EXPOzycja 2023 – czas znakomitych podsumowań!

Justyna Miodońska • 30 maja 2023 • 17 min

I znów to zrobiliśmy! 22 oraz 23 marca bieżącego roku ustanowiliśmy kolejne rekordy w ramach wydarzenia EXPOzycja, które ponownie przyciągnęło do Krakowa tłumy zwolenników filmu i fotografii. Tym razem zaprosiliśmy Was do nowej lokalizacji, dzięki której naprawdę rozwinęliśmy skrzydła – Hala Expo Kraków umożliwiła nam organizację wspaniałego wydarzenia, o którym zrobiło się głośno na całą Polskę! Jesteście ciekawi co działo się na EXPOzycji Foto-Plus 2023? Serdecznie zapraszamy Was do przeczytania naszego podsumowania! 

EXPOzycja 2023 – czas znakomitych podsumowań!

Łączy nas wspólna pasja

Już po raz piąty w Krakowie mieliśmy ogromną przyjemność zorganizować dla Was EXPOzycję, czyli nasz najważniejszy autorski projekt branżowy dedykowany wszystkim entuzjastom filmu oraz fotografii, których łączy bezgraniczna miłość do światłoczułych obrazów.

Z każdą kolejną edycją naszego wydarzenia stawiamy sobie coraz to trudniejsze wyzwania, tak aby nasi goście zawsze czuli się na EXPOzycji wyjątkowo i niepowtarzalnie. Możemy nieskromnie stwierdzić, że w tym roku podnieśliśmy poprzeczkę zdecydowanie wyżej niż dotychczas, a samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród wielu mediów – nie tylko na mapie Krakowa, ale także w skali całej Polski! Wszyscy jednogłośnie podkreślali niesamowite walory naszej nowej lokalizacji, czyli Hali Expo, która na dwa dni stała się dla południowej części Polski filmowo-fotograficzną mekką.

Ponad 50! zróżnicowanych wykładów oraz prelekcji – tak tegoroczna EXPOzycja wypada w liczbach

Co więcej, nie zabrakło także osób podróżujących specjalnie dla nas z innych części kraju. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, jak wiele kilometrów byliście w stanie pokonać – na czele ze wspaniałymi prelegentami, lecącymi do nas prosto z egzotycznych wysp po drugiej stronie globu – aby przez dwa dni móc współtworzyć z nami tę niesamowitą EXPOzycyjną przestrzeń kreatywną.

„(...) chcemy się rozwijać, chcemy więcej uczestników, chcemy budować to wydarzenie, bo jest to coś, co wpływa na cały rynek (...)” - W. Grzybczyk

Frekwencja jak zwykle przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – odwiedziło nas tysiące gości, a radosny tembr ożywionych rozmów, dyskusji oraz wymiany wspólnych doświadczeń rozbrzmiewał od rana do wieczora w salach wykładowych oraz w przestrzeni wystawienniczej, wypełnionej najlepszym sprzętem filmowo-fotograficznym.

Każdemu z Was z osobna oraz wszystkim gościom i wystawcom, a także partnerom handlowym oraz prelegentom składamy serdeczne podziękowania za tak ogromną mobilizację oraz kreatywny wkład w nasze przedsięwzięcie! 

Uczestnicy targów mieli szansę na wyjątkowe testy sprzętu dzięki przepięknym studyjnym aranżacjom wystawców (Patona)

Nowa przestrzeń umożliwiła nam ponadto wdrożenie jeszcze bardziej zorganizowanej oraz elastycznej logistyki. Nasze usprawnione działania znalazły swoje odzwierciedlenie w jeszcze bogatszym harmonogramie wykładów, w których mieliście szansę uczestniczyć – sale pękały w szwach! – a także w jeszcze większej liczbie wystawców profesjonalnego sprzętu fotograficzno-filmowego, dzięki którym mogliście przetestować najznakomitsze urządzenia wiodące prym na światowych rynkach.

„(...) z każdego wykładu tutaj możemy sobie coś wynieść i przenieść do naszego workflow (...)” - J. Popiel

Nie sposób zawrzeć w tekście wszystkich emocji oraz tej niesamowitej energii, które nieustannie towarzyszyły nam podczas tych dwóch wyjątkowych dni – same słowa są po prostu niewystarczające. Przenieśmy się więc raz jeszcze na Halę Expo, jednak niech tym razem przemówią obrazy – zapraszamy Was serdecznie do obejrzenia filmowej relacji z EXPOzycji Foto-Plus 2023, która stanowi dłuższe podsumowanie tegorocznej edycji naszego wydarzenia, do którego przygotowania włożyliśmy całe swoje serce.

Technologia może pomóc, ale nie zastąpi człowieka

Siłą napędową każdej edycji EXPOzycji są niekończące się opowieści o tym, jak być lepszym twórcą – jest to główny cel, który przyświeca temu wydarzeniu – stworzenie idealnych warunków do nauki dla tych wszystkich, którzy bez względu na swój indywidualny, merytoryczno-technologiczny stopień zaawansowania w danej dziedzinie, pragną rozwijać swoje umiejętności oraz poszerzać własne horyzonty w filmowo-fotograficznych tematach.

Co ciekawe, znakomita część gości jednogłośnie podkreślała, że rdzeniem EXPOzycji jest po prostu spotkanie się z drugim człowiekiem oraz uważne wysłuchanie, co ta druga osoba ma do powiedzenia. Taki rodzaj nauki, który polega na wzajemnym inspirowaniu się oraz motywowaniu do działania, jest najlepszą formą edukacji, którą będziemy w dalszym ciągu propagować oraz udoskonalać.

„(...) targi to już dawno nie są spotkania sprzętowe, przyszłością targów są spotkania z ludźmi (...)” - K. Głowacki

Nasze wydarzenie dedykujemy zarówno fotografom jak i filmowcom, ale także osobom zajmującym się nagrywaniem dźwięku, postprodukcją oraz kolorkorekcją obrazów czy też ich jakościowym wydrukiem. EXPOzycja jest więc miejscem, w którym każdy twórca znajdzie coś dla siebie – lub odkryje się na nowo.

Nieskończona ilość inspiracji czekała na Was dosłownie na każdym kroku, a oblężenie wszystkich wykładów w sposób bardzo równomierny tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że dwudniowe targi absolutnie nie wyczerpują wszystkich potrzeb odwiedzających – i że my także chcemy więcej! 

Wszystkie warsztaty oraz prelekcje na EXPOzycji zostały poprowadzone przez wybitnych polskich specjalistów związanych w sposób bardzo zróżnicowany ze światłoczułą branżą obrazów. To właśnie dzięki ich obecności mieliście szansę zdobyć niezwykle cenną wiedzę oraz umiejętności w bardzo urozmaiconym zakresie.

Wykład M. Mroczkowskiej – Białasik (Krakowskie Szkoły Artystyczne)

W EXPOzycyjnych salach, które wypełniliście aż po same brzegi – nie przesadzamy i mamy na to filmowo-fotograficzną dokumentację! – mieliście okazję posłuchać bardzo ciekawych wykładów dotyczących między innymi psychologicznych aspektów związanych z branżą fotograficzno-filmową czy też prelekcji na temat wdrożenia skutecznych strategii marketingowych w swoich mniejszych lub większych firmach. Mogliście także nauczyć się tego jak efektywnie budować markę osobistą w sieci oraz poznać tajniki usprawniające Wasz produkcyjny workflow na poczet realizacji większej liczby projektów oraz po prostu – zadbania o swój wolny czas.

Niektóre z prelekcji skupiły się także na roli sztucznej inteligencji we współczesnych branżach artystycznych, a także na nowych technologiach wspartych algorytmami AI, które na dobre stały się integralną częścią większości sprzętów, dzięki którym możemy obecnie osiągać spektakularne efekty audiowizualne. Jednak co ciekawe, tematyka naszych wykładów nie została zdominowana tylko i wyłącznie przez nowoczesne technologie.

Nasi doświadczeni specjaliści nieustannie służyli Wam pomocą oraz przygotowywali dla Was specjalne oferty promocyjne

Część prelegentów odniosła się także do innych ważnych aspektów składających się na filmowo-fotograficzną strukturę – tych związanych ze świadomością danego twórcy oraz jego emocjami, które często stanowią swoisty wyznacznik dobrej twórczości w różnych kategoriach związanych zarówno z fotografią jak i filmem – portretem, realizacją dokumentalną, wywiadem, fotografią typu fine-art czy też branżą ślubną. Co więcej, prelegenci poświęcili swoje wykłady również tematom pierwotnym, czyli technikom analogowym, które także przyciągnęły tłumy zainteresowanych słuchaczy.

Nie zabrakło na EXPOzycji również działań praktycznych – odbyło się kilka zajęć poświęconych zarządzaniu światłem ciągłym i błyskowym, a także szkolenia z rejestrowania jakościowego dźwięku oraz przeprowadzania transmisji online, a ponadto profesjonalne warsztaty ze sztuki operatorskiej. Cały nasz tegoroczny program znajdziecie tutaj

Przedstawiciele topowych marek zapoznawali Was z najnowszymi nowinkami technicznymi! (FujiFilm) 

Wiedza pozyskana w wyniku bycia uczestnikiem konkretnej prelekcji lub warsztatów to jedno – kolejnym ważnym etapem w procesie samodoskonalenia się jest również fachowe doradztwo oraz profesjonalne wsparcie wystawców i partnerów handlowych, którzy służyli swoją radą oraz doświadczeniem bezpośrednio w przestrzeni sprzętowo-wystawienniczej.

Ilość markowych produktów na poszczególnych stoiskach zaprezentowanych podczas tegorocznej edycji EXPOzycji mogła przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Cały ten sprzęt był jednak do Waszej dyspozycji i mamy nadzieję, że wypróbowaliście go pod czujnym okiem przedstawicieli najpopularniejszych foto-filmowych marek!

Co ciekawego znajdowało się na tegorocznych EXPOzycyjnych stanowiskach? Odpowiedź jest banalnie prosta – wszystko to, co aktualnie jest najbardziej rozchwytywane na technologicznym rynku od wszystkich znaczących światowych producentów!  

Nasi wystawcy zadbali o spektakularną ilość sprzętu, która pojawiła się na tegorocznej EXPOzycji (stoisko Sigma)

Na stanowisku OM SYSTEM mogliście między innymi zobaczyć ich najnowszy korpus OM-1 z matrycą Micro 4/3 oraz obiektyw makro 90 mm, o którym więcej napisaliśmy również w osobnym artykule. Z kolei FujiFilm przyjechało do nas z całą serią swoich aparatów z linii X oraz GFX, a także najnowszym Instaxem Mini 12.

Odwiedziła nas również Foto-Technika, która jako oficjalny polski dystrybutor marki Viltrox, zaprezentowała na swoim stanowisku cały przekrój obiektywów tego producenta, w tym również szkła anamorficzne. Tuż obok Viltroxa mogliście także przetestować autorskie szkła marki 7Artisans.

Pozostając w temacie optyki to naszą przestrzeń wystawienniczą wzbogaciły ponadto takie marki jak Irix i Tokina dystrybuowane przez Next77, a także marka Tamron ze swoim najnowszym obiektywem 35-150 mm z mocowaniem E-mount oraz marka Samyang, która zaprezentowała na EXPOzycji nową linię obiektywów filmowych V-AF. Dostępne dla Was były również szkła marek Sirui, LAOWA oraz Voigtländer.

Marka Sigma, czyli największy niezależny producent optyki na skalę światową, również nie zawiodła swoich oddanych klientów i pojawiła się na naszym wydarzeniu z całą gamą swojej jakościowej optyki dostępnej z różnymi opcjami mocowania – nie zabrakło także nowości z linii ART, czyli obiektywu 50 mm f/1.4 DG DN, którego recenzję znajdziecie na blogu oraz na kanale YouTube.

Studyjne stanowisko Panasonic Polska z profesjonalną fotomodelką Karoliną Skowerską 

Firma Panasonic pojawiła się na EXPOzycji z przełomowym modelem Lumix S5 II, czyli pełnoklatkowym aparatem, który jako pierwszy w historii marki otrzymał system AF z detekcją fazy – o nim również napisaliśmy kilka słów na naszym blogu. Na stanowisku marki Nikon mogliście z kolei przetestować między innymi obiektyw Nikkor Z 600 mm z telekonwerterem X1.4, a także zapoznać się z bogatą ofertą fotograficznych korpusów tej marki – między innymi z topowymi modelami Z7 II oraz Z9.

Nie zabrakło również marki Pentax, która zaprezentowała swoje kultowe lustrzanki – między innymi modele K-1 oraz K-3 III – a także całą gamę obiektywów oraz sprzęt obserwacyjny. Na stoisku tej marki mogliście też zobaczyć średnioformatową lustrzankę cyfrową Pentax 645 Z.

Był też z nami Canon, który przyjechał na EXPOzycję ze swoimi nowościami debiutującymi na rynku początkiem tego roku – aparatami EOS R50 oraz EOS R8. Oprócz samych aparatów mogliście również zapoznać się z bardzo bogatą ofertą kamer filmowych tej marki oraz wypróbować takie modele jak Canon XF605 Camcorder czy też Canon EOS C300 Mark III

Kolejnym obleganym przez Was stoiskiem była marka Sony, która oprócz całej gamy swoich najpopularniejszych korpusów zaprezentowała również w ramach EXPOzycji swoje nowości – między innymi szkła Sony E PZ 10-20 mm, Sony E 15 mm oraz obiektyw Sony FE GM 50 mm, który zrecenzowaliśmy w ramach osobnego wpisu na blogu. Na stoisku Sony znalazły się również optyczne „systemowe perełki", czyli teleobiektywy FE GM 400 mm oraz FE GM 600 mm.

Jednym z największych atutów naszego wydarzenia jest możliwość przetestowania całej gamy sprzętów od ręki! 

Swoją bogatą ofertę zaprezentowała również marka Calibrite, która dedykuje swoje produkty wszystkim osobom zainteresowanym prawidłową reprodukcją barw na każdym etapie filmowo-fotograficznych produkcji. Z kwestią odwzorowania barw powiązany jest również aspekt wyświetlania naszej twórczości na ekranach – w tym temacie do Waszej dyspozycji były stoiska Benq, Eizo, Wacom oraz Sharp/Nec

Na EXPOzycji nie zabrakło także firm dbających o stabilizację naszych nagrań – firma DJI zaprezentowała na naszych targach swoje najnowsze wszechstronne urządzenie DJI Ronin 4D z 4-osiową stabilizacją obrazu, a także swoje flagowe produkty takie jak stabilizator RS 3 Mini oraz drony – Mini 3 Pro z możliwością nagrywania obrazów wertykalnych, a także model Mavic 3 Classic. O dobrą stabilizację Waszych sprzętów zadbały też marki Joby oraz Zhijun-Tech, których produkty również mogliście przetestować na miejscu, a także Leofoto, Manfrotto, GitzoCamrock, Fotopro oraz marka Tilta, o której jakiś czas temu nagraliśmy materiał na YouTube oraz napisaliśmy obszerny artykuł na naszym blogu

Światło jest kluczowym elementem każdego fotograficznego kadru oraz filmowego ujęcia, dlatego na naszych targach pojawili się także producenci proponujący bardzo zróżnicowane rozwiązania oświetleniowe – ugościliśmy na EXPOzycji marki GodoxQuadralite, Lume Cube, Phottix oraz NANLITE, ProFoto, Newell i SmallRig. Ciekawe produkty ze światłem stałym zaprezentowała również firma Patona, czołowy producent ładowarek oraz akumulatorów klasy premium. 

Na targach gościliśmy również Focus Nordic – znakomitego dystrybutora produktów fotograficznych i filmowych w Europie

Mieliśmy ponadto ogromną przyjemność gościć u siebie marki, które dbają o najwyższą jakość dźwięku podczas Waszych filmowych realizacji – mogliście przetestować produkty oraz skorzystać z doradztwa przedstawicieli takich producentów jak Saramonic, BOYA, Comica czy też ZoomSennheiser. Z kolei na fanów bezprzewodowej transmisji danych czekały w Hali Expo stoiska marek Hollyland, Loupedeck oraz YoloLiv.

Światłoczułe obrazy to również wydruki – w zakresie tego tematu współpracowały z nami firmy Epson, EAGFA, Crystal Albums, Snap Albums oraz nPhoto

Nasze tegoroczne wydarzenie współtworzyli też inni doskonali wystawcy, tacy jak RicohAnker, f-stop, xtorm, Ecoflow, TetherTools, Thinktank, Angelbird, Shimoda, Feelworld, Marumi, Billingham, Lowepro, Lexar, Hoya i Vanguard. Wszystkim Wam ogromnie dziękujemy i nie kryjemy uznania dla Waszego ogromnego rozmachu sprzętowego!

Współpracowali również z nami Szkoła Kreatywnej Fotografii oraz Niezależna Szkoła Filmowa OFFMASTER – jesteśmy wdzięczni za Waszą obecność i merytoryczny wkład w EXPOzycję!

Warsztaty Masterclass: Oświetlenie, kompozycja i tworzenie klimatycznych scen filmowych – Wiktor Obrok (OFFmaster)

Konkurs fotograficzny „Oblicze szczęścia"

W ramach EXPOzycji zorganizowaliśmy dla Was także konkurs, którego zasady polegały na fotograficznej interpretacji definicji „Szczęścia". Napłynęło do nas wówczas naprawdę mnóstwo zgłoszeń, a Wasza nieograniczona kreatywność wzbudziła w nas szczery podziw dla Waszej wrażliwości oraz perspektywy – czuliśmy przeogromną wdzięczność, że to właśnie z nami postanowiliście podzielić się tak wieloma pięknymi fotograficznymi historiami, które niejednokrotnie chwytały nas prawdziwie za serca – to właśnie z tego powodu wybór trójki finalistów należał do wyjątkowo trudnych, o czym również pisaliśmy już jakiś czas temu na naszym blogu

Powyżej możecie zapoznać się z finalnym werdyktem Jury, które podczas EXPOzycji ogłosiło wyniki oraz uargumentowało swój ostateczny wybór. Prezentujemy Wam również pracę, która na mocy werdyktu Jury zdobyła w naszym konkursie pierwsze miejsce – zajęła je Joanna Kasina oraz jej praca „Dreamteam".  

„(...) to nie tylko cień i edycja w czerni i bieli, ale przede wszystkim ukazanie, że szczęście tkwi w tym, że jesteśmy w nim razem. Można zauważyć, że zwycięska fotografia została podpatrzona, a nie zainscenizowana, co tym bardziej zwiększa jej wartość fotograficzną (...)” - Jury

Nasza finalistka została nagrodzona aparatem Canon EOS R50 z obiektywem 18-45mm. Zapraszamy Was również do obejrzenia wszystkich prac, które brały udział w konkursie – znajdziecie je na naszym Facebook'owym profilu!

 I miejsce – Dreamteam – Joanna Kasina

Wywiady w samym sercu Expo

Piąta edycja EXPOzycji zaowocowała również nowym projektem realizowanym w ramach tego wydarzenia, czyli serią inspirujących filmowych wywiadów, które mieliśmy szansę przeprowadzać na gorąco wraz z naszymi prelegentami. Ku naszemu zaskoczeniu, bardzo często musieliśmy ich „na siłę" wyciągać z sal wykładowych – dosłownie nie chcieliście im pozwolić na zakończenie prelekcji!

Te sytuacje uświadomiły nam Waszą ogromną potrzebę zdobywania aktualnej wiedzy ze świata filmu i fotografii, a także innych branż kreatywnych. Tym bardziej powinien zadowolić Was fakt, że szykujemy dla Was ogromną bazę materiałów edukacyjnych, które stanowią zapis naszych rozmów z EXPOzycyjnymi gośćmi.

W ramach poszczególnych wywiadów poruszyliśmy wiele specjalistycznych kwestii, zarówno technicznych jak i merytorycznych, które mogą przyczynić się do realnego wsparcia Waszych twórczych działań – nasi rozmówcy bardzo ochoczo podzielili się z nami swoimi sprawdzonymi „przepisami na sukces”, a także opowiedzieli o swojej artystycznej ścieżce, która doprowadziła ich do miejsca, w którym znajdują się obecnie.

Ważnych wniosków z przeprowadzonych przez nas rozmów jest naprawdę bardzo wiele i nie sposób zawrzeć ich wszystkich w ramach pojedynczego akapitu – dlatego zdecydowaliśmy się również na pisemne opracowania wywiadów, które będą stanowić nie tylko autorskie wizytówki prelegentów, ale przede wszystkim będą tworzyć uporządkowane kompendium specjalistycznej wiedzy zaprezentowanej w przystępny sposób. Warto więc na bieżąco odwiedzać naszego bloga, gdzie sukcesywnie publikujemy kolejne teksty skorelowane z twórczą działalnością tegorocznych prelegentów. 

Jak dotąd udało się nam już opublikować kilka filmowych wywiadów, które znajdziecie na kanale YouTube. Wszystkie materiały znajdują się w naszej EXPOzycyjnej playliście! Zachęcamy Was gorąco do śledzenia filmowych aktualności na naszym profilu, abyście mogli na bieżąco przyswajać cenną wiedzę ze świata filmu i fotografii.

Wywiad z Marcinem Kucińskim

Mamy ogromną nadzieję, że wszystkie materiały, które będziemy dla Was upubliczniać, umilą Wam czas oczekiwania na kolejną edycję naszego wydarzenia – już w tym momencie jesteśmy głęboko przekonani o tym, że czekają nas kolejne ekscytujące spotkania, fantastyczne sprzętowe premiery oraz wiele niesamowitych warsztatów i prelekcji, na które już teraz serdecznie Was zapraszamy – do zobaczenia za rok! 

„(...) to jest dla mnie niezwykła frajda, że mogę tu być, to są spotkania z ludźmi i znajomymi z całej Polski, to dobre miejsce i mam nadzieję, że w przyszłym roku znów się spotkamy! (...)” - Z. Furman

Autorzy filmu:
Realizacja: Mikołaj Ganabisiński – mediacreative.pl
Kamera: Wiktor Prusiński – Studio Bez Ciśnień

Dokumentacja fotograficzna:
Mateusz Lelek

Wywiady:
Justyna Miodońska oraz Krzysztof Grzybczyk