YoloBox Pro – streaming doskonały

Wojciech Maciaszek/AdNet Studio • 9 grudnia 2021 • 4 min

Prowadzący relacje filmowe na żywo, długo czekali na dobre rozwiązanie ułatwiające szybkie przygotowanie stabilnej transmisji z dowolnego miejsca bez angażowania całego zespołu. Czas pandemii, gdy różne wydarzenia musiały być transmitowane ze względów sanitarnych, uświadomił potrzebę i przyspieszył proces powstawania dobrych rozwiązań sprzętowych do tego typu zastosowań. 

YoloBox Pro – streaming doskonały
Spis treści:
  • YoloBox Pro podczas pracy

Urządzeniem wychodzącym na przeciw takim potrzebom jest właśnie YoloBox, który umożliwia transmisję poprzez wbudowane Wi-Fi, złącze enthernet i obsługę 4GLTE z gniazda nanoSIM. Obecnie dostępne są dwa modele YoloBox i YoloBox Pro. Te dopracowane sprzętowo i softwarowo urządzenia znajdą swoich odbiorców w branży filmowej, zarówno wśród amatorów jak i użytkowników prowadzących transmisje z większych eventów. YoloBox Pro pojawił się na rynku w lipcu 2021 roku i w stosunku do swojego poprzednika ma większą ilość portów i złączy, jaśniejszy ekran oraz posiada większy wbudowany akumulator.

Oba urządzenia są sukcesywnie rozwijane pod względem oprogramowania. Producent jest otwarty na sygnały z rynku od użytkowników, którzy zgłaszają  swoje problemy jak i pomysły na ulepszenie urządzenia. Co tydzień zespół programistów i inżynierów podczas aktualizacji opracowuje nowe dodatki.

YoloBox nie bez powodu nosi miano all-in-one. W urządzeniu mamy możliwość przechwytywania obrazu z trzech kamer w rozdzielczości 1080p 60fps oraz prowadzenia transmisji na trzech platformach jednocześnie. Umożliwia tworzenie oprawy graficznej naszego programu na żywo poprzez nakładki warstwowe, animację napisów i przejść. Pozwala na importowanie obrazów, plików wideo czy plików tekstowych pdf bezpośrednio z karty SD. 

Bardzo ważną rzeczą w tego typu urządzeniach jest panowanie nad obrazem. Dzięki oprogramowaniu Video Source mamy możliwość dodania kolejnych źródeł wideo czy importowania wcześniej przygotowanych plików z karty SD. Możemy uzyskać efekt Picture in Picture (obraz nakładany na obraz), Split Video (podzielony ekran z dwoma źródłami) czy Side by Side (obrazy wideo obok siebie na danym tle).

Przykład jednej z funkcji Split Video

Panel sterowania poziomami audio

Urządzenia nie tylko daje nam panowanie nad obrazem ale i dźwiękiem. Posiada rozbudowaną zakładkę kontroli audio z poszczególnych kamer i urządzeń podłączonych do  YoloBoxa. Jest też opcja automatycznej kontroli, która przy zmianie widoku kamery automatycznie pobiera dźwięk z danej kamery poprzez kabel HDMI.

Bezpośrednio z urządzenia mamy podgląd na czat z widzami. Możemy im odpisać a dla urozmaicenia programu live, komentarze widzów możemy pokazać w programie i dowolnie kreować ich wygląd graficzny.

Jedną z dodatkowych zalet w tym urządzeniu jest stworzenie oprawy graficznej naszego programu. YoloBox ma rozbudowaną zakładkę tworzenia napisów i podpisów z wyborem kilku gotowych szablonów graficznych.

Opcji jakiej nie może zabraknąć jest Chroma Keying, czyli kluczowanie obrazu na green screen. YoloBox automatycznie bardzo dobrze sobie z tym radzi jednym kliknięciem, a w razie potrzeby w zakładce możemy dostosować parametry kluczowania obrazu.

Widok zakładki Chroma Keying

Widok wykluczowanego obrazu

Dodatkową zaletą szczególnie dla osób, które prowadzą transmisje wydarzeń sportowych jest opcja Scoreboard, czyli funkcja tworzenia tablicy wyników. Jest to bardzo wygodne, gdyż w oprogramowaniu do tworzenia transmisji live takich jak np. OBS (Open Broadcaster Software) nie ma gotowych rozwiązań, a jeśli są to do pobrania w formie dodatku stworzonego na fanowskim forum i nie jest to idealne rozwiązanie lub nie działa dobrze. Są jeszcze gotowe rozwiązania w postaci nakładki przeglądarkowej wyświetlanej na naszym OBS,  jednak to w większości płatne opcje. W YoloBoxie możemy dostosować wygląd scoreboarda do naszych preferencji, importując np. wcześniej przygotowane loga drużyn z karty SD.

  Widok zakładki dostosowania kodowania transmisji

  Tablica wyników

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników mamy zakładkę panowania nad rodzajem kodowania transmisji. Pozwala to na dokładne dostosowanie parametrów jakości nadawanego obrazu. Jest to funkcja bardzo przydatna zwłaszcza gdy nie mamy dostępu do dobrego internetu czy zasięgu sieci 4G LTE. Są do wyboru trzy podstawowe opcje kodowania: CBR (Constant Bit rate), CQ (Constant Quality), VBR (Variable Bit rate). Co do znaczenia tych pojęć to już musiałby powstać osobny artykuł, więc dla ciekawych polecam wyszukać znaczenie tych pojęć.

YoloBox Pro podczas pracy

Miałem okazję przetestować  YoloBox Pro w praktyce i przyznam, że tworzenie livea z wydarzenia nigdy nie było dla mnie tak proste jak z tym urządzeniem. To sprytne małe pudełko rzeczywiście jest all-in-one i wszystko działało jak należy. Nie musiałem zabierać dodatkowych rzeczy, jak monitor, grabber do przechwytywania wideo czy laptopa. Wystarczyły tylko kamery, statywy, kable i YoloBox. Całą oprawę graficzną zrobiłem od podstaw w urządzeniu i było to naprawdę łatwe szybkie i wygodne. Dzięki najnowszemu urządzeniu YoloLiv YoloBox Pro udało misie zrobić świetną relację i zaoszczędziłem mnóstwo czasu.

Polecam to urządzenie zarówno zaawansowanym filmowcom jak i tym, którzy nie mają dużego doświadczenia w tworzeniu transmisji, a szukają dobrego rozwiązania sprzętowego. Z pewnością YoloBox znajdzie zastosowanie w pracy dziennikarskiej w terenie, gdzie istotny jest czas i niezawodność. Znacznie usprawni przeprowadzenie transmisji wydarzeń kulturalnych, konferencji, prezentacji czy różnego rodzaju uroczystości.