„Oblicze szczęścia” – poznaj zwycięzców naszego EXPOzycyjnego konkursu!

Justyna Miodońska • 30 marca 2023 • 4 min

Czy pojedyncza fotografia jest w stanie przedstawić faktyczną definicję szczęścia? Gdzie go poszukiwać, albo w kim, jak wygląda, ile trwa, jakie ma kształty i kolory? Koniecznie zobaczcie w jaki sposób finaliści naszego konkursu „Oblicze szczęścia” – zorganizowanego w ramach V edycji EXPOzycji 2023 – poradzili sobie z tym niełatwym zadaniem. Bardzo liczne prace fotograficzne, które napłynęły do naszego biura, tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że szczęście, choć ulotne, nieustannie towarzyszy każdemu z nas pod różnymi postaciami, w różnych etapach życia, bez względu na okoliczności – nie wierzycie? Zatem niech przemówią do Was nagrodzone fotografie! 

„Oblicze szczęścia” – poznaj zwycięzców naszego EXPOzycyjnego konkursu!

Szczęście, gdzie jesteś?

Za nami bardzo intensywny oraz pracowity czas – co prawda V edycja naszej kultowej EXPOzycji jest już historią, jednakże emocje, które towarzyszyły nam podczas tego wydarzenia, wciąż są w nas bardzo żywe. Wasze zainteresowanie EXPOzycją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – już teraz możemy zdradzić, że pobiliśmy każdy możliwy rekord. Jednak na większe podsumowanie tych dwóch ekscytujących dni przyjdzie jeszcze czas – na chwilę obecną zapraszamy Was do zapoznania się z galerią zwycięskich prac konkursowych, które nasze Jury wyłoniło w ramach konkursu „Oblicze szczęścia" podczas pierwszego dnia EXPOzycji.

No właśnie – szczęście. Czym jest, gdzie go szukać? Z podobnymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy naszego konkursu, którzy poprzez fotograficzne medium starali się przedstawić swoją indywidualną interpretację konkursowego motywu. 

Pragniemy w sposób szczególny podziękować absolutnie wszystkim osobom, które zgłosiły swój udział w naszym EXPOzycyjnym konkursie. Przyjęliśmy ponad 1000 zgłoszeń znakomitych fotografii, które zachwyciły nas pod wieloma względami – każdy z twórców zapisał się w naszej pamięci w sposób szczególny i nie kryjemy naszego szczerego podziwu wobec fenomenalnej wyobraźni każdego z uczestników. Ogromna ilość bardzo zróżnicowanych prac spowodowała także, że stanęliśmy przed niezwykle trudnym wyborem sześciu finalistów. Ostateczny werdykt nigdy nie jest łatwym zadaniem i zawsze ma ścisły związek z subiektywną perspektywą oceniających – nasze Jury po burzliwych naradach dokonało finalnego wyboru, a decydujący werdykt oraz jego uzasadnienie możecie obejrzeć w poniższym filmie.

Zgodnie z zasadami konkursu, na finałowy werdykt dotyczący zwycięskich oraz wyróżnionych prac, składała się zarówno opinia 3-osobowego Jury, jak i głosy społeczności – wszystkie fotografie, które walczyły o miano bycia tymi najlepszymi, możecie w dalszym ciągu zobaczyć na naszym Facebook'owym profilu. Zachęcamy Was gorąco do obejrzenia tej przepięknej wirtualnej galerii.

Galeria zwycięskich prac

Z ogromną dumą prezentujemy naszych zwycięzców oraz laureatów konkursu „Oblicze szczęścia"!

I miejsce, nagrodzone aparatem Canon EOS R50 z obiektywem 18-45mm, należy do Joanny Kasiny. Autorka uchwyciła na swojej fotografii bressonowski „decydujący moment" – cytując werdykt Jury „to nie tylko cień i edycja w czerni i bieli, ale przede wszystkim ukazanie, że szczęście tkwi w tym, że jesteśmy w nim razem. Można zauważyć, że zwycięska fotografia została podpatrzona, a nie zainscenizowana, co tym bardziej zwiększa jej wartość fotograficzną."

I miejsce – Dreamteam – Joanna Kasina

II miejsce, nagrodzone statywem Manfrotto 290 XTRA CARBON Kit, należy do Zofii Adach. Jury doceniło tę fotografię „za ukazanie jak w relacji pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem wygląda wzajemne obdarowywanie się szczęściem. To zdjęcie pokazuje, że bez względu na gatunek, każdy jest stworzony do miłości i szczęścia."

II miejsce Zofia Adach 

III miejsce, nagrodzone oprogramowaniem Capture One 23 PRO, zostało przyznane Kamili Kowalskiej. Jury wyróżniło tę fotografię „za pokazanie głębi koloru, zapachu i blasku szczęścia w harmonii człowieka z naturą. Jest to zdjęcie, które urzeka swoją kolorystyką, światłem i kadrem, ale przede wszystkim emocjami, które na nim widzimy."

III miejsce – Relax na wsi – Kamila Kowalska 

I wyróżnienie, nagrodzone drukarką Canon PIXMA G640 otrzymuje, otrzymał Piotr Puszkar. Autor fotografii został wyróżniony „...za zawarcie dwóch twarzy szczęścia w jednym obrazie. „Mama – szczęśliwe, dobre życie oraz chleb – dostatek, oblicze szczęścia w naszej tradycji”. Było to zdjęcie, które również bardzo mocno zagościło w naszych sercach. Takie fotografie pokazują, że szczęście to nie tylko uśmiechnięte twarze, ale również szczęście wyrażone w codzienności i prostocie."
 

I wyróżnienie – Być potrzebnym – Piotr Puszkar

II wyróżnienie, nagrodzone lornetką Nikon Prostaff P3, powędrowało do Rafała Korbana. Autor fotografii został wyróżniony „za pokazanie, że szczęście to niekoniecznie uśmiech, ale wypadkowa miejsca, czasu i emocji. Było to zdjęcie, które zostało niesamowicie wykonane pod względem technicznym oddając piękno i połączenie z naturą."

II wyróżnienie – Poranek – Rafał Korban

III wyróżnienie, nagrodzone lampą LED Newell Air, otrzymał Andrzej Szypiowy. Jury postanowiło wyróżnić tę fotografię „za ukazanie kolorowego oblicza szczęścia dwojga ludzi, bez względu na wiek. Jest to zdjęcie, które mocno chwyta za serce. Pokazuje, że nie każdy musi być młody i piękny, by móc kochać."

III wyróżnienie – All You need is love – Andrzej Szypiowy

Raz jeszcze składamy serdeczne gratulacje naszym finalistom oraz dziękujemy każdemu z uczestników konkursu za możliwość obcowania z tak wieloma pięknymi pracami fotograficznymi, które niejednokrotnie chwytały nas za serce! Nie sposób móc wyróżnić wszystkich, jednak zachęcamy Was gorąco do udziału w naszych następnych konkursach – do zobaczenia!