększone. Tryb HDR możemy aktywować dla pojedynczego zdjęcia (wówczas zostaje on automatycznie wyłączony po jego wykonaniu) lub na stałe (musimy go ręcznie wyłączyć aby powrócić do normalnego fotografowania).

 

Funkcja D-Lighting (ADL)

Funkcja ta pozwalające na rozszerzenie rozpiętości tonalnej zdjęć poprzez modyfikację krzywej tonalnej pliku JPEG i ma następujące stopnie intensywności: Automatyczna, Bardzo wysoka, Zwiększona, Normalna, Umiarkowana i Wyłączona.

 

Zdjęcia interwałowe

W Nikonie D500 mamy do dyspozycji funkcję umożliwiającą automatyczne wykonywanie zdjęć poklatkowych. Możemy je rozpocząć od razu, wybierając po prostu opcję teraz lub ustawić konkretną godzinę rozpoczęcia. W ustawieniach tego trybu możemy wybrać liczbę interwałów, liczbę zdjęć na interwał oraz liczbę zdjęć. 

 

Fotografowanie bez migotania

Nikon D500 posiada funkcję usprawniającą fotografowanie przy oświetleniu, którego migotanie może powodować problemy z poprawną ekspozycją zdjęcia, przy stosowaniu krótkich czasów ekspozycji. Dotyczy to na przykład światła jarzeniowego. Jest to szczególnie pomocne przy wykonywaniu serii zdjęć. Przy tego typu oświetleniu kolejne zdjęcia mogą się różnić poziomem naświetlenia, jak również kolorystyką. Funkcja detekcji migotania powoduje, że migawka będzie wyzwalana w optymalnym momencie, by zapewnić równą ekspozycję kolejnych zdjęć.

 

 Autobracketing

Funkcja bracketingu ekspozycji pozwala na wykonanie serii 9 zdjęć, z których każde może być automatycznie skompensowane w zakresie od –3 do +3 EV z dokładnością do 1/3 EV.

 

Czyszczenie matrycy

W Nikonie D500 zastosowano system automatycznego czyszczenia matrycy, działający na zasadzie wibracji matrycy. Funkcję tę można uruchomić w dowolnej chwili w menu lub ustawić czyszczenie przy każdym włączaniu i/lub wyłączaniu aparatu.

 

 

Lustrzanka Nikon D500

 

Zasilanie
Obiektywy
Torby i plecaki
Statywy
Akcesoria czyszczące
Akcesoria różne
Akcesoria audio
Pamięci i czytniki

Przetwornik obrazu

Typ przetwornika
CMOS
Wielkość przetwornika
DX: 23,5 mm x 15,7 mm
Liczba pikseli
Całkowita liczba pikseli 21,51 Mpix w tym efektywnych 20,9 Mpix

Optyka

Mocowanie obiektywu
Mocowanie F firmy Nikon (napęd autofokusa za pośrednictwem bagnetu i styków AF)
Mnożnik ogniskowej
1,5x

Ustawianie ostrości

Typ i zakres pomiaru
Moduł czujnika autofokusa Multi-CAM 20K z detekcją fazową TTL, precyzyjnym dostosowaniem.
Zakres detekcji od -4 do +20 EV (ISO 100, 20°C)
Punkty pomiaru
153 pól AF (w tym 99 pól krzyżowych i 15 pól współpracujących z obiektywami z otworem względnym f/8), z których można wybierać 55 pól (35 pól krzyżowych i 9 pól dla f/8)
Tryby pracy AF
Jednopolowy AF, AF z dynamicznym wyborem pola (liczba pól: 25, 72 lub 153), Śledzenie 3D, Wybór pola AF z grupy, Automatyczny wybór pola AF

Ekspozycja

Rodzaje pomiaru światła
Matrycowy pomiar ekspozycji 3D Color Matrix III (obiektywy typu G, E i D)
Matrycowy pomiar ekspozycji Color Matrix III (inne obiektywy z procesorem)
Matrycowy pomiar ekspozycji Color Matrix jest dostępny w przypadku obiektywów bez procesora, jeśli użytkownik wprowadzi ich dane
(1) Centralnie ważony: przypisanie 75% wagi pomiaru do obszaru o średnicy 8 mm na środku kadru. Średnicę obszaru można zmienić na 6, 10 albo 13 mm lub dokonywać pomiaru na podstawie uśrednienia całego kadru (w przypadku obiektywu bez procesora używany jest obszar o średnicy 8 mm)
(2) Punktowy: pomiar w kole o średnicy 3,5 mm (około 2,5% powierzchni kadru) na środku wybranego pola AF (w centralnym polu AF, gdy jest używany obiektyw bez procesora)
(3) Chroniący jasne obszary przed prześwietleniem: dostępny w przypadku obiektywów G, E i D
Zakres pomiaru ekspozycji: pomiar matrycowy lub centralnie ważony: od -3 do +20 EV, pomiar punktowy: od 2 do 20 EV, Pomiar chroniący jasne obszary przed prześwietleniem: od 0 do 20 EV
Filmy - sposób pomiaru ekspozycji: pomiar matrycowy, centralnie ważony lub pomiar ekspozycji chroniący jasne obszary przed prześwietleniem
Tryby ekspozycji
Automatyka programowa z fleksją programu (P); automatyka z preselekcją czasu (S); automatyka z preselekcją przysłony (A); manualny (M)
Kompensacja ekspozycji od -5 do +5 EV w krokach co 1/3, 1/2 lub 1 EV
Czasy otwarcia migawki
Od 1/8000 do 30 s w krokach co 1/3, 1/2 lub 1 EV, czas B, ustawienie T, X250
Czułość ISO
Od ISO 100 do ISO 51200 w krokach co 1/3, 1/2 lub 1 EV. Możliwość ustawienia czułości około 0,3, 0,5, 0,7 lub 1 EV (odpowiednik ISO 50) niższej od wartości ISO 100 lub około 0,3, 0,5, 0,7, 1, 2, 3, 4 lub 5 EV (odpowiednik ISO 1640000) wyższej od wartości ISO 51200; dostępny automatyczny dobór czułości ISO
Filmy - czułość ISO: tryby ekspozycji P, S i A: automatyczny dobór ISO (od ISO 100 do Hi 5) z możliwością wyboru maksymalnej wartości; Tryb ekspozycji M: automatyczny dobór ISO (od ISO 100 do Hi 5) z możliwością wyboru maksymalnej wartości; wybór ręczny (od ISO 100 do 51200 w krokach co 1/3, 1/2 lub 1 EV) z dostępnymi opcjami odpowiednika około 0,3, 0,5, 0,7, 1, 2, 3, 4 lub 5 EV (odpowiednik ISO 1640000) powyżej czułości ISO 51200
Szybkość robienia zdjęć
10 kl./s
CL: 1–9 kl./s
CH: 10 kl./s
Qc: 3 kl./s
Balans bieli
Automatyczny (3 rodzaje), światło żarowe, światło jarzeniowe (7 rodzajów), światło słoneczne, lampa błyskowa, pochmurno, cień, pomiar manualny (można zapisać maks. 6 wartości; punktowy pomiar balansu bieli dostępny w trybie podglądu na żywo) i wybór temperatury barwowej (od 2500 do 10000 K); wszystkie tryby z dokładną regulacją.

Zapis obrazu i dźwięku

Rejestracja zdjęć
Format NEF (RAW): 12- lub 14-bitowy (z kompresją bezstratną lub stratną albo bez kompresji); dostępne duże, średnie i małe (zdjęcia małe i średnie są rejestrowane z 12-bitową głębią kolorów przy użyciu kompresji bezstratnej), TIFF (RGB), JPEG: zgodność z podstawowym formatem JPEG; ustawienia opcji kompresji: fine (ok. 1: 4), normal (ok. 1: 8) i basic (ok. 1: 16); dostępna opcja kompresji Optymalna jakość
NEF (RAW) + JPEG: jedno zdjęcie zapisywane jednocześnie w formatach NEF (RAW) i JPEG
Rozmiar obrazu:
DX (24 x 16): (L) 5568 x 3712, (M) 4176 x 2784, (S) 2784 x 1856
1,3x (18 x 12): (L) 4272 x 2848, (M) 3200 x 2136, (S) 2128 x 1424
Zdjęcia formatu DX wykonywane podczas filmowania: (L) 5568 x 3128, (M) 4176 x 2344, (S) 2784 x 1560
Zdjęcia o obszarze 1,3x wykonane podczas filmowania: (L) 4272 x 2400, (M) 3200 x 1800, (S) 2128 x 1192
Zdjęcia wykonane podczas filmowania z rozmiarem klatki 3840 x 2160: 3840 x 2160
Rejestracja filmów
MOV. Kompresja H.264/MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding)
Rozmiar filmu:
3840 x 2160 (4K UHD): 30p (progresywnie), 25p, 24p
1920 x 1080: 60p, 50p, 30p, 25p, 24p
1280 x 720: 60p, 50p
Rzeczywista liczba klatek na sekundę dla szybkości 60p, 50p, 30p, 25p i 24p wynosi odpowiednio 59,94, 50, 29,97, 25 i 23,976 kl./s; tryb wysokiej jakości (Fine) jest dostępny dla wszystkich rozmiarów klatek, tryb normalnej jakości jest dostępny dla wszystkich rozmiarów oprócz 3840 x 2160
Rejestracja dźwięku
Liniowy PCM. Wbudowany mikrofon stereofoniczny lub mikrofon zewnętrzny; możliwość regulowania czułości

Podgląd obrazu

Wizjer
Wizjer z pryzmatem pentagonalnym z poziomu oka. Pokrycie kadru: DX (24 x 16): około 100% w poziomie i 100% w pionie; obszar zdjęcia 1,3x (18 x 12): Około 98% w poziomie i 98% w pionie.
Powiększenie około 1,0x (obiektyw 50 mm f/1,4 ustawiony na nieskończoność; -1,0 m-1)
Korekcja dioptrażu od -2 do +1 m-1
Podgląd głębi ostrości po naciśnięciu przycisku Pv przysłona obiektywu jest przymykana do wartości wybranej przez użytkownika (w trybach A i M) lub przez aparat (w trybach P i S)
Wyświetlacz LCD
Wyświetlacz LCD typu TFT o przekątnej 8 cm (3,2 cala), rozdzielczości ok. 2359 tys. punktów, odchylany, dotykowy, o kącie oglądania wynoszącym 170°, pokryciu kadru wynoszącym około 100% i z możliwością ręcznego sterowania jasnością monitora

Złącza

Stopka na akcesoria
Gniazdo „gorącej stopki” ISO 518 ze stykami synchronizacji i danych oraz blokadą zabezpieczającą
Gniazdo mikrofonowe
Stereofoniczne typu mini-jack (średnica 3,5 mm, obsługa zasilania po podłączeniu)
Gniazdo słuchawkowe
Stereofoniczne typu mini-jack (średnica 3,5 mm)
Gniazdo HDMI
Złącze HDMI typu C
Gniazdo SDI
Brak
Gniazdo USB
USB SuperSpeed (złącze USB 3.0 typu mikro B)
Gniazdo kart pamięci
XQD, SD, SDHC (zgodne z UHS-II), SDXC (zgodne z UHS-II)
Dwa gniazda kart pamięci: 1 karta XQD i 1 karta Secure Digital (SD); dowolna karta może pełnić rolę podstawowej lub służyć do sporządzania kopii zapasowych danych bądź do osobnego zapisywania zdjęć w formacie NEF (RAW) i JPEG; zdjęcia można kopiować między kartami.

Inne funkcjonalności

Stabilizacja obrazu
Tylko obiektywowa
Łączność bezprzewodowa
Wi-Fi: IEEE 802.11b, IEEE 802.11g
Bluetooth – wersja 4.1
NFC Tag Typ 3
Współpraca z lampą błyskową
Nikon CLS.
Czas synchronizacji błysku X=1/250 s; synchronizacja dla czasu otwarcia migawki 1/250 s lub dłuższego

Zasilanie

Akumulator, zasilacz
Jeden akumulator jonowo-litowy EN-EL15. Zasilacz sieciowy EH-5b (wymaga złącza zasilania EP-5B; oba akcesoria dostępne osobno)
Czas pracy
Zdjęcia, tryb zdjęć pojedynczych (standard CIPA)
Jeden akumulator EN-EL15 (aparat): około 1240 zdjęć
Jeden akumulator EN-EL15 (MB-D17): około 1240 zdjęć
Jeden akumulator EN-EL18a (MB-D17): około 2510 zdjęć
Osiem baterii alkalicznych typu AA (MB-D17): około 1140 zdjęć
Zdjęcia, tryb zdjęć seryjnych (standard Nikon 4):
Jeden akumulator EN-EL15 (aparat): około 2740 zdjęć
Jeden akumulator EN-EL15 (MB-D17): około 2740 zdjęć
Jeden akumulator EN-EL18a (MB-D17): około 6570 zdjęć
Osiem baterii alkalicznych typu AA (MB-D17): około 2620 zdjęć
Filmy:
Jeden akumulator EN-EL15 (aparat): około 50 minut materiału filmowego HD
Jeden akumulator EN-EL15 (MB-D17): około 50 minut materiału filmowego HD
Jeden akumulator EN-EL18a 3 (MB-D17): około 130 minut materiału filmowego HD
Osiem baterii alkalicznych typu AA (MB-D17): około 60 minut materiału filmowego HD

Parametry fizyczne

Wymiary
147 x 115 x 81 mm
Waga
Około 860 g z akumulatorem i kartą pamięci XQD, ale bez pokrywki bagnetu korpusu; około 760 g (sam korpus aparatu)
 • Aparat Nikon D500
 • Oryginalny, markowy pasek Nikon D500
 • Kabel do ładowarki
 • Ładowarka MH-25a
 • Bateria EN-EL15
 • Polska instrukcja obsługi
 • Muszla DK-17
 • Kabel USB
 • Matryca APS-C, CMOS o rozdzielczości 20,9 Mpix
 • Bardzo szeroki zakres czułości ISO 100-51200 (rozszerzalny do ISO 50-1640000)
 • 153-punktowy system AF (z 99 czujnikami krzyżowymi) umożliwiający szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości
 • Zdjęcia seryjne z prędkością 10kl./s
 • Wysokiej jakości filmy w rozdzielczości 4K 30kl./s i Full HD 60kl./s
 • Bufor mieszczący 200 zdjęć w formacie NEF
 • Radiowe sterowanie zewnętrznymi lampami błyskowymi
 • 3,2" uchylny wyświetlacz dotykowy o wysokiej rozdzielczości
 • Podwójne gniazdo kart pamięci SD/XQD
 • Solidna konstrukcja oraz dobra ergonomia przy niewielkiej wadze i gabarytach
 • Komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth i NFC
 • Bardzo duży wybór wysokiej jakości obiektywów z mocowaniem Nikon F

Masz ten produkt?
Zachęcamy do zostawienia opinii o produkcie. Pomóż innym dokonać wyboru.

Opinie o Lustrzanka Nikon D500

Średnia ocena: 5 / 5 na podstawie opinii
Lukasz - ocena: 5
Szybka dostawa za granice polecam👋👌

Masz pytania odnośnie do tego produktu?