OM System TG-7 – aparat nie do zdarcia!

Justyna Miodońska • 23 września 2023 • 7 min

OM System TG-7 – aparat nie do zdarcia!

Są takie sytuacje, w których sprzęt wart kilkanaście tysięcy złotych kompletnie nie zdałby egzaminu w ekstremalnych warunkach pracy. Trzeba wówczas pójść na kompromis i wybrać taki model, któremu przede wszystkim całkowicie obojętne będą kaprysy matki natury, choć zwykle cecha ta nie idzie w parze z jego filmowo-fotograficzną funkcjonalnością – czy najnowszy aparat TG-7 od firmy OM System Digital Solutions okaże się być jednak lekiem na całe zło? Sprawdźmy!

Warto już na samym początku podkreślić, że model OM System TG-7 absolutnie nie jest dedykowany twórcom oczekującym fenomenalnej jakości obrazu – paradoksalnie nie jest nawet dedykowany fotografom! – a raczej tym wszystkim, którzy oczekują relatywnie dobrego oraz natychmiastowego fotograficznego efektu osiągniętego za pomocą przystępnego oraz łatwego w obsłudze interfejsu urządzenia. Będzie to więc doskonały wybór dla najbardziej hardcorowych podróżników, sportowców, nurków – jednym słowem dla każdego, kto żyje dynamicznie i ekstremalnie – oraz wszędzie tam, gdzie przyda się szybka oraz rzetelna dokumentacja – w branży wojskowej, medycznej czy też architektonicznej. 

Widziałeś już naszą filmową recenzję modelu TG-7 w wykonaniu Rafała Sztygowskiego? Jeśli nie, to szybko nadrób swoje zaległości i koniecznie zajrzyj na nasz kanał YouTube

A jeśli nadal czujesz niedosyt, to na naszym blogu znajdziesz jeszcze wiele innych ciekawych recenzji najpopularniejszych produktów ze świata filmu i fotografii!

➡ Panasonic Lumix S5 II – przełom, na który wszyscy czekaliśmy!

➡ Sony ZV-E1. Kinowa jakość wkracza w świat Internetu

➡ Bezlusterkowiec Sony A6700 – czy zadowoli współczesnego twórcę?

Budowa i ergonomia

Ten bardzo lekki i kompaktowy model do złudzenia przypomina swojego poprzednika TG-6, jednakże jego obudowa została dopracowana pod względem szczelności m.in. poprzez wyposażenie go w mechanizmy podwójnej blokady, które umieszczono przy wszystkich slotach na korpusie.

Na wierzchu aparatu znalazło się pojedyncze pokrętło funkcyjne, którym dokonasz korekt ekspozycyjnych lub zmian wartości przysłony, a także dźwignia zoomu położona tuż obok spustu migawki oraz przełącznik OFF/LOG blokujący możliwość przypadkowej rejestracji materiału.

W tylnej części korpusu znajdziesz natomiast pokrętło trybów automatycznych, przyciski C1 oraz C2 – z możliwością przypisania im dowolnych funkcji – oraz 3-calowy ekran o rozdzielczości ponad 1 miliona punktów

 TG-7 – krótka specyfikacja

  • posiada 4-krotny zoom optyczny
  • rejestruje fotograficzne pliki RAW
  • jest kompatybilny z dedykowanymi akcesoriami – m.in. konwerterami optycznymi
  • obsługuje pilot bezprzewodowy RM-WR1
  • wyposażony w złącze USB-C oraz microHDMI
  • posiada AF z detekcją fazy
  • ma wbudowaną dodatkową lampę LED na korpusie
  • ma funkcję dodawania napisów (dat) bezpośrednio na fotografię


Dzięki wprowadzonym udogodnieniom będziesz w stanie zanużyć się z TG-7 na głębokość aż 15 metrów – bez żadnych akcesoriów! – a jeśli zajdzie taka potrzeba, wówczas montaż specjalnej obudowy (PT-059) umożliwi Ci pracę na 45 metrach głębokości, a także opcję dołączenia do case'u dwóch zewnętrznych lamp błyskowych – często niezbędnych do rozświetlenia wodnych odmętów. 

Wnętrze aparatu skrywa natomiast stosunkowo niezbyt nową 12-megapikselową matrycę CMOS wykonaną w technologii BSI – z tylnym podświetleniem – o wymiarze 1/2.33” wspieraną przez procesor Dual TruePic™ VIII.  Ten sam sensor występował także w dwóch poprzednich generacjach tego modelu. 

TG-7 dysponuje również 9-soczewkowym obiektywem o zakresie ogniskowych 4.5-18 mm – ekwiwalent ogniskowych 25-100mm dla pełnej klatki – ze zmiennym światłem f/2 – f/4.9. Przednia soczewka obiektywu jest dodatkowo zbudowana ze szkła odpornego na zamglenie

Model ten jest ponadto:

➡ wyposażony w czujnik temperatury, manometr, kompas oraz moduł GPS

➡ zabezpieczony przed kurzem oraz piaskiem

➡ przystosowany do pracy z niskimi temperaturami – do -10°C

➡ zdolny do przetrwania upadku z wysokości nawet 2,1m

➡ odporny na zgniatanie siłą 100 kg

Filmowanie

Zanim przejdziemy do prezentacji rozbudowanych trybów fotograficznych modelu TG-7 pragniemy również zwrócić Twoją uwagę na specyfikację tego modelu w kontekście jego zdolności wideorejestracji:

➡ TG-7 nagrywa obraz w rozdzielczości 4k 25/30 kl./s oraz w Full HD do 120 kl./s

➡ w trybie interwału umożliwia wykonanie serii zdjęć w technice Time Lapse, które w następnej kolejności zamienianie są na film w jakości 4K

➡ model ten ma także możliwość rejestrowania wertykalnego wideo, co niewątpliwie docenią współcześni twórcy działający w przestrzeni TikToka, Insta Reels'ów oraz innych aplikacji

Poniżej załączamy także dla Ciebie oficjalny film od producenta:

Programy tematyczne dedykowane fotografii 

Aparat ten umożliwia wykonywanie satysfakcjonujących ujęć w skali makro w Trybie Mikroskopu – w jego przypadku minimalna odległość ostrzenia została zredukowana tylko do 1 cm – oraz oferuje aż 7-krotne powiększenie obrazu!

Fotografia makro wykonana w Trybie mikroskopu

W menu TG-7 znajdują się także dwa inne tryby, które niewątpliwie docenią zwolennicy makrofotografii:

  • Focus Stacking – jak wiadomo, przy ekstremalnych zbliżeniach każdy fotograf zawsze toczy walkę z głębią ostrości, która jest w takiej sytuacji bardzo ograniczona. Dzięki funkcji stackowania zdjęć TG-7 samodzielnie wykonuje od 3 do 10 zdjęć zróżnicowanych pod względem zakresu ostrości, a następnie łączy je w pojedynczą fotografię o rozległej głębi ostrości

  • Focus Bracketing – ta funkcja pozwala na wykonanie aż 30 ujęć o różnych płaszczyznach ostrości z delikatnym przesunięciem ogniskowej. Tak powstałe fotografie można następnie samodzielnie połączyć postprodukcyjnie za pomocą oprogramowania OM Workspace, aby uzyskać jeszcze bardziej ostre oraz plastyczne ujęcie o dużej głębi ostrości!


Zdjęcie wykonane TG-7 w trybie Focus Stacking 

Producent wyposażył ten model także w 5 trybów dedykowanych fotografii podwodnej – Naturalny, Szeroki Kąt, Makro, Mikroskop oraz HDR – oraz 3 rodzaje balansów bieli, które można dopasować do warunków panujących pod wodą – im jest głębiej, tym zmniejsza się kontrast na rejestrowanych fotografiach, a kolory zostają wzmocnione. 

Ciekawą opcją fotograficzną jest również dość osobliwy tryb „Budowlany” (Construction Mode), który z powodzeniem wykorzystają osoby zajmujące się profesjonalną dokumentacją miejsc z placu budowy – wówczas aparat stara się odpowiednio wyrównać ekspozycję oraz zapanować nad kontrastem ujęcia poprzez manipulację czasem naświetlania oraz użycie wbudowanej lampy błyskowej.

W kontekście fotograficznym TG-7 umożliwia również:

  • fotografowanie w trybie seryjnym do 20 kl./s
  • rejestrację gwiazd za pomocą funkcji Live Composite
  • pracę z trybem ProCapture – zapis zdjęć przed wciśnięciem spustu migawki
  • tryb zapisu zdjęć CALS – zgodnych ze standardami zarządzania informacjami na materiałach cyfrowych określonymi przez japońskie Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej, Infrastruktury, Transportu i Turystyki
     
Fotografia wykonana w trybie podwodnego makro 

Komu polecamy?

Zdążyliśmy już wcześniej nadmienić, że aparat ten nada się doskonale do pracy ekstremalnej – czyli wszędzie tam, gdzie nie jest możliwie skorzystanie z funkcjonalności zaawansowanych sprzętów fotograficzno-filmowych ze względu na ich niewystarczającą wytrzymałość na warunki atmosferyczne, a także spory gabaryt.

TG-7 jest natomiast sprzętem niezwykle lekkim i solidnym, a ponadto nie wymaga specjalnego zabezpieczenia w czasie podróży, którą będzie w stanie na spokojnie odbyć w kieszeni Twojego plecaka bądź kurtki. 

Aparat ten będzie też doskonałym wyborem w sytuacjach, gdy użycie podręcznego smartfonu będzie zbyt ryzykowne – w pewnych okolicznościach telefon może okazać się za delikatny, a model TG-7 jest w stanie przetrwać każdy mniej lub bardziej kontrolowany upadek.

Jego zoptymalizowane funkcje umożliwiające zapis materiałów fotograficznych oraz audiowizualnych powinny zadowolić każdego fana sportów ekstremalnych oraz nieustannie podróżujących w ciężkich warunkach obieżyświatów, a także wszystkie osoby, których zawody wymagają bieżącej dokumentacji z miejsca pracy – architektów, inżynierów, pracowników budowlanych, a także lekarzy oraz wojskowych.

I na sam koniec, oczywiście ogromnym plusem jest także jego naprawdę przystępna cena – przekonaj się o tym sam odwiedzając nasz internetowy sklep FotoPlus

Autor filmu:
Rafał Sztygowski

Najnowsze

Zostań naszym stałym czytelnikiem

Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.

Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.