EXPOzycja 2024 – podsumowanie 6 edycji wydarzenia!

Justyna Miodońska • 18 czerwca 2024 • 14 min

Co roku przychodzimy do Was z pisemną refleksją, którą chcemy podsumować wszystkie inicjatywy składające się na nasz autorski festiwal sprzętowy. Gdyby jednak powiedzieć, że na tegorocznej EXPOzycji „działo się dużo” to tak, jakby nie powiedzieć nic – słowa nie są w stanie w pełni oddać atmosfery oraz energii tego wyjątkowego miejsca, które współtworzyliście z nami w czasie dwudniowego święta wszystkich filmowców i fotografów z Małopolski.

EXPOzycja 2024 – podsumowanie 6 edycji wydarzenia!

Codziennie zrób coś dla siebie, filmu i fotografii!

Nadejście Wiosny zawsze oznacza dla naszego zespołu kreatywnego pełną gotowość oraz mobilizację do wzmożonej pracy w związku z gorączką przedEXPOzycyjnych przygotowań. Jednak rekompensata za poniesiony przez nas wysiłek organizacyjny – jakkolwiek ciężko by nie było – jest za każdym razem absolutnie fantastyczna i uskrzydlająca!

Tworzą ją tabuny roześmianych ludzi wbiegających na kolejne wykłady i warsztaty, widok niekończących się kolejek przy akredytacji, a także hale wypełnione po brzegi sprzętem, w których przez całe dwa dni toczą się nieustające rozmowy o tym „w jaki sposób być lepszym twórcą”. 

No właśnie – już po raz szósty próbujemy odpowiedzieć sobie wspólnie z Wami na to fundamentalne pytanie, które stanowi elementarny filar każdej edycji EXPOzycji

Czy w tym roku jesteśmy bliżej uzyskania satysfakcjonującej odpowiedzi w tym temacie? Zdecydowanie tak – pomogli nam w tym niewątpliwie niezastąpieni goście-prelegenci oraz naprawdę wielu specjalistów z branży, których ogromna wiedza i wieloletnie doświadczenie na rynku wzbogaciły tegoroczny harmonogram wydarzeń w bardzo jakościowy content – a działo się, oj działo!

Czujemy ogromną wdzięczność za możliwość współpracy z tak ogromną liczbą marek oraz profesjonalistów z różnych filmowo-fotograficznych dziedzin – ponieważ to właśnie z powodu Waszej inicjatywy Kraków ponownie stał się tej Wiosny technologicznym epicentrum, w którym nowości ze świata filmu i fotografii mogły skutecznie przyprawić uczestników EXPOzycji o sprzętowy zawrót głowy. Składamy więc na Wasze ręce wyrazy szczerego uznania oraz ogromne podziękowania za pracę przy współtworzeniu naszego wydarzenia. 

Pełna sala na wykładzie Radka Drozdowicza „DżoDżo"

4 oraz 5 kwietnia bieżącego roku praktycznie z każdego zakątka Polski spływały do Krakowa prawdziwe tłumy miłośników filmów i fotografii, które zaowocowały rekordową dla nas frekwencją – i chyba nie musimy pisać, jak bardzo dumni z tego powodu jesteśmy!

To, że każdy z Was znalazł w planie EXPOzycji coś ciekawego i inspirującego jest także naszym kolejnym małym sukcesem oraz niezbitym dowodem na to, że wydarzenia tego rodzaju są po prostu bezwzględnie potrzebne – zarówno ludziom z samej branży jak i entuzjastom stawiającym swoje pierwsze kroki na rynku.

„(...) w Krakowie zawsze czuję się świetnie i to miejsce jest po prostu fajne; ale z drugiej strony jest „coraz ciężej” – bo coraz więcej ludzi do Was przychodzi! A w tym roku to nas tutaj po prostu tłumy ogarniają z każdej strony – no i mamy bardzo dużo pracy! (...)” - R. Woźniak, Canon Polska

Tegoroczna EXPOzycja utwierdziła nas w przekonaniu o tym, że hala EXPO Kraków posiada zdecydowanie za małe sale wykładowe, a Wy zdecydowanie za duży apetyt na wiedzę – podejrzewamy, że gdyby tylko było to możliwe, to zapewne siedzielibyście na suficie! I wciąż byłoby Wam wygodnie! Bardzo, bardzo nam to schlebia jako organizatorom.

W ramach podziękowania za Waszą obecność na targach przygotowaliśmy dla Was ciut dłuższy format filmowy podsumowujący te intensywne, ale jakże wspaniałe dwa dni spotkań na Hali EXPO Kraków – materiał ten stanowi również nasze zaproszenie na kolejne, przyszłe edycje naszego wydarzenia! 

Co działo się w tym roku?

Mieliśmy ogromną przyjemność ugościć na tegorocznej EXPOzycji naprawdę znakomitą ilość wystawców – znanych i cenionych w świecie filmowo-fotograficznych marek – a także prawie 60 prelegentów, którzy na swoich autorskich wykładach odnieśli się do wielu ważnych kwestii związanych z codziennymi wyzwaniami czyhającymi na współczesnych autorów oraz twórców cyfrowego contentu.

Zakres tematów poruszonych przez naszych gości był bardzo zróżnicowany: nie zabrakło wystąpień nawiązujących do konkretnych dziedzin z zakresu filmu i fotografii – ich zalet i wad, z uwzględnieniem rekomendacji sprzętowych oraz wpływów nowoczesnych technologii  czy też sprawdzonych metod na realizację wymarzonych projektów: zarówno tych artystycznych jak i komercyjnych. 

Na salach toczyły się także rozmowy o tym, jak efektywnie przyciągać do siebie nowych klientów oraz w jaki sposób wyróżnić się na tle konkurencji – uczestnicy EXPOzycji poznali m.in. tajniki skutecznej sprzedaży swoich usług i produktów czy też niezawodne sposoby na budowanie marki osobistej.

„(...) codziennie zrób coś dla fotografii. Rób to z pasji i miłości – i tylko tak. A po drugie: staraj się chować ego do kieszeni (...) ” - M. Massa Mąsior

Sporą uwagę poświęcono również psychologicznym aspektom, które stanowią nieodłączony element pracy każdego fotografa i filmowca: na audytorium można było usłyszeć poruszające wykłady o znaczeniu wysokiej wrażliwości oraz empatii wśród twórców – tak bardzo niezbędnych w tym zawodzie – a także o istotnym wpływie owych cech na kształtowanie się indywidualnego stylu oraz estetyki będącymi elementami świadomego warsztatu.
 

Na stanowisku Sony Polska pozowała dla Was Angelika Janeczek

A skoro już o samych warsztatach mowa, to te również się odbyły i znalazły się w ogromnym centrum Waszego zainteresowania! W tym roku dominowały przede wszystkim tematy związane ze świadomą pracą z oświetleniem – zarówno na planie filmowym jak i na sesji fotograficznej.

Pod czujnym okiem ekspertów mieliście szansę na poszerzenie swoich umiejętności w zakresie światła błyskowego czy też na kreację profesjonalnego oświetlenia z użyciem światła ciągłego wykorzystywanego na planach teledysków.

Nie zabrakło również warsztatów ze sztuki operatorskiej oraz tych stricte dedykowanych nauce pracy z modelem  a w czasie trwania samej EXPOzycji mogliście także poćwiczyć komunikację na linii fotograf-model na kilku fantastycznych stanowiskach studyjnych, o które zadbały poszczególne marki. 

„(...) jestem pod nieustającym wrażeniem, jak to wszystko jest fajnie zorganizowane i też cieszy mnie, że tak dużo ludzi się tutaj pojawia – że jest możliwość szerzenia tej fotograficznej rodziny (...)” - J. Lickiewicz

No właśnie – marki – byli z nami wszyscy najważniejsi rynkowi gracze na arenie foto & wideo, a ilość sprzętu, która w tym roku wypełniła hale EXPO pobiła absolutnie wszelkie rekordy.

Co dokładnie mogliście zobaczyć oraz przetestować na EXPOzycji 2024?

Odwiedziła nas marka Sony, która zaprezentowała m.in. gorącą nowość w segmencie pełnoklatkowym, czyli bezlusterkowca a9 III z globalną migawką, a także inne popularne modele swoich aparatów oraz kamer wyznaczających standardy nowoczesnych technologii – takich jak A7 IV, A7R V czy też FX3

Mogliście również zawiesić oko na znakomitej ilości szkieł natywnych Sony, w tym na nietypowym zoomie 24-50 mm f/2.8 z linii G oraz na pochodzącym z tej samej serii obiektywie 70-200 mm f/4 OSS II z funkcją makro. Systemowe „cacka” japońskiego producenta – modele 300 mm f/2,8 OSS GM, 400 mm f/2,8 OSS GM oraz 600 mm f/4 OSS GM – również były do Waszej dyspozycji.

Z kolei na stanowisku marki Canon mieliście szansę przetestować fantastyczne pełnoklatkowe korpusy takie jak EOS R5, EOS R6 II oraz EOS R8, a także modele z matrycą APS-C, m.in. EOS R10 oraz EOS R50. Nie zabrakło również najnowszych obiektywów w typie zoom – w tym ultraszerokokątnego Canon RF 10-20 mm f/4 L IS STM, modelu RF 24-105 mm f/2.8 L IS USM Z oraz RF 200-800 mm f/6.3-9 IS USM.

Mogliście liczyć na rzetelną oraz fachową pomoc przedstawicieli produktów

Dwa modele bezlusterkowców nagrodzonych w międzynarodowym konkursie TIPA World Awards 2024 mogliście natomiast zobaczyć na stoisku Nikona – mowa tu oczywiście o aparatach Zf oraz Z8. Ale to nie wszystko: w Wasze ręce oddane były także obiektywy Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena oraz Nikkor Z 180-600 mm f/5.6-6.3 VR – kolejni zwycięzcy tego międzynarodowego, bardzo prestiżowego konkursu.

Na fanów marki OM SYSTEM również czekało obszerne stanowisko sprzętowe, gdzie można było przyjrzeć się m.in. najnowszemu pełnoklatkowemu korpusowi producenta, czyli aparatowi OM-1 Mark II – sygnowanemu po raz pierwszy w historii logiem OM SYSTEM! – a także nowemu teleobiektywowi OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED

Naszymi gośćmi była też marka Fujifilm, która zaprezentowała na targach swój najnowszy średnioformatowy bezlusterkowiec GFX100 II, a także firma Panasonic, która pojawiła się na hali EXPO ze swoimi flagowymi modelami aparatów – m.in. Lumixem S5 Mark II i G9 – oraz unikatową gamą obiektywów z serii S!

Czy mamy tu miłośników Ricoha? Jeśli tak, to mamy nadzieję, że podczas EXPOzycji 2024 udało się Wam przetestować ich świeżutkie kompakty – modele Ricoh GR III HDF oraz GR IIIx HDF czekały na Was wśród innych wspaniałych sprzętów tej japońskiej firmy. 

Była też z nami oczywiście marka Pentax, która oprócz swoich flagowych lustrzanek cyfrowych – K-1 oraz K-3 – zaprezentowała na EXPOzycji 2024 swój „artystyczny" model monochromatyczny: aparat Pentax K-3 Mark III Monochrome

Fantastyczny sprzęt był do Waszej dyspozycji przez całe dwa dni!

Zapytacie co działo się w EXPOzycyjnym segmencie optycznym? Opływał on w specjalistyczne akcesoria oraz obiektywy z najwyższej półki, które na co dzień odgrywają niebagatelną rolę w kształtowaniu się filmowo-fotograficznego rynku – a sądząc po tłumach, które co chwilę tworzyły się wokół optycznych stanowisk wnioskujemy, że naprawdę było na co popatrzeć!

Chylimy czoła wobec wszystkich specjalistów, którzy w czasie trwania naszego wydarzenia doradzali uczestnikom EXPOzycji w wyborze wymarzonego obiektywu: dziękujemy dystrybutorom Foto-Technika, Focus Nordic oraz Next77, a także przedstawicielom takich marek jak Sigma, Tamron i Irix, Tokina, Viltrox i Samyang7Artisans i Sirui oraz LAOWAVoigtländer!

Co stanowi o poprawności danej ekspozycji? Chyba wszyscy jednogłośnie się tutaj zgodzimy ze stwierdzeniem, że chodzi przede wszystkim o światło – a w tym temacie mogliście zaznajomić się z bogatą ofertą takich marek jak NANLITE, Godox, Quadralite i Newell, a także ProfotoLume CubePhottix oraz SmallRigYongnuo i Patona.

Na EXPOzycji 2024 zadbaliśmy także o dostępność marek, dzięki którym stabilność Waszych nagrań oraz fotograficznych kadrów jest zawsze pod najlepszą kontrolą.

Było nam niezmiernie miło gościć firmy DJI oraz Zhijun-Tech, których elektroniczne gimbale cieszą się wśród filmowców niesłabnącą od wielu lat popularnością, a także ManfrottoLeofotoJoby i Gitzo oraz Camrock, Benro, Tilta i Fotopro z całą gamą swoich fantastycznych produktów – statywów, monopodów, rigów, klatek operatorskich oraz wielu innych akcesoriów! 

Dziękujemy Insta360 za obecność oraz za możliwość przetestowania Waszych kamer sferycznych!

Współcześnie wielu z Was dzieli się także swoją twórczością na żywo, dlatego na EXPOzycji nie mogło zabraknąć sprzętowego stanowiska w pełni poświęconemu bezprzewodowej transmisji danych, gdzie współpracowaliśmy z markami YoloLivHollyland oraz Loupedeck.

„(...) clue tego wszystkiego to stoiska ze sprzętem, którego w innych warunkach nie ma okazji przetestować na taką skalę; chyba żaden sklep w Polsce nie może pozwolić sobie na „aż tyle”. Oczywiście – sprzęt można zawsze zamówić, ale żeby tak przyjść, zobaczyć i wziąć go swobodnie do ręki... dla kogoś, kto szuka sprzętu dla siebie, to jest najlepsze z możliwych rozwiązań (...)”- P. Bielack

Nie ulega wątpliwości, że kolejne etapy realizacyjne składające się na finalny „wygląd” Waszych filmowo-fotograficznych projektów są równie istotne jak sama rejestracja obrazu i należy poświęcić im jednakową ilość uwagi.

Postaraliśmy się więc o to, aby podczas targów zaprezentować całą rzeszę produktów przeznaczonych do wyświetlania filmów i fotografii.

W tym temacie – jak zresztą co roku – z ogromną przyjemnością współpracowaliśmy z Sharp/Nec, Eizo oraz BenQ, natomiast o dostęp do najlepszych akcesoriów – w tym tabletów graficznych oraz zróżnicowanych konsoli edycyjnych, a także drukarek, papierów fotograficznych oraz urządzeń odpowiedzialnych za kalibrację barw – zadbały takie marki jak Wacom i Epson, Calibrite oraz Ilford i ViewSonic. 

„Do wyboru, do koloru" – zapewne nikt z Was nie wyszedł z pustymi rękoma!

Nie zapomnieliśmy także o sektorze dźwiękowym, gdzie czekali na Was najlepsi z najlepszych – czyli marki Sennheiser, RodeBOYA i Saramonic oraz Comica i Zoom – a także wykwalifikowani specjaliści, którzy służyli swoją pomocą przy wyborze wysokiej jakości akcesoriów oraz urządzeń audio. 

Dziękujemy także za udaną współpracę wszystkim markom, które na co dzień dbają o wydruki oraz odbitki fotograficzne naszych klientów – mowa tu o Crystal Albums, nPhoto oraz Snap Albums.

Nasze tegoroczne wydarzenie współtworzyli również inni wspaniali wystawcy: Samsung, Polaroid, Blackmagic, Nisi, TetherTools, Thinktank, Anker, Focus Sport Optics, Angelbird, Shimoda, Feelworld, Billingham, Lowepro, Lexar, Hoya i Vanguard.

Chcielibyśmy również podziękować za merytoryczny wkład w nasze wydarzenie Akademii Nikona, Krakowskiej Szkole Filmowej oraz Niezależnej Szkole Filmowej OFFMASTER!

EXPOzycyjne wywiady – kontynuacja projektu

Rok temu rozpoczęliśmy na EXPOzycji fantastyczny cykl edukacyjnych wywiadów, który spotkał się z dużym entuzjazmem naszych internetowych odbiorców. Inspirujące rozmowy, które wówczas przeprowadziliśmy, stanowią opracowanie wielu ważnych filmowo-fotograficznych tematów – są one niczym studnia bez dna, w której znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań, jednak nie tylko tych stricte dotyczących sprzętu i warsztatu.

W czasie rozmów z prelegentami podejmowaliśmy również wątki dotyczące m.in. blasków i cieni z życia komercyjnego twórcy, dyskutowaliśmy o kwintesencji dobrego i oryginalnego ujęcia, czy też o tym, jak współcześnie nie dać się zwariować w audiowizualnej kakofonii obrazów o zróżnicowanej jakości bodźcujących nas informacjami każdego dnia...

Idziemy więc za ciosem, a to oznacza, że jesteśmy w trakcie przygotowywania dla Was nowych materiałów filmowych, które zasilą naszą internetową bibliotekę na kanale YouTube. Już teraz możemy Wam zagwarantować, że będzie to prawdziwa petarda!

I tym optymistycznym akcentem, naładowani pozytywną energią, mówimy głośno – do zobaczenia już wkrótce! 

Dziękujemy wszystkim tegorocznym prelegentom za wspaniałe wywiady!

Realizacja materiałów filmowych:
Teodor Widerski

Dokumentacja fotograficzna:
Weronika Świątkowska

Wywiady:
Justyna Miodońska oraz Krzysztof Grzybczyk

EXPOzycja 2024