Obiektyw OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO – powiększenie, jakiego jeszcze nie było

Justyna Miodońska • 8 lutego 2023 • 4 min

OM System wyznacza nową jakość widzenia, która odkrywa dotychczas nieosiągalne dla ludzkich oczu makro światy. Przygotuj się na zjawiskowe powiększenie, które przesuwa granicę możliwości skali odwzorowania dostępnej na rynku obiektywów makro. 

Obiektyw OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO – powiększenie, jakiego jeszcze nie było

Nowa skala doznań

Zwolennicy obiektywów makro przeznaczonych do pracy w systemie Mikro 4/3 doczekali się wreszcie na długoogniskowe szkło – OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO. Jest ono obecnie najbardziej zaawansowanym technicznie obiektywem, którego specyfikacja wyprzedza konkurencyjne modele w każdym możliwym aspekcie.

OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO – krótka specyfikacja: 

  • mocowanie Mikro Cztery Trzecie
  • współczynnik powiększenia 2-4x
  • stabilizacja do 7 EV w trybie Sync-IS
  • jasność f/3.5
  • ostrość od 0,224 m
  • kompatybilność z telekonwerterami MC-14 i MC-20

Ten wysokiej klasy obiektyw dedykowany jest do pracy z systemem mocowania Mikro 4/3 oraz do bezpośredniej współpracy ze wszystkimi bezlusterkowcami z serii OM/Olympus. Jest to aktualnie najmniejszy model tej klasy na rynku, a jego skromne gabaryty to raptem 453g, co czyni go około 20 % lżejszym od podobnych modeli dostępnych w powszechnym obiegu rynkowym.

Obiektyw zbudowany jest z 4 niskodyspersyjnych soczewek ED, 2 Super ED, 1 HR oraz 1 Super HR  

Szczelność obiektywu podlega pod normę IP53, a więc jest on odporny na zachlapania, kurz oraz mróz (producent deklaruje odporność do -10°C). Fakt ten niewątpliwie docenią użytkownicy pracujący w wymagających warunkach atmosferycznych. Przednia soczewka została dodatkowo pokryta powłoką fluorową, która zmniejsza ryzyko ewentualnych zarysowań obiektywu, a także ułatwia jego czyszczenie.

Przycisk L-Fn można dowolnie zaprojektować i przypisać mu daną funkcję

Bądź bliżej niż kiedykolwiek wcześniej

Obiektyw dysponuje niesamowitą natywną skalą powiększenia 2:1, która jest obecnie największą skalą tego rodzaju dostępną na rynku. Stanowi ona ekwiwalent 4-krotnego powiększenia dla matrycy w standardzie 35mm. Skalę tę można dodatkowo pogłębić za pomocą zewnętrznych telekonwerterów, takich jak na przykład MC-20 i uzyskać odpowiednio maksymalne natywne powiększenie obrazu 4.00 x w systemie Mikro Cztery Trzecie oraz 8.00 x dla matrycy w standardzie 35mm. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że korzystając z obiektywu M. Zuiko Digital ED 90mm f/3.5 Macro uzyskamy prawie 4-krotnie większe powiększenie w najbliższym punkcie ostrości w porównaniu z obecnie najpopularniejszym modelem makro od firmy Olympus M. Zuiko Digital 60mm f/2.8.

Dostępne współczynniki powiększenia 2x i 4x zbliżą Cię do obiektu w nieprawdopodobnie satysfakcjonujący sposób 

Ultraszybki system AF

Bez względu na to, jaką skalę odwzorowania wybierzesz oraz niezależnie od wartości Twojej przysłony oraz konkretnego punktu ostrości, najnowszy system AF zaimplementowany do obiektywu z serii OM System poradzi sobie z ostrzeniem w każdej konfiguracji oraz w całym zakresie ogniskowych. Jego szybkie i precyzyjne działanie niewątpliwie przyda się w sytuacjach, kiedy masz bardzo ograniczone szanse na powtórzenie danego ujęcia.

System AF nie pozwoli przegapić Ci decydującego momentu, a wewnętrzny system ostrzenia nie strwoży płochliwego modela

Umieszczony na obiektywie fizyczny przełącznik limitera ostrości pozwala na skorzystanie z trzech trybów ostrzenia. Pierwsze dwa tryby działają w zakresie od 0,5m do ∞ oraz od 0,25m do 0,5m – umożliwiają one pracę ze skalą odwzorowania 1:1 oraz 2:1. Dostępny jest także tryb SuperMacro (S-Macro) z którego skorzystamy, gdy zależy nam na pracy z większą skalą odwzorowania – na trzy i czterokrotnym powiększeniu. Niestety ostatni tryb automatycznie wymusi na aparacie pracę z bazową wartością przysłony f/5.6, a przy maksymalnym 4-krotnym powiększeniu obrazu będzie już to wartość f/8.

Tabela uwzględniająca F efektywne oraz minimalną odległość od obiektu w odniesieniu do wybranego trybu ostrzenia 

Stabilizacja stworzona do pracy w trudnych warunkach

Producent wyposażył obiektyw w 5-osiową optyczną stabilizację obrazu, która umożliwia łatwiejsze fotografowanie w niekontrolowanych warunkach pracy – stabilizacja działa doskonale nawet podczas rejestrowania dynamicznych ujęć z ręki oraz przy użyciu skali odwzorowania 4:1. Przy dodatkowym wsparciu stabilizacji z korpusu aparatu (Sync-IS), możliwa jest do osiągnięcia nawet 7-stopniowa stabilizacja obrazu.

7-stopniowa kompensacja czasu otwarcia migawki gwarantuje ochronę przed poruszonymi ujęciami

Udoskonalony do perfekcji system stabilizacji optycznej pozwala na wykonywanie doskonałych ujęć z ręki podczas pracy w trybie Focus Stacking dostępnym w nowszych korpusach aparatów producenta – obiektyw M. Zuiko Digital ED 90mm f/3.5 Macro współpracuje wówczas z aparatem, który wykonuje 15 zdjęć i łączy je od razu w idealną całość. Gdyby jednak taka ilość kadrów okazała się niewystarczająca, mamy również możliwość współpracy obiektywu z aparatem w trybie Focus Bracketing z wynikiem 1000 zdjęć możliwych do połączenia w procesie postprodukcji.

Fotografia wykonana w trybie Focus Stacking

Zakres możliwości obiektywu OM System M. Zuiko Digital ED 90 mm f/3.5 Macro IS PRO jest naprawdę wszechstronny. Znajdzie on swoje zastosowanie zarówno w fotografii portretowej, a także w fotografii krajobrazowej przyjmując funkcję teleobiektywu. Jednak przede wszystkim służy on do odkrywania makro światów i niewątpliwie jego obecność na rynku będzie bezpośrednią przyczyną pojawienia się nowych fanów makrofotografii.