Promocja - do 30 rat 0% na wybrane produkty
Duży teleskop systemu Newtona zawieszony na montażu Dobsona o średnicy 20 cm. Ze względu na znaczące możliwości optyczne i stosunkowo niską cenę teleskop ten jest świetną propozycją dla początkujących a jednocześnie wymagających miłosników astronomii. Lustro o średnicy 20 cm i umiarkowana światłosiła sprawia że teleskop ten nadaje się zarówno do obserwacji rzeczywistych szczegółów na planetach Układu Słonecznego jak też pod ciemnym niebem pozwoli odnaleźć setki obiektów takich jak gromady i galaktyki. Teleskop ten nie wymaga zasilania, jest bardzo prosty w obsłudze i zawsze gotowy do użycia.
8-calowy dobson w wersji SK DOB 8 to obecnie najpopularniejszy teleskop astronomiczny w naszym kraju. Tani i dający znakomite obrazy, obecny na rynku od 10 lat, zdobył uznanie tysięcy miłośników astronomii.
Teleskop zaprojektowany w klasycznym systemie Newtona. Zwierciadło główne teleskopu ma kształt paraboliczny, średnicę 200mm i ogniskową 1200mm. Światłosiła teleskopu wynosi f/6 co jest wartością dość optymalną przy której nie obserwuje się silnego zjawiska komy na brzegach obrazu. Teleskopy tego typu są w mniejszym stopniu obarczone cechami które uznaje się za wady teleskopów Newtona. Stosunkowo niewielka koma, umiarkowana obstrukcja wtórna powoduje że obrazy z 8-calowych dobsonów są dość ostre a teleskop daje nie tylko dobre obrazy obiektów mgławicowych ale też bogate w szczegóły obrazy planet.
Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 8" i większe posiadają w standardzie lustro wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu dawana przez teleskop z takim lustrom jest wyższa niż w przypadku teleskopów z lustrem ze zwykłego szkła.
Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona. Montaż Dobsona to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości. Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy. Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.
Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1,25". Przedłużek należy używać zamiennie, nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.
obiekty na powierzchni księżyca o rozmiarach większych niż 1 km
plamy słoneczne i ich struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna
wszystkie planety Układu Słonecznego
fazy Merkurego i Wenus
tarcza Marsa, czapy polarne w okresach opozycji, pierwsze szczegóły powierzchni widoczne
wyraźne kilka stref pasów Jowisza i księżyce Galileuszowe
pierścienie Saturna z przerwoą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety
ruch wielu planetoid na tle gwiazd
obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet
około 2,7 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 12,5–13 magnitudo
gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,7-0,8".
barwy wielu gwiazd
wszystkie obiekty katalogu Messiera
dziesiątki, a nawet setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy
setki gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie
kilkadziesiąt mgławic, wraz z pierwszymi szczegółami, bogate i subtelne szczegóły jasnych mgławic
dziesiątki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami struktur, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków
Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej 20 cm, obiekty widoczne są znacznie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicach 130 czy 150 mm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20 cm i większych.
Obserwacje naziemne
Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych. Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.
Masz ten produkt?
Zachęcamy do zostawienia opinii o produkcie. Pomóż innym dokonać wyboru.
Masz pytania odnośnie do tego produktu?