Jaki gimbal wybrać?

Justyna Miodońska • 6 października 2023 • 15 min

Czy chciałbyś realizować dynamiczne ujęcia na miarę profesjonalnych operatorów, których nazwiska kojarzysz ze swoich ulubionych filmów ze srebrnego ekranu? Dziś osiągnięcie tego celu jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać – a wszystko za sprawą elektronicznych gimbali, które współcześnie stały się podstawowym oraz nieodzownym narzędziem w rękach każdego audiowizualnego twórcy. Jaki model gimbala wybrać, aby jak najlepiej dopasować go pod swój własny workflow? W tym artykule skupimy się na rozwinięciu tego tematu oraz przedstawimy Ci kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie wymarzonego elektronicznego stabilizatora.

Jaki gimbal wybrać?

Co to jest gimbal?

Moment, w którym elektroniczne gimbale na stałe zagościły w powszechnym obiegu sprzedażowym niewątpliwie zrewolucjonizował rynek usług kreatywnych – wówczas przed wieloma użytkownikami działającymi w obszarze audiowizualnym otworzyły się niebywałe możliwości realizacyjne. Efekty typu dolly, płynne panoramy, najazdy i odjazdy kamery – wszystkie te kinematyczne sposoby pracy z kamerą stały się nagle niewiarygodnie proste do osiągnięcia. 

Na czym polega fenomen pracy z gimbalem?

Stanowi on połączenie kilku fantastycznych filmowych osprzętów – jest zarazem statywem, monopodem oraz sliderem przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo małego gabarytu – będzie więc Twoim niezastąpionym kompanem w sytuacjach, gdy zależy Ci na płynnych oraz dynamicznych ujęciach z szerokim zakresem ruchu. Bez względu na to, na jakie warunki pracy się zdecydujesz, gimbal zawsze zapewni Twoim kadrom skuteczne oparcie bazujące na technologii wieloosiowej stabilizacji obrazu.

W tym artykule zgłębimy razem z Tobą temat gimbali elektronicznych, a także dokonamy naszej indywidualnej rekomendacji tych modeli, które uważamy za warte szczególnej uwagi. 

Produkty, o których napiszemy w dalszej części tego tekstu, zrecenzował dla nas Rafał Sztygowski – wziął on na warsztat trzy flagowe modele od różnych marek, które przede wszystkim przetestował podczas pracy w terenie. Jeśli ciekawią Cię jego wnioski na temat ich funkcjonalności oraz ergonomii, to zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego kanału na platformie YouTube

Jeśli jesteś głodny wiedzy z zakresu nowinek sprzętowych, to być może zainteresują Cię także poniższe artykuły:

➡ Obiektyw Sony FE 70-200 mm f/4 Makro G OSS II – otwórz się na nowe możliwości!

➡ OM System TG-7 – aparat nie do zdarcia!

➡ Panasonic Lumix S5 II – przełom, na który wszyscy czekaliśmy!

Budowa oraz zasada działania gimbala

Dlaczego uważamy ten rodzaj stabilizatorów za sprzęt absolutnie wyjątkowy? Ponieważ pozwala on na realizację skomplikowanych oraz dynamicznych ujęć, które niegdyś możliwe były do wykonania tylko i wyłącznie za pomocą drogiego kamerowego osprzętu.

Czasy się jednak zmieniają, a techniki realizacyjne znane z profesjonalnych planów filmowych nieustannie poddawane są znaczącym uproszczeniom, które z pozytywnym skutkiem rozpowszechniają się także wśród pozbawionych ogromnych budżetów twórczych środowisk filmowych. 

Dostęp do kinowych rozwiązań warsztatowych wzrasta w zawrotnym tempie, a jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie upowszechnienie się na rynku kompaktowych systemów stabilizacji, na czele których znajdziemy właśnie gimbale – czyli urządzenia, które mimo swojego małego gabarytu, są w stanie przyczynić się do osiągnięcia naprawdę spektakularnych efektów w kontekście zarządzania ruchem kamery i aparatu. 

Najbardziej zaawansowane gimbale wyróżnia przede wszystkim ich trójosiowa stabilizacja zarządzana w sposób elektroniczny – jest ona odpowiedzialna za wielowymiarowe poziomowanie obrazu, czego skutkiem jest osiągnięcie pełnego, panoramicznego obrotu kamery, a kontrola obrazu zarejestrowanego w ten sposób odbywa się w następujących płaszczyznach:

  • góra-dół
  • lewo-prawo
  • przód-tył

Każdy gimbal wyposażony jest także w stabilizację mechaniczną, której wydajność determinuje system żyroskopów o charakterze modułowym.

To podwójne rozwiązanie przekłada się na optymalną eliminację większości drgań, które mogą zakłócić przebieg ważnego dla Ciebie ujęcia – choć oczywiście skuteczność całości procesu stabilizacji uwarunkowana jest wieloma czynnikami, które mają związek ze specyfikacją oraz technologią charakteryzujące model, który Cię interesuje.

Trzeba także podkreślić, że oprócz stabilizatorów trójosiowych na rynku spotkasz też gimbale elektroniczne o nieco skromniejszych możliwościach – dwu oraz jednoosiowe

Najważniejsze właściwości gimbali 

Każdy świadomy zakup sprzętu musi zostać poprzedzony staranną weryfikacją potrzeb konkretnego użytkownika. Tylko Ty tak naprawdę wiesz, czego w danym momencie potrzebujesz, a dokładny research oraz zapoznanie się z funkcjonalnością poszczególnych modeli dostępnych na rynku pozwoli uniknąć Ci niepotrzebnych rozczarowań po wyjęciu gimbala z pudełka – dlatego tak ważne jest uporządkowanie swoich własnych oczekiwań wobec danego sprzętu oraz ewentualne porównanie go na tle konkurencji

Najważniejszym kryterium dla każdego z gimbali jest niewątpliwie jakość ich systemu stabilizacji – nie jest to jednak pojedyncza cecha, o której przeczytamy w konkretnym miejscu instrukcji obsługi, ponieważ składa się na nią szereg indywidualnych właściwości danego modelu, które w zależności od filmowych warunków pracy mogą być mniej lub bardziej przydatne w czasie realizacji nagrań wideo. 

Poniżej znajdziesz zestawienie najbardziej kluczowych zagadnień, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim ostatecznie zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu: 

➡ Udźwig gimbala

Jest to jedna z najbardziej podstawowych cech każdego stabilizatora, ponieważ to właśnie od niej zależy, jak dużo różnych elementów będziesz w stanie zamontować na jego uchwycie. Sprzęty, z którymi pracujesz – aparat, obiektyw, mikrofon – wszystkie one mają swoje różne gabaryty oraz wagę, z którymi mniejsze oraz delikatniejsze gimbale mogą sobie zwyczajnie nie poradzić.

Ładowność poszczególnych modeli jest różna, a na rynku znajdziemy sprzęty z zakresu udźwigu od 1 do 4,5 kilogramów. Nigdy jednak nie należy maksymalnie dociążać gimbala, ponieważ mocno wzrasta wówczas eksploatacja jego silników, a to z kolei może przyczynić się do potencjalnej awarii w przyszłości. Jeśli więc planujesz pracować z ciężkimi obiektywami – a także z innymi dodatkami w postaci mikrofonu lub monitora podglądowego – to upewnij się, że Twój gimbal podoła takiemu obciążeniu. 

➡ Waga i rozmiar

Im większy i masywniejszy jest gimbal, tym zwiększa się także prawdopodobieństwo tego, że będzie on w stanie współpracować z wieloma filmowymi akcesoriami, które będziesz chciał do niego dołączyć – gimbale o dużym gabarycie bardzo często posiadają także rozbudowane opcje klawiszy funkcyjnych oraz umożliwiają montaż dodatkowych osprzętów – np. follow focusa lub dodatkowego monitora. 

Pamiętaj też o tym, że całościowy ciężar filmowego set'u spocznie finalnie na Twoich barkach – i że jeśli masz w planach wielogodzinne nagrywanie, to zbyt ciężki gimbal może dodatkowo obniżyć Twój komfort pracy – jednak coś za coś, choć czasem liczy się naprawdę każdym gram! 

➡ Liczba obsługiwanych osi

Im większa jest liczba osi, z której korzysta gimbal podczas swojej pracy, tym stabilniejszy obraz będziesz w stanie dzięki niemu uzyskać – efekt panoramiczny gwarantuje tylko 3-osiowa stabilizacja, więc jeśli planujesz realizować tego typu nagrania, to upewnij się, że wybrany przez Ciebie model zapewnia wielowymiarowy rodzaj stabilizacji. 

➡ Czas ładowania akumulatora oraz czas jego pracy

Wydajny akumulator przyda Ci się niewątpliwie w sytuacjach, gdy każda chwila w przebiegu Twojego projektu będzie na wagę złota – a im dłużej wytrzyma pojedyncza bateria, tym dokładniej będziesz mógł skupić się na samym filmowaniu – bez obaw o to, że w połowie ujęcia „zabraknie Ci prądu". 

Warto także zorientować się jak długo trwa proces naładowania konkretnego akumulatora, aby móc w porę wyposażyć się w kilka sztuk baterii – szczególnie wtedy, gdy planujesz nagrywać w plenerze.  

Na rynku znajdziesz też modele, które mają wbudowany oraz niewymienialny akumulator – a w tym przypadku tym bardziej trzeba wiedzieć, jaka jest szybkość jego ładowania, żeby nie doświadczyć przykrej niespodzianki. 

➡ Kompatybilność

Na rynku znajdziemy zarówno gimbale uniwersalne, które są przystosowane do pracy z różnymi urządzeniami, a także takie modele, które są dedykowane konkretnym sprzętom oraz ich gabarytom – niektóre z nich przeznaczone są wyłącznie do mocowania smartfonów, podczas gdy inne obsługują kamerki typu GoPro, drony czy też aparaty fotograficzne

➡ Współpraca z aplikacją

Z pozycji aplikacji przystosowanej do konkretnego modelu możesz skutecznie zarządzać obsługą oraz ustawieniami gimbala oraz dokonywać wszelkiego rodzaju konfiguracji urządzenia w trybie zdalnym. Za pomocą aplikacji dokonasz również niezbędnych aktualizacji oprogramowania, które są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania urządzenia – m.in. procesu wyważania gimbala. 

➡ Inne Funkcje 

Sama stabilizacja to nie wszystko – najbardziej zaawansowane modele gimbali są także wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym Twoja praca stanie się jeszcze bardziej zoptymalizowana.

Najpopularniejsze udogodnienia:

  • sterowanie parametrami aparatu – ISO, czas, przysłona  – poprzez odpowiedni kabel lub w trybie bezprzewodowym
  • tryb timelapse, hyperlapse oraz motion lapse
  • tryb Incepcji, lub Dynamiczny 360° (3D Roll 360) – obrót kamery wokół własnej osi
  • tryb Panning, czyli tworzenie panoram – kamera utrzymywana jest w pozycji poziomej podczas poruszania się
  • tryb Locking – blokowania poszczególnych osi stabilizacji – kamera utrzymana jest w jednej pozycji, bez względu na ruchy operatora
  • tryb Following – możliwość śledzenia obiektów – kamera podąża za wskazanym obiektem
  • tryb Tracking – pozwala zaprogramować ruch aparatu do kilku punktów
  • opcja podłączenia zewnętrznego follow focus'a
  • możliwość ładowania aparatu lub kamery przez łącze USB
  • opcja regulacji szybkości reakcji gimbala na ruch użytkownika

Kompaktowe modele gimbali – które polecamy?

Na rynku konsumenckim możemy aktualnie wskazać czterech wiodących producentów gimbali – marki DJIZhiyunFeiyutech oraz Moza – każdą z nich wyróżnia bardzo dobra jakość stabilizacji, którą warunkują odpowiednio dopracowane silniki oraz ich indywidualne, markowe oprogramowania sprzężone z aplikacją. 

➡ w naszej opinii DJI ma najbardziej dopracowaną aplikację. Umożliwia on także m.in. instalację ciekawych dodatków, takich jak moduł LIDAR – czyli dalmierza laserowego – a także zastosowanie automatycznego ostrzenia w przypadku obiektywów w pełni manualnych – oczywiście po dołączeniu odpowiednich akcesoriów. 

Zhiyun jako pierwszy z producentów uwzględnił w budowie swoich gimbali kontroler Follow Focus, który współpracuje z kompatybilnymi aparatami bez konieczności zainwestowania w dodatkowe akcesoria. Marka ta również jako pierwsza wprowadziła system transmisji obrazu oraz oświetlenie korpusu stabilizatora.

Feiyutech jest z kolei jedną z pierwszych marek, która zajęła się produkcją gimbali, choć mieli dość słabe początki ze względu na niską wydajność ich oprogramowania. Dopiero póżniej pojawiła się konkurencja w postaci Zhiyun i DJI, które zyskały wówczas na większej popularności. Zdecydowanie dużym plusem tej marki jest łatwość oraz intuicyjność w obsłudze ich produktów oraz ich solidne konstrukcje. 

Moza – ma najlepszy stosunek jakości oferowanych funkcji do ceny swoich produktów. Marka ta zadebiutowała jednak na polskim rynku najpóźniej, dlatego wciąż buduje swoją bazę klientów. 

W poniższym zestawieniu uwzględniliśmy stosunkowo małe oraz lekkie gimbale cieszące się dużą popularnością wśród polskich użytkowników – oczywiście zachęcamy Cię do przeczytania opisu ich funkcjonalności, a także zobaczenia jak radzą sobie w praktyce – przypominamy, że naszą filmową recenzję znajdziesz na YouTube’owym kanale.

Chcemy także zaznaczyć, że wszystkie trzy modele gimbali poddane naszej próbie, zachowały następujące warunki testu:

  • zostały zresetowane do ustawień fabrycznych
  • dokonano w nich aktualizacji do najnowszego firmware
  • ich baterie zostały naładowane na 100 %
  • zostały poprawnie wyważone
  • zostały poddane kalibracji
  • zamocowano na nich ten sam aparat oraz ten sam obiektyw 20 mm

W tym naszym zestawieniu nie ma także zwycięzców – każdy z tych gimbali jest bardzo dobry i wyjątkowy, choć aby w pełni wykorzystać ich możliwości, muszą koniecznie trafić w ręce świadomego twórcy.

Aby poznać ich całościową specyfikację, zapraszamy Cię do odwiedzenia sklepu internetowego Foto Plus, gdzie znajdziesz szczegółowe opisy naszych faworytów. Koniecznie odwiedź także nasze sklepy stacjonarne, w których będziesz miał szansę osobiście przetestować wybrany przez siebie model! 

DJI RS3 Mini

Nasza pierwsza i najlżejsza w tym zestawieniu propozycja marki DJI, która świetnie sprawdzi się w codziennej pracy każdego vlogera. Podczas naszych testów RS3 Mini najlepiej wypadł w trybie pracy Pan Follow (PF) – wyróżniał się on najbardziej zoptymalizowaną czułością na ruchy operatora, a dzięki temu na obrazie nie zarejestrowały się charakterystyczne szarpnięcia na ruchu.

Oczywiście w przypadku każdego z tych modeli można dokonać korekty czułości gimbala w jego ustawieniach, jednak naszym celem było przetestowanie ich bezpośrednio po  wyjęciu z pudełka, bez wprowadzania indywidualnych zmian.

RS3 Mini wygrywa także w kontekście prostoty swojej obsługi oraz ergonomii. Model ten posiada dosyć spory i jasny wyświetlacz oraz fantastycznie zaprojektowane menu, dzięki któremu bezproblemowo dotrzesz do wszystkich jego funkcji – bez konieczności użycia dedykowanej aplikacji, choć oczywiście rekomendujemy jej wsparcie!

Co więcej, stabilizator ten wyróżnia także zrównoważona ilość wszystkich najważniejszych przycisków oraz pokręteł, które znajdziemy na jego obudowie – sposób ich rozłożenia w przestrzeni roboczej zapobiega także przed przypadkowym kliknięciom w niepożądany przycisk.

DJI RS3 Mini – kluczowa specyfikacja

  •  waga – 795g w trybie portretowym i 850g w trybie zdjęć poziomych
  • maksymalny udźwig – do 2 kg 
  • czas pracy akumulatora – 10 godzin 
  • czas ładowania akumulatora – 2,5 godziny 
  •  funkcje filmowe –
    tryb 3D 360 Roll ➡ tryb Subject Circling ➡ Timelapse ➡ Track ➡ Panorama ➡ tryb Native Vertical ➡ tryb Upright ➡ tryb Flashlight ➡ tryb Underslung
  • opcje dodatkowe – Bluetooth 5, port ładowania USB-C, płytka ze standardem ARCA

 ➡ FeiyuTech F2 Scorp

Nasz druga propozycja, czyli gimbal marki FeiyuTech z nieco większym udźwigiem do 2,5 kilogramów, wyróżnia się m.in. możliwością dołączenia do niego kontrolera Follow Focus w specjalnie dedykowanym do tego miejscu. Ergonomicznie wypada on jednak troszkę słabiej od RS3 – głównie z tego względu, że obsługa jego menu jest w ścisłej korelacji z klawiszami funkcyjnymi, których sposób użycia nie zawsze odbywa się intuicyjnie – choć oczywiście jest to niewątpliwie kwestia do wypracowania! 

Na obudowie tego gimbala znajdziesz także dodatkowe gwinty montażowe 1/4" – dzięki którym wyposażysz swój set filmowy w niezbędne akcesoria – oraz wielofunkcyjne pokrętło Magic Wheel, za pomocą którego zrealizujesz przebieg ujęcia w obrębie wybranej przez siebie osi, bez konieczności skupiania się na joysticku lub ekranie. Pokrętło to umożliwia ponadto elektroniczne ustawienie ostrości oraz zarządzanie niezależnym modułem Follow Focus! 

Ten model wyróżnia także możliwość wyboru spomiędzy aż 5 trybów stabilizacji obrazu, które dopasujesz pod charakter swoich przyszłych ujęć. 

Warto wspomnieć też co nie co o aplikacji Feiyu SCORP– jest ona przejrzysta i solidnie dopracowana, dlatego korzystanie z niej to czysta przyjemność. 

FeiyuTech F2 Scorp – kluczowa specyfikacja

  • waga – 1200 g
  • maksymalny udźwig – do 2,5 kg 
  • czas pracy akumulatora – 13 godzin 
  • czas ładowania akumulatora – 1,6 godziny 
  •  funkcje filmowe –
    Timelapse  ➡ Hyperlapse ➡ Motionlapse ➡ Automatyczna rotacja  ➡ Zdjęcia panoramiczne  ➡ Track video ➡ Tryb portretowy ➡Tryb selfie
  • opcje dodatkowe – 3x port USB-C


➡ Zhiyun-tech Weebill 2

Ostatni model, czyli Weebill 2 jest w naszym rankingu sprzętem najbardziej zaawansowanym pod względem swojej obsługi. Posiada on zintegrowany ekran dotykowy, który przylega do konstrukcji gimbala, a jego użycie jest możliwe po wcześniejszym wysunięciu go oraz odchyleniu z korpusu body. Menu urządzenia charakteryzuje ponadto bardzo przyjazny oraz przystępny interfejs, który powinien zadowolić większość użytkowników. 

Wszystkie główne przyciski modelu Weebill 2 oraz jego pokrętło, któremu można przypisać dowolną funkcję, znajdują się po lewej stronie korpusu. Niestety taki sposób organizacji przestrzeni roboczej na korpusie może nastręczać problemów osobom leworęcznym, ponieważ zwyczajnie pozbawiono ich swobodnego dostępu do szybkich zmian ustawień z pozycji body gimbala – warto mieć ten fakt na uwadze. 

Ten model umożliwia także dołączenie do niego Follow Focus'a oraz dodatkowego transmitera obrazu – nadajnika transmisji wideo AI TransMount – który obsługuje wysokiej jakości wyjście 1080p oraz 60 kl.s/s  z maksymalnym opóźnieniem czasowym do 60 ms oraz w odległości 100 m

Słabszą stroną tego modelu jest natomiast dedykowana mu aplikacja ZY Play, która na tle poprzednich rozwiązań wypada po prostu bardzo przeciętnie – w tym przypadku zdecydowanie rekomendujemy pracę z pozycji ekranu dotykowego, która jest zdecydowanie bardziej trafioną metodą obsługi funkcji tego modelu.  

Zhiyun Weebill 2 – kluczowa specyfikacja

  • waga – 1430 g
  • maksymalny udźwig – do 3,3 kg 
  • czas pracy akumulatora – 9 godzin 
  • czas ładowania akumulatora – 1,6 godziny 
  • funkcje filmowe –
    ➡ Pan Follow ➡ Follow ➡ Lock ➡ tryb POV  ➡ tryb portretowy Selfie ➡ tryb Go ➡ Timelapse ➡ Motionlapse
  • dodatkowe opcje –  łączność Wi-Fi 2.4 GHz / Bluetooth 5.0

 

Mamy nadzieję, że udało się nam przeprowadzić Cię przez temat gimbali najbardziej merytorycznie, jak to tylko możliwe. W serii naszych tekstów z cyklu Poradników dla Niewtajemniczonych znajdziesz także inne wpisy, które ułatwią Ci wybór Twojego pierwszego sprzętu:

➡ Jaką kartę pamięci wybrać?

 Jaki obiektyw wybrać?

➡ Jaki aparat fotograficzny wybrać?