Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Justyna Miodońska • 5 kwietnia 2024 • 10 min
W tym artykule chcielibyśmy zapoznać Cię z podstawową specyfikacją poszczególnych rodzajów nośników zewnętrznych oraz zaproponować Ci konkretne modele urządzeń, dzięki którym Twoja praca z dużą ilością materiałów cyfrowych stanie się nie tylko wydajna i przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna – a jeśli akurat planujesz zakup przenośnego dysku, jednak nie bardzo wiesz na jakie jego cechy i funkcjonalności warto zwrócić uwagę – to nasz poradnik powinien rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości w tej kwestii.
Spis treści:
Dlaczego warto zainwestować w dysk zewnętrzny?
Każdego dnia generujemy jako społeczność globalna niewyobrażalną ilość cyfrowych danych, których przepływność zdaje się nie mieć początku ani końca. Część z nich przepada oczywiście bezpowrotnie i zapominamy o nich z własnej i nieprzymuszonej woli. Jednak z drugiej strony utrata danych może się wiązać dla nas także z przykrymi konsekwencjami – głównie finansowymi – ponieważ cena za próbę ich odzyskania jest zazwyczaj naprawdę bardzo wysoka.
Nie ulega więc wątpliwości, że inwestycja w jakościowy dysk zewnętrzny jest obowiązkowym punktem na liście zakupów każdego fotografa i filmowca, którym nie jest obojętny los ich cyfrowych materiałów – nie wspominając już o tym, że najczęściej są one także współdzielone z klientami, którzy darzą nas, usługodawców, bardzo dużym kredytem zaufania.
Inną ważną kwestią, która przemawia za kupnem dodatkowego zewnętrznego nośnika jest także jego efektywna funkcja usprawniająca każde stanowisko twórczej pracy.
Tego rodzaju dysk jest doskonałym rozszerzeniem pamięci komputera lub laptopa – bez konieczności ingerencji w ich wewnętrzną budowę – a także niesamowicie wydajnym wsparciem dla wszystkich multimedialnych twórców, których codzienne zapotrzebowanie na podręczną pamięć masową zdaje się przyspieszać z tygodnia na tydzień. I nie powinno nas to wcale dziwić – „czas to pieniądz” – a szybki, mobilny oraz kompaktowy dysk zewnętrzny powinien być prawą ręką każdego współczesnego filmowca i fotografa.
Żeby wybrać odpowiedni model nośnika, który w jak największym stopniu spełni Twoje sprzętowe oczekiwania, niezbędne jest zapoznanie się ze specyfikacją poszczególnych urządzeń różniących się od siebie przede wszystkim pod względem budowy oraz sposobu działania, a także w kwestii prędkości odczytu i zapisu danych.
Wśród dysków zewnętrznych, nazywanych też przenośnymi – z jęz. ang. portable – wyróżniamy dwa podtypy:
- HDD – Hard Disk Drive
Ten rodzaj dysku magazynuje dane na obrotowych talerzach i służy przede wszystkim do przechowywania dużej ilości danych, do których nie ma potrzeby szybkiego oraz bezpośredniego dostępu. Sprawdzi się więc doskonale w roli zapasowej kopii bezpieczeństwa oraz do celów archiwizacyjnych – tym bardziej, że jego cena jest zazwyczaj bardzo atrakcyjna w odniesieniu do oferowanej przez siebie dużej pojemności.
Z drugiej strony dyski HDD są też bardziej narażone na ewentualne awarie, ponieważ nawet niewielkie wstrząsy lub nieprzewidziane „upadki" mogą spowodować, że po prostu przestaną prawidłowo działać – nie nadają się więc do transportu, a raczej do postawienia ich na biurku. - SSD – Solid State Disk
W przypadku tego dysku do zapisu danych wykorzystuje się tzw. technologię pamięci nieulotnej, a więc pamięć FLASH. Jest to urządzenie dużo szybsze oraz wydajniejsze od tradycyjnych dysków HDD, więc jeśli zależy Ci na ekspresowym transferze danych, wybór nośnika SSD będzie strzałem w dziesiątkę – warto wspomnieć, że wraz z upływem czasu ewoluowały również jego ceny, które obecnie są już dużo bardziej przystępne.
Dysk SSD jest ponadto przystosowany do transportu, dlatego bez obaw można się z nim przemieszczać z miejsca na miejsce oraz na bieżąco zgrywać dane z aparatu lub kamery.
Ta zwięzła charakterystyka dysków zewnętrznych nie wyczerpuje oczywiście tematu i wymaga dokładniejszego omówienia ich poszczególnych cech – dlatego najważniejsze z nich przedstawiamy dla Ciebie poniżej.
Ważne parametry nośników
Rzetelne studium nad specyfikacją techniczną danego urządzenia jest kluczowym elementem każdego świadomego zakupu i nie inaczej jest w przypadku nośników, którym przyjdzie magazynować Twoje cenne dane. Warto więc już na samym początku ułatwić sobie podjęcie właściwej decyzji i w związku z tym zadać sobie kilka istotnych pytań:
Czy realizowane przeze mnie materiały cyfrowe sporo ważą? I z jak dużą częstotliwością je nagrywam?
Czy w trakcie pracy często muszę zgrywać pliki oraz wykonywać back-up? I czy zależy mi w tym czasie na bardzo szybkim transferze danych?
Czy zdarza mi się podróżować z dyskiem i narażać go na ewentualne uszkodzenia? Czy potrzebuję specjalnych zabezpieczeń przed zachlapaniem, zmianami temperatur itp?
– powyższe kwestie stanowią oczywiście punkt wyjścia na początku sprzętowych poszukiwań, jednak skutecznie pomagają w zwróceniu uwagi na ważne cechy dysków zewnętrznych:
➡ Rodzaj interfejsu
Decyduje przede wszystkim o tym z jaką prędkością dany dysk będzie miał szansę odczytywać oraz zapisywać dane. Obecnie najpopularniejszym oraz najszybszym interfejsem dołączonym do napędów zewnętrznych jest uniwersalne złącze typu USB-C obsługujące standard USB 3.2 (2x2). Trzeba też jednak podkreślić, że dla użytkowników marki Apple dostępne są jeszcze szybsze interfejsy – w tym najnowszy Thunderbolt trzeciej generacji – który umożliwia transfer danych z szybkością osiągającą aż 40 Gb/s! Dla porównania łącze USB-C osiąga „tylko" 20 Gb/s.
Na rynku znajdziemy również inne standardy, które umożliwiają instalację napędów SSD oraz HDD bezpośrednio do płyty głównej komputera – najczęściej spotykanymi są SATA (III), PCI-Express oraz M.2. – choć oczywiście w ich przypadku nie mówimy już o niezależnej kategorii dysków zewnętrznych.
➡ Prędkość odczytu oraz zapisu danych
Jest to kluczowy aspekt, który decyduje o efektywności procesu transferowania materiałów cyfrowych. Warto wiedzieć, że dyski SSD są w stanie osiągnąć dużo szybsze przepływności danych niż napędy HDD i dlatego warto sięgać po nie w momencie, gdy zajmujesz się m.in. obróbką fotograficzną oraz montażem i edycją filmów, a także wtedy, gdy po prostu często przenosisz spore pliki pomiędzy różnymi urządzeniami.
Warto też pamiętać o tym, że:
- szybkość odczytu danych decyduje o tempie, w jakim dyskowe materiały są odczytywane na komputerze lub aparacie – np. podczas ich przeglądania – oraz jak szybko zostaną one ewentualnie zgrane na inny nośnik lub bezpośrednio na komputer
- szybkość zapisu danych decyduje natomiast o wydajności nośnika oraz o jego możliwości zapisu „wymagających” transferów danych – np. podczas ultraszybkiej rejestracji dużej liczby zdjęć seryjnych lub podczas nagrywania filmów o wysokiej rozdzielczości, dużym klatkażu oraz bardzo szybkim bitrate
Jednostką określającą zarówno prędkość odczytu jak i zapisu danych jest MB/s, czyli megabajt na sekundę, a obecnym standardem odczytu i zapisu danych na dyskach zewnętrznych jest szybkość osiągająca co najmniej 500 MB/s – na rynku znajdziesz jednak nośniki znacznie szybsze!
➡ Pojemność
Z perspektywy filmowo-fotograficznej każdemu twórcy powinno zależeć na jak największej „pakowności" danego modelu. Na rynku znajdziemy cały wachlarz zróżnicowanych rozmiarów, począwszy od wartości 250, 500 oraz 750 GB – w zależności od producenta rozmiary te mogą też oczywiście przyjmować wartości pośrednie – na czele z modelami osiągającymi aż do 20 TB pojemności.
W jaki sposób dopasować pojemność dysku do własnych potrzeb? Biorąc pod uwagę współczesne możliwości cyfrowego zapisu oraz wagę plików generowanych przez wiodące modele aparatów oraz kamer, rekomendujemy nośniki o pojemności > 1 TB.
➡ Parametr TBW – Total Bytes Written
Określa on „żywotność” danego nośnika SSD (nie dotyczy on jednak dysków HDD!) oraz jego „nieawaryjny" czas pracy w kontekście zapisu danych w terabajtach. Jest on także wartością określającą maksymalną ilość danych możliwą do zapisania w przypadku konkretnego modelu nośnika – zwykle im większa jest pojemność danego dysku, tym wyższy jest także jego wskaźnik TBW.
➡ Kompatybilność z komputerem
Zdecydowana większość współczesnych napędów zewnętrznych jest bezproblemowo obsługiwana przez płytę główną komputera lub laptopa (PC, Mac) oraz ich systemy operacyjne, jednak zawsze warto się upewnić, że interesujący Cię model będzie współgrał ze sprzętem, z którym zamierzasz go połączyć.
➡ Wytrzymałość i bezpieczeństwo
Zawsze warto też zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego zbudowany jest korpus dysku ponieważ jego jakość może przyczynić się do efektywnego wzmocnienia jego wytrzymałości np. w trakcie upadku z wysokości. Dodatkowe technologie zaimplementowane w czasie produkcji danego dysku mogą także pomóc mu w utrzymaniu optymalnej temperatury w trakcie jego wzmożonej pracy.
Producenci dołączają również do swoich dysków autorskie oprogramowanie służące do odzyskania zawartości nośnika w przypadku jego awarii bądź też oferują dostęp do bezpłatnej usługi odzyskiwania danych w czasie trwania gwarancji – na pewno więc warto zorientować się w tym temacie!
➡ Technologia samoszyfrowania
Niektóre z modeli umożliwiają zabezpieczanie zawartości nośnika indywidualnym hasłem – jeśli więc planujesz archiwizację danych wrażliwych, ta opcja będzie dla Ciebie wręcz niezbędna.
Modele dysków przenośnych, które polecamy
Po tej krótkiej charakterystyce dysków, przyszedł czas na konkretne rekomendacje – a w naszym zestawieniu znajdziesz modele, które uporządkowaliśmy według najważniejszych słów kluczowych: uniwersalności, pojemności, szybkości oraz wytrzymałości.
Dyski SSD:
➡ Model uniwersalny – Samsung T7 500 GB USB 3.2 Gen.2
Specyfikacja:
- typ dysku – SSD
- pojemność – 500 GB
- interfejs – USB 3.1 Gen 2 Typu C
- możliwość szyfrowania danych
- wbudowana technologia PCIe NVMe
- szybkość odczytu – do 1050 MB/s
- szybkość zapisu – do 1000 MB/s
- cena w dniu publikacji artykułu – 349 zł
➡ Model szybki – Samsung T9 2 TB USB 3.2
Specyfikacja:
- typ dysku – SSD
- pojemność – 2 TB
- interfejs – USB 3.2 Gen 2x2
- szybkość odczytu – do 2000 MB/s
- szybkość zapisu – do 1950 MB/s
- osłona termiczna z międzynarodową normą bezpieczeństwa IEC 62368-1
- możliwość szyfrowania danych w 256-bitowym standardzie AES
- cena w dniu publikacji artykułu – 1039 zł
➡ Model o dużej pojemności – Samsung T5 EVO 8 TB USB 3.2
Specyfikacja:
- typ dysku – SSD
- pojemność – 8 TB
- interfejs – USB 3.2 Gen 1
- technologia Dynamic Thermal Guard chroniąca przed przegrzaniem
- odporny na upadki z wysokości do maksymalnie 2 metrów
- szybkość odczytu – do 460 MB/s
- szybkość zapisu – do 460 MB/s
- cena w dniu publikacji artykułu – 2659 zł
Dyski HDD:
➡ Model uniwersalny – 2,5" Seagate Basic 2 TB USB 3.0
Specyfikacja:
- typ dysku – HDD
- pojemność – 2 TB
- interfejs – USB 3.0
- szybkość odczytu – do 110 MB/s
- szybkość zapisu – do 110 MB/s
- cena w dniu publikacji artykułu – 299 zł
➡ Model o dużej pojemności – 3,5" Seagate Expansion 16 TB USB 3.0
Specyfikacja:
- typ dysku – HDD
- pojemność – 16 TB
- interfejs – USB 3.0
- szybkość odczytu – maksymalnie do 250 MB/s
- szybkość zapisu – maksymalnie do 250 MB/s
- cena w dniu publikacji artykułu – 1919 zł
➡ Model odporny na upadki – 2,5" LaCie Rugged 5TB USB-C
Specyfikacja:
- typ dysku – HDD
- pojemność – 5 TB
- interfejs – USB 3.0 Typu C
- szybkość odczytu – do 130 MB/s
- szybkość zapisu – do 80 MB/s
- cena w dniu publikacji artykułu – 964 zł
Sprawdź nasze inne Poradniki:
Jaką lampę reporterską wybrać?
Jaki modyfikator światła wybrać?
Za pomoc w stworzeniu tekstu dziękuję Marcinowi Zwierzchowskiemu
Najnowsze
Zostań naszym stałym czytelnikiem
Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.
Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.