Obiektyw Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD – czy ma szansę stać się Twoim ulubionym?

Justyna Miodońska • 22 marca 2024 • 6 min

Obiektyw Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD – czy ma szansę stać się Twoim ulubionym?

Co powoduje, że niektóre ze sprzętów potrafią utrzymać wysoką pozycję rynkową pod naporem coraz to nowszych oraz „lepszych" urządzeń? Zawdzięczają to niewątpliwie swojej wszechstronnej jakości – i to zarówno w odniesieniu do materiałów użytych do ich wykonania, a także w kontekście ich technologicznych zdolności gwarantujących doskonałe cyfrowe efekty. W tym kompleksowym gronie sprzętów znajduje się również obiektyw marki Tamron – model 35-150 mm ze światłem f/2-2.8, którego możliwości zdążyło docenić już wielu hybrydowych twórców na całym świecie – a teraz przyszła pora na Ciebie! 

Dlaczego warto polubić się z zoomami? 

Dziś w ramach współpracy z Rafałem Sztygowskim chcielibyśmy przybliżyć Ci specyfikację oraz możliwości zmiennoogniskowego obiektywu, który już od dobrych kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem pośród filmowo-fotograficznych twórców  – mowa tutaj oczywiście o Tamronie 35-150 mm ze światłem f/2-2.8 z wyjątkowym zakresem ogniskowych, który niezmiennie wyróżnia go na rynku konsumenckim od 2021 roku. 

O tym konkretnym modelu Tamrona pisaliśmy już pokrótce w zbiorowym opracowaniu zoomów dedykowanych bezlusterkowcom Sony – jeśli więc jesteś użytkownikiem tego systemu, to koniecznie sprawdź nasze porównanie najpopularniejszych zmiennoogniskowych modeli dla pełnoklatkowych aparatów Sony:

Uniwersalny zoom do Sony – podpowiadamy, który wybrać!

Warto podkreślić, że już od kilku miesięcy obiektyw Tamron 35-150 mm f/2-2.8 jest także dostępny z mocowaniem Nikon Z-mount, a fakt ten niewątpliwie daje nadzieję na stopniowe oraz sukcesywne adaptacje jego bagnetu pod kolejne mocowania flagowych marek liczących się na rynku filmu i fotografii.

Sprawdź jakie efekty z Nikonem Z6 II udało się osiągnąć Rafałowi Sztygowskiemu podczas jego testów tego wyjątkowego szkła:

O korzyściach wynikających ze współpracy z obiektywami zmiennoogniskowymi można by oczywiście napisać zupełnie osobny artykuł. Z roku na rok ich jakość optyczna winduje coraz wyżej i tym samym gwarantuje zapis wizualnie wysmakowanych kadrów o wspaniałej plastyce obrazu – z doskonałą rozdzielczością w pełnym kadrze, ze stałą i naprawdę wysoką światłosiłą czy też maksymalną redukcją wszelkich dystorsji oraz aberracji chromatycznych.

To tylko kilka z wielu innych pozytywnych aspektów, z powodu których przekonanie o tym, że „stałki są lepsze od zoomów" jest kompletnie niezgodne z aktualnymi osiągnięciami inżynierów i technologów w dziedzinie filmowo-fotograficznej optyki. 

Mamy nadzieję, że ta krótka recenzja, którą niebawem przeczytasz utwierdzi Cię w przekonaniu, że współczesny zoom to zaawansowane i pełnowartościowe optyczne narzędzie, a nie tylko „półprodukt" z niższej półki cenowej.

Gorąco zachęcamy Cię także do obejrzenia naszego filmu na kanale YouTube, w którym porównujemy wiele zmiennoogniskowych modeli przystosowanych do pracy z korpusami Sony – kto wie czy podczas oglądania nie natrafisz właśnie na swój wymarzony obiektyw? 

Tamron 35-150 mm f/2-2.8 i jego specyfikacja techniczna

Dość spora waga tego modelu może początkowo odstraszyć jego potencjalnych nabywców – jednakże jego szerokie spektrum użyteczności w odniesieniu do możliwości uzyskania bardzo zróżnicowanych kadrów skutecznie rekompensuje tę małą „niewygodę" w trakcie twórczej pracy. 

Na solidnym korpusie znajdują się kolejno trzy przyciski funkcyjne, przycisk CUSTOM – którego rolę określa się z pozycji oprogramowania Tamron Lens Utility dzięki połączeniu obiektywu z komputerem przez wbudowane złącze USB-C – a także standardowy przełącznik AF/M oraz przycisk LOCK zabezpieczający tubus obiektywu przed niezamierzonym wysunięciem.

Zadbano też o lepszy design pierścieni ostrości oraz zmiany ogniskowej, które w trakcie pracy stawiają komfortowy i niezbyt duży opór. Całość korpusu została również solidnie uszczelniona

Tamron 35-150 mm f/2-2.8 – krótka specyfikacja

kompatybilność z matrycą – Sony E-Mount, Nikon Z-Mount waga – 1165 g (Sony), 1190 g (Nikon)
minimalna odległość ostrzenia – 33 cm (35 mm) oraz 85 cm (150 mm) mechanizm AF – silnik liniowy wsparty VXD  
minimalna wartość przysłony – f/2-2.8 średnica filtra – 82 mm
maksymalna wartość przysłony – f/16-22 stabilizacja – brak


Obiektyw ten został stworzony z aż 21 optycznych elementów uporządkowanych w 15 grupach, w skład których wchodzą między innymi 3 soczewki asferyczne (GM) oraz 4 elementy ze szkła o niskiej dyspersji (LD) gwarantujące uzyskanie kadrów o bardzo dobrej ostrości oraz prawidłowym odwzorowaniu barw – w związku z radykalną redukcją aberracji chromatycznej, która w przypadku tego modelu praktycznie nie występuje!  

Przekrój optyczny obiektywu, źródło: Tamron

Obiektyw ten pod względem efektywnej pracy automatycznego ostrzenia radzi sobie naprawdę bardzo dobrze – jego siłę napędową stanowią silniki liniowe, które zarówno w czasie filmowania jak i fotografowania determinują skuteczne oraz precyzyjne działanie systemu AF, który niemal zawsze „trafia w punkt”. Co więcej, model ten współpracuje również bezproblemowo z popularnymi funkcjami współczesnych aparatów, takimi jak Fast Hybrid AF czy też Eye AF.

W kontekście filmowych cech Tamrona 35-150 f/2-2.8 mm należy także wspomnieć o jego parafokalności – czyli umiejętności, która sprowadza się do zatrzymania przez obiektyw konkretnej pozycji ostrości w kadrze bez względu na manipulacje wartościami ogniskowej w trakcie wykonywania ujęcia.  Drugim filmowym atrybutem tego modelu jest natomiast jego umiejętna redukcja focus breathingu – tak zwanego efektu oddychania obiektywu – który polega na niepożądanej zmianie zakresu pola widzenia obiektywu w trakcie wykonywania przeostrzenia z punktu bliższego na dalszy lub odwrotnie. 

Te dwa fantastyczne aspekty powinny więc zwrócić uwagę wszystkich filmowców poszukujących sprzętu, który zwyczajnie nie uprzykrzy im życia w trakcie pracy – dlatego szczerze rekomendujemy go w tym miejscu z pełną odpowiedzialnością.

Przykład fotografii zbliżeniowej z minimalną odległością ostrzenia 85 cm (150mm), fot. Rafał Sztygowski

Komu polecamy?

Ten hybrydowy model ma bardzo wszechstronne zastosowanie i tak naprawdę odnajdzie się w każdej dziedzinie fotografii i filmu – dlatego bez względu na to czy fotografujesz tylko i wyłącznie krajobrazy lub portrety albo filmujesz śluby na szeroką skalę – ten model nie będzie wymagał od Ciebie pójścia na jakiekolwiek kompromisy.

Trudno też znaleźć temu konkretnemu obiektywowi grono rywali na rynku. Na ten moment jego jedynym odpowiednikiem jest model 35-150 mm f/2-2.8 marki Samyang z mocowaniem Sony FE – choć „podobno" wielu użytkowników zdążyło już się przekonać o tym, że jest to sprzęt bardziej awaryjny. Aby jednak móc potwierdzić te „rynkowe pogłoski" w 100 %, konieczna jest dokładniejsza weryfikacja tematu – czy chcielibyście zatem zobaczyć tego rodzaju porównanie na naszym blogu? Koniecznie dajcie nam o tym znać! 

A więc podsumowując: Tamron 35-150 mm f/2-2.8 sprawdzi się doskonale w sytuacjach, w których nie ma czasu na zmianę obiektywu, a bardzo często to właśnie te ułamki sekund potrafią pozbawić twórcę szansy na „doskonałe ujęcie". Jeśli więc nie chcesz ryzykować uratą fantastycznych kadrów i jednocześnie zależy Ci na w pełni zaawansowanym oraz bezproblemowym przebiegu całości Twoich projektów – z możliwością uzyskania bardzo urozmaiconych kątów widzenia – to inwestycja w ten model wydaje się być oczywistą oczywistością.  

I na sam koniec jeszcze kilka kadrów uchwyconych przez Rafała Sztygowskiego:

 Fot. Rafał Sztygowski

Fot. Rafał Sztygowski

Fot. Rafał Sztygowski

Fot. Rafał Sztygowski

Fot. Rafał Sztygowski 

Sprawdź nasze inne sprzętowe recenzje:

Sony α9 III. Redefinicja jakości na skalę globalną!

Sigma 70-200mm f/2.8 DG DN OS Sport – czy to najlepszy teleobiektyw tej marki?

Sony ZV-E1. Kinowa jakość wkracza w świat Internetu 

Najnowsze

Zostań naszym stałym czytelnikiem

Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.

Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.