YoloLiv Instream, czyli niezbędnik internetowego twórcy

Justyna Miodońska • 29 czerwca 2023 • 6 min

Transmisje na żywo to prymarne kanały komunikacyjne, którymi twórcy internetowi docierają do swoich fanów. Dziś wszyscy żyjemy online – a z tego powodu każdy influencer powinien zadbać o swoją nieustanną oraz niczym nieograniczoną „dostępność” w sieci. Z pomocą przychodzą mu oczywiście innowacyjne technologie oraz urządzenia, dzięki którym ciągle możemy być „w kontakcie”. Przekonaj się sam, jak łatwe i intuicyjne może być streamowanie na żywo, dzięki któremu Twój internetowy content dotrze do znacznie szerszego grona odbiorców – przedstawiamy Instream!

YoloLiv Instream, czyli niezbędnik internetowego twórcy

Połącz się ze światem

Potrzeby współczesnych odbiorców treści internetowych zmieniają się jak w kalejdoskopie. Praktycznie nie rozstajemy się przecież z naszymi smartfonami, których pionowe ekrany wymuszają na nas inny niż horyzontalny – wielu pewnie powiedziałoby że „ograniczony”, choć to temat na inny artykuł – sposób doświadczania form audiowizualnych. Pomijając jednak kwestię indywidualnych preferencji każdego z nas, trzeba zdać sobie sprawę, że formaty wertykalne są już ustandaryzowaną normą realizacji produktów cyfrowych, których nieskończone ilości trafiają każdego dnia na platformy aplikacji mobilnych. 

Jeśli należysz do grona cyfrowych twórców i budujesz swoją markę osobistą w oparciu o najpopularniejsze mobilne platformy społecznościowe, a jedną z kluczowych form kontaktu z Twoimi widzami jest nadawanie na żywo, to powinieneś zainteresować się wielofunkcyjnym transmiterem od firmy YoloLiv – czyli innowacyjnym urządzeniem Instream, które z powodzeniem wykorzystasz do wielokamerowej transmisji online przystosowanej do standardów wertykalnych, w każdych warunkach i o każdym czasie.

Zapraszamy Cię do obejrzenia naszej filmowej recenzji na kanale YouTube, w której Wojciech Maciaszek z AdNetStudio testuje wszystkie funkcje tego kompaktowego switchera, krok po kroku przeprowadzając Cię przez jego zróżnicowane, ale bardzo przystępne dla każdego użytkownika opcje i możliwości. 

Jeśli interesuje Cię temat mobilnych transmisji, to koniecznie zapoznaj się z naszymi innymi materiałami, które czekają na Ciebie w serwisie YouTube:

➡  YoloBox Pro – Mobilny Streaming | Rozwiązania Sprzętowe | Live Stream 

➡ Atomos Ninja V – czy rekorder może być mikserem video? | AtomX Cast

➡ Blackmagic ATEM Mini Pro ISO | Recenzja i omówienie funkcji | Jak zrobić transmisję?

Zaloguj się i działaj!

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych zakładek w menu transmitera Instream, to warto wspomnieć, że można go także bezpośrednio połączyć z różnymi programami do transmisji online, takimi jak na OBS czy vMix – jest to możliwe dzięki obecności wyjścia miksującego HDMI OUT. 

Instream działa niczym smartfon, ma wbudowany system Androida i jest bezpośrednio zintegrowany z takimi platformami jak Instagram i TikTok. W panelu głównym urządzenia – bardzo podobnym do tego, który znamy z Yolobox Pro – mamy także dostęp do innych aplikacji mobilnych, takich jak Zoom, Facebook czy CapCut. Obecnie brakuje opcji połączenia się z aplikacją YouTube, choć to zapewne tylko kwestia czasu i kolejnej aktualizacji oprogramowania tego produktu. 

YoloLiv Instream – specyfikacja

  • waga – 600 g
  • wyposażony w 7-calowy wyświetlacz
  • 2 wejścia HDMI
  • pojedyncze wyjście HDMI
  • port RJ45 Ethernet
  • wejście liniowe audio
  • wyjście słuchawkowe 
  • pojedyncze wejście USB-A
  • pojedyncze wejście USB-C (do ładowania)
  • rozdzielczość 480p/720p/1080p do 60 kl./s 
  • wbudowane gniazdo kart SD
  • gniazdo SIM CARD (obsługa 4G LTE)
  • bezpośrednie nagrywanie w formacie .mp4
  • kodek H.264


Jak rozpocząć transmisję? Nic prostszego – uruchamiamy transmiter Instream, logujemy się na wybraną platformę i działamy! Jeśli pierwotnie nadajemy swój program w poziomie (16:9), możemy bezproblemowo obrócić i dopasować nasze nagranie pod streaming pionowy – służą do tego dostępne funkcje Flip oraz Crop.  

Jakie inne funkcje kryją się w menu urządzenia?

W zakładce Video Switching Control możemy wybrać sposób przełączania się pomiędzy źródłami naszego obrazu. Z kolei w opcjach zarządzania kartą SD mamy bezpośredni podgląd na dotychczas nagrane już przez nas materiały oraz możliwość ich archiwizacji. Za pośrednictwem Video Out Settings możemy także zadecydować, który sygnał wyjściowy naszej transmisji ma być podporządkowany portom HDMI OUT bądź USB.  

Urozmaicone sposoby animacji przejść pomiędzy źródłami naszych obrazów znajdziemy w zakładce Video Source Transitions. Bardzo ważne opcje znajdziemy również w Encoding Settings, gdzie manualnie dopasujemy odpowiednią przepływność (bitrate) lub wybierzemy ją spośród 3 dostępnych rodzajów kodowania – CBR, VBR oraz Constant Quality.

Rozbudowane funkcje zakładki Overlays pozwalają tworzyć obrazu typu PiP lub Splitscreen 

Po dodatkowej konfiguracji naszego modelu możemy także skorzystać z funkcji Auto Switch, która samodzielnie zmienia widok z różnych kamer połączonych z Instream w odniesieniu do wybranych przez nas interwałów czasowych – dzięki tej funkcji możemy przede wszystkim skupić się na interakcji z widzami, a nie na manualnym „przeklikiwaniu" się między widokiem obrazów źródłowych. 

Do naszej dyspozycji jest również zakładka Recording, w której ustalamy limit czasowy rejestracji naszej transmisji – wówczas materiał przenoszony jest na kartę SD oraz zapisywany w kodeku H.264. Z kolei zarządzanie dźwiękiem jest możliwe dzięki zaawansowanym opcjom dostępnym w Audio MIxer

Urządzenie Instream umożliwia też stworzenie indywidualnej oprawy graficznej – w zakładce Overlays znajdziemy zróżnicowane opcje dodawania grafik, napisów, znaków wodnych czy też funkcję Countdown Timer, która odlicza czas do rozpoczęcia naszej transmisji online.

Ponadto YoloLiv udostępnia swoim użytkownikom zasoby ich internetowej biblioteki nakładek, które można swobodnie zaimportować za pomocą funkcji Web URL Overlays. Co więcej, dysponujemy również popularną funkcją „obraz w obrazie” (PiP Video), która pozwala na umieszczenie w obszarze głównego obrazu transmisji innych fragmentów filmowych. 

Funkcja Chroma Keying pozwala na wiele manualnych dostosowań na poczet naszego kluczowania

Instream pozwala także na kluczowanie koloru podczas transmisji online – proces ten zachodzi wraz z uaktywnieniem opcji Key Switch, dzięki której mamy możliwość podmienienia tła naszego streamingu. Pamiętaj, że im staranniej zadbasz o przygotowanie odpowiednich warunków oświetleniowych do kluczowania tła, tym lepszy efekt uzyskasz docelowo już w samym programie urządzenia. 

Szybko, łatwo i przystępnie

Jak już zdążyłeś się przekonać, w tym małym i niepozornym urządzeniu transmisyjnym umieszczono cały szereg zaawansowanych funkcji, dzięki którym jakość Twoich internetowych live’ów może przenieść się na kompletnie inny poziom – więc jeśli zależy Ci na profesjonalnej transmisji Twojego contentu w możliwie jak najdoskonalszej formie, to powinieneś dać szansę urządzeniu Instream.

Jego gabaryt jest zbliżony do standardu współczesnych smarfonów, dlatego bez najmniejszego problemu będziesz w stanie zabrać go ze sobą w praktycznie każde miejsce – a to daje Ci ogromną swobodę podczas wyboru miejsc do streamowania. Już nic Cię nie ogranicza! No, może poza wydajnością wbudowanego akumulatora – ten w terenie wytrzyma maksymalnie trzy godziny pracy na pełnych obrotach. 

Nasze artykuły na temat innych zaawansowanych urządzeń przeznaczonych do transmisji znajdziesz tutaj:

➡ ATEM Mini Pro ISO – mikser do zadań specjalnych

➡ YoloBox Pro – streaming doskonały

Autor filmu: Wojciech Maciaszek, AdNET Studio