LEDowe lampy firmy SmallRig – a Ty na którą się zdecydujesz?

Justyna Miodońska • 2 października 2023 • 9 min

Dlaczego warto zaopatrzyć się w lampę typu LED do swojego studio? Ponieważ jest ona niesamowicie uniwersalna, a spektrum jej przydatności ma swoje nieskończone kryterium zastosowań! Taka lampa sprawdzi się doskonale podczas realizacji filmowych oraz w trakcie zróżnicowanych foto-sesji, a także w czasie przeprowadzania transmisji na żywo! Jeśli więc stoisz przed wyborem wielofunkcyjnego urządzenia, które powinno także charakteryzować się nieskazitelną jakością wykonania, to bohaterowie naszego wpisu – LEDowe lampy firmy SmallRig – z całą pewnością spełnią Twoje najbardziej surowe wymagania!

LEDowe lampy firmy SmallRig – a Ty na którą się zdecydujesz?

Nowa generacja lamp marki SmallRig

Nie pierwszy raz przychodzi nam recenzować wyjątkowe sprzęty tego producenta. Już jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się tekst na temat ścisłej korelacji pomiędzy rodzajami modyfikatorów oraz charakteru uzyskanego przezeń światła – do testów wykorzystaliśmy wówczas produkty wspomnianej już marki, a o efektach naszych działań więcej przeczytasz tutaj:

Jak efektywnie modyfikować oświetlenie studyjne?

Rodzina produktów SmallRig sukcesywnie powiększa się o kolejne modele lamp studyjnych ze światłem ciągłym, którym pragniemy poświęcić naszą szczególną uwagę w niniejszym wpisie – skupimy się przede wszystkim na prezentacji ich technicznych możliwości, dzięki którym niewątpliwie uzyskasz spektakularne efekty oświetleniowe podczas swojej pracy, a jedynym ograniczeniem w tym aspekcie będzie tylko Twoja własna wyobraźnia!

Dziś w rolach głównych wystąpią przede wszystkim ledowe lampy ze światłem ciągłym z linii COB – SmallRig LED RC350B oraz SmallRig LED RC450B w wersji Bi-Color – jednak na rynku znajdziesz także ich wersje z oznaczeniem Daylight, które mają swoją stałą temperaturę barwową wynoszącą 5600 K. 

W swojej oświetleniowej gamie produktów SmallRig posiada też nieco słabsze pod względem mocy modele ze światłem ciągłym, które mogą Cię zainteresować, jeśli działasz na skromniejszych planach filmowych niewymagających ekstremalnych form świecenia – mamy tu na myśli lampy SmallRig LED RC120 oraz SmallRig LED RC220 analogicznie występujące w podwójnej odsłonie Bi-Color oraz Daylight – im także  poświęcimy co nie co uwagi w niniejszym wpisie. 

Zapraszamy Cię obejrzenia naszego wideo materiału na kanale YouTube, w którym Mikołaj Ganabisiński prezentuje możliwości kreacyjne ledowych lamp SmallRig oraz dokonuje ich szczegółowego porównania – nie możesz tego przegapić!  

Nie zapomnij także zapoznać się z naszymi innymi recenzjami sprzętowymi – zawsze staramy się trzymać rękę na pulsie oraz prezentować wszystkie najgorętsze nowości na rynku!

➡ Bezlusterkowiec Sony A6700 – czy zadowoli współczesnego twórcę?

➡ Panasonic Lumix S5 II – przełom, na który wszyscy czekaliśmy!

➡ Sony ZV-E1. Kinowa jakość wkracza w świat Internetu

Lampy RC 350 oraz RC 450 – podstawowa specyfikacja

Recenzowane przez nas najmocniejsze modele lamp ledowych pochodzących z najnowszej generacji produktów SmallRig COB Light wyróżnia przede wszystkim ich spory gabaryt. Nie jest to jednak ich wada, lecz dowód na to, że mamy do czynienia z naprawdę profesjonalną półką sprzętową oraz wyjątkową, technologiczną zawartością.

Na konstrukcję obu modeli składają się przede wszystkim materiały ognioodporne, a całość została wyposażona w bardzo ciche wentylatory generujące 28 dB  RC350 – oraz 32 dB  RC 450 – które dodatkowo wspiera inteligentny algorytm zarządzający odpowiednim poziomem temperatury. Ta niemalże bezgłośna praca lamp umożliwia oczywiście bezstresowe nagrywanie projektów audiowizualnych bez ryzyka, że w ścieżce dźwiękowej znajdą się inne, niepożądane dźwięki z planu.

Lampa RC 350 B z dołączonym do zestawu reflektorem (odbłyśnikiem)

Co jeszcze znajdziemy na korpusie lamp RC 350 oraz 450?

➡ zostały one wyposażone w całkiem nowe mocowanie dla masywnego uchwytu, który dysponuje aktywnym systemem blokady oraz linką zabezpieczającą, chroniąc w ten sposób przed niekontrolowanym upadkiem lampy (system Secure Damping)

➡ w tylnej części korpusu umieszczono panel sterowania, z pozycji którego można zarządzać parametrami oświetlenia – temperaturą barwową, mocą lampy oraz częstotliwością jej efektów oświetleniowych. Co więcej, kontrola lampy może również odbywać się zdalnie poprzez dedykowaną aplikację SmallGoGo  do 100 metrów odległości – a także poprzez mobilną konsolę sterującą – łudząco podobną do panelu wbudowanego w korpus

➡ z przodu korpusu znajduje się natomiast uniwersalny uchwyt typu Bowens (S-mount), który jest kompatybilny z większością modyfikatorów światła dostępnych na rynku – umożliwia on współpracę z różnymi softboxami, gridami oraz czaszami 

➡ każda lampa posiada także wbudowane mocowanie parasolki

Mocowanie Bowens'a otwiera przed Tobą nieskończone możliwości modyfikacji światła!

Potęga światła i kolorów

Decyzja o współpracy z lampami SmallRig to także niekwestionowana gwarancja uzyskania znakomitej jakości oświetlenia, której podwaliny stanowi najbardziej zaawansowana technologia nieustannie rozwijana przez firmę.

Na jakie innowacje możesz liczyć w przypadku modeli RC 350 oraz RC 450?

Po pierwsze, rdzeń lamp stanowią pojedyncze reflektory generujące natężenie oświetlenia aż do 115 000 luxów – w odniesieniu do modelu RC 350B – oraz do 121 000 luxów dla modelu RC 450B w odległości 1m z dołączonym odbłyśnikiem Hyper 55°. Wersja Daylight osiąga w temacie natężenia oświetlenia jeszcze lepsze wyniki – maksymalnie 172 luxów dla modelu 450D oraz 149 000 luxów w przypadku modelu 350D! 

Producent deklaruje także, że zaimplementowany do lamp układ scalony LED generuje światło aż o 35 % efektywniej niż konkurencyjne modele lamp z tego samego segmentu oświetleniowego! 

Tak świetny rezultat udało się uzyskać między innymi poprzez umieszczenie na froncie reflektora soczewki z 6-warstwową powłoką przeciwodblaskową o bardzo wysokim współczynniku transmisyjności ponad 97 %! – która maksymalnie ogranicza utratę światła podczas jego przechodzenia przez całość układu oraz zapobiega mieszaniu się kolorów widma w całości procesu.

Ekologiczny system AstralTech determinuje ultra wysoką jasność lampy przy małym poborze energii

W kontekście kolorów trzeba także podkreślić, że ze względu na swoje bardzo wysokie współczynniki CRI 96+ oraz TLCI 97+ wszystkie lampy z serii COB wyróżnia doskonała zdolność odwzorowania kolorystycznego.

Opisywane przez nas modele z serii Bi-Color dysponują ponadto zakresem temperatury barwowej od 2700 do 6500 K, dzięki czemu spektrum ich zastosowania jest naprawdę potężne i umożliwia kreację bardzo zróżnicowanych efektów na planie filmowym lub zdjęciowym. 

Co ważne, lampy te są także przystosowane do nagrywania w bardzo wysokich klatkażach (highspeed) i nie generują efektu flickerowania (migotania) na obrazie po jego zwolnieniu! 

Z pozycji aplikacji mobilnej możemy także skorzystać z 9 wbudowanych efektów świetlnych, dzięki którym przebieg wielu projektów filmowych stanie się zdecydowanie prostszy oraz szybszy w realizacji!

Daj się ponieść wyobraźni dzięki wbudowanym oświetleniowym efektom specjalnym!

W każdym pojedynczym zestawie do lamp RC 350 oraz RC 450 w obu seriach znajdziesz:

 • zasilacz AC
 • kabel zasilający, który doczekał się europejskiego standardu – C13 (3-PIN)
 • instrukcję obsługi
 • reflektor Hyper 55°
 • osłonę ochronną na palnik lampy
 • torbę transportową 

Poniżej załączamy także oficjalne materiały promocyjne od producenta:

Lampy RC 120 oraz RC 220 – mniejsza moc, ta sama funkcjonalność! 

Zdarzają się oczywiście takie sytuacje, w których kompaktowe rozmiary sprzętów filmowo-fotograficznych są bardzo często na wagę złota – gabaryt urządzeń, z których korzystamy podczas różnych projektów, ma niebagatelne znaczenie w kontekście mniejszych planów zdjęciowych, ponieważ znacząco ułatwia on przebieg całości kreatywnego procesu pod kątem różnych jego aspektów.

Z myślą o twórcach, którzy nie potrzebują spektakularnej mocy oświetleniowej, SmallRig umieścił w swojej ofercie również dwa inne znakomite modele umożliwiające pracę na równie profesjonalnym poziomie – tak samo jak w przypadku dwóch poprzednich lamp – z tą różnicą, że RC 120 oraz RC 220 są mniejsze, lżejsze oraz zdecydowanie łatwiejsze w transporcie, a jednocześnie pozwalają osiągnąć porównywalne efekty oraz warianty światła ciągłego!

Lampa RC220B – tutaj również występuje mocowanie Bowensa! 

Modele RC 120 oraz RC 220 – specyfikacja  

występują w wersji Bi-Color – zmienna temperatura barwowa (2700-6500K) – oraz w wersji Daylight (5600K)

wyróżnia je wysoki współczynnik odwzorowania barwnegoTLCI 96+ i CRI 95+

mają podwójny system zasilania – współpracują z zasilaczem sieciowym DC12-30V oraz z baterią V-lock 14,4V / 26V o pojemności powyżej 150 Wh – przy dołączonym adapterze V-Mount RA V1 (3676)

➡ posiadają bardzo cichy aktywny system chłodzenia – zakres od 25 do 30 db w odległości 1 m od lampy

➡ przód korpusu lamp wyposażono w uniwersalne mocowanie Bowens'a, które umożliwia współpracę z szeroką gamą modyfikatorów światła

➡ lampy posiadają wbudowane mocowanie dla parasolki

modele RC 120 oraz 220 z serii Bi-Color oraz Daylight są przystosowane do współpracy z aplikacją SmallGoGo – umożliwia ona zdalne sterowanie parametrami lamp oraz użycie 9 efektów świetlnychpaparazzi, fajerwerki, błyskawica, popsuta żarówka, efekt TV, oddech, lampa błyskowa, impreza oraz płomień.

W każdym pojedynczym zestawie do lamp RC 120 oraz RC 220 w obu seriach znajdziesz:

 • zasilacz sieciowy
 • kabel zasilający 6M
 • adapter baterii V-Mount RA V1 (3676)
 • reflektor Hyper 55°
 • osłonę ochronną na palnik lampy
 • instrukcję obsługi
 • torbę transportową

Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniej lampy, perfekcyjnie dopasowanej  pod Twoje twórcze potrzeby, załączamy poniżej tabelkę porównawczą – uwzględnia ona najważniejszą specyfikację wszystkich modeli, których dotyczyła nasza krótka recenzja. Mamy nadzieję, że takie przejrzyste uporządkowanie wszystkich znaczących cech lamp pozwoli Ci wybrać tę najlepszą! 

Seria lamp COB – zestawienie porównawcze

W najbliższym czasie na naszym blogu pojawi się dłuższy tekst prezentujący inne produkty oświetleniowe marki SmallRig, które z powodzeniem będziesz mógł wykorzystać jako doskonałe wyposażenie swojego własnego studia – a jeśli nie chcesz przegapić naszych najnowszych tekstów, to koniecznie zapisz się do naszego newslettera! 

Autorzy filmu:
Scenariusz i realizacja: Mikołaj Ganabisiński – mediacreative.pl
Kamera: Wiktor Prusiński – Studio Bez Ciśnień