Stwórz z nami swój pierwszy zestaw do vlogowania!
Justyna Miodońska • 15 października 2024 • 11 min
Szukasz idealnego sprzętu do vlogowania, który pozwoli Ci tworzyć profesjonalne formy wideo? Sony, jako jedna z czołowych marek technologicznych, oferuje kamery, aparaty i akcesoria, które spełniają wymagania zarówno początkujących, jak i doświadczonych twórców. Przyjrzyjmy się zatem produktom tego japońskiego producenta z segmentu APS-C, które pomogą Ci wynieść jakość Twoich vlogów na zupełnie nowy poziom – od kompaktowych bezlusterkowców po niezawodne obiektywy i mikrofony.
Spis treści:
Pierwsze kroki w świecie social mediów
Vlogowanie jest potężnym narzędziem sprzedażowym, które w ostatnich latach skutecznie zdominowało rynek video marketingu w obrębie social mediów. Zróżnicowane formaty vlogów stanowią nierzadko strategiczną część kampanii reklamowych – wyznaczają najnowsze trendy, sprzyjają dynamicznemu rozwojowi marek osobistych, a także efektywnej sprzedaży usług i produktów.
Vlogowych funkcji jest oczywiście znacznie więcej, choć oczywiście kręcenie tego rodzaju filmów może także służyć tylko i wyłącznie rejestracji osobistych wspomnień – wakacji, podróży lub innych ważnych dla autora wydarzeń z jego życia.
Jednak niezależnie od tego, czy planujesz zacząć vlogować komercyjnie lub tylko hobbystycznie, to w obu przypadkach niewątpliwie będzie zależeć Ci na jak najlepszej jakości zarejestrowanych przez Ciebie materiałów – zarówno w kontekście obrazu jak i dźwięku – dlatego postanowiliśmy nieco ułatwić Ci vlogowy start.
W tym artykule znajdziesz konkretne propozycje produktów, których zakup warto rozważyć w momencie tworzenia pierwszego setu pod kątem vloga.
Na naszym kanale YouTube obejrzysz też film dedykowany temu tematowi, w którym Radek Drozdowicz opowiada o praktycznym zastosowaniu poszczególnych sprzętów w odniesieniu do swojego wieloletniego doświadczenia jako YouTuber oraz twórca cyfrowy.
Aparat Sony ZV-E10 II
Otwieramy wątek sprzętowy nowością na rynku w dziale bezlusterkowców APS-C – czyli następcą kultowego aparatu ZV-E10 marki Sony, który na przestrzeni ostatnich lat zapracował sobie na status absolutnego faworyta wśród video content kreatorów.
Model ZV-E10 Mark II jest profesjonalnym narzędziem, a jego twórcy wyposażyli go w matrycę znaną m.in. z kamery FX 30 – 26-megapikselowy sensor ze wstecznym podświetleniem BSI – oraz niezawodny procesor obrazu BIONZ XR™, dzięki któremu ten ważący zaledwie 292 gramy bezlusterkowiec jest w stanie zapisywać materiały filmowe nadpróbkowane z jakości 5.6K do 60 kl./s!
Aparat ten oferuje także możliwość zapisu różnych formatów filmowych, z których te najbardziej jakościowe osiągają 10-bitową głębię kolorów z chrominancją 4:2:2 oraz są nagrywane w kodeku All-Intra.
Dostęp do profili kolorystycznych Sony, cenionych przez szereg twórców z całego świata, to kolejny mocny atut tego modelu – mowa tu oczywiście o Cinetone oraz S-Log3, które znacząco rozszerzają zakres dynamiczny rejestrowanych przez użytkownika obrazów.
Jakie inne udogodnienia czynią ten aparat idealnym wyborem dla każdego vlogera?
- ma fantastyczną elektroniczną stabilizację obrazu, która pozwala nagrywać z ręki
- ma wbudowany wysokiej jakości mikrofon kapsułowy, który umożliwia zróżnicowany zapis dźwięku (różne charakterystyki kierunkowe)
- posiada 759-punktowy fazowy autofocus oraz funkcję Real-time Eye AF, które zapewniają niezawodne ostrzenie
- ma wgrane automatyczne „tryby twórcze", które pozwalają na szybkie dopasowanie kolorystyki, jasności oraz wyglądu danej sceny
- na jego korpusie znajduje się pokrętło funkcji power zoom, która pozwala na szybkie przybliżenie obrazu (wraz z kompatybilnym obiektywem obsługującym tę funkcję)
- ma dostęp do całej gamy obiektywów Sony z serii G Master™ oraz G Lens™
- jest w stanie nagrywać aż 120 kl./s w trybie S&Q w jakości Full HD
Chcemy też podkreślić, że zasadniczo każdy model z serii Sony ZV jest idealną propozycją dla vlogera – zarówno wspominany już wcześniej, nieco starszy stażem na rynku ZV-E10, jak i pełnoklatkowy ZV-E1, którego szczegółową recenzję znajdziesz tutaj:
Sony ZV-E1. Kinowa jakość wkracza w świat Internetu
Obiektyw Sony E 16-55 mm f/2.8 G
Jest to jasne (f/2.8) i uniwersalne szkło o zakresie ogniskowania 16-55 mmm przeznaczone do matryc APS-C – stanowiące ekwiwalent 24-82,5 mm dla pełnej klatki – które ma bardzo wszechstronne zastosowanie.
Obiektyw ten charakteryzuje wysoka jakość optyczna, którą gwarantują jego wewnętrzne komponenty – dwie zaawansowane soczewki asferyczne, dwa elementy tłumiące aberracje oraz soczewki ED (niskodyspersyjne) minimalizujące odbarwienia – a także zewnętrzna powłoka Nano AR ograniczająca powstawanie poświat i flar.
Dlaczego warto wybrać ten model w kontekście vlogowania?
- jest on bardzo lekki, a w połączeniu z kompaktowym korpusem aparatu stworzy mobilny zestaw, który sprawdzi się w różnych warunkach pracy
- zastosowano w nim profesjonalny silnik liniowy XD znany z linii Sony G Master, który we współpracy z aparatem pozwala na bardzo efektywne ostrzenie oraz śledzenie obiektów w kadrze w trybie automatycznym
- cechuje go wysoka rozdzielczość obrazu, a także bardzo plastyczny efekt bokeh przy jednoczesnym zachowaniu wyraźnej ostrości elementów znajdujących się w płaszczyźnie ostrości obiektywu
Obiektyw Sony E 70-350 mm f/4.5-6.3 OSS G
Naszą kolejną propozycją przystosowaną do pracy z matrycą APS-C jest telezoom 70-350 mm ze zmiennym światłem f/4.5-6.3, który jest odpowiednikiem zakresu ogniskowania 105-525 mm dla pełnej klatki.
W przypadku tego modelu użytkownik zyskuje opcję podejścia naprawdę blisko, choć kosztem utraty ilości światła możliwej do zarejestrowania – nie powinno to jednak stanowić większego problemu, biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo czułe są współczesne sensory bezlusterkowców.
Aż 5-krotne przybliżenie w kontekście pola widzenia tego obiektywu gwarantuje zapis ciekawych i zróżnicowanych ujęć – często niezbędnych, aby formalnie urozmaicić audiowizualny materiał. Jednak większość vlogerów wykonuje swoje ujęcia z ręki, co sprzyja rejestracji chybotliwych kadrów – na szczęście model ten może pochwalić się stabilizacją obrazu Optical SteadyShot, która skutecznie zapobiega rozchwianym kadrom, nawet tym „długoogniskowym".
Jakie komponenty optyczne skrywa wnętrze tego modelu? W środku znajdują się 3 sztuki soczewek ED o maksymalnie niskiej dyspersji, a także jeden element asferyczny, które wspólnie przyczyniają się m.in. do redukcji różnego rodzaju aberracji – w tym chromatycznej – w całym zakresie ogniskowania.
Obiektyw ten wypada także doskonale pod kątem wysokiej jakości rozdzielczości optycznej, która zapewnia bardzo dobrą ostrość zdjęć w całym ich obszarze, a także w całym zakresie zoomu; jakość rozmycia (bokeh) jest również na wysokim poziomie.
Dlaczego warto wybrać ten model w kontekście vlogowania?
- posiada wydajny i szybki silnik liniowy XD
- zakres jego ogniskowania pozwala na bardzo wszechstronne działania twórcze bez konieczności przełączania się między innymi obiektywami
- jest zaskakująco lekki (625g) jak na obiektyw w typie zooma, co sprzyja mobilnej i wygodnej pracy w różnych warunkach
Obiektyw Sony E 11 mm f/1.8 G
Przyszła pora na prezentację jednego z najlżejszych (181g!) modeli w naszym zestawieniu – superszerokokątnego obiektywu 11 mm z serii G ze światłem f/1.8 przystosowanego do aparatów z matrycą APS-C. Wyróżnia go zapis fantastycznie ostrych obrazów; tę jakość zawdzięcza oczywiście budującym go elementom – 3 niskodyspersyjnym soczewkom ED oraz 3 elementom asferycznym, które skutecznie redukują niepożądane aberracje obrazu.
W jego przypadku zadbano także o zminimalizowanie dystansu ostrzenia, który udało się ograniczyć do 12 cm i dzięki temu jest on w stanie zarejestrować ujęcia zbliżeniowe; jego dodatkowym atutem jest też możliwość znaczącego rozmycia tła, co nie zawsze jest efektywne w przypadku szerokokątnych szkieł.
Dlaczego warto wybrać ten model w kontekście vlogowania?
- producent wyposażył go w aż 2 silniki liniowe, dzięki którym ustawienie ostrości odbywa się niezwykle szybko i precyzyjnie, zarówno w trakcie filmowania jak i robienia zdjęć
- posiada system Linear Response MF, czyli zdolność naturalnego i liniowego ogniskowania przy ręcznej regulacji ostrości
- ma radykalnie ograniczony focus breathing podczas zmian ostrości
Obiektyw Sony E 15 mm f/1.4 G
To kolejny model dedykowany sensorom w typie APS-C, choć mocowanie Sony E umożliwia również podpięcie go do pełnej klatki – wówczas kompatybilny aparat przejdzie w tzw. tryb Crop.
Obiektyw ten, podobnie jak opisywani wcześniej poprzednicy, charakteryzuje się doskonałą rozdzielczością optyczną, którą determinuje jakość optycznych komponentów; 3 soczewki asferyczne, jeden niskodyspersyjny element ED oraz soczewka Super ED.
Jest to też najjaśniejszy obiektyw w naszym zestawieniu, którego jasność na poziomie f/1.4 będzie doskonałą pomocą w sytuacjach dużego deficytu światła, a także zapewni niezwykle plastyczne rozmycie tła.
Dlaczego warto wybrać ten model w kontekście vlogowania?
- dzięki implementacji 2 silników liniowych obiektyw ten fantastycznie zarządza automatyczną ostrością; jest szybki, cichy i precyzyjny
- ze względu na przemyślaną ergonomię; na obiektywie znajduje się m.in. pierścień regulacji przysłony z wyłącznikiem „kliknięcia” oraz przycisk blokady ostrości, a także przełącznik trybu ostrości
- posiada on system Linear Response MF, czyli zdolność naturalnego i liniowego ogniskowania przy ręcznej regulacji ostrości
Obiektyw Sony E PZ 10-20 mm f/4 G
Według zapewnień producenta jest to najmniejszy oraz najlżejszy (178 g) na świecie obiektyw typu power zoom z elektryczną regulacją zakresu ogniskowania, którą można również zarządzać w sposób zdalny – za pomocą dedykowanego gripu GP-VPT2BT, pilota RMT-P1BT lub aplikacji Imaging Edge Mobile.
Model ten nadaje się idealnie do rejestracji nagrań w wyjątkowo ciasnych przestrzeniach oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba podkreślenia rozległych, krajobrazowych perspektyw. Wyróżnia go też doskonała jakość obrazu, którą zawdzięcza dopracowanemu układowi optycznemu, a więc trzem soczewkom asferycznym – korygującym dystorsję i astygmatyzm – oraz pojedynczemu elementowi asferycznemu ED, który skutecznie ogranicza aberrację chromatyczną; jest on przystosowany do pracy z sensorami APS-C.
Dlaczego warto wybrać ten model w kontekście vlogowania?
- to kolejny obiektyw z systemem automatycznego ostrzenia, który bazuje na pracy 2 silników liniowych; ostrość praktycznie zawsze „wpada w punkt" – szybko i bezgłośnie
- ma zredukowany focus breathing, a podczas ręcznego ostrzenia zapewnia bezpośrednie reakcje na delikatne ruchy pierścienia
- charakteryzuje go wysoka rozdzielczość optyczna obrazu
Mikrofony Sony
Trzecim bardzo ważnym ogniwem vlogowego setu jest mikrofon odpowiednio dopasowany do potrzeb twórcy; w ofercie Sony znajdziesz kilka bardzo ciekawych i zróżnicowanych propozycji, które z powodzeniem będziesz mógł wykorzystać na poczet tworzenia audiowizualnego contentu pod kątem social mediów:
- mikrofon typu shotgun Sony ECM-M1
Jest to model, który montuje się bezpośrednio na gorącej stopce aparatu; nie potrzebuje on zewnętrznego zasilania i może pracować w aż 8 trybach rejestracji uwzględniających różną charakterystykę kierunkową dźwięku – od superkierunkowej przez stereofoniczną, po wielokierunkową.
Ma on także funkcję redukcji szumu, która przyda się w okolicznościach nagrywania zakłócanych przez dźwięki głośnych urządzeń, gwar z ulicy lub szum wiatru. - mikrofon bezprzewodowy (mikroport) Sony ECM-W2BT
Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych atutów rozwiązań bezprzewodowych jest ich elastyczność oraz możliwość efektywnej komunikacji sprzętowej w obrębie kilkuset metrów – a w przypadku tego konkretnego zestawu od Sony (odbiornik +nadajnik) jest to aż 200 m!
Mikrofon ECM-W2BT jest ponadto wyposażony we wszechkierunkową kapsułę, która skutecznie wyłapuje głos swojego rozmówcy; dźwięk jest czysty i pozbawiony zakłóceń, a te – jeśli już rzeczywiście się pojawiają – można dodatkowo zredukować za pomocą specjalnego tłumika lub poprzez dołączenie zgrabnej osłony przeciwwiatrowej. - mikrofon krawatowy Sony ECM-LV1
Ten niewielki mikrofon krawatowy rejestruje stereofoniczny dźwięk o bardzo dobrej jakości oraz efektywnie współpracuje z bezlusterkowcami, komputerami, dyktafonami, a także innymi urządzeniami wyposażonymi w gniazdo mikrofonowe typu mini jack 3,5 mm; co więcej, nie wymaga własnych źródeł zasilania – wystarczy podłączyć go do odpowiedniego gniazda i ot, cała filozofia! - mikrofon bezprzewodowy Sony ECM-S1
Ten rodzaj mikrofonu świetnie sprawdzi się podczas nagrywania podcastów oraz transmisji dźwięku na żywo. Wyposażono go w 3 kapsuły mikrofonowe, dzięki którym jest on w stanie zmieniać swoją charakterystykę nagrywania dźwięku – od jednokierunkowej po stereofoniczną oraz wielokierunkową.
Aby go uruchomić nie potrzeba też żadnych dodatkowych osprzętów; mikrofon ma wbudowany akumulator i jest natychmiast gotowy do pracy po podłączeniu go do portu USB, poprzez nadajnik montowany na aparacie lub z użyciem łącza Bluetooth.
Mamy nadzieję, że to krótkie sprzętowe vademecum pozwoli Ci łatwiej przejść przez proces kompletowania niezbędnych narzędzi, tak aby móc jak najszybciej zacząć działać w obszarze social mediów oraz tworzyć wysokiej jakości content.
Niezmiennie zachęcamy Cię także do zapoznania się z naszymi innymi tekstami w dziale Poradników:
Jaki aparat do filmowania wybrać na początek? Część I – najważniejsze cechy oraz funkcje sprzętowe
Rodzaje migawek w aparacie – jak działają i czym się charakteryzują?
Najnowsze
Zostań naszym stałym czytelnikiem
Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.
Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.