Modyfikatory światła z serii Profoto Clic – fotografie, zadbaj o swój czas!

Justyna Miodońska • 7 marca 2023 • 6 min

Unikatowy sposób pracy ze światłem stanowi charakterystyczny wyznacznik modus operandi najlepszych w swoim fachu fotografów. Czasem jednak trudno przenieść efekty osiągnięte w studio w przestrzeń plenerową, w której nie ma możliwości skorzystania z wielkogabarytowych lamp oraz osprzętu. To właśnie z tego powodu firma Profoto wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najbardziej ambitnych twórców, którzy nie akceptują żadnych ograniczeń. Przekonaj się sam, w jaki sposób kompaktowy system Click od Profoto może usprawnić przebieg wszystkich Twoich przyszłych projektów. 

Modyfikatory światła z serii Profoto Clic – fotografie, zadbaj o swój czas!

Mobilność ponad wszystko

Seria modyfikatorów światła z systemem mocowania typu Click od Profoto dedykowana jest twórcom, którzy ponad wszystko cenią sobie czas. Są bowiem takie rodzaje fotografii, które nie uwzględniają drugiej szansy – i to właśnie na potrzeby takich dynamicznych sytuacji powstał szybki i precyzyjny mechanizm „pojedynczego kliknięcia" od Profoto. Często bowiem nawet ułameki sekund dzielą nas od bressonowskiego „Decydującego momentu" który raz przegapiony, nigdy więcej się już nie powtórzy...

Serię Click, która już jakiś czas temu została dobrze przyjęta na rynku fotograficznym, niewątpliwie wyróżnia magnetyczny mechanizm błyskawicznego mocowania – warto podkreślić, że modyfikatory z tej linii są kompatybilne ze wszystkim głowicami lamp Profoto z serii A.

Mechanizm „pojedynczego kliknięcia" jest idealnym rozwiązaniem dla fotografów, którzy działając pod presją ulotnych oraz krótkotrwałych momentów, zazwyczaj nie mogą pozwolić sobie na kreację wymarzonego oświetlenia i najczęściej zdani są na łaskę warunków światła zastanego. Ich praca odbywa się „tu i teraz", a każda zmiana setup'u oświetleniowego pochłania zwyczajnie zbyt dużo cennego czasu – a ten musi zostać maksymalnie wykorzystany oraz sfocusowany na temacie fotograficznym.

Wszystkie te powody sprawiły, że firma Profoto zdecydowała się na stworzenie serii produktów dedykowanych fotografom mobilnym – portrecistom, fotografom mody czy też twórcom działającym w branży ślubnej. A wszystko po to, by jak najmniej skupiali się oni na zawiłych kwestiach sprzętowych, a bardziej na twórczym komponowaniu kadru oraz na kontakcie z modelem czy klientem. 

Przekonajcie się, jak produkty z linii Click sprawdzają się w praktyce. Zapraszamy Was do obejrzenia filmowego backstage'u z miejskiej sesji poślubnej wykonanej przez cenionego fotografa Michael'a Anthony. Jego fotografie zostały wykonane na tle oraz we wnętrzach monumentalnego Ratuszu w Pasadenie w stanie Kalifornia.

Maluj światłem jak i gdzie tylko chcesz – Clic Softbox 2.7’ Octa

Dlaczego na fotografiach warto łączyć jednocześnie ze sobą światło sztuczne oraz zastane? Jak podkreśla fotograf ślubny Michael Anthony taki zabieg nie tylko wzmaga plastyczność każdego zdjęcia, ale czyni je także bardziej wyrafinowanym estetycznie na kształt profesjonalnych ujęć wykonywanych na zlecenia wielkich domów mody – a taki szczególny rodzaj kadrów niewątpliwie przyciągnie wzrok oraz uwagę Twoich potencjalnych klientów.

Czasami dodatkowe źródło światła pomaga także po prostu zapanować nad zmiennymi warunkami pogodowymi. Gdy światło zastane nie współgra z naszymi oczekiwaniami, wówczas nie warto walczyć z naturą, tylko adaptować się do określonej sytuacji pogodowej i zacząć tworzyć na własnych zasadach. To właśnie w takich momentach z pomocą przychodzą nam kompaktowe lampy oraz modyfikatory Clic od Profoto – usprawniają one przebieg kreacji poszczególnych scen fotograficznych, które w warunkach plenerowych często ulegają dynamicznym modyfikacjom.

Lampy Profoto oraz modyfikatory światła z serii Clic tworzą także przede wszystkim bardzo lekki i mobilny zestaw studyjnego oświetlenia, który można zapakować do podręcznej torby i swobodnie się z nim przemieszczać. Takie mobilne studio, jak podkreśla fotograf Michael Anthony, gwarantuje każdemu twórcy możliwość pracy w prawie każdych warunkach, bez poświęcania czasu na szukanie ewentualnych kompromisów pomiędzy realizacją pomysłu a dostępnością światła – dzięki Profoto nigdy go nie zabraknie!
  

Softbox Profoto 2.7 oktagonalny typu Clic ma średnicę 80 cm

System szybkiego składania i rozkładania

Na zaprezentowanej poniżej fotografii fotograf Michael Anthony zdecydował się kreatywnie wykorzystać niesprzyjające warunki pogodowe, aby całość fotograficznej narracji nabrała wyjątkowej dramaturgii. Pierwszy plan z panną młodą skomponowaną centralnie został doświetlony za pomocą Softbox'a oktagonalnego 2.7' z serii Clic, który bardzo subtelnie odciął ją od zdecydowanie ciemniejszego tła. Zastosowanie pojedynczej lampy wpłynęło także na hierarchizację poszczególnych elementów występujących na fotografii – skierowany na panią młodą miękki i rozproszony strumień światła wyraźnie podkreśla, że to ona jest tutaj najważniejsza. Uzyskane przez fotografa różnice ekspozycyjne pomiędzy pierwszym a drugim planem stanowią dychotomiczną klamrę kompozycyjną. 

Fotografia wykonana z użyciem lampy Profoto A2 oraz modyfikatora Clic Softbox 2.7 Octa 

Harmonia komplementarna z użyciem reflektora Magnum 

Czasza Magnum z serii Click umożliwia bardzo precyzyjne ukierunkowanie strumienia światła. Z jej pomocą bezproblemowo rozszerzymy lub zawięzimy wiązkę świetlną – czasza, która przejawia cechy małej strumienicy, jest w stanie manipulować tą wiązką w zakresie od 62 do 37 stopni, a poprzez załączenie grida (plastra miodu) uzyskujemy dodatkowe 20 stopni zawężenia strumienia światła. Co więcej, reflektor Magnum potrafi także zwiększyć intensywność światła o prawie dwie wartości EV, co pozwala na skuteczne doświetlenie naszego drugiego planu fotograficznego. 

Czasza Clic Magnum zamocowana na lampie Profoto A2

Grid dołączony do zestawu pomaga zapanować nad rozproszeniem światła

Michael Anthony w swojej kolejnej fotograficznej aranżacji postanowił odwzorować niepowtarzalną atmosferę towarzyszącą złotej godzinie – w tym celu posłużył się dwoma lampami Profoto wyposażonymi w reflektory Magnum, w których dodatkowo umieścił kolorowe filtry kompatybilne z całą serią modyfikatorów Clic. W oparciu o teorię barw, użycie kolorów przeciwstawnych – niebieskiego oraz pomarańczowego – doprowadziło do uzyskania przez artystę doskonałej harmonii komplementarnej, która hipnotyzuje swoim barwnym kontrastem. 
 

Fotografia wykonana z użyciem lamp Profoto A2 oraz reflektorami Clic Magnum z kolorowymi żelami z serii Clic

Subtelene wzmocnienie światła zastanego – Clic Softbox 2.3’ Octa

W swojej trzeciej ślubnej aranżacji fotograficznej Michael Anthony postanowił podkreślić wyjątkowe światło zastane otulające wewnętrzne przestrzenie Ratuszu w Pasadenie. W tym celu, aby nie zaburzyć naturalnego światła w pomieszczeniu, artysta posłużył się bardzo subtelnym doświetleniem twarzy modelki, które uzyskał poprzez zastosowanie Softbox’u oktagonalnego 2.3’ z serii Clic o mniejszej średnicy – pozwoliło to na zmiękczenie światłocienia bezpośrednio na twarzy panny młodej, natomiast drugi plan zachował swoje oryginalne, nastrojowe oświetlenie.

 Softbox Profoto 2.3' oktagonalny typu Clic ma średnicę 70 cm

 Mechanizm Clic jest kompatybilny z lampami Profoto A2 i A10

Mamy nadzieję, że tym krótkim wpisem zachęciliśmy Cię do zainteresowania się ofertą produktów z serii Clic od Profoto, która wychodzi naprzeciw potrzebom wielu współczesnych twórców działających pod presją czasu – jeśli zaliczasz się do ich grona, rozwiązania Profoto skutecznie pozwolą Ci realizować Twoje najbardziej wymagające projekty bez względu na to, w jakich warunkach oświetleniowych przyjdzie Ci pracować – system Click pomoże Ci szybko i efektownie zbudować każdą wyobrażoną aranżację fotograficzną. 

Wszystkie produkty od Profoto zaprezentowane we wpisie znajdziesz oczywiście w naszym sklepie

Fotografia wykonana z użyciem lampy Profoto A2 oraz modyfikatora Clic Softbox 2.3 Octa 
 

Wszystkie fotografie sesji poślubnej w stylu fine-art umieszczone w artykule są autorstwa fotografa Michael'a Anthony