Obiektyw Viltrox 75 mm 1.2 FX – otwórz się na światło!
Justyna Miodońska • 28 lutego 2023 • 5 min
Czy imponująca jakość obrazu może iść w parze z relatywnie niską ceną? Oczywiście, że TAK! Przeczytaj naszą wstępną recenzję obiektywu Viltrox 75mm 1.2 FX i dowiedz się z jakich powodów zdążyło go już pokochać mnóstwo użytkowników systemu Fujifilm – oraz innych fotografów! – na całym świecie.
Spis treści:
Profesjonalna jakość w cenie dla każdego
Obiektyw Viltrox 75mm 1.2 FX jest pierwszym modelem producenta, który został przystosowany do warunków pracy wymagających profesjonalnych rozwiązań technologicznych – jednak pomimo swoich zaawansowanych funkcji Pro obiektyw ten mieści się w przedziale cenowym, który nie nadszarpnie budżetów mniej profesjonalnych fotografów. Oferowana przez jego twórców jakość oraz przystępność cenowa sprawiają, że jest on sporą konkurencją dla innych wiodących producentów obiektywów ze średniej półki – takich jak Sigma czy Tamron.
Viltrox 75mm 1.2 FX – krótka specyfikacja – najważniejsze cechy:
- mocowanie bagnetu – FUJIFILM X-mount
- dedykowany do pracy z matrycą APS-C
- minimalna odległość ostrzenia – 88cm
- 112.5mm – ekwiwalent pełnej klatki
- zakres przysłon od f/1.2 do f/16
- średnica filtra – 77mm
Viltrox 75mm 1.2 FX w całości wykonany jest z metalu i osiąga wagę 670g – wyjątek stanowi dołączona do obiektywu plastikowa ochrona przeciwsłoneczna w kształcie lotosu. Przydaje się ona szczególnie w sytuacji fotografowania pod słońce ponieważ obiektyw ten ma tendencję do lekkiego flarowania w świetle kontrowym.
Co więcej, konstrukcja zewnętrzna obiektywu jest zarówno wodoodporna jak i pyłoszczelna, a fakt ten niewątpliwie rozszerza zakres zastosowań tego pięknego portretowego szkła poza kontrolowane warunki studyjne. Poza typowym zastosowaniem tej charakterystycznej ogniskowej w branży beauty lub w fotografii modowej czy też biznesowej, z powodzeniem sprawdzi się ona także w fotografii krajobrazowej lub podróżniczej.
Obiektyw ten dedykowany jest do pracy z niepełnoklatkowymi bezlusterkowcami od Fujifilm oraz posiada mocowanie przystosowane dla systemu FX – jednak w najbliższej przyszłości producent planuje wprowadzić także inne rodzaje mocowań podporządkowanych różnym systemom.
Obiektyw został ponadto wyposażony w 12 styków elektronicznych na bagnecie odpowiedzialnych za ultraszybką komunikację z naszym aparatem, elektroniczną regulację wartości przysłony oraz dodatkowe przesyłanie informacji EXIF. Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest także wbudowane w bagnecie wyjście USB-C.
Wysoka jakość optyczna obrazu
Stałoogniskowy Viltrox 75mm 1.2 FX wyróżnia się na rynku swoją ultrajasnością o wartości f/1.2, która „maluje" przepiękną trójwymiarową głębię oraz tworzy bardzo plastyczny bokeh na fotografiach. Obiektyw ten rejestruje fotografie o dużej rozdzielczości, a fakt ten przekłada się na wyjątkową szczegółowość oraz wyrazistość obrazów na całej powierzchni kadru. Viltrox 75mm potrafi także bardzo naturalnie odwzorować barwy na matrycy aparatu.
Obiektyw ten nie ma tendencji do tworzenia dystorsji, a aberracja chromatyczna na obrazie praktycznie nie występuje. Nie musimy się także martwić efektem winietowania – nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie. Jednak gdyby pojawiły się jakieś małe niedoskonałości, możemy je szybko i bezproblemowo skorygować w odpowiednim programie edycyjnym. Warto wspomnieć, że w sytuacji fotografowania pod światło, obiektyw może spowodować minimalne obniżenie kontrastu naszej ekspozycji.
Konstrukcja obiektywu opiera się na 16 elementach optycznych umieszczonych w 11 grupach – obiektyw zbudowany jest z 3 soczewek ED o niskiej dyspersji oraz 4 soczewek HR z wysokim współczynnikiem załamania światła pokrytych powłokami antyrefleksyjnymi HD Nano. Ponadto do budowy soczewek został zastosowany specjalny azotanowy materiał od japońskiej firmy HOYA.
Satysfakcjonujący system AF
Oczywiście trudno porównywać precyzję mechanizmu ostrzenia Viltrox'a 75mm 1.2 FX z wiodącymi producentami w tej dziedzinie – czyli rozwiązaniami takich systemów jak Sony czy Canon – jednakże autofokus zaimplementowany do Viltrox'a także całkiem nieźle radzi sobie z ostrzeniem podczas średniodynamicznych scen oraz – co zaskakujące – w słabych warunkach oświetleniowych.
AF z powodzeniem potrafi wychwycić ludzką twarz oraz celnie śledzić oko, a na potrzeby fotografii portretowej wydaje się być wystarczająco zaawansowany technicznie. Gorzej natomiast sprawdza się podczas sytuacji dynamicznych – wówczas mamy do czynienia z charakterystycznym focus breathing obiektywu, czyli tak zwanym „pompowaniem” – przeskakiwaniem ostrości z planu na plan. Efekt ten pojawia się bardzo często w momencie, gdy fotografujemy naszego modela w plenerze w ostrym, kontrowym świetle lub w naprawdę kiepskich warunkach oświetleniowych.
Wewnątrz obiektywu zastosowano krokowy silnik STM, który satysfakcjonująco usprawnia pracę systemu AF, a ponadto umożliwia wewnętrzne ogniskowanie obiektywu oraz wpływa na jego cichą pracę podczas fotografowania.
Viltrox 75mm 1.2 FX w praktyce
17 lutego bieżącego roku mieliśmy ogromną przyjemność przetestować opisywany przez nas obiektyw we współpracy z fotografem Grzegorzem Kogutem w Studio Station w Krakowie – koniecznie zobaczcie naszą galerię backstage'ową z tego wydarzenia oraz przepiękne portrety Żanety Kotarby wykonane na aparacie Fujifilm X-H2, który również znajdziecie w naszym sklepie.
Fujifilm X-H2, Viltrox 75mm, f/1.2, 1/320, ISO 400
Fujifilm X-H2, Viltrox 75mm, f/1.2, 1/950, ISO 400
Opinię Grzegorza Koguta na temat obiektywu Viltrox 75mm 1.2 FX oraz inne fotograficzne sample powstałe podczas jego indywidualnych testów znajdziecie oczywiście na jego stronie internetowej.
Fujifilm X-H2, Viltrox 75mm, f/1.2, 1/750, ISO 400
Fujifilm X-H2, Viltrox 75mm, f/1.2, 1/750, ISO 400
Podczas warsztatów uczestnicy mieli także szansę na przetestowanie innych sprzętów od Viltrox'a – serdecznie dziękujemy za współpracę oraz za możliwość udostępnienia sprzętu dla warsztatowiczów firmie Foto-Technika, polskiemu dystrybutorowi marki Viltrox.
Sądząc po bardzo pozytywnym odbiorze nowego szkła od Viltrox'a przez uczestników warsztatów, obiektyw ten ma szansę wyznaczyć nową jakość wśród innych popularnych obiektywów portretowych na rynku – jeśli producent dodatkowo zdecyduje się indywidualne mocowania dla poszczególnych systemów – możemy wówczas być świadkami estetycznej (oraz finansowej!) rewolucji na rynku fotograficznym w segmencie APS-C.
Zapraszamy Cię do obejrzenia naszego fotograficznego backstage’u z wydarzenia:
Portrety: Grzegorz Kogut – grzesiekkogut.pl
Backstage: Gosia Jurasz
Najnowsze
Zostań naszym stałym czytelnikiem
Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.
Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.