menu

Poprzednie edycje

Za nami już pięć edycji EXPOzycji, wyjątkowego wydarzenia dla pasjonatów fotografowania i filmowania, które gromadzi tysiące mieszkańców Krakowa i okolic od 2018 roku. To cykliczne wydarzenie odbywa się każdej wiosny poza 2020r. kiedy z powodu pandemii musieliśmy je odwołać i w 2021r. gdy odbyło się we wrześniu.

Kadego roku podczas tego dwudniowego święta fotografowie i filmowcy mogli uczestniczyć w dziesiątkach darmowych wykładów i warsztatów prowadzonych przez wybitnych specjalistów.

Expozycja 2023
Expozycja 2023
Expozycja 2022
Expozycja 2022

Zostały poruszone tematy dotyczące różnych dziedzin fotografii: studyjnej, portretowej, ulicznej, przyrodniczej, sportowej, ślubnej, rodzinnej, czy krajobrazowej. Filmowcy mogli dowiedzieć się jak planować ruch kamery, w jaki sposób oświetlać plan, jak rejestrować dźwięk czy jak realizować sceny aktorskie.

Wykłady dotyczyły też etapów postprodukcji, zarówno edycji zdjęć jak i montażu filmów. Odbył się również wykład o tym jak skutecznie rozwijać swój biznes fotograficzny, a nawet jak zadbać o swoją witrynę, aby wysoko wyświetlała się w wynikach wyszukiwania Google.

EXPOzycja
EXPOzycja
EXPOzycja - wykłady
EXPOzycja - wykłady

Uczestnicy mieli możliwość przetestowania rozwiązań różnych producentów i podjęcia decyzji, które z nich najlepiej odpowiada ich potrzebom.

Na stoiskach poszczególnych firm znajdowały się również zaaranżowane studia i scenografie. Można było fotografować lub filmować modelki pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy nie szczędzili porad i sugestii. Dostępna była cała gama obiektywów o przeróżnych ogniskowych i z bagnetami do różnych systemów.

Odwiedzający mieli możliwość sprawdzenia różnych rozwiązań stabilizacji: statywów, monopodów, czy gimbali. Nie zapomnieliśmy też o świetle.

EXPOzycja
EXPOzycja
EXPOzycja - sprzęt
EXPOzycja - sprzęt

Do przetestowania były lampy błyskowe oraz szeroki asortyment ciągłego oświetlenia. Nie sposób wymienić wszystkich akcesoriów, które można było zobaczyć na EXPOzycji. Były filtry do obiektywów, torby, plecaki, modyfikatory oświetlenia i karty pamięci. Na filmowców czekały mikrofony, rejestratory audio, klatki operatorskie i rigi. No i oczywiście drony. Każdy fan podniebnych lotów, mógł nawet przetestować produkty w akcji.

Świat fotografii i filmu opiera się na optyce, a skoro optyka to nie zabrakło też lornetek.

EXPOzycja - sprzęt
EXPOzycja - sprzęt

Każdy wie o tym, że po etapie wykonywania zdjęć przychodzi pora na ich selekcję i postprodukcję. Na naszym wydarzeniu można było sprawdzić profesjonalne monitory, kalibratory kolorów, tablety graficzne czy konsole edycyjne.

Zazwyczaj ostatnim etapem jest prezentacja prac. Na EXPOzycji zaprezentowane zostały drukarki, papiery fotograficzne oraz bardzo atrakcyjne wizualnie albumy czy fotoksiążki.

EXPOzycja - sprzęt
EXPOzycja - sprzęt

Jak sami widzicie asortyment był naprawdę szeroki i na samo zapoznanie się ze wszystkimi stoiskami potrzeba było naprawdę sporo czasu.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować każdemu uczestnikowi wszystkich edycji wydarzenia. Bez Waszego udziału cała inicjatywa nie miała by sensu. Bardzo miło było nam patrzeć jak tłumnie zjawialiście się przed Tauron Areną a w późniejszych edycjach pod EXPO Kraków. Cieszyły nas pełne sale na wykładach i warsztatach. Radowaliśmy się, gdy testowaliście sprzęt i byliście zadowoleni z efektów. Pozytywne opinie od Was w trakcie EXPOzycji również naładowywały nas energią i utwierdziły w przekonaniu, że takie inicjatywy mają sens. Bardzo dziękujemy też wszystkim wystawcom. Zarówno naszym partnerom handlowym jak i lokalnym szkołom fotografii i filmowania, które zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną oraz poprowadziły wartościowe warsztaty.