Prawdziwe raty 0% na wszystkie produkty

Letnia promocja na sprzęt FOTO-WIDEO!

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 49mm

ID: 32964

marumi
cena 249 zł
Raty 0%!10 x 24,90 zł


Foto-Plus ekspert
kontakt z naszym doradcą
zapytaj o produkt lub cenę
Wersje i konfiguracje produktu
Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 49mm
249 zł
dostępny u dostawcy
Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 52mm
259 zł
pytaj o dostępność
Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 55mm
269 zł
pytaj o dostępność
Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 58mm
299 zł
dostępny od ręki
Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 62mm
329 zł
dostępny od ręki
Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 67mm
369 zł
dostępny od ręki
Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 72mm
419 zł
dostępny od ręki
Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 77mm
459 zł
dostępny od ręki
Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING 82mm
549 zł
dostępny od ręki
Zalecane akcesoria

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 

 Czym jest filtr polaryzacyjny?
Współczesne filtry polaryzacyjne, znane jako filtry CPL (Circular Polarizing Filter), stanowią kluczowe narzędzie w arsenale każdego fotografa. Ich działanie opiera się na selektywnym przepuszczaniu elektromagnetycznych fal światła o określonej polaryzacji w określonym kierunku, jednocześnie eliminując niepożądane refleksy i odbicia. Dzięki temu są niezastąpionym elementem podczas fotografowania krajobrazów, szczególnie w przypadku scen z wodą lub poprzez szybę.
Cechą charakterystyczną filtrów polaryzacyjnych jest ich zdolność do eliminowania rozproszonego odbicia światła od różnych powierzchni, takich jak kurzu, wilgoci czy kropelek wody w powietrzu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardziej nasycanych kolorów oraz głębszego kontrastu, co szczególnie uwydatnia zielenie roślin i błękit nieba.
 Filtr CPL kontroluje odbicie światła poprzez przepuszczanie go przez specjalną folię polaryzacyjną, co pozwala na precyzyjną regulację intensywności światła i zwiększenie kontrastu kolorów. Ten efekt jest nie do osiągnięcia poprzez późniejszą obróbkę obrazu, dlatego filtry polaryzacyjne są niezbędnym wyposażeniem każdego fotografa, zwłaszcza tych zajmujących się fotografią krajobrazową.

 Podstawowe zastosowanie filtrów polaryzacyjnych:

Redukcja odbić: filtry polaryzacyjne są używane do redukcji odbić od powierzchni niemetalicznych, takich jak woda, szyba, czy mokra jezdnia. Dzięki temu możemy zredukować niechciane odbicia/refleksy, co jest szczególnie przydatne w fotografii krajobrazowej i przyrodniczej.
Zwiększanie kontrastu nieba: filtry polaryzacyjne są również używane do przyciemniania błękitu nieba w słoneczny dzień, co pozwala na wydobycie większego wizualnego kontrastu pomiędzy nim a chmurami.
Podwyższanie nasycenia: filtry mogą również pomóc w podwyższeniu nasycenia kolorów, co jest szczególnie przydatne podczas fotografowania roślinności.

Najbardziej innowacyjne filtry polaryzacyjne - Marumi PRIME CPL

 Filtry polaryzacyjne Marumi PRIME Plasma Sputtering są pierwszymi na świecie produktami w branży fotograficznej, w których do implementacji powłok zastosowano technologię napylania plazmowego.
Konwencjonalny proces powlekania filtrów CPL
W konwencjonalnym procesie produkcji filtrów polaryzacyjnych materiał powłokowy w postaci folii polaryzacyjnej jest topiony i w wysokiej temperaturze odparowywany w komorze próżniowej. W ten sposób przylega do szkła filtra CPL. Proces ten nie może trwać zbyt długo z uwagi na wrażliwość na ciepło nanoszonej w ten sposób folii. To ograniczenie powoduje, że procesu nie można przedłużać, przez co nanoszenie większej ilości warstw powłok nie jest możliwe, a osiągana specyfikacja filtrów ma swoje ograniczenia.

 Marumi PRIME CPL - pierwsze na świecie filtry napylane plazmowo
Powlekanie technologią napylania plazmowego to zaawansowany proces, który nie generuje wysokiej temperatury. Pozwala to na swobodne tworzenie większej ilości cienkowarstwowych powłok na powierzchni materiału, które charakteryzują się przy tym zdecydowanie wyższą równomiernością ich nałożenia. Ten innowacyjny proces poprawia właściwości materiału powłokowego pod kątem jego wytrzymałości mechanicznej czy charakterystyki przewodnictwa elektrostatycznego. Uzyskane w ten sposób, wyśrubowane parametry filtrów są nie do uzyskania w konwencjonalnej metodzie termicznego nakładania na powierzchnię szkła powłok w postaci folii polaryzacyjnej.

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 W nowym, zaawansowanym technologicznie procesie powlekania filtrów polaryzacyjnych Marumi PRIME wykorzystano zjonizowany i poddany wysokiemu napięciu gaz argonowy który przechodzi w stan plazmy i działa jako pośrednik w osadzaniu materiału powłokowego, kierując go na powierzchnię filtra i układając w uporządkowany sposób.
 
Korzyści jakie niesie innowacyjna technologia napylania plazmowego
 Ultra niski współczynnik odbicia światła (0.18%)
Filtry Marumi PRIME Plasma Sputtering charakteryzują się niemal płaskim profilem współczynnika odbicia światła, z minimalnymi fluktuacjami. Praktycznie w całym spektrum światła widzialnego, osiągają one wyjątkowo niskie wartości, z obliczoną średnią na poziomie 0.18%. Dla porównania, w typowych filtrach innych producentów, średni współczynnik odbicia wynosi około 0.6-0.8%, podczas gdy w modelach wysokiej klasy, wyprodukowanych tradycyjną metodą, producenci są w stanie obniżyć ten współczynnik do około 0.3%.

   porównanie charakterystyki odbicia konwencjonalnego filtra CPL vs Marumi PRIME CPL w ujęciu laboratoryjnym (po lewej) i praktycznie zarejestrowanym okiem nie uzbrojonym (po prawej)

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

  zdjęcie bez filtra polaryzacyjnego

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 zdjęcie z konwencjonalnym filtrem polaryzacyjnym

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 zdjęcie z filtrem Marumi PRIME CPL

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 Podwyższona wytrzymałość mechaniczna napylonej powłoki

 Filtry są używane w różnorodnych warunkach, a zatem mogą być narażone na szereg przypadkowych uszkodzeń mechanicznych.

Folia konwencjonalnych filtrów polaryzacyjnych z uwagi na swoją charakterystykę procesu powlekania jest szczególnie wrażliwa na zadrapania.

Natomiast proces napylania plazmowego tworzy gęstą warstwę powłoki polaryzacyjnej dzięki czemu jest ona mocna i gładka. Stawia wyjątkowo mały opór mechaniczny, przez co jest też mniej podatna na zarysowania. Nawet w trakcie ekstremalnych testów przeprowadzonych w japońskiej Fabryce w Nagano, w których filtry pocierane były wełną stalową Marumi PRIME CPL zachowały nienaganny stan.

 Jeszcze większy komfort użytkowania w nienagannej czystości

Powłoka hydrofobowa sprawia, ze woda nagromadzona na powierzchni nie tworzy plam, lecz łatwe do usunięcia krople. Dzięki temu filtry zachowując swą najwyższą jakość i ochronę są niezwykle łatwe w utrzymaniu w nienagannej czystości. Powłoki te stosowane są także w filtrach Marumi serii EXUS SOLID, EXUS oraz SUPER DHG i FS Plus (UV i LP).

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 Powłoka oleofobowa sprawia, ze powierzchnia filtra jest zaimpregnowana na tłuste odciski palców. Dzięki temu filtry zachowując swą najwyższą jakość i ochronę są niezwykle łatwe w utrzymaniu w nienagannej czystości. Powłoki te stosowane są także w filtrach Marumi serii EXUS SOLID, EXUS oraz SUPER DHG i FS Plus (UV i LP).

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 Niska podatność na gromadzenie ładunku elektrostatycznego
Filtry Marumi PRIME Plasma Sputtering cechuje znakomita charakterystyka elektrostatyczna. Ponieważ technologia napylania plazmowego pozwala na pozostawienie przewodzącego, nieutlenionego metalu w warstwie powłoki, który umożliwia szybkie rozproszenie elektryczności powierzchni filtra. To prowadzi do jego samorozładowania się. Dzięki temu filtr nie przyciąga łatwo kurzu, a nawet jeśli ten się pojawi, można go łatwo usunąć za pomocą dmuchawy czy popularnej gruszki fotograficznej.

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 Najwyższa dokładność powierzchni filtra CPL
Dzięki nowej technologii napylania plazmowego możliwe jest bardziej precyzyjne nakładanie powłok, co znacznie zwiększa ich równomierność na całej powierzchni filtra. Efektem tego jest praktycznie eliminacja artefaktów w postaci pierścieni Newtona, które czasami mogą występować na zdjęciach w przypadku innych filtrów.

Artefakty w postaci pierścieni Newtona pojawiają się w obrazach fotograficznych lub optycznych jako efekt świetlny wynikający z interferencji. Zazwyczaj występują w obszarach ostrych kontrastów, gdzie dochodzi do rozproszenia światła. Te pierścienie, zwykle w formie kolorowych kręgów, są rezultatem zjawiska dyspersji, gdzie różne długości fali świetlnej uginają się pod różnymi kątami, tworząc widoczne pierścienie.

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 Korzystając z interferometru, przeprowadzony został pomiar dokładności powierzchni transmisji trzech przypadkowo wybranych próbek filtrów Marumi PRIME CPL oraz filtrów polaryzacyjnych wysokiej klasy innego producenta. Wyniki potwierdziły, że wszystkie trzy próbki Marumi cechowały się znacząco wyższym poziomem dokładności powierzchni w porównaniu z produktami konkurencyjnych firm.

Cienka, radełkowana oprawka dla szerokokątnych obiektywów
Wyczernienie rantu szkła dla minimalizacji blików
Płytka oprawa filtra nie naraża zdjęcia na winietowanie, nawet przy zastosowaniu obiektywów ultra-szerokokątnych.  Matowe, satynowe jej wykończenie oprawki minimalizuje możliwość powstawania odbić na samej ramce, a radełkowanie ułatwia operowanie filtrem oraz jego nakręcanie i odkręcanie. 

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 Wyczernienie rantu szkła dla minimalizacji blików

 Specjalna czarna farba naniesiona na szkło w miejscu jego odcięcia od tafli, gwarantuje skuteczną niwelację flar i refleksów które mogą się pojawiać w trakcie fotografowania w słoneczne dni lub w miejscach z silnymi bocznymi światłami. 

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

   po lewej stronie zdjęcie wykonane bez filtra polaryzacyjnego, a po prawej z filtrem polaryzacyjnym

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

 

Filtr polaryzacyjny Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING



Akcesoria czyszczące
Futerał
  • Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING są pierwszymi na świecie produktami w branży fotograficznej, w których do implementacji
  • powłok zastosowano technologię napylania plazmowego.
  • Ultra niski współczynnik odbicia światła (0.18%)
  • Wierna kolorystyka bez przebarwień
  • Podwyższona wytrzymałość mechaniczna napylonej powłoki
  • Jeszcze większy komfort użytkowania w nienagannej czystości (powłoka hydrofobowa, powłoka oleofobowa)
  • Niska podatność na gromadzenie ładunku elektrostatycznego
  • Najwyższa dokładność powierzchni filtra CPL
  • Cienka, radełkowana oprawka dla szerokokątnych obiektywów
  • Wyczernienie rantu szkła dla minimalizacji blików
  • Powłoka antystatyczna chroni przed elektryczności antystatyczna

Masz ten produkt?
Zachęcamy do zostawienia opinii o produkcie. Pomóż innym dokonać wyboru.

Brak opinii. Dodaj pierwszą opinię!

Masz pytania odnośnie do tego produktu?