EXPOzycja 2023. Tajniki fotografa sportowego – Łukasz Skwiot
Justyna Miodońska • 3 sierpnia 2023 • 8 min
Fotografia sportowa jest fascynującą twórczą dziedziną, która dzięki sile swojego przekazu może przenieść nas w samo centrum emocjonujących wydarzeń. Stanowi ona nie tylko dokumentalny zapis najważniejszych sportowych momentów, ale jest także – a może przede wszystkim – opowieścią o determinacji, pasji i triumfie ludzkiego ducha. Jeśli ciekawi Cię w jaki sposób powstają najbardziej spektakularne ujęcia ze świata sportu, to koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem o działalności Łukasza Skwiota – twórcy, który fotografii sportowej oddaje nieustannie całe swoje serce.
Spis treści:
Wyścig po decydujący moment
Nie ulega wątpliwości, że profesjonalna rejestracja wydarzeń sportowych należy do jednej z najbardziej wymagających dziedzin fotograficznych, w której nie ma miejsca na pomyłki oraz przypadkowe kadry.
Oczywiście dzisiejsza technologia zapisu cyfrowego pomaga w znaczącym stopniu przyspieszyć tempo pracy współczesnego fotografa, tak aby zawsze mógł być o ten jeden krok przed kulminacyjnym rozwojem sytuacji. Jednak powiedzmy to sobie wprost – bez rzetelnego przygotowania się do konkretnego eventu oraz wiedzy o tym, gdzie dokładnie ustawić się z aparatem na sportowej arenie, nie będziesz w stanie uchwycić unikatowych, zapierających dech w piersiach sportowych kadrów, które mogłyby na stałe zapisać się na kartach historii.
Technologia to nie wszystko – dynamiczne warunki pracy wymagają od fotografa sportowego przede wszystkim trzeźwości umysłu i samodyscypliny, a także ogromnego skupienia oraz pełnego zaangażowania w wydarzenia dookoła. Zapis wiekopomnych chwil nie obejdzie się także bez wielu innych poświęceń – pracy pod ogromną presją czasu, nieustannego rozwijania umiejętności przewidywania akcji oraz swoistej bilokacji – czyli dosłownego bycia w „kilku miejscach na raz”.
O tych wszystkich ważnych kwestiach porozmawialiśmy z Łukaszem Skwiotem, jednym z najzdolniejszych oraz najbardziej rozchwytywanych polskich fotografów sportowych, który był naszym gościem na tegorocznej edycji EXPOzycji 2023. Serdecznie zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego materiału filmowego, w którym Łukasz opowiada o swoim doświadczeniu w branży oraz udziela wskazówek dla początkujących fotografów, którzy chcieliby spróbować swoich sił z aparatem na boisku.
Wszystkie pozostałe filmy, które powstały w ramach naszych EXPOzycyjnych wywiadów, znajdziecie oczywiście na naszym kanale YouTube.
Koniecznie zapoznajcie się także z tekstami, które poświęciliśmy twórczości innych EXPOzycyjnych prelegentów – tworzymy we współpracy z nimi treści pełne praktycznych wskazówek oraz inspiracji, które z powodzeniem możecie wdrożyć do własnego workflow!
➡ Fotografia otworkowa. Powrót do przeszłości z Marzeną Kolarz
➡ Jak być lepszym fotografem ślubnym? Poznaj tajemnice Malachite Meadow!
➡ EXPOzycja 2023 – baśniowe światy Mai Kupidury
Więcej konkretów, mniej improwizacji
Jedno z pierwszych pytań, które zadaliśmy Łukaszowi, dotyczyło tego, czy profesjonalista jego pokroju – mający w swoim portfolio ujęcia z choćby ostatnich Mistrzostw Świata World Cup Qatar 2022 – może pozwolić sobie na spontaniczne oraz niezaplanowane kadry? I tak i nie – to zależy.
Oczywiście głównym celem Łukasza, jako zawodowca w dziedzinie fotografii piłki nożnej oraz futbolu amerykańskiego, jest dostarczenie zdjęć w możliwie jak najwyższej jakości, czyli takich, z których jego klienci będą na 100 % zadowoleni. Co więcej, zazwyczaj są to fotografie niemal natychmiastowe – ponieważ już po kilku minutach potrafią trafić do mediów i na skalę globalną multiplikować się w różnych serwisach informacyjnych!
Przy takim tempie pracy nie ma zwyczajnie czasu na „artystyczne podejście do tematu" – choć oczywiście zdarzają się takie momenty, gdy Łukasz komponuje fotograficzne perełki, które oprócz doskonale zarejestrowanego momentu, obfitują także w dodatkową symbolikę podkręcającą emocjonalny odbiór zdjęcia.
Podczas realizacji zleceń Łukasz bardzo często pracuje w „trybie live". Jego aparat jest nieustannie podłączony do laptopa kablem TetherTools, aby mógł na bieżąco wykonywać selekcję powstającego materiału, który następnie poddaje szybkiej obróbce w Photoshopie, opisuje oraz finalnie wysyła do agencji. Nasz prelegent opanował pracę pod presją czasu do perfekcji, ponieważ cały ten proces trwa nie więcej niż 2 minuty!
Łukasz jest zawsze doskonale przygotowany do każdego zlecenia i zna przestrzeń boiska niczym własną kieszeń. Dzięki tej wiedzy udaje się mu być zawsze w centrum najważniejszych wydarzeń na sportowej arenie – jego pozycja względem dziejącej się na boisku akcji zależy oczywiście od rodzaju dyscypliny sportowej, którą akurat fotografuje. Jeśli ma taką możliwość, to zawsze stara się podejść z aparatem jak najbliżej, z krótszym i szerszym obiektywem – w jego przypadku jest to ogniskowa 35 mm od Canona ze światłem f/1.4.
Jakie są inne warsztatowe sekrety Łukasza Skwiota?
Fotografując piłkę nożną zazwyczaj siada on możliwie blisko chorągiewki – w momencie, gdy pracuje na obiektywie o ogniskowej 400 mm, może wówczas łapać akcję w polu karnym. Z kolei podczas fotografowania futbolu amerykańskiego Łukasz stara się poruszać za akcją i być około 10-20 m przed zawodnikami – w ten sposób udaje się mu stworzyć ciasne i dynamiczne kadry, bez konieczności dokadrowania w postprodukcji, która niestety zawsze wiąże się z częściową utratą jakości danego ujęcia.
„(...) pracując zawodowo muszę dostarczyć taki materiał, z którego klient będzie zadowolony, więc na improwizację jest mniej miejsca (...) sztuka nie zawsze jest dobrze odbierana, a zwłaszcza w kontekście zdjęć, które trafiają do mediów społecznościowych z określonym content'em (...)” - Ł. Skwiot
Na jakim sprzęcie pracować?
Większość swoich projektów Łukasz Skwiot realizuje obecnie bezlusterkowcem EOS R3 marki Canon, który ceni przede wszystkim ze względu na jego wydajność oraz niesamowitą szybkość pracy. Warto wiedzieć, że aparat ten został wyposażony w innowacyjną, pełnoklatkową matrycę typu stacked CMOS BSI, która umożliwia realizację najbardziej wymagających przedsięwzięć przy niezawodnym wsparciu procesora DIGIC X.
Ten światłoczuły kombajn umożliwia między innymi pracę z 30 kl./s w trybie migawki elektronicznej przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości pracy systemu AF oraz zarządzanie ostrością poprzez oczy fotografującego! Nasz prelegent podkreśla, że model ten doskonale sprawdza się także w warunkach słabego oświetlenia – odznacza się on znakomitą dynamiką rozpiętości tonalnej, dzięki której fotografie wykonane na wysokich czułościach ISO wciąż reprezentują fantastyczną jakość.
Bezlusterkowiec Canon EOS R3 – krótka specyfikacja:
- 5-osiowa mechaniczna stabilizacja matrycy (IBIS)
- Eye Control AF – ustawianie ostrości sterowane wzrokiem
- migawka elektroniczna z szybkością 30 kl./s z zachowaniem śledzenia AF/AE
- zdjęcia seryjne do 195 kl./s w formacie RAW (z aktualizacją 1.20)
- fotografowanie z czasem naświetlania do 1/64000 sekundy
- 1053 automatycznych punktów AF
Fot. Łukasz Skwiot, Canon EOS 1DX
Łukasz Skwiot korzysta także z aparatu wspierającego – lustrzanego modelu Canona EOS 1DX z rozszerzalnym zakresem ISO aż do wartości 819200!
W kolekcji szkieł naszego prelegenta znajdziemy natomiast flagowe modele z profesjonalnej serii „L” od Canona – teleobiektywy Canon EF 400mm f/2.8 oraz Canon EF 70-200mm f/2.8. Są one niezastąpione podczas każdego sportowego wydarzenia i pozwalają na precyzyjną rejestrację najbardziej dynamicznych akcji. Cechuje je także niesamowita rozdzielczość obrazu oraz doskonały kontrast na całej powierzchni kadru. Obydwa szkła posiadają ponadto bardzo dobrą stabilizację obrazu, dzięki czemu można nimi swobodnie fotografować „z ręki”.
Nasz prelegent przyznał podczas wywiadu, że fotografia sportowa wymaga zasadniczo pracy z produktami z najwyższej półki cenowej – jednakże stawiając swoje pierwsze kroki na tym fotograficznym gruncie, nie należy zniechęcać się z powodu swoich ograniczeń w kontekście sprzętowym. Największym walorem każdej fotografii sportowej – co również wyraźnie podkreślił Łukasz Skwiot – zawsze będzie dobrze uchwycony „decydujący moment" – to właśnie ten emocjonalny przekaz jest jej najbardziej jakościowym fundamentem.
„(...) jeśli zdjęcie przekazuje emocje i ma ten „właściwy moment”, to nawet jeśli technicznie jest niedoskonałe, to ono i tak się obroni (...)” - Ł. Skwiot
Brak sprzętu nie jest więc tak naprawdę żadnym ograniczeniem, a raczej typowym rodzajem wymówki dla początkujących adeptów fotografii sportowej. Najdroższy sprzęt nie zrobi z Ciebie profesjonalisty!
Idąc na swój pierwszy mecz oraz na kilka kolejnych, raczej nie uda Ci się uchwycić kadrów idealnych – oczywiście może się tak zdarzyć, choć Łukasz Skwiot sam podkreśla, że w jego przypadku nie miało to miejsca – jego mistrzowskie ujęcia są wynikiem ciężkiej pracy, upartości oraz wielu godzin spędzonych na boisku. Należy po prostu nieustannie się szkolić i weryfikować swoje umiejętności w praktyce, a z czasem to niezbędne doświadczenie po prostu samo do Ciebie przyjdzie!
Wszystkie fotografie zawarte w artykule są autorstwa Łukasza Skwiota. Kopiowanie oraz rozpowszechnianie fotografii bez zgody autora jest surowo zabronione.
Autorzy filmu:
Realizacja: Mikołaj Ganabisiński – mediacreative.pl
Kamera: Wiktor Prusiński – Studio Bez Ciśnień
Wywiad z Łukaszem Skwiotem przeprowadzili:
Justyna Miodońska oraz Krzysztof Grzybczyk
Najnowsze
Zostań naszym stałym czytelnikiem
Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.
Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.