Sony A7RV w blasku fleszy – pierwsze testy studyjne

Justyna Miodońska • 23 stycznia 2023 • 7 min

Sony A7RV to spełnienie marzeń wszystkich profesjonalistów. Najnowszy model od japońskiego producenta redefiniuje pojęcie wysokiej jakości obrazu oraz dostarcza wielu innowacyjnych rozwiązań technicznych. To imponujące narzędzie, którego nic już praktycznie nie ogranicza – może poza wyobraźnią jego użytkownika. 

Sony A7RV w blasku fleszy – pierwsze testy studyjne

Inżynierowie Sony ponownie zawyżyli poprzeczkę konkurencji w sferze innowacyjnych rozwiązań technologicznych – a wszystko za sprawą najnowszego modelu aparatu z serii R, który mieliśmy szansę przetestować w studio fotograficznym dzięki uprzejmości Sony Polska. Koniecznie zobaczcie nasz nowy film, który powstał specjalnie na tę okazję we współpracy z Mikołajem Ganabisińskim oraz Wiktorem Prusińskim.

Jeśli poszukujecie szczerej recenzji, która bazuje na konkretach oraz testach praktycznych przedstawiających nowe możliwości Sony A7RV – ten film spełni Wasze oczekiwania. Zapraszamy Was do przestrzeni studyjnej, w której nasi twórcy opowiedzą o swoich pierwszych doświadczeniach z tą gorącą nowością na rynku! Tych z Was, których jednak goni czas, zachęcamy do szybkiej lektury na temat specyfikacji A7RV – najnowszego bezlusterkowca od japońskiego giganta.

Uniwersalny system mocowania E-mount kompatybilny z wszystkimi obiektywami Sony dedykowanym bezlusterkowcom

Subtelny redesign standardowego body

Korpus Sony A7RV nie wyróżnia się zasadniczo niczym szczególnym na tle swoich poprzedników, a jego budowa jest zbliżona do starszych wersji z serii R lub S. Nowy model otrzymał natomiast przycisk REC umieszczony w górnej części korpusu, który dodatkowo wyposażono w nowe pokrętło dedykowane trybom pracy aparatu: Foto, Film oraz S&Q. Entuzjaści pracy w ekstremalnych warunkach atmosferycznych powinni być także zadowoleni z faktu, iż całość konstrukcji została wzmocniona i uszczelniona, tym samym gwarantując bezpieczniejsze użytkowanie aparatu w terenie. Kluczową zmianą jest również decyzja producenta o hybrydowym slocie na karty – obsługującego zarówno te SD jak i CFexpress typu A. Biorąc pod uwagę fakt, iż wydajność nowego Sony jest naprawdę potężna, a japoński producent gwarantuje możliwość zapisu aż 530 sztuk nieskompresowanych RAW-ów w jednej serii, warto skusić się na zakup ultraszybkich kart nowego typu – choćby po to, aby móc w pełni przetestować możliwości nowego procesora BIONZ XR, który jest siłą napędową całego systemu – i mieć nie lada satysfakcję z otrzymanych przezeń efektów!

Dla każdego coś dobrego – rewolucyjny ekran w historii marki

Mimo iż pierwsze zetknięcie z korpusem A7RV nie gwarantuje użytkownikowi „efektu wow” to już po chwili japoński producent zaskakuje nas w pełni elastycznym mechanizmem mocowania ekranu, który pozwala nam na szereg manipulacji jego położenia względem aparatu. Ekran może być zarówno obrotowy – z opcją odchylenia go na zawiasie w bok, w górę i dół – a także odwrócony pionowo w osi aparatu. Możliwości konfiguracji tego 3,2 calowego ekranu jest naprawdę sporo, co niewątpliwie wyróżnia go na rynku, ale co najważniejsze – prawdopodobnie zjedna on sobie wszystkich użytkowników systemu, zarówno tych fotografujących, jak i filmujących.

Pierwszy w historii marki multiobrotowy ekran

Wizjer, który pozwala w końcu przejrzeć na oczy

Najnowsza propozycja od japońskiego producenta imponuje jakością podglądu, którego rozdzielczość wynosi 944 miliona punktów z możliwością do 0,9x powiększenia. Jest to obecnie najlepszy wizjer od Sony, który znamy już z modelu A7SIII czy A1. Bez dwóch zdań zachwyca on swoją dokładnością oraz niesamowitym odwzorowaniem detali, które – nim jeszcze wykonamy zdjęcie – dostarczają urzekającej wizualnie przyjemności z samego patrzenia.

System AF, który myśli za Ciebie i robi to fenomenalnie

Szybki i niezawodny, a na dodatek inteligentny – najnowsza technologia ostrzenia w modelu Sony A7RV została wyposażona w indywidualny procesor SI, dzięki któremu aparat dosłownie studiuje sytuację przed naszym obiektywem oraz uczy się kształtów i sylwetek ludzkich. Co więcej – z pomocą sztucznej inteligencji system AF jest w stanie przewidzieć potencjalne ruchy naszych modeli tak, aby za każdym razem utrzymać wybrany przez nas obiekt w płaszczyźnie ostrości – bez względu na to, czy nasz główny temat zostanie np. zasłonięty inną osobą, obróci się do nas tyłem czy nawet na chwilę wyjdzie z kadr. Najnowszy model Sony z każdą z tych sytuacji radzi sobie niemal w mistrzowski sposób konsekwentnie śledząc początkowo wybrany przez nas obiekt. System detekcji Sony A7RV został również poszerzony o możliwość wykrywania ptaków i insektów, a także samolotów, pociągów i samochodów – to wszystko odbywa się w przestrzeni kadru, zaopatrzonego w 693 punkty pomiaru AF, co stanowi około 79 % całości jego pokrycia. Producent deklaruje także nienaganną pracę autofokusa w warunkach oświetlenia od wartości -4EV, co z pewnością docenią fani nocnego fotografowania.

Matryca, która zachwyci Cię swoją rozdzielczością

Pełnoklatkowy sensor CMOS Exmor R niewątpliwie wyznacza nową jakość wizualną w odwzorowaniu szczegółów, tym samym zapewniając użytkownikom A7RV niezwykłe doznania estetyczno-wizualne podczas pracy – także podczas kiepskich warunków oświetleniowych. 61-milionowa matryca, choć znana już z innych modeli, została po raz pierwszy wyposażona w 8-stopniową stabilizację obrazu, która pozwala na jeszcze większą kontrolę potencjalnych drgań podczas wykonywania zdjęć oraz ujęć z ręki, a także gwarantuje solidne wsparcie podczas korzystania z dłuższych czasów naświetlania. 

Urozmaicona forma zapisu formatu RAW

Nowością od Sony jest także wyczekiwana przez wszystkich użytkowników możliwość zmiany rozmiaru pliku RAW. W modelu A7RV możemy kolejno wybrać kompresję na 61, 26 lub 15 megapiksele. Ta opcja niezaprzeczalnie ułatwi życie fotografom, którzy nie potrzebują korzystać z pełnego spektrum możliwości matrycy, wciąż jednak mając gwarancję najwyższej jakości obrazu. Warto dodać, że nawet zwykły JPEG wygląda w przypadku Sony A7RV po prostu rewelacyjnie! Poniżej znajdziecie przykłady fantastycznych JPEGów prosto z aparatu, które zostały wykonane na potrzeby naszego filmu.

Obiektyw Sony FE GM 135mm f/1.8, ISO 1250, F 2.8, 1/250

Obiektyw Sony FE GM 12-24 mm f/2.8, ISO 2000, F 2.8, 1/250

Obiektyw Sony FE GM 135mm f/1.8, ISO 100, F 5.6, 1/250

Obiektyw Sony FE GM 135mm f/1.8, ISO 100, F 5.6, 1/250

Gratka dla filmowców – rozdzielczość 8K w trybie filmowym

Sony A7RV jest już drugim aparatem w historii producenta, który ma możliwość nagrywania filmów w jakości 8K, odpowiednio w 24 lub 25 kl/s. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wybór największej rozdzielczości skutkuje cropem o wartości 1,24x. Operatorów powinny zadowolić także pozostałe opcje filmowania: dwa warianty rejestracji obrazu w jakości 4K – 24, 25 oraz 30 kl/s z wykorzystaniem pełnej szerokości matrycy oraz wariant scropowany (także 1,24x) – 50 i 60 kl/s. Decydując się na tryb FullHD otrzymamy natomiast do 120 kl/s! Ogromnym plusem tego modelu jest również fakt, że aparat nie posiada żadnych ograniczeń dotyczących czasu nagrywania pojedynczego pliku, a ponadto został w nim zastosowany nowy system zapobiegający przegrzewania się sprzętu. Oprócz standardowych profili logarytmicznych S-Log2 i S-Log3 najnowszy model Sony został dodatkowo wzbogacony o profil S-Cinetone, który dotychczas występował tylko w zaawansowanych modelach kamer tego producenta. Dużą zmianą na plus jest także możliwość zapisu kolorów w 10 bitach z próbkowaniem 4:2:2, co niewątpliwie uczyni wszystkie zabiegi postprodukcyjne jeszcze bardziej satysfakcjonującymi.

Technologia, która imponuje

Liczne innowacje zastosowane w najnowszym Sony A7RV to temat rzeka – ten konkretny model wymaga od nas spojrzenia na jego pełną specyfikację z różnych perspektyw. By w pełni przedstawić Wam maksimum jego możliwości, spodziewajcie się w najbliższym czasie kolejnych wpisów (oraz filmów!), w których skupimy się na dalszej eksploracji tego modelu. Już teraz możemy Was zapewnić o filmie, który w niedługim czasie pojawi się na naszym kanale Youtube – materiał będzie dotyczył porównania jakości dwóch form zapisu obrazu z Sony A7RV – JPEGa prosto z aparatu oraz bezstratnego obrobionego w programie graficznym RAWa – nie możecie tego przegapić! 

Model Sony A7RV znajdziecie oczywiście w naszym sklepie

Autorzy filmu:
Scenariusz i realizacja: Mikołaj Ganabisiński – mediacreative.pl
Kamera: Wiktor Prusiński – Studio Bez Ciśnień