Jaki rejestrator dźwięku wybrać? Przegląd najciekawszych modeli!
Justyna Miodońska • 20 października 2023 • 16 min
Zajmujesz się wideofilmowaniem, ale z dźwiękiem Ci nie po drodze? Czas to zmienić! Niniejszy artykuł ma na celu wprowadzenie Cię w temat rejestratorów dźwięków, bez których nie obejdzie się żadna profesjonalna produkcja audiowizualna – w świecie filmu, gdzie dźwięk pełni niezwykle ważną rolę, wybór odpowiedniego rekordera jest bardzo odpowiedzialnym etapem, który ma realny wpływ na ostateczną jakość odbioru Twojego przyszłego projektu! A więc jakimi cechami powinien charakteryzować się rejestrator audio idealnie dopasowany do Twoich potrzeb oraz jakie czynniki okolicznościowe warto wziąć pod uwagę decydując się na zakup konkretnego modelu? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym wpisie!
Spis treści:
Jakość dźwięku – dlaczego warto o nią zadbać?
Już jakiś czas temu stworzyliśmy dla Ciebie „dźwiękowe ABC", w którym zaprezentowaliśmy podstawowe narzędzia służące do nagrywania dźwięku w zmiennych warunkach akustycznych. Podzieliliśmy je wówczas na poszczególne grupy mikrofonów zróżnicowanych m.in. pod względem charakteru swojej kierunkowości, posiadanego typu przetwornika dźwięku czy też zakresu nagrywanych przez nie częstotliwości.
Oczywiście kluczowych cech technicznych charakteryzujących dany model mikrofonu jest znacznie więcej – dlatego koniecznie zajrzyj do naszego sprzętowego Poradnika, dzięki któremu przyswoisz niezbędną wiedzę z zakresu specyfikacji sprzętów audio dostępnych na rynku.
Dziś chcemy skupić się na kolejnych urządzeniach, które także mają za zadanie przechwycić oraz nagrać dźwięk towarzyszący Twojej filmowej działalności – czyli na zewnętrznych rejestratorach audio.
Wciąż bardzo wielu twórców zaniedbuje kwestie związane z zapisem jakościowej ścieżki dźwiękowej towarzyszącej realizacji AUDIOwizualnej. Jest to swoisty paradoks, choć przecież wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że źle nagrany dźwięk potrafi skutecznie zdeprecjonować każdą produkcję filmową – nawet tę z najwyższej półki!
Bardzo nie chcemy, abyś znalazł się w tym niechlubnym gronie twórców-ignorantów i aby uchronić Cię przed pokusą zaniedbania strefy audialnej we własnych projektach, przygotowaliśmy filmowe zestawienie kilku rejestratorów cieszących się znakomitą popularnością na rynku – ich praktyczne wykorzystanie dosłownie usłyszysz w naszym materiale na kanale YouTube, w którym Mikołaj Ganabisiński porównuje poszczególne modele rejestratorów przede wszystkim w odniesieniu do jakości nagrywanych przez nie materiałów – we współpracy z lektorem oraz prezenterem radiowym Pawłem Serwatką – a także w kontekście ich funkcjonalności oraz spektrum zastosowań.
Pamiętaj, że szczegółową specyfikację wszystkich produktów opisywanych w tym artykule znajdziesz w sklepie internetowym Foto-Plus!
Cały czas uzupełniamy także bazę naszych tekstów dotyczących kultowych sprzętów pojawiających się na filmowo-fotograficznym rynku. Jeśli chcesz razem z nami trzymać rękę na pulsie, to obowiązkowo zapisz się do naszego newslettera!
➡ LEDowe lampy firmy SmallRig – a Ty na którą się zdecydujesz?
➡ Bezlusterkowiec Sony A6700 – czy zadowoli współczesnego twórcę?
➡ Obiektyw Sony FE 70-200 mm f/4 Makro G OSS II – otwórz się na nowe możliwości!
Kluczowe cechy rejestratorów
Wybór właściwego rejestratora może okazać się w pierwszej chwili dużo trudniejszy, niż zakładałeś – nie mniej jednak chcąc nagrywać wysokiej jakości materiały audio nie możesz polegać na mikrofonach wbudowanych w Twój aparat lub kamerę.
O czym warto pamiętać zanim zaczniesz przeglądać oferty sprzętowe od różnych producentów?
➡ Cel użycia
Pierwszym krokiem w wyborze rejestratora dźwięku jest oczywiście określenie celu jego wykorzystania – czy potrzebujesz go do nagrywania muzyki w studio, a może do przeprowadzania wywiadów w plenerze lub do rejestracji dźwięku w filmie?
Rejestratory audio są zoptymalizowane pod kątem różnych zastosowań, a ich właściwości bardzo często dostosowane do konkretnych warunków pracy – ciężko natomiast znaleźć w tej kategorii urządzenie uniwersalne – i to właśnie z tego powodu musisz po prostu doprecyzować swoje oczekiwania względem danego sprzętu.
Wskazówka – postaraj się zwracać uwagę na takie modele, które w swojej specyfikacji posiadają różne przydatne funkcje, takie jak np. wielościeżkową rejestrację audio, obsługę instrumentów muzycznych czy też opcję redukcji szumów.
➡ Jakość dźwięku
Nie ulega wątpliwości, że jest to najważniejsza cecha, która powoduje, że decydujemy się na konkretny zakup. W przypadku każdego produktu zawsze warto zwrócić uwagę na jego specyfikację techniczną oraz zawarte w niej informacje o rozdzielczości dźwięku, zakresu rejestrowanych częstotliwości oraz jakości preampów mikrofonowych – im wyższe są wartości tych parametrów, tym lepsza jakość dźwięku będzie rejestrowana.
- Rozdzielczość dźwięku, którą mierzymy w bitach, wpływa na dokładność rejestrowanego dźwięku. Standardowe wartości to 16-bit oraz 24-bit. Im wyższa jest rozdzielczość, tym dokładniejsza staje się rejestracja dźwięku – co jest bardzo istotne, zwłaszcza podczas nagrań studyjnych!
- Zakres częstotliwości określa, jakie dźwięki rejestrator jest w stanie uchwycić. Standardowo jest to przedział 20 Hz – 20 kHz, który obejmuje większość ludzkich zakresów słyszenia – jednak jeśli pracujesz nad bardziej zaawansowanymi projektami, wówczas warto rozważyć modele o rozszerzonych zakresach częstotliwości
- Formaty nagrywanego dźwięku – im mniej skompresowany dźwięk, tym lepiej dla Ciebie – upewnij się, że model, który Cię interesuje zapisuje formaty wav lub aiff
- Preampy mikrofonowe wpływają na jakość wzmocnienia sygnału mikrofonowego. Im lepsze preampy, tym mniej szumów i zniekształceń zostanie dodanych do nagrywanego dźwięku
➡ Liczba wejść/wyjść
Jeśli planujesz nagrywać kilka źródeł dźwięku w tym samym momencie, to koniecznie zwróć uwagę na liczbę wejść oraz wyjść w danym rejestratorze. Im jest ich więcej, tym większą elastyczność zyskasz podczas swojej pracy.
Bardzo ważną częścią rejestratorów jest profesjonalne wejście mikrofonowe XLR oraz ich warianty combo XLR/TRS, które znakomicie eliminują szumy oraz zakłócenia w sferze audio – robią to dużo skuteczniej niż inne typy złącz! XLR zabezpiecza także kable przed ich samoistnym wypięciem się z urządzenia rejestrującego.
Wskazówka – upewnij się, że dostępne wejścia są kompatybilne z rodzajem mikrofonów oraz innych urządzeń, które planujesz podłączyć!
➡ Mobilność
Jeśli zamierzasz używać rejestratora dźwięku w różnych miejscach lub podczas podróży, mobilność staje się bardzo istotnym czynnikiem. Wybierz model, który jest łatwy do przenoszenia, lekki i posiada wygodne zasilanie – na przykład na baterie lub akumulatory. Warto także zwrócić uwagę na wytrzymałość konstrukcji, szczególnie jeśli planujesz rejestrować w trudnych warunkach terenowych.
➡ Cena
Zapis dźwięku może być kosztowny, ale cena urządzenia nie zawsze jest jednoznacznym wyznacznikiem jego jakości – na rynku znajdziesz naprawdę dobre rejestratory dźwięku w średnich półkach cenowych. Zanim więc dokonasz zakupu, zweryfikuj swoje swoje potrzeby oraz postaraj się dokładnie przeanalizować, co oferują interesujące Cię modele rejestratorów – ponieważ nie zawsze warto przepłacać :)
Zoom F2
Jest to najmniejszy oraz najbardziej kompaktowy rejestrator w naszym zestawieniu, który pozwala na swobodne nagrywanie dźwięku w formacie mono WAV w maksymalnej jakości 32-bitów oraz częstotliwości 44.1kHz. Polecamy go przede wszystkim twórcom działającym w plenerze oraz ceniącym sobie intuicyjną obsługę, która nie wymaga przeczytania obszernej instrukcji.
Co prawda model Zoom F2 nie umożliwia bieżącego podsłuchu w trakcie nagrywania, jednakże przystępność jego funkcji oraz wysoka jakość zapisanych materiałów gwarantują satysfakcję z jego użytkowania. Ten przypominający malutki mikroport rejestrator jest w stanie zapisać aż do 15 godzin materiału na kartach microSDHC oraz microSDXC, a także posiada automatyczną regulację wzmocnienia – wyróżnia się ponadto wysoką czułością rejestracji zarówno głośnych jak i cichych dźwięków.
Wszystkie modele rejestratorów Zoom F2 sprzedawane są w zestawie z mikrofonem krawatowym o charakterze wszechkierunkowym.
Zoom F2 – najważniejsze cechy
- format nagrywania – mono WAV 44,1 kHz/32 bity lub 48 kHz/32 bity w systemie zmienno-przecinkowym
- charakterystyka kierunkowości mikrofonu zewnętrznego – lavalier dookólny
- zasilanie – 2 baterie AAA, 2 akumulatory NiMH, kabel sieciowy (AD-17)
- posiada złącze USB-C oraz moduł Bluetooth 4.2 (model F2-BT)
- wejście mikrofonowe/liniowe minijack stereo ⅛” z gniazdem zasilającym 2,5 V
- wyjście słuchawkowe/liniowe jack stereo ⅛” z niezależną regulacją głośności
Zoom H1n
Naszą drugą propozycją dla Ciebie jest bardzo prosty w swojej obsłudze rejestrator, który w gruncie rzeczy moglibyśmy nazwać również dyktafonem. Posiada on dwa wbudowane mikrofony stereo oraz wyjście Live/Out umożliwiające podłączenie do niego podsłuchu z opcją regulacji głośności – tak aby na bieżąco móc kontrolować przebieg nagrań.
Co więcej, urządzenie to pozwala także na współpracę z mikrofonem zewnętrznym np. lavalierem, który przyda Ci się w momencie, gdy będziesz chciał niespodziewanie przeprowadzić z kimś wywiad z użyciem dodatkowej mikrofonowej „pchełki” – wówczas model H1n zapisze Twoje nagrania na karcie microSDHC o maksymalnej pojemności 32 GB.
Modelem tym zarejestrujesz także do 10 godzin nagrań, a dzięki dodatkowej funkcji Overdub (dogrywanie) zdołasz również zapisać dodatkowe warstwy audialne, które wzbogacą Twoją finalną rejestrację dźwięku.
Zoom H1n – najważniejsze cechy
- format nagrywania – WAV 44.1 kHz/16-bit, 48 kHz/16-bit, 48 kHz/24-bit, 96 kHz/24-bit, MP3 48 kbps, 128 kbps, 192 kbps, 256 kbps, 320 kbps
- dwa mikrofony pojemnościowe w układzie X/Y
- jest wyposażony w kontrolę szybkości odtwarzania dźwięków
- zasilanie – 2 baterie AAA
- posiada złącze Micro USB do wymiany danych z komputerem oraz do używania jako interfejs audio
- wejście mini Jack 3.5 mm
- wyjście mini Jack 3.5 mm z regulacją dźwięku
- rejestruje natężenie dźwięku do 120 dB
Zoom H4n Pro
Kolejnym modelem wartym uwagi jest cieszący się dużą popularnością na rynku Zoom H4n Pro, który nadaje się zarówno do średniozaawansowanych jak i profesjonalnych projektów uwzględniających zapis ścieżki dźwiękowej.
Co wpływa na chodliwość tego produktu? Niewątpliwie jego zdolność do wielościeżkowego zapisu, obecność 2 profesjonalnych wejść combo XLR/TRS oraz dostęp do przenośnego studia nagraniowego – i to wszystko na dodatek w średniej półce cenowej!
Rejestrator ten posiada aż trzy zróżnicowane tryby nagrywania, które warunkują jego bardzo szerokie spektrum zastosowań – od realizacji na planach filmowych, po audycje radiowe, podcasty oraz nagrywanie na żywo:
➡ tryb STEREO jest bardzo wszechstronny – nadaje się do zapisu dialogów, wywiadów, instrumentów muzycznych w studio i plenerze, a także do rejestracji wydarzeń na żywo za pomocą wbudowanych mikrofonów X/Y lub mikrofonów zewnętrznych
➡ tryb 4CH 4-kanałowy umożliwia paralelne nagrywanie dźwięku aż na 4 ścieżkach za pomocą wbudowanych w rejestrator 2 mikrofonów X/Y oraz 2 wejść sygnałów zewnętrznych combo XLR/TRS, w które możesz wpiąć pasujący sprzęt
➡ tryb MTR Multi Track Studio przemienia rejestrator w małe studio nagrań – umożliwia m.in. jednoczesny zapis 2 ścieżek audio, bezpośrednie podpięcie instrumentów muzycznych, a także dostęp do funkcji Overdub oraz do bardzo obszernej biblioteki efektów studyjnych (EQ, kompresor, pogłos, wzmocnienie itd.)
Zoom H4n Pro – najważniejsze cechy
- format nagrywania – format WAV – 16 bitów / 24 bity, częstotliwości próbkowania – 44,1/48/96 kH oraz zróżnicowane formaty MP3
- dwa mikrofony pojemnościowe w układzie X/Y o regulowanym kącie pokrycia
- 2 wejścia mikrofonowe / liniowe ze złączami combo XLR / TRS
- stereo 1/8 "Mic In mini jack
- rejestruje natężenie dźwięku do 140 dB
- maksymalny czas pracy – 68 godzin
- wyjście / wyjście słuchawkowe z regulacją głośności
- umożliwia nagrywanie bezpośrednio na komputer – interfejs audio USB
- nagrywanie na karty SD i SDHC do 32 GB
- zasilanie – 2 baterie alkaliczne lub akumulatory NiMH typu AA
- montaż na gorącej stopce aparatu za pomocą adapteru
Zoom H5
Wspinamy się w naszym zestawieniu coraz wyżej, aby tym razem móc zaprezentować Ci model Zoom H5. Jest to 4-kanałowy rejestrator wyposażony w dwa mikrofony dookólne, które dodatkowo podlegają wymianie – model Zoom H5 ma odpinaną kapsułę górną, którą bezproblemowo można zastąpić innymi akcesoriami produkowanymi przez tę markę.
Obudowa tego modelu posiada również 2 wejścia typu combo XLR/TRS, dzięki którym z łatwością podłączysz do rejestratora dodatkowe mikrofony zewnętrzne lub dowolny mikser dźwięków, z którym przyjdzie Ci pracować.
Co więcej, do każdego z wejść XLR/TRS oraz do wbudowanych mikrofonów przypisano także fizyczne pokrętła regulujące czułość (gain) – jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które nie lubią „przeklikiwać" się przez całe menu urządzenia, aby zmienić głośność cyfrowo.
Zoom H5 może pracować w dwóch trybach:
➡ tryb Stereo – w tym trybie nagrasz plik stereo o wysokiej jakości oraz niewielkim rozmiarze – możesz również swobodnie wybierać pomiędzy różnymi formatami jego zapisu
➡ tryb Multi File – w tym trybie nagrasz maksymalnie 3 ścieżki, które zostaną zapisane jako osobne pliki w formacie WAV 16/24-bit 44,1/48 kHz
Pracując z modelem H5 uzyskujesz także dostęp do efektów specjalnych – m.in. filtra górnoprzepustowego, kompresora, limitera oraz wielu innych!
Zoom H5 – najważniejsze cechy
- format nagrywania – do 96 kHz/24 bitów w formacie WAV oraz różne warianty formatu MP3
- dwa mikrofony pojemnościowe w układzie X/Y bez regulacji kąta pokrycia
- rejestruje natężenie dźwięku do 140 dB
- maksymalny czas pracy – 15 godzin
- zasilanie – 2 baterie alkaliczne lub akumulatory NiMH typu AA oraz USB
- nagrywanie na karty SD i SDHC do 32 GB
- istnieje możliwość podania zasilania fantomowego +12, +24 lub +48V
- montaż na gorącej stopce aparatu za pomocą adapteru
Zoom H6
W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć flagowego urządzenia marki Zoom – czyli modelu H6 – który wyróżnia dostęp aż do 4 złącz mic/line combo XLR/TRS oraz obecność kapsuły z dwoma mikrofonami kierunkowymi z możliwością regulacji ich kąta pokrycia między 90° a 120°.
Zoom H6 umożliwia rejestrację aż 6 niezależnych kanałów – jako osobne pliki audio lub w formie zespolonej, czyli stereofonicznej. Ten malutki dźwiękowy kombajn odnajdzie się zasadniczo w każdych warunkach pracy – studyjnych i plenerowych, w nagraniach na żywo oraz podczas wywiadów i konferencji – z tym urządzeniem naprawdę nic Cię nie ogranicza!
Warto zaznaczyć, że w przypadku tego modelu również swobodnie wypniemy jego kapsułę mikrofonową w celu dołączenia do rekordera innego kompatybilnego osprzętowania.
Wszystkie cztery gniazda combo oraz kapsuła mikrofonowa posiadają także swoje indywidualne fizyczne przełączniki w postaci potencjometrów, których głównym zadaniem jest regulowanie podbicia sygnału.
Co jeszcze oferuje rekorder Zoom H6?
➡ backup record, czyli kopię zapasową nagrania – urządzenie podczas zapisu plików w formacie WAV tworzy automatyczną kopię stereo wysterowaną mniej o 12dB
➡ opcja interfejsu audio – wielokanałowy i stereofoniczny interfejs audio USB dla komputerów PC i Mac oraz iPada
➡ auto-record – jest to opcja automatycznego rozpoczęcia lub zatrzymania nagrania w odpowiedzi na odpowiedni poziom wejściowy
➡ funkcja Overdub, czyli dogrywanie – umożliwia dodanie kolejnych nagrań do już zapisanego projektu
➡ metronom – służy za tak zwany "click track" oraz pomaga w odliczaniu przed rozpoczęciem zapisu
➡ kompresor/limiter – automatyczne wzmocnienie lub obniżenie poszczególnych sygnałów
➡ filtr górnoprzepustowy – służy do redukcji niskoczęstotliwościowych zakłóceń (szumu, przesterów) w sygnale mikrofonowym i jest niezastąpiony w przypadku nagrywania dźwięku na wysokim poziomie głośności
Zoom H6 – najważniejsze cechy
- format nagrywania – WAV 44.1kHz / 16-bit, 44.1kHz / 24-bit, 48kHz / 16-bit, 48kHz / 24-bit, 96kHz / 16-bit, 96kHz / 24-bit oraz różne warianty formatu MP3
- kapsuła XYH-6 X/Y wyposażona w dwa mikrofony jednokierunkowe
- rejestruje natężenie dźwięku do 140 dB
- maksymalny czas pracy – ponad 20 godzin
- nagrywanie bezpośrednio na kartach SD, SDHC i SDXC o pojemności do 128GB
- 4 baterie typu AA lub akumulatory NiMH, zasilacz sieciowy – AD-17 (DC5V/1A/USB)
- zasilanie Phantom dla wszystkich wejść głównych: +12/+24/+48V
- montaż na gorącej stopce aparatu za pomocą adapteru
Zoom H2n
Ostatni model w naszym zestawieniu to dyktafon z możliwością nagrywania dźwięku przestrzennego w technice surround. Posiada on aż 5 wbudowanych mikrofonów, do których przypisane jest pojedyncze pokrętło regulujące czułość wszystkich 5 ścieżek audio (gain).
Mikrofony pracują w następujących trybach nagrywania:
➡ tryb dwukanałowy stereo
➡ tryb stereo X/Y
➡ tryb surround 4-kanałowy
➡ tryb Mid-Side – umożliwia przykładowo zapis głosu rozmówcy mówiącego do rejestratora oraz jednocześnie uchwycenie przy pomocy bocznych mikrofonów pozostałych odgłosów tła
Ten kompaktowy model rejestratora – charakteryzujący się ponadto banalnie prostą obsługą – przyda się przede wszystkim w sytuacjach, gdy zależy Ci na zapisie szerokiego oraz wszechkierunkowego ambientu z danej przestrzeni dźwiękowej – sprawdzi się doskonale na wszelkiego rodzaju wydarzeniach w plenerze oraz w przestaniach zamkniętych, na konferencjach, koncertach – jednym słowem wszędzie tam, gdzie kluczowa będzie rejestracja bardzo bogatej w dźwiękowe szczegóły atmosfery konkretnego miejsca.
Co jeszcze oferuje rekorder Zoom H2n?
➡ wbudowane efekty, w tym kompresor, limiter oraz filtr górnoprzepustowy
➡ zmienną prędkość odtwarzania, od 50% do 150%
➡ funkcję automatycznego odzyskiwania danych
➡ posiada wbudowany głośnik referencyjny do szybkiego odsłuchu nagranego materiału
Zoom H2n – najważniejsze cechy
- format nagrywania – WAV do 24-bit/96kHz i MP3 do 320kbps
- Wyjście słuchawkowe/liniowe (3.5mm stereo)
- Wejście liniowe (3.5mm stereo)
- nagrywanie na kartach SD oraz SDHC do 32GB
- maksymalny czas pracy – do 20 godzin
- USB służy do wymiany danych z komputerem oraz do używania jako interfejs audio
- zasilanie – 2 baterie lub akumulatory AA lub zasilaczem sieciowym (AD-17, USB na AC)
- montaż na gorącej stopce aparatu za pomocą adapteru
Pamiętaj, że opiekunowie naszych produktów audio zawsze służą swoją pomocą w kwestii wyboru konkretnego produktu – dlatego nie wahaj się nawiązywać z nimi kontaktu mailowego oraz telefonicznego, w celu uzyskania niezbędnego wsparcia!
Autorzy filmu:
Scenariusz i realizacja: Mikołaj Ganabisiński – mediacreative.pl
Kamera: Wiktor Prusiński – Studio Bez Ciśnień
Najnowsze
Zostań naszym stałym czytelnikiem
Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.
Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.