Canon EOS R5 Mark II – co warto wiedzieć o nowym flagowcu?

Justyna Miodońska • 16 września 2024 • 6 min

Canon EOS R5 Mark II – co warto wiedzieć o nowym flagowcu?

Aparaty-hybrydy stają się powoli standardem na rynku sprzętowym i jest to proces ściśle zintegrowany z nieustannie wzrastającymi oczekiwaniami użytkowników urządzeń foto & wideo. W tym kontekście nasuwa się więc konkretne pytanie – czy da się czymś jeszcze zaskoczyć współczesnych konsumentów? Na pewno nie należy odbierać im „wolności tworzenia", której sprzyjają dwa ważne aspekty sprzętowe – wydajność oraz progresywność nadążające za nowoczesnością. To właśnie te cechy stanowią także technologiczne fundamenty nowego aparatu ze stajni Canona – modelu R5 Mark II – któremu chcemy poświęcić niniejszy wpis.  

Kwintesencja najnowszych technologii

Czy stwierdzenie, że druga generacja Canona EOS R5 jest obecnie najbardziej zaawansowanym technicznie bezlusterkowcem na rynku, będzie z naszej strony dużym nadużyciem?

Zdania w tym temacie już mocno zdążyły się podzielić – nie mniej jednak prawdą jest, że model ten znacząco podniósł poprzeczkę konkurencji oraz wyprzedził ją w kilku bardzo istotnych aspektach.

Niniejszy wpis nie będzie standardowym testem, a raczej naszą próbą zwrócenia Twojej uwagi na ważne transformacje, które zadziały się w kontekście „wyposażenia" najnowszego 45-megapikselowego cacka od japońskiego producenta – a jeżeli przy okazji poszukujesz sprzętu, który mógłby wywindować jakość Twoich projektów na całkowicie inny poziom, to dobrze trafiłeś!  

Co się zmieniło względem poprzednika?

Pierwsza generacja R5 była już niezwykle zaawansowana, jednak Mark II przynosi znaczące ulepszenia, które z dużym prawdopodobieństwem spełnią oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających użytkowników. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten model?

Oto kilka z powodów:

Całkowicie nowa matryca Stacked CMOS

Canon R5 Mark II kontynuuje tradycję wysokiej jakości obrazu, ale idzie o krok dalej dzięki pełnoklatkowejwarstwowej matrycy BSI o rozdzielczości wynoszącej 45 Mpix – twórcy uzyskują zatem dostęp do zapisu niesamowicie szczegółowych oraz wyrazistych materiałów, które mogą zostać wykorzystane na poczet różnych komercyjnych zastosowań na rynku usług profesjonalnych.

Następca R5 oferuje także zdecydowanie szerszą rozpiętość tonalną, dzięki której obrazy charakteryzują się o wiele lepszym odwzorowaniem detali w swoich jasnych oraz ciemnych partiach kadru.

Procesor DIGIC Accelerator

Jest on niezbędnym wsparciem dla nowych funkcji zaimplementowanych do aparatu, który we współpracy z technologią DIGIC X wspomaga go m.in. w trakcie pracy systemu AF – gdy algorytmy rozpoznają przedmioty oraz uczą się przewidywać ich ruchy – zapobiega też zjawisku blackout – czyli zaciemnieniom pojawiającym się w czasie wykonywania serii zdjęć – oraz przeciwdziała efektowi rolling shutter

fot. Paweł Uchorczak

Inteligentna detekcja ruchu

W tym modelu umieszczono jeszcze bardziej zaawansowany system Dual Pixel Intelligent AF  który na bieżąco uczy się rozpoznawać ludzkie twarze i sylwetki – a dodatkowo, pracując w trybie Action Priority, jest w stanie przewidzieć kluczowe akcje w dynamice danej sceny poprzez przesunięcie punktu AF z odpowiednim wyprzedzeniem! 

Oczywiście opcja Eye Control, czyli sterowanie punktem automatycznej ostrości za pomocą wzroku użytkownika, również jest tutaj dostępna. 

Fotograficzny zapis 14-bitowych RAWów

I to na dodatek w trakcie korzystania z elektronicznej migawki w trybie 30 kl./s! – co tylko potwierdza ogromną wydajność duetu procesorów DIGIC, który skutecznie zapobiega „galaretowatym" zniekształceniom obrazów dzięki przyśpieszonemu odczytowi informacji z cyfrowej matrycy aparatu. 

Funkcja skalowania obrazów oraz redukcja szumu przy wsparciu AI

Model R5 Mark II umożliwia aż 4-krotne powiększenie fotografii – przy wsparciu sztucznej inteligencji – w celu uzyskania plików o bardzo wysokiej rozdzielczości przystosowanych do ich późniejszego wykadrowania lub wydruku w ogromnych rozmiarach.

Z pomocą AI model ten redukuje także z ogromnym powodzeniem szum cyfrowy zapisywany na materiałach o wysokiej czułości ISO.

fot. Paweł Uchorczak

Ulepszona stabilizacja obrazu

Canon EOS R5 Mark II posiada udoskonalony system matrycowej stabilizacji obrazu, który kompensuje drgania nawet do 8,5 stopnia w zależności od używanego obiektywu RF – dzięki temu użytkownicy mogą rejestrować ostre zdjęcia z ręki nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

System ten jest również niezwykle przydatny w trakcie filmowania, ponieważ pozwala uzyskać płynne oraz profesjonalne ujęcia bez użycia dodatkowych stabilizatorów.

Serie zdjęć z buforowaniem

Aparat Canon R5 Mark II może przy wciśniętym do połowy spuście migawki przechwycić aż 15 klatek w sposób ciągły oraz zapisać je na karcie pamięci w momencie wykonania fotografii.

Funkcja ta umożliwia więc zapis obrazów z poprzedniej ½ sekundy, co może być kluczowe podczas ważnych momentów fotograficznej rejestracji.

Co więcej, wybierając dłuższy czas ekspozycji analogicznie wydłuża się również czas buforowania, co gwarantuje jeszcze większą elastyczność!

fot. Paweł Uchorczak

Nowa jakość nagrywania


Aparat ten jest prawdziwym królem wydajności, ponieważ pozwala na wewnętrzny zapis 12-bitowych filmów w jakości 8K RAW z liczbą 60 kl./s – wykorzystując całą powierzchnię matrycy – a także na rejestrację materiałów 4K z prędkością aż do 120 kl./s z uwzględnieniem zapisu ścieżki dźwiękowej!

Użytkownik ma oczywiście szansę skorzystać również z wielu innych form rozdzielczości oraz rodzajów kompresji – wewnątrzklatkowej lub LONG GOP – a także z naprawdę urozmaiconej przepływności danych

Co więcej, model EOS R5 Mark II przy wsparciu zewnętrznego rekordera Ninja V + jest również w stanie nagrywać 10-bitowe ProResy RAW w rozdzielczości 8K oraz maksymalnym klatkażem wynoszącym 30 kl./s. 
 

Istotne zmiany w budowie oraz ergonomii korpusu

Wypada również wspomnieć o ergonomicznych modyfikacjach samego korpusu, które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększenia komfortu pracy z nową R5-tką.

Wyposażono go m.in. w standardowe, większe wejście HDMI w typie A, które jest dużo bardziej wytrzymałe od wersji micro – czyli pięty Achillesowej pierwszego modelu R5.

Producent pomyślał także o filmowcach, a z tego powodu aparat otrzymał nowy system wentylacji zapobiegającej przegrzaniu się korpusu w trakcie realizacji materiałów wideo, a także malutką lampkę TALLY, która informuje o trwającym zapisie materiału wideo.

W lewej części korpusu pojawiło się ponadto całkiem nowe pokrętło umożliwiająca szybkie przełączanie się pomiędzy trybem foto, a wideo. 

Mocniejsze akumulatory

Należy pamiętać, że aby móc w pełni wykorzystać potencjał technologiczny modelu R5 Mark II, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w oryginalne akumulatory LP-E6P Canona, ponieważ zamienniki nie poradzą sobie z jego zaawansowanymi możliwościami i aparat odmówi nam wówczas współpracy. 

fot. Paweł Uchorczak

Canon EOS Mark II – elementy specyfikacji

maks. długość nagrywania – 6 godzin zakres ISO – 100-51200, 50-102 4005
najkrótszy czas otwarcia migawki elektronicznej – 1/32 000 profile C-Log 2 i C-Log 3
najkrótszy czas otwarcia migawki mechanicznej – 1/8000 zapis plików Proxy


Dla kogo jest Canon EOS R5 Mark II?

Canon EOS R5 Mark II dzięki swoim rewolucyjnym funkcjom sprawdzi się w szerokim spektrum profesjonalnych zastosowańod fotografii sportowej i przyrodniczej, po produkcje filmowe.

Ponadto jego wysoka jakość wykonania oraz przemyślane rozwiązania ergonomiczne czynią go także narzędziem idealnym dla twórców, którzy potrzebują niezawodnego sprzętu podczas pracy w wymagających warunkach.

Jeśli więc szukasz aparatu, który nie tylko spełni, ale i przekroczy Twoje oczekiwania, to Canon EOS R5 Mark II jest rozwiązaniem, na które zdecydowanie warto postawić.

 

fot. Paweł Uchorczak

Serdecznie dziękujemy Pawłowi Uchorczakowi – ambasadorowi marki Canon – za możliwość wzbogacenia wpisu jego fotografiami wykonanymi aparatem R5 Mark II. 

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora jest surowo zabronione.


Koniecznie sprawdź nasze inne teksty w kategorii Sprzętowej:

Sigma 28-105 mm f/2.8 DG DN Art – czy to obiektyw idealny?

Pentax 17 – wielki powrót fotografii analogowej

Panasonic Lumix S9, czyli prawa ręka każdego influencera

Najnowsze

Zostań naszym stałym czytelnikiem

Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.

Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.