Jak i gdzie zaprezentować swoje zdjęcia w sieci?

Gosia Jurasz • 8 lutego 2022 • 4 min

Jak i gdzie zaprezentować swoje zdjęcia w sieci?

Jak to się zaczęło?

Nazywam się Gosia Jurasz. Moją przygodę z fotografią rozpoczęłam 15 lat temu. Na samym początku najbardziej zainteresowałam się portretem . Nie miałam wtedy zamiaru fotografować nikogo oprócz najbliższych osób z mojego otoczenia. Z czasem jednak, wraz z postępem jakości moich zdjęć, zaczęło to wykraczać poza rolę fotografa rodzinnego, a ja sama poczułam potrzebę pokazania tego co robię większemu gronu odbiorców.

Internetowy debiut

Już od samego początku bardzo kochałam oglądać prace innych, inspirowałam się cudownymi zdjęciami jakie znajdywałam na różnych portalach. Dzieląc się tam własnymi pracami dedykowanymi fotografom poddawałam je ocenie innych. Nie miałam zamiaru wrzucać zdjęć do sieci tylko i wyłącznie w celu reklamowania się. Chciałam publikować je w miejscu związanym z branżą, czyli takim gdzie po ich zamieszczeniu nie będą traciły na jakości tak jak dzieje się to na Facebooku lub Instagramie. W ten sposób zaczęłam budować swoje portfolio.

To, że od początku publikowałam zdjęcia na portalach miało duży wpływ na moje podejście do fotografii. Ogrom ocen i komentarzy, jakie dostałam w przeciągu tych lat, wywarł wpływ na wygląd moich prac. Dzięki tym społecznościom poznałam wiele osób, z którymi mam kontakt po dziś dzień. Teraz wiem, że jedną z wartości, jakie bardzo ceni się na dobrych portalach jest indywidualność. Można powiedzieć, że chodzi o konsekwencję i własny styl czyli o to, co wyróżnia prace danego fotografa na tle innych. Sama mam swój własny, wyrobiony gust i nie muszą się z nim pokrywać wszystkie prace innych autorów. Mimo to zaczęłam doceniać w fotografach odmienność. Po jakimś czasie nauczyłam się rozróżniać charakterystycznych twórców, patrząc jedynie na uchwycone przez nich obrazy. Na podstawie odpowiednio dobranych kolorów, tego co przedstawiała zdjęcie, perspektywy i wielu innych cech powtarzających się w kadrach, mogłam odkryć, że duża część fotografów posiadała własny, rozpoznawalny styl.

Moje rekomendacje - gdzie prezentować zdjęcia w 2023

Jest wiele miejsc, gdzie warto się zaprezentować. Jeśli ktoś nie czuje się jeszcze na siłach by dzielić się tym co wyszło spod jego ręki, warto chociaż być tam i pooglądać co podoba się bardziej doświadczonym użytkownikom i za co dane zdjęcie dostało się do TOP-u. W ten sposób można doskonalić swój warsztat i poznać lepiej własne gusta. Każdy fotograf, bez względu na to jaki jest temat jego zdjęć, może prezentować tam swoje prace oraz brać udział w ocenianiu innych, sam po jakimś czasie stając się jurorem.

Jednym z takich obecnie działających polskich portali jest flog.pl. Oprócz proponowanego przeze mnie wrzucania zdjęć można tam zasięgać porad na forum, uczestniczyć w dyskusjach itp. Publikowanie zdjęć jest nieodpłatnie, choć jak wiele innych witryn, ta również pozwala na posiadanie bardziej rozbudowanego konta pro z większymi możliwościami.

Mimo, że plfoto.com nie jest już tak oblegany jak lata temu, nie mogłabym o nim nie wspomnieć, gdyż było to pierwsze miejsce gdzie zaczęłam publikować swoje prace. Chodzi oczywiście o portal niesłychanie wymagający jak na rozpoczęcie na nim swojej przygody z fotografią. Do dziś poszukując weny odwiedzam zakładkę TOP i podziwiam prace sprzed lat.

35.photo.pro oraz 500px.com to propozycje z zagranicy. Portale te różnią się trochę od siebie wymaganiami i stylem, więc warto obserwować obydwa by wiedzieć co ciekawego dzieje się w świecie fotograficznym. Można też na bieżąco sprawdzać jak zmieniają się trendy wraz z upływem lat, by nie pozostać w tyle.

Świat się zmienia, więc i fotografia nie stoi w miejscu. Regularnie wzrasta zapotrzebowanie ludzi na coraz to lepszy sprzęt. Firmy oferują mnóstwo nowości. Co wybrać? -zastanawiają się profesjonaliści, jak i amatorzy. Czasem warto podglądać innych, by na podstawie ich prac wybrać coś dla siebie. Istnieje wiele różnych miejsc w internecie gdzie można rozwijać się fotograficznie, brać przykład z innych oraz chwalić się swoim warsztatem. To były moje propozycje wartych polecenia portali. Każdy z Was napewno ma swoich faworytów wśród stron, może innych, a może korzysta właśnie z tych wymienionych przeze mnie. Jeśli jeszcze nie wybrałeś/aś miejsca do prowadzenia swojego portfolio, warto skorzystać z któregoś z tych portali.