Jaki plecak fotograficzny wybrać? Modele na każdą kieszeń

Justyna Miodońska, Kamila Antas • 1 września 2024 • 14 min

Jaki plecak fotograficzny wybrać? Modele na każdą kieszeń

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dopasowany plecak fotograficzny zadba nie tylko o bezpieczeństwo Twojego sprzętu, ale zapewni Ci także komfort i wydajność podczas pracy w terenie. Jeżeli więc jesteś na etapie poszukiwań „plecaka idealnego", to dobrze trafiłeś, ponieważ w niniejszym rankingu sprzedażowym sklepu Foto-Plus prezentujemy wysokiej jakości produkty w różnych przedziałach cenowych, które wybraliśmy pod kątem zróżnicowanych preferencji naszych klientów. 

Plecak fotograficzny na miarę Twoich potrzeb

Właściwe przechowywanie sprzętów fotograficznych jest bardzo istotne przede wszystkim w kontekście ich bezpieczeństwa – każdy z nas inwestuje przecież niemałe pieniądze w wymarzony aparat oraz różne akcesoria, które wymagają szczególnego rodzaju zaopiekowania.

Paradoksalnie jednak zakup plecaka lub torby zawsze schodzi na drugi plan, a przecież to właśnie one pozwalają nam działać w zróżnicowanych warunkach zarówno w kontekście samego miejsca pracy jak i aspektów pogodowych.

Jeśli więc nadal zwlekasz z tą ważną decyzją zakupową, to koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas rankingiem produktów w kategorii plecaków fotograficznych, po które najczęściej sięgają klienci sklepu Foto Plus!

Na jakie cechy warto zwrócić uwagę?

Plecaki fotograficzne różnią się pod względem swojej funkcjonalności, a ich producenci dopasowują je pod kątem stylu pracy różnych fotografów. Zasada jest więc bardzo prosta – to plecak musi pasować do Ciebie, a nie na odwrót – dlatego w pierwszej kolejności zastanów się nad następującymi kwestiami: 

  1. rozmiar i pojemność plecaka

    Jest to jedna z najbardziej priorytetowych spraw, ponieważ dana pojemność plecaka pozwala na załadowanie do niego adekwatnej ilości sprzętu – jednak wybór jego gabarytu na „chybił trafił" może też kompletnie nie zgrać się z okolicznościami Twojej pracy.

    Nie ma więc najmniejszego sensu zabierać na miejskie wypady plecaka o dużej pojemności – będzie on tylko niepotrzebnym balastem dla Twoich pleców; z kolei w sytuacjach wymagających wzięcia ze sobą większego bagażu – gdy przykładowo czeka Cię wyprawa w góry – wyposażenie się w kompaktowy model również nie zda egzaminu. Wybierz więc mądrze! 

  2. wygoda i ergonomia

    Kolejnym ważnym aspektem w kontekście plecaków jest komfort ich noszenia, dlatego warto zwrócić uwagę na:

    regulowane szelki – dobrze wyściełane oraz zamortyzowane szelki to podstawa, szczególnie przy cięższym sprzęcie; ich regulacja pozwoli dopasować plecak do każdego użytkownika indywidualnie

    pas biodrowy i piersiowy – pomagają one równomiernie rozłożyć ciężar plecaka – Twoje ramiona i kręgosłup Ci podziękują

    wentylacja pleców – system wentylacji zapobiega nadmiernemu poceniu się i chyba nie trzeba pisać, jak ważny jest to aspekt – szczególnie w ciepłe dni!

  3. ochrona sprzętu

    To kolejna kluczowa kwestia w kontekście właściwości danego plecaka:

    rodzaj materiału – plecak powinien być wykonany z wodoodpornego materiału lub posiadać pokrowiec przeciwdeszczowy; materiał powinien być także odporny na przetarcia

    komory i przegródki – powinny być one wyściełane miękkim materiałem, który ochroni sprzęt przed wstrząsami

    zamki błyskawiczne – warto, aby zamki były solidne, odporne na wilgoć i łatwe w użyciu nawet w rękawiczkach

  4. dostępność dodatkowych funkcji

Możemy do nich zaliczyć:

miejsce na statyw – wiele plecaków fotograficznych ma specjalne uchwyty lub paski do przymocowania statywu

przegroda na laptopa lub tablet – jeśli edytujesz zdjęcia w terenie to warto, aby plecak miał specjalną kieszeń na laptopa lub tableta

łatwy dostęp do sprzętu – plecak powinien umożliwiać szybki dostęp do aparatu bez konieczności zdejmowania go z pleców – na przykład dzięki bocznym lub tylnym zamkom

modularność – możliwość dostosowania wnętrza plecaka do własnych potrzeb poprzez regulowane przegrody


Modele do 500 zł

 
Lowepro Tahoe BP 150

Nasze zestawienie otwiera najbardziej podstawowy, lekki i kompaktowy model marki Lowepro, który producent dedykuje miejskim fotografom.

Plecak wyposażono w przestronną i w pełni konfigurowalną wewnętrzną komorę, która może pomieścić pojedynczy korpus lustrzanki lub bezlusterkowca, a także dwa obiektywy oraz lampę błyskową i niewielkie akcesoria.

Model ten ma także osobną, mniejszą przegrodę na tablet oraz rzeczy osobiste, a jego jego zewnętrzny materiał jest wodoodporny

 Krótka specyfikacja

  • wymiary zewnętrzne – 27,5 x 21,7 x 40,3 cm
  • wymiary wewnętrzne – 25,5 x 12,8 x 36 cm
  • komora na aparat – 22 x 12,5 x 25 cm
  • waga – 0,8 kg

Manfrotto Advanced III Compact/MB MA3-BP-C


Jest to plecak dedykowany osobom działającym z mniejszymi aparatami – typu APS-C lub Mikro 4/3 – którego główna komora sprzętowa pomieści zarówno pojedyncze body aparatu jak i trzy obiektywy, a także kilka akcesoriów.

W głównej komorze tego modelu znajdziesz ponadto miejsce na 13-calowy laptop, natomiast pozostałe rzeczy osobiste zapakujesz do specjalnie zaprojektowanej w tym celu komory dolnej.

Opcjonalnie do plecaka można również dołączyć mały statyw, a do bocznych kieszeni schować np. butelkę z wodą. 

  Krótka specyfikacja

  • przegroda główna – 24 x 16 x 40 cm
  • przegroda dolna – 22 x 9 x 13.5 cm
  • komora na aparat – 22 x 9 x 13.5 cm
  • waga – 0,88 kg

Przegródki plecaka zostały wykonane z pianki EVA – charakteryzującej się wysokim stopniem absorpcji wstrząsów – dzięki czemu zapakowane do plecaka sprzęty są skutecznie chronione.

W temacie bezpieczeństwa warto jeszcze wspomnieć, że plecak jest wodoodporny, a w sytuacjach ekstremalnych można ubrać go w specjalny przeciwdeszczowy pokrowiec

Lowepro Truckee BP 200 LX


Kolejny plecak to najlżejszy w naszym zestawieniu 2-segmentowy model, który jest idealnym rozwiązaniem na co dzień.

W jego dolnej komorze – przeznaczonej stricte na sprzęt – z łatwością zmieści się pojedynczy korpus lustrzanki lub bezlusterkowca, a także dwa obiektywy oraz dodatkowe akcesoria.

Krótka specyfikacja

  • wymiary zewnętrzne – 27 x 17 x 42 cm
  • wymiary wewnętrzne – 22,5 x 10,5 x 40 cm
  • komora na aparat – 22 x 12.5 x 25 cm
  • waga – 0,57 kg

Dolna komora – zabezpieczona dodatkową blokadą zamka – pomieści opcjonalnie drona lub kompaktowy zestaw wideo z mikrofonem i oświetleniem.

Z kolei górna komora plecaka zawiera w sobie przegrodę na transport 13-calowego laptopa oraz miejsce na spakowanie niezbędnych rzeczy osobistych. 

Plecak wyposażono także w boczną kieszeń wykonaną z siatki oraz w dwie zewnętrzne przegródki zapinane na zamek.

Modele do 1000 zł


Lowepro Fastpack Pro BP 250 AW III


Naszą kategorię nieco droższych plecaków otwiera dwusegmentowy model z serii Lowepro Fastpack stworzony z materiałów powlekanych PU – chroniących przed wilgocią, brudem oraz ścieraniem się.

Posiada on w pełni konfigurowalną, otwieraną z boku dolną przegrodę sprzętową – której konstrukcja bazuje na patencie CradleFit ™ chroniącym przed uderzeniami – a także przegrodę górną, w której znajduje się specjalne miejsce wydzielone na laptop (13') oraz rzeczy osobiste. 

 Krótka specyfikacja

  • wymiary zewnętrzne – 31,5 x 20 x 54 cm
  • wymiary komory górnej – 25.5 x 13 x 29 cm
  • komora na aparat – 29 x 12.5 x 22 cm
  • waga – 1,2 kg

Plecak wyposażono też w wygodny pas biodrowy, niewielką przegródkę na wierzchu górnej komory, a także boczną kieszeń, w której można umieścić mały statyw lub butelkę z wodą. 

Model ten nada się idealnie do transportu lustrzanki lub bezlusterkowca oraz trzech obiektywów, a także innych, niezbędnych akcesoriów, o których bezpieczeństwo w trakcie niepogody zadba dołączony pokrowiec All Weather AW Cover ™.

Vanguard VEO RANGE T 45M

Kolejną propozycją jest plecak z serii Veo Range T, który posiada bardzo obszerną komorę na sprzęt mogącą pomieścić aż do 5 różnych obiektywów, korpus lustrzanki lub bezlusterkowca, a także lampę błyskową oraz 13-calowy laptop.

Pełny dostęp do komory sprzętowej znajduje się od strony pleców, natomiast można ją też wygodnie otworzyć z boku lub od góry – po wcześniejszej konfiguracji.

Model ten posiada również sekcję Daypack – czyli wyjmowany górny schowek dedykowany przedmiotom codziennego użytku – który w łatwy sposób można adaptować na poczet dodatkowego miejsca na sprzęt fotograficzny.

  Krótka specyfikacja

  • wymiary zewnętrzne – 30 x 19 x 49 cm
  • wymiary wewnętrzne – 28 x 13 x 45 cm
  • waga – 1,88 kg

Wierzchnia część tego plecaka została pokryta wielofunkcyjnymi taśmami – do których można dołączyć niezbędne akcesoria takie jak np. statyw – a także kilkoma mniejszymi kieszonkami.

Co ważne, plecak jest wodoodporny, a dołączona do niego osłona przeciwdeszczowa posiada uszczelnione szwy

Warto dodać, że wymiary tego modelu spełniają wymogi większości lotnisk w kontekście przewozu bagażu podręcznego – jednak w celu 100 % pewności rekomendujemy każdorazowo zapoznać się z wymaganiami poszczególnych linii lotniczych. 

Manfrotto PRO Light Backloader S/MB PL2-BP-BL-S


Jest to wyjątkowo pojemny model, który marka Manfrotto dedykuje przede wszystkim profesjonalnym fotografom.

Wyróżnia go system modułowych przegród, który pozwala na indywidualne dopasowanie całości układu znajdującego się wewnątrz głównej komory – plecak jest w stanie pomieścić aż 5 obiektywów, lustrzankę lub bezlusterkowca z dołączonym gripem, a także małego drona oraz 15-calowego laptopa.

  Krótka specyfikacja

  • wymiary zewnętrzne – 32 x 22 x 51 cm
  • wymiary przegrody głównej – 26 x 13.5 x 43 cm
  • komora na aparat – 26 x 14 x 38 cm
  • waga – 1,66 kg

Bezpieczny dostęp do wewnętrznej komory znajduje się z tyłu plecaka, jednak do sprzętu można się także dostać dzięki górnej przegrodzie.

Z przodu plecaka znajduje się natomiast niewielka kieszonka (np. na dokumenty), a z boku specjalny uchwyt umożliwiający noszenie go jako torbę lub ewentualne dołączenie do walizki.

O dodatkowy komfort noszenia plecaka zadbano poprzez dodanie pasa biodrowego oraz taśmy stabilizującej na wysokości klatki piersiowej. 

Ten konkretny model otrzymał również całą listę funkcjonalności składających się na autorski system zabezpieczeń Manfrotto M-Guard, który tworzą między innymi:

  • przegrody wykonane z pianki EVA o zwiększonej gęstości, która doskonale amortyzuje sprzęt przy wstrząsach
  • wzmocnienia strukturalne SAS – TEC w celu zapewnienia maksymalnej i wielokrotnej ochrony przed uderzeniami
  • wzmocnienia w kluczowych miejscach plecaka wykonane z trwałej i wyjątkowo odpornej na uszkodzenia tkaniny NYLON 1680D
  • elementy z materiału HYPALON znanego z odporności na ekstremalne temperatury, a także substancje chemiczne i ścieranie
  • kłódkę z systemem TSA i stalowe linki do zabezpieczania zamków komory głównej zwiększające bezpieczeństwo i ochronę przed kradzieżą
  • dwustronny pokrowiec DuoFace, skutecznie chroniący plecak przed deszczem i słońcem

Lowepro ProTactic BP 450 AW II GL

 
Tę kategorię zamyka nasz hit sprzedażowy – bardzo często można go dorwać w cenie poniżej 1000 złotych! – czyli kultowy plecak ProTactic, który według zapewnień firmy Lowepro w swojej odświeżonej wersji jest produkowany wyłącznie z recyklingowych materiałów. 

To naprawdę pojemny model, do którego z łatwością zapakujesz dwa korpusy lustrzanek lub bezlusterkowców, a także 8 obiektywów, laptopa 15" oraz pozostałe akcesoria.

Komora wewnętrzna jest oczywiście w pełni konfigurowalna i można ją z łatwością otworzyć zarówno z góry, z boku jak i z tyłu plecaka. 

 Krótka specyfikacja

  • wymiary zewnętrzne – 36 x 22 x 52 cm
  • wymiary wewnętrzne – 30 x 16 x 44 cm
  • waga – 2,84 kg

Do plecaka dołączono także paski typu SlipLock, do których można przyczepić dodatkowe akcesoria – takie jak np. futerały na obiektywy z serii ProTactic – a także troczki i specjalną kieszeń ułatwiające montaż statywu we frontalnej części. 

W zestawie znajduje się również pokrowiec przeciwdeszczowy.

Modele powyżej 1000 zł


Tenba Axis Tactical 24L v2

Plecaki z serii AXIS są tworzone z najwyższej jakości materiałów z hydrofobową powłoką, która chroni ich zawartość przed przedostaniem się wilgoci oraz wody – warto w tym miejscu wspomnieć, że plecak z naszego zestawienia ma również wodoodporny spód.

Każdy model z tej serii ma też wzmocnione szwy i zostaje wyposażony w zamki typu YKK®, które wspomagają jego wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.

Rekomendowany przez nas Axis Tactical 24L v2 pomieści w sobie 2 korpusy aparatów, maksymalnie 8 obiektywów, kompaktowego drona oraz 16-calowego laptopa – oczywiście wnętrze głównej komory można również formować w dowolny sposób.

  Krótka specyfikacja

  • wymiary zewnętrzne – 32 x 52 x 22 cm
  • wymiary wewnętrzne – 29 x 47 x 15 cm
  • waga – 2,1 kg

Plecak wyróżniają następujące funkcjonalności:

  • regulowane szelki Tenba Pivot-Fit™
  • wentylowany panel Airflow z siatką powietrzną 3D, który zapewnia przepływ powietrza i komfortowe noszenie
  • neoprenowy rękaw pasujący do AirTag lub Tile Bluetooth Tracker, który gwarantuje łatwe szukanie plecaka
  • taśmy MOLE, które umożliwiają doczepienie opcjonalnych akcesoriów – są one również obszyte srebrną nitką, która zapewnia dobrą widoczność w nocy
  • specjalny pasek, który można zaczepić o rączkę bagażu na kółkach
  • dwustronna osłona przeciwdeszczowa WeatherWrap ™

Shimoda Action X50 V2 Starter Kit


Jest to doskonała propozycja dla wszystkich profesjonalnych fotografów działających w wymagających warunkach terenowych.

Plecak jest modułowy, a do jego głównej komory można dostać się z boku lub z tyłu – pomieści ona 2 korpusy aparatów, 2-3 obiektywy oraz niezbędne akcesoria; wkład modułowy Core Unit Medium DSLR znajduje się w zestawie.

We wnętrzu komory głównej znajdują się również 2 przegrody przeznaczone na 16-calowy laptop oraz tablet. 

W górnej części plecaka umieszczono natomiast komin typu roll-top, który po rozwinięciu umożliwia zapakowanie jeszcze większej ilości rzeczy – jest on także wejściem do górnej komory, która posiada osobny zamek błyskawiczny typu YKK SplashGuard®.

 Krótka specyfikacja

  • wymiary zewnętrzne – 30 x 56 x 20 cm
  • wymiary wewnętrzne – 29,5 x 55,5 x 19 cm
  • waga – 2,7 kg

Wybrany model wyróżniają następujące funkcjonalności:

  • wymienne i regulowane w trzech pozycjach pasy naramienne, które posiadają 2 dodatkowe kieszonki
  • ukryta kieszeń na Apple Air Tag

  • demontowane kieszenie boczne
  • demontowany pas biodrowy z możliwością regulacji
  • powiększona kieszeń na smartfona – dostosowana do IPhone 13, 14 Pro oraz innych
  • kieszeń na pokrowiec przeciwdeszczowy, który znajduje się w zestawie

Wandrd All-new Prvke 21 Bundle Essential

 
Nasz ranking zamyka stylowy model, który odnajdzie się w wielu codziennych okolicznościach.

Możesz w nim bezpiecznie przechowywać sprzęt fotograficzny w czasie miejskich i plenerowych realizacji, ponieważ został on wykonany z doskonałej jakości materiałów – wodoodpornego Tarpaulinunylonu balistycznego Robic 1680D oraz z tkaniny P200 z poliuretanową powłoką. 

Personalizacja plecaka możliwa jest dzięki dołączonym do niego akcesoriom – znajdziesz wśród nich modułowy wkład Camera Cube Essential, solidne paski do troczenia wybranych przez Ciebie dodatkowych elementów oraz pas biodrowy

 Krótka specyfikacja

  • wymiary zewnętrzne – 43 x 28 x 17 cm
  • wymiary wewnętrzne – 41 x 25 x 14 cm
  •  waga – 1,3 kg

Co jeszcze wyróżnia ten plecak?

  • dodatkowy pasek umożliwiający wygodny montaż plecaka na rozkładanym uchwycie walizki podróżnej
  • dożywotnia gwarancja
  • specjalna kieszeń boczna oferująca szybki i wygodny dostęp do aparatu
  • kieszenie na laptop i tablet wyściełane zabezpieczającym materiałem
  • rozwijany komin umożliwia zwiększenie pojemności plecaka z 21 l do 26 l
  • bryzgoszczelne zamki błyskawiczne
  • specjalna kieszeń z zaczepem na klucze
  • regulowany pas piersiowy
  • ukryta kieszeń na dokumenty lub pieniądze

Mamy nadzieję, że wśród zaproponowanych przez nas modeli czeka na Ciebie „ten jedyny" – gdyby jednak okazało się, że wciąż nie jesteś przekonany co do zakupu, to pamiętaj, że nasi specjaliści czekają na Twoje pytania! 

Koniecznie sprawdź nasze inne teksty w kategorii Poradników:

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Jaką lampę reporterską wybrać?

Jaki aparat do filmowania wybrać na początek? Część I – najważniejsze cechy oraz funkcje sprzętowe

Najnowsze

Zostań naszym stałym czytelnikiem

Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.

Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.