Bezlusterkowiec Fujifilm GFX 100S


fujifilm
  cena 26999 zł
  eRaty 12 x 2412 zł


  kontakt z opiekunem produktu
  zapytaj o produkt lub cenę

  Zalecane akcesoria

  Aparat cyfrowy Fujifilm GFX 100S

  Raz na jakiś czas prezentowane są aparaty które stanowią kolejny krok w kierunku doskonałości technicznej zdjęć cyfrowych - nie mylić z jakością ani wartością artystyczną bo to już zupełnie inny temat. Nie są to aparaty które mają zmienioną obudowę, czy kolejne "K" w filmowaniu czyli tzw odgrzewane kotlety. Koniec tamtego roku i początek 2021 dały nam kilka takich konstrukcji. Jedną z nich jest właśnie najmłodsze dziecko Fujifilm. Co w nim takiego wyjątkowego? 

  • Rekordowa rozdzielczość w klasie apartów średnioformatowych w rozmiarze lustrzanki i w rozsądnej cenie jak na tą klasę sprzętu
  • Funkcja pixel shift która ten wynik jeszcze śrubuje dając na rozdzielczość 400mpix i niespotykaną tonalność zdjęcia

   

  • Stabilizacja matrycy o wydajność 5-6 EV(wg zapewnień Fujifilm) i migawka z absorpcją drgań żeby wycisnąć ostatnie soki z tych 100 milionów piskeli
  • Autofokus z detekcją twarzy nawet w mroku sięgającym -5,5EV
  • Uszczelnione magnezowe body

  ...więcej szczegółów poniżej

   

   

  A teraz trochę marketingowych zachwytów ale także garść bardzo ciekawych informacji technicznych.

  Matryca

  Wsparty wysokowydajnym czterordzeniowym procesorem Fujifilm X-Processor 4, GFX100S wykorzystuje wielkoformatowy sensor CMOS z iluminacją tylną (BSI), pozwalający uzyskać fotografie wyjątkowej jakości. W porównaniu z najczęściej stosowanymi modułami światłoczułymi w tradycyjnych lustrzankach cyfrowych i bezlusterkowcach  posiadających matryce o mniejszej przekątnej i niższej rozdzielczości, sensor obrazu w GFX100S jest około 1,7 raza większy, a także dodatkowo zmodernizowany w celu zwiększenia jego światłoczułości. Daje mu to znaczną przewagę nad mniejszymi sensorami, szczególnie w kontekście tworzenia fotografii o niezwykle płytkiej głębi ostrości, fantastycznym zakresie dynamicznym, wiernej reprodukcji kolorów i wyjątkowym osiągom przy wysokim ISO.

   

   

  Kolor oraz funkcja PIXEL SHIFT
  Doświadczenie Fujifilm w zakresie nauki o kolorze obrosło już legendą w świecie fotografii. To właśnie Fujifilm już od ponad 86 lat stoi za najbardziej ikonicznymi fotografiami i filmami na świecie. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby zetknąć się z bogactwem możliwości aparatu GFX100s, który wspierany jest przez jeden z najbardziej docenianych w świecie systemów cyfrowego przetwarzania kolorów. Wybór jednego z 19 trybów symulacji filmu FUJIFILM umożliwia osiągnięcie fantastycznych kolorów prosto z aparatu. GFX100S oferuje również możliwość zaznajomienia się z nowym trybem symulacji błony światłoczułej – Nostalgic Neg. Rodzący skojarzenia z ruchem artystycznym American New Color Photography, który zadebiutował w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, tryb Nostalgic Neg kontynuuje ten trend, poszerzając granice kreatywności fotograficznej poprzez nieprzypadkowe wykorzystywanie koloru. Jego unikalna paleta barwna dodaje bursztynowego tonu najjaśniejszym elementom obrazu, zmiękczając wygląd całości, a także zwiększając nasycenie cieni i ciemniejszych elementów przy jednoczesnym zachowaniu szczegółów. Dzięki temu zdjęcia zyskują bardziej liryczny, poetycki wyraz. Dodatkowo dzięki funkcji przesuwu matrycy czyli "pixel shift" możemy wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 400mpx ale także większej głębi tonalnej zdjęcia.

   

   

   

   

   

  Autofokus

  W odróżnieniu od rozwiązań obecnych w wielu innych aparatach cyfrowych średniego i małego formatu, piksele detekcji fazy sensora GFX100S pokrywają niemal 100% jego powierzchni, co zapewnia niespotykany wcześniej w cyfrowej fotografii średnioformatowej poziom wydajności autofokusu. Oznacza to, że aparat ostrzy w zaledwie 0,18 sekundy, nawet przy skrajnie niskiej luminancji, na poziomie -5.5EV*4, co czyni go wszechstronnym, precyzyjnym i niewiarygodnie szybkim. Dzięki wsparciu mocą obliczeniową układu X-Processor 4, GFX100S sprawnie korzysta z ulepszonego algorytmu śledzenia ostrości i utrzymuje ostrość obiektów w trybach Tracking AF oraz Face/Eye AF. 

   

  System stabilizacji matrycy IBIS


  GFX100S oferuje nowy mechaniczny system stabilizacji matrycy (in-body image stabilization, IBIS), który znacznie ułatwia fotografom wykonywanie zdjęć “z ręki”, bez użycia statywu. W porównaniu z rozwiązaniem zastosowanym w aparacie FUJIFILM GFX100, mechanizm stabilizacji w obudowie GFX100S jest o 20% mniejszy i o 10% lżejszy. Jednak mimo swych zmniejszonych rozmiarów pięcioosiowy system zapewnia skuteczność stabilizacji obrazu na poziomie 6 kroków EV wg standardów stowarzyszenia CIPA (Camera & Imaging Products Association), co jest wynikiem o 0,5 kroku EV lepszym, niż w przypadku modelu GFX100. 

   

  Solidna konstrukcja

  Przy wadze 900 g, 15 cm szerokości, 10,4 cm wysokości i 8,7 cm głębokości zwarty korpus GFX100S swoimi rozmiarami jest porównywalny z wieloma aparatami pełnoklatkowymi. Jednakże, mimo swoich kompaktowych rozmiarów, korpus jest w stanie pomieścić wysokowydajny system stabilizacji IBIS oraz 102 megapikselowy sensor, który jest niemal dwa razy większy niż typowa matryca pełnoklatkowa. GFX100S posiada również przeprojektowany moduł migawki oraz zupełnie nowy układ stabilizacji obrazu IBIS, przy czym korzysta jednocześnie z mniejszego, ale bardzo wydajnego akumulatora litowo-jonowego. W rezultacie otrzymujemy obudowę aparatu o niemal 6 cm krótszą i o 500 g lżejszą niż GFX100, która do tego jest w stanie utrzymać ten sam poziom jakości zdjęć i materiałów wideo, mimo sporo mniejszych rozmiarów. W tym kontekście ograniczenie fizycznych rozmiarów GFX100S jest odpowiednio zrównoważone bardzo solidnym, wygodnym uchwytem, dzięki któremu trzymanie aparatu w dłoni przez dłuższy czas nie sprawia trudności. GFX100S może pracować w niskich temperaturach, sięgających nawet -10°C. Aparat charakteryzuje się również odpornością na kurz i wilgoć. Korpus odlano ze stopu magnezu, którego warstwa wokół gniazda mocowania obiektywu jest grubsza o około 1 mm w porównaniu z GFX100, co zapewnia wzmocnione oparcie dla większych obiektywów z mocowaniem typu G. 

   

   

  Sterowanie
  Zarówno nowi użytkownicy, jak i fotografowie korzystający już z aparatów systemu GFX bez problemu zlokalizują elementy sterujące aparatu GFX100S. Na przykład pokrętło wyboru trybu pracy (PASM), z sześcioma programowalnymi ustawieniami osobistymi, zapewnia szybki i bezpośredni dostęp do często używanych ustawień. Z kolei przełącznik wygodnie umieszczony w pobliżu pokrętła wyboru trybu pozwala użytkownikom na szybką zmianę między trybem fotograficznym i filmowym. Poprawiona ergonomia dźwigni ustawienia ostrości również umożliwia łatwy i płynny wybór punktu ostrzenia. 

   

  Ekran LCD
  Aparat wyposażono w wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala oraz dodatkowy 1,8 calowy wyświetlacz LCD na płycie górnej. Górny wyświetlacz może pokazywać dowolnie wybrany zestaw informacji, na przykład kluczowe ustawienia EXIF, takie jak prędkość migawki, przysłonę, czułość ISO i kompensację ekspozycji. Można też na nim ustawić wyświetlanie stanu kluczowych funkcji czy dostępną pojemność pamięci. Wyświetlacz główny o przekątnej 3,2 cala wyposażony jest w dotykową matrycę LCD o rozdzielczości 2,36 mln punktów i 100% pokryciem powierzchni i może być odchylany w trzech kierunkach (90° w górę, 45° w dół, and 60° do prawej). 

   

  Możliwości video
  Dzięki swojemu średnioformatowemu sensorowi obrazu GFX100S może nagrywać filmy o imponującej jakości kinowej 4K/30P, charakteryzujące się wyjątkowo płytką głębią ostrości, bezkonkurencyjną wydajnością przy wysokich ustawieniach ISO, szeroką gradacją tonalną i niezrównaną jakością obrazu. Materiały wideo mogą być rejestrowane z przepływnością bitów na poziomie 400 Mbps w różnorodnych poziomach jakości, od 10-bit 4:2:0 F-log zgrywanych na wewnętrzną kartę SD, do 10-bit 4:2:2 i 12-bit RAW zgrywanych na nośnik zewnętrzny za pośrednictwem złącza HDMI.  Oprócz możliwości rejestrowania materiałów wideo jakości 4k w formacie proporcji obrazu 16:9 GFX100S wspiera również format 17:9, często wykorzystywany w cyfrowych materiałach wideo. W urządzeniu zaimplementowano również najczęściej używane kodeki kompresji wideo, takie jak H.264 and H.265. Dla uzyskania pełnej kontroli kreatywnej użytkownik może również wybrać standardy profesjonalne, takie jak REC.2100 Hybrid Gamma Log (HLG) czy F-Log. 

  W porównaniu z ogólnodostępnymi kodekami kompresji, takimi jak H.264, rejestracja materiałów wideo w standardzie F-Log czy HLG pozwala twórcom filmowym uzyskać na o wiele większą elastyczność na etapie postprodukcji, gdy materiał wideo jest poddawany procesom edycji i korekcji barwnej oraz wprowadzane są poprawki luminancji, nasycenia kolorów czy jakichkolwiek innych atrybutów obrazu.Dla uzyskania maksymalnej elastyczności w zakresie korekcji obrazu i opcji gradacji barw, GFX100S może nagrywać 

  i przesyłać materiały wideo 4K/30P w formacie 12-bit RAW, poprzez złącze HDMI, bezpośrednio na zewnętrzny monitor podglądowy Atomos Ninja V Monitor Recorder, gdzie zapisane zostaną jako pliki formatu Apple ProRes RAW. Rozwiązanie to pozwala na podejmowanie wszelkich decyzji dotyczących obrazu na etapie postprodukcji, bez konieczności obróbki w aparacie.Możliwe jest również jednoczesne odtwarzanie wideo RAW i materiałów w formatach F-Log i Hybrid Log Gamma (HLG) w trybie symulacji błony światłoczułej. 

   

  .

  Uchywty i gripy

  Obiektywy

  Zasilanie

  Karty pamięci

  Konwertery i adaptery

  Przetwornik obrazu

  Typ przetwornika
  CMOS 
  Wielkość przetwornika
  Średni format 43.8 x 32.9 mm 
  Liczba pikseli
  102Mpix 

  Optyka

  Mocowanie obiektywu
  Mocowanie bagnetowe Fujifilm G 
  Mnożnik ogniskowej
  0,8x 

  Ustawianie ostrości

  Typ i zakres pomiaru
  Hybrydowy system pomiaru i ustawiania ostrości (TTL contrast AF / TTL phase detection AF) 
  Punkty pomiaru
  mode
  Single AF / Continuous AF / MF
  type
  Intelligent Hybrid AF (TTL contrast AF / TTL phase detection AF)
  AF frame selection
  Single point AF: EVF / LCD: 13×9 / 25×17 (Changeable size of AF frame)
  Zone AF: 3×3 / 5×5 / 7×7 from 117 areas on 13×9 grid
  Wide/Tracking AF: (up to 18 area) * AF-S: Wide / AF-C: Tracking
  All 
  Tryby pracy AF
  Tryb pojedynczego ustawiania ostrości (Single AF), ciągłego (Continuous AF) , oraz tryb ręczny (Manual)

  Ekspozycja

  Rodzaje pomiaru światła
  Pomiar TTL 256-strefowy/ Punktowy/ Multipunktowy / Średnio ważony / Średnio ważony z priorytetem centralnej części kadru  
  Tryby ekspozycji
  P (Program AE) / A (Aperture Priority AE) / S (Shutter Speed Priority AE) / M (Manual Exposure) 
  Czasy otwarcia migawki
  Migawka mechaniczna:
  P mode: 4sec. to 1/4000sec. A mode: 30sec. to 1/4000sec.
  S/M mode: 60min. to 1/4000sec. Bulb mode: up to 60min.
  Migawka elektroniczna:
  P mode: 4sec. to 1/16000sec. A mode: 30sec. to 1/16000sec.
  S/M mode: 60min. to 1/16000sec. Bulb mode: up to 60min.
  Tryb Bulb: do 60min.
  Czas synchronizacji przy współpracy z lampą błyskową.
  1/125sec. lub wolniej.
  Czułość ISO
  Standardowa czułość
  AUTO1/AUTO2/AUTO3 (up to ISO12800) / ISO100-12800 (1/3 step)
  (podczas nagrywania video max: AUTO / ISO200-12800)
  Tryb rozszerzonej czułości
  ISO50 / 25600 / 51200 / 102400
  (podczas nagrywania video max: ISO25600) 
  Szybkość robienia zdjęć
  Tryb szybki ok 5.0fps
  (JPEG: 41 zdjęć w serii z bezstratną kompresją RAW: 14 zdjęć w serii z bezstratną kompresją)
  Tryb wolny ok 2 fps.
  (JPEG:bez limitu zdjęć w serii z bezstratną kompresją RAW: 20 zdjęć w serii z bezstratną kompresją)
  *podczas używania migawki elektronicznej szybkość wykonywania zdjęć wynosi 2.9fps.
  *Electronic Front Curtain Shutter support CL only.
  Balans bieli
  Automatyczny / Custom1-3 /Skala w Kelvinach (2500K~10000K) / Ustawienia predefiniowane Fine, Shade, Fluorescent light (Daylight), Fluorescent light (Warm White), Fluorescent light (Cool White), Incandescent light, Underwater 

  Zapis obrazu i dźwięku

  Rejestracja zdjęć
  Rejestracja zdjęć w formatach:
  JPEG (Exif Ver.2.3)*2, RAW : 14bit / 16bit RAW (RAF original format), RAW+JPEG, 8-bit /16-bit(10-bit output in 16bit file)

  L: (4:3) 11648×8736 / (3:2) 11648×7768 / (16:9) 11648×6552 / (1:1) 8736×8736 (65:24) 11648×4304 / (5:4) 10928×8736 / (7:6) 10192×8736
  M: (4:3) 8256×6192 / (3:2) 8256×5504 / (16:9) 8256×4640 / (1:1) 6192×6192 (65:24) 8256×3048 / (5:4) 7744×6192 / (7:6) 7232×6192
  S: (4:3) 4000×3000 / (3:2) 4000×2664 / (16:9) 4000×2248 / (1:1) 2992×2992 (65:24) 4000×1480 / (5:4) 3744×3000 / (7:6) 3504×3000
  Rejestracja filmów
  Formaty plików :
  MOV (MPEG-4 AVC / H.264, HEVC / H.265, Audio : Linear PCM / Stereo sound 24bit / 48KHz sampling)

  Rodzaje kompresjii:
  All Intra/Long-GOP
  * kompresja "All Intra" działa przy następująych ustawieniach
  DCI4K/4K 29.97p/25p/24p/23.98p 400Mbps
  Full HD(2048×1080)/Full HD(1920×1080) 59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p 200Mbps

  Rozmiar obrazu / klatkarz / czas nagrywania
  [DCI4K (4096×2160)]
  29.97p / 25p / 24p / 23.98p 400Mbps/200Mbps/100Mbps up to Approx. 60min.

  [4K (3840×2160)]
  29.97p / 25p / 24p / 23.98p 400Mbps/200Mbps/100Mbps up to Approx. 60min.

  [Full HD (2048×1080)]
  29.97p / 25p / 24p / 23.98p 200Mbps/100Mbps/50Mbps up to Approx. 80min.

  [Full HD (1920×1080)]
  29.97p / 25p / 24p / 23.98p 200Mbps/100Mbps/50Mbps up to Approx. 80min.
  Rejestracja dźwięku
  b/d 

  Podgląd obrazu

  Wizjer
  Wizjer elektroniczny OLED o rozdz. 3.69mpix, przekątna 0,5".Pokrycie kadru 100%, korekta dioptrażu -4~+2m-1
  Wyświetlacz LCD
  Uchylny ekran dotykowy w rozmiarze 3.2" o rozdzielczosci 2,36mpix

  Złącza

  Stopka na akcesoria
  Gniazdo gorącej stopki ( X-Sync Socket )
  Gniazdo mikrofonowe
  Tak (3.5mm Microphone) 
  Gniazdo słuchawkowe
  Tak (3.5mm Headphone )
  Gniazdo HDMI
  HDMI D (Micro) 
  Gniazdo SDI
  Brak 
  Gniazdo USB
  USB 3.0, USB Type-C  (USB3.2 Gen1x1))
  Gniazdo kart pamięci
  Dwa gniazda kart pamięci SD 

  Inne funkcjonalności

  Stabilizacja obrazu
  Wbudowana w korpus 5-osiowa stablizacja obrazu 
  Łączność bezprzewodowa
  Wbudowany moduł Wi-Fi oraz bluetooth 
  Współpraca z lampą błyskową
  Wbudowane gniazdo gorącej stopki
   

  Zasilanie

  Akumulator, zasilacz
  Akumulator NP-W235, ładowanie dołączoną ładowarką BT-W235
  Czas pracy
  460 klatek w normalnym trybie pracy (z obiektywem 63/2.8)
  ok 60 minut nagrywania trybie 4k
  ok 65 minut nagrywania w trybie Full HD

  Parametry fizyczne

  Wymiary
  Szerokość: 150.0mm
  Wysokość: 104.2mm
  Głębokość: 87.2mm
  Waga
  900g wraz z akumulatorem i baterią
  • 1 x Aparat Fujifilm GFX 100S
  • 1 x Bateria NP-W235
  • 1 x Adapter do ładowarki
  • 1 x Dekielek do korpusu BCP-002
  • 1 x Pasek naramienny
  • 1 x panel ułatwiający montaż przewodów "cable lock"
  • 2 x klipsy zabezpieczające
  • 1 x zaślepka gniazda gorącej stopki
  • Matryca średnioformatowa (43.8mm x 32.9mm) CMOS o rozdzielczości 102Mpix
  • Niewielkie rozmiary
  • 5-osiowa stabilizacji matrycy o wydajności blisko 6EV
  • Zapis w formacie RAW 16 bit
  • Możliwość zapisu materiały Raw Video 12 bit na zewnętrzny rekorder
  • Wizjer elektroniczny OLED o rozdz. 3.69mpix
  • Nowy procesoro obrazy X-Processor 4
  • Dwa sloty kart pamięci SD
  • System autofocus oparty o detekcję fazy
  • Nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K, 30 fps, F-LOG 10-Bit.
  • Uszczelniony korpus

  Masz ten produkt?
  Zachęcamy do zostawienia opinii o produkcie. Pomóż innym dokonać wyboru.

  Brak opinii. Dodaj pierwszą opinię!

  Masz pytania odnośnie do tego produktu?