Jak uchwycić piękne detale w beauty portrecie?

Sofia Sigfridsson & Profoto & Justyna Miodońska • 18 grudnia 2023 • 8 min

Jak myślisz ile sprzętu tak naprawdę potrzebujesz, żeby stworzyć hipnotyzujące ujęcia w konwencji beauty? I jakie cechy danych fotografii sprawiają, że ciężko oderwać od nich wzrok? Swoimi metodami na osiągnięcie niepowtarzalnych kadrów w dziedzinie beauty fotografii dzieli się z nami bohaterka dzisiejszego wpisu – Kate Whyte – artystka, która wydobywa wewnętrzne piękno swoich modeli dzięki wnikliwemu procesowi ich obserwacji; nie tylko przez szklane oko obiektywu, ale również poprzez swój indywidualny i twórczy filtr percepcyjny.

Jak uchwycić piękne detale w beauty portrecie?

Tajemnice beauty portretu

Ideą fotografii beauty jest przede wszystkim podkreślenie naturalnego piękna ludzkiej twarzy oraz sylwetki człowieka – to coś znacznie więcej niż klasyczne ujęcia portretowe – ten konkretny rodzaj fotografii stanowi wyrafinowaną formę sztuki; jest dogłębną analizą tego, w jaki sposób ukształtowanie światłocienia może podkreślić urodę oraz indywidualne cechy osoby znajdującej się przed Twoim obiektywem.

Fotografia beauty jest ponadto dziedziną, która kształtuje u fotografa empatię, swoiste wyczucie tego „co wypada" oraz kluczowe umiejętności budowania pomostu zaufania między samym twórcą oraz jego modelami. Prawdziwi profesjonaliści są w stanie stworzyć na planie sesji przyjazną oraz bezpieczną atmosferę, w której model czuje się po prostu komfortowo, a co w efekcie przekłada się na bardziej naturalne i autentyczne fotografie.

Dziś chcemy przybliżyć Wam twórczość kanadyjskiej fotografki Kate Whyte, specjalistki w dziedzinie portretów w konwencji beauty. Prześledźcie razem z nami jej studyjny workflow z użyciem niezawodnych sprzętów marki Profoto, aby poznać sprawdzone sposoby na osiągnięcie fenomenalnych kadrów przy użyciu tylko jednej lampy! 

Fotograficzny setup – pojedyncze źródło światła umieszczone na statywie typu boom tzw. żurawiu

Już jako dziecko Kate była zafascynowana  s z c z e g ó ł a m i – w dzieciństwie mogła spędzać godziny nad pojedynczym rysunkiem, podczas gdy jej rówieśnicy już dawno zdążyli zrobić ich całe dziesiątki – fotografka do dziś uwielbia skupiać się na detalach; cechach, które czynią człowieka wyjątkowym i jeśli uda jej się sprawić, że czyjeś naturalne rysy dosłownie „zabłysną" na fotografiach, to wie wówczas, że stworzyła prawdziwe Piękno.

„(...) gdy wchodzę do studia, to za każdym razem staram się stworzyć zdjęcie tak piękne, aby każdy z moich obserwatorów był po prostu oczarowany. Efekt „wow!” to moja wizytówka – potwierdzenie, że udało mi się wnieść do świata więcej piękna, które moim zdaniem stanowi niezbędny element naszej codzienności (...)” - Kate Whyte

W temacie fotografii beauty warto także podkreślić, że poza jej podstawowym celem – czyli dostarczaniem estetycznych wrażeń – ma ona również ogromny wpływ na kształtowanie się standardów piękna społecznego w ujęciu globalnym. W dobie wszechobecnych mediów społecznościowych, gdzie nieskończone ilości fotografii codziennie trafiają do każdego zakątka świata, na twórcach beauty spoczywa odpowiedzialność szerzenia oraz promowania różnorodności w kontekście urodowych kanonów.

Poniżej załączamy dla Was filmowe podsumowanie z sesji Kate Whyte:

Świat potrzebuje więcej Piękna

Wszystkie fotografie, które dołączamy do niniejszego wpisu, powstały we współpracy lampy Profoto D2 1000 AirTTL o maksymalnej mocy 1000 Ws z zestawem Profoto Softlight Kit, w skład którego wchodzą biały beauty dish o frontowej średnicy 52,5 cm – umożliwiający 65°-stopniowe rozproszenie światła – a także dopasowane do niego plaster miodu (grid) oraz transparentny dyfuzor.

Zestaw Profoto Softlight Kit z dołączonym futerałem transportowym

Światło jest prymarnym elementem każdego rodzaju fotografii, jednakże w konwencji beauty jest ono przede wszystkim ważne w odniesieniu do twarzy modela – odpowiednio dobrane źródło światła oraz dołączone do niego modyfikatory mogą znacznie poprawić wygląd skóry, podkreślić linie twarzy oraz wyeksponować atrakcyjność modela.

Mistrzowie fotografii beauty doskonale operują światłem miękkim oraz jego różnorodnymi wariacjami – kluczowe jest tutaj odpowiednie zdyfuzowanie oraz rozproszenie światła, a także zarządzanie kierunkiem jego padania, tak aby osiągnąć pożądany, bardzo estetyczny efekt.

„(...) fotografowanie Piękna naprawdę mnie porusza. To osobliwe „zejście do poziomu mikro" jest czymś szalenie dla mnie interesującym; widząc rzęsy, fakturę skóry, baby hair – to wszystko pragnę pokazać odbiorcy fotografii! (...)” - Kate Whyte

Oto kilka wskazówek od Kate Whyte, które pomogą Ci na starcie:

Prostota to klucz do sukcesu
Wiadomo, że chcielibyśmy jak najlepiej wykorzystać wszystko – włosy, usta, rzęsy albo biżuterię z kamieni szlachetnych. Zachęcam Cię jednak do wybrania elementu priorytetowego i nadania mu konkretnej funkcji w Twojej fotografii. Utrzymanie prostoty pomaga nadać obrazom dopracowanego oraz wyrafinowanego wyglądu. 

Współpracuj z profesjonalnymi make-up artists 
Gdy szukasz wizażysty, to staraj się znaleźć taką osobę, która ma w swoim portfolio makijaże w stylu „make-up no make-up”. Mnie samej zależy na odnajdywaniu artystów, którzy cenią sobie naturalną fakturę skóry i nie pokrywają jej zbyt dużą ilością podkładu. Obserwuj też wysokiej klasy marki makijażu na Instagramie, tak aby wiedzieć, co jest aktualnie na czasie.

➡ Działaj tylko z najlepszej jakości światłem!
Fotografia beauty polega przede wszystkim na ukazaniu detali i z tego powodu wymaga pewności, że wszystkie szczegóły są tak samo ostre w kadrze. W tym przypadku niezwykle ważne jest, aby pracować z dużą wartością przysłony, aby głębia ostrości nie była zbyt wąska – a dzięki mocy lampy Profoto D2 1000 AirTTL jestem w stanie bezproblemowo uchwycić wyraźne szczegóły w całej powierzchni kadru!

Portret beauty – trzy różne sety oświetleniowe

Modele i modelki to postacie ożywione przez światło. Realizując poszczególne sesje – w tym komercyjne – fotograf jest częściowo zależny od danej osoby, która odgrywa różne role przed jego obiektywem, i która w związku z tym potrafi okazywać konkretne emocje.

Kate Whyte podkreśla, że każda sesja, którą wykonuje, ma „charakter teatralny" i że jej obrazy zawsze to odzwierciedlają. Jej modele stają się postaciami podyktowanymi oświetleniem i stylizacją – i to właśnie z tego powodu wszechstronność jest zdecydowanie czymś, czego warto szukać u osób, z którymi współpracujemy. 

 Fotografia wykonana z użyciem beauty disha oraz dyfuzji, fot. Kate Whyte

Każde zdjęcie staje się trochę ciekawsze, gdy jest w nim jakiś oświetleniowy „dramat" – coś, co przykuwa wzrok widza. Absorbujące efekty można na spokojnie uzyskać tylko za pomocą pojedynczej lampy, a w połączeniu z zestawem Softlight Kit Profoto uzyskasz uniwersalny set, które umożliwi Ci zbudowanie wielu scen o zróżnicowanej ekspresji. 

Wykonując powyższą fotografię, Kate umieściła model Profoto D2 D2 1000 AirTTL bardzo blisko modelki – tak aby skorzystać z maksimum mocy lampy – a następnie użyła beauty disha i dyfuzora, aby wyrównać światło, zmiękczyć przejścia światłocieniowe oraz rozjaśnić cienie ekspozycji. W ten oto sposób fotografka uzyskała bardzo łagodne i tonalne oświetlenie, idealne do zaprezentowania naturalnego makijażu modelki. 

Fotografia wykonana z użyciem beauty disha bez dyfuzji i gridu, fot. Kate Whyte

W przypadku następnego ujęcia światło jest zdecydowanie mocniejsze oraz bardziej skoncentrowane – fotografce zależało na podkreśleniu błysku na zroszonej wodą skórze oraz na wzmocnieniu nasycenia kolorowej szminki.

Warto jednak mieć świadomość, że tego rodzaju zabieg wzmaga także uwydatnienie się faktury twarzy, dlatego jeśli operujemy bardziej skupionym światłem, skóra naszych modeli powinna być w dobrej kondycji – w przeciwnym razie możemy „niechcący" uwidocznić jakieś drobne niedoskonałości na twarzy. 

Poniżej możesz zobaczyć jak wyglądał całościowy set studyjny, który stworzyła Kate Whyte – jest to pojedyncza lampa – ze zmieniającymi się w trakcie sesji modyfikatorami – oraz delikatne wypełnienie blendą.
 

Set fotograficzny – jedna lampa, blenda + tło
 
Set fotograficzny – widok z góry

W przypadku trzeciej i ostatniej fotografii, fotografka dołączyła do czaszy beauty disha plaster miodu (grid), który zredukował zakres rozproszenia światła. Zabieg ten jest widoczny szczególnie na tle za modelką – uległo ono znacznemu ściemnieniu – przykład poniżej. 

Fotografia wykonana z użyciem beauty disha z dołączonym gridem, fot. Kate Whyte

Beauty dish z dołączonym plastrem miodu  

Czasami w ramach jednego zlecenia fotograf musi robić zdjęcia w „kilku miejscach na raz". Wówczas niemal niemożliwym jest szybkie oraz bezpieczne przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego ze wszystkimi potrzebnymi osprzętami. To właśnie w takich sytuacjach zestaw Softlight Kit Profoto pozwala na większą elastyczność w kontekście zmian lokalizacyjnych oraz daje gwarancję tego, że będziesz miał przy sobie naprawdę wszystko to, czego potrzebujesz – a dzięki dołączonemu etui Softlight Reflector Case nie będziesz musiał także martwić się o jakiekolwiek uszkodzenia podczas transportu.

(...) moją inspiracją zawsze byli ludzie pracujący  k r e a t y w n i e – jest w nich energia i pasja, które uważam za fantastyczne – a bycie częścią zespołu kreatywnego oraz wspólna praca nad tworzeniem sesji daje mi mnóstwo satysfakcji! Bardzo się cieszę, że mogę nazywać siebie twórczą osobą oraz spełniać się zawodowo w tym, co naprawdę kocham – czyli fotografię beauty. Jednak aby móc nieustannie tworzyć, potrzebuję dobrego światła oraz zaufania do swojego sprzętu – dlatego zawsze polegam na lampach Profoto (...)” - Kate Whyte

Sprawdź nasze inne teksty z kategorii Inspiracji:

➡ Jak błyskać na weselu? Lampy Profoto w akcji!

➡ Jak być lepszym fotografem ślubnym? Poznaj tajemnice Malachite Meadow!

➡ EXPOzycja 2023 – baśniowe światy Mai Kupidury