Lornetki Pentax
Marcin Górko • 1 września 2020 • 11 min
Wybierając dla siebie sprzęt optyczny – bez względu, czy będzie to lornetka, luneta czy zaawansowany teleskop – zawsze warto sięgać po produkty producentów, którzy w branży „siedzą” od lat, oferują sprawdzone rozwiązania i wypracowali własną koncepcję oferowanej gamy optyki. W tej dziedzinie rynku fotooptycznego zmienia się stosunkowo niewiele, na szczęście nie ma tu szybko rozwijającej się elektroniki, która jest odpowiedzialna za dynamiczny rozwój (oraz nie mniej szybkie starzenie się....) cyfrowych aparatów fotograficznych. Dlatego też dobra lornetka – o ile właściwie eksploatowana – może służyć w zasadzie dowolnie długo, niezależnie od naszych zainteresowań. Ale ważne jest by była to lornetka dobra! A jak wiadomo, tego typu sprzęt produkowany jest w obszarze niemieckojęzycznym oraz w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie jednym z poważniejszych graczy na rynku – i to od dziesięcioleci – jest marka Pentax.
Przyznać trzeba, że choć Pentax nie należy do gigantów rynku, to zawsze szedł swoją drogą, konsekwentnie udoskonalając swoje produkty, często zupełnie unikatowe, jak choćby legendarna lustrzanka analogowa Pentax LX, czy jedyny na rynku zmiennoogniskowy obiektyw zwierciadlany SMC-Pentax 400-600. Fotograficzne doświadczenia Pentaxa procentują teraz w dziedzinie sprzętu optycznego: Pentax był jednym z pierwszych producentów, którzy oferowali zaawansowane wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe SMC, jakże ważne przy zapewnieniu jasnego, kontrastowego obrazu o wiernie odwzorowanych barwach...
Poniżej przedstawimy rodzinę lornetek Pentax a także zwrócimy uwagę na modele szczególnie interesujące i unikalne, których nie oferują inni, renomowani producenci.
Bogate portfolio lornetek Pentax, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Warto zacząć od przedstawienia dwóch modeli serii Papilio. To zupełnie unikalne lornetki, prawdziwy „as w rękawie” Pentaxa. Asem tym, można rozegrać kilka partii! Do wyboru mamy więc dwie małe i lekkie lornetki, obie o niestandardowych powiększeniach: 6,5x i 8,5x, a każda z nich umożliwia obserwacje z minimalnej odległości wynoszącej tylko 50 cm! Po co – ktoś zapyta – lornetka do obserwacji obiektów będących na wyciągnięcie dłoni? Po to, odpowie każdy posiadacz modelu Papilio, że nawet będąc naprawdę blisko obiektu, nie zawsze widzimy wszystkie maleńkie szczegóły... Brzmi paradoksalnie, ale to jednak prawda! Począwszy na kwiatach, poprzez owady a skończywszy na podziwianiu takich eksponatów muzealnych jak obrazy, starodruki czy misternie zdobione przedmioty codziennego użytku - lornetki Pentax Papilio dają wstęp do fascynującego świata makro! Poza tą specyficzną dziedziną, lornetki Pentax Paplio z powodzeniem mogą być stosowane do obserwacji obiektów odległych, jak na lornetki przystało. Aby zaoferować możliwość stereoskopowej (trójwymiarowej / obuocznej) obserwacji z małych odległości, lornetkę wyposażono w unikalny mechanizm ustawiania ostrości, w którym obiektywy lornetki poruszają się nie tylko w kierunku przód/tył, lecz również zbliżają się do siebie w trakcie ogniskowania na małe odległości. Dla kogo jest ta lornetka? Grono jej odbiorów jest niezwykle szerokie – z racji lekkości i poręczności, to doskonały wybór na wszelkiego rodzaju wycieczki: piesze, rowerowe ale i te zorganizowane; z przewodnikiem, gdzie często podziwiać przyjedzie i perspektywę zabytkowego rynku jak i cenne monety eksponowane w muzeum. Małe powiększenia (szczególnie model 6,5x) sprawią, że lornetki Pentax Papilio z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom o małych dłoniach mogących mieć jeszcze problem ze stabilnym trzymaniem cięższej lornetki, jak i seniorom, mogącym już mieć problem ze stabilnym utrzymaniem lornetki o większym powiększeniu. To z całą pewnością jedyna lornetka na rynku, którą podczas spaceru przez łąkę można obserwować myszołowa, a chwilę później konika polnego.
Lornetki z serii Papilio umożliwiają również obserwację świata makro, ze wszystkimi jego detalami.
Modele Papilio to oczywiście nie jedyna opcja, by sięgnąć po lornetkę klasy kompaktowej – Pentax seria UP w atrakcyjny sposób łączy solidną mechanikę, doskonałą ergonomię i bardzo dobre walory optyczne. Podobnie jak w lornetkach Papilio, zastosowano tu bardzo wydajne pryzmaty Porro w układzie odwróconym. Takie rozwiązanie zapewnia klarowny, jasny obraz i spore pole widzenia z jednej strony a z drugiej ponadprzeciętną solidność mechaniczną. Aby zaoferować obraz najwyższej jakości, w okularach lornetki producent nie zawahał się użyć soczewek asferycznych, co na tej półce cenowej jest ewenementem! Wybrane modele serii są dodatkowo wodoszczelne, co czyni z nich wręcz idealnych kompanów na plażę, jacht, kajak. Ale też do plecaka podczas górskiej wyprawy – wszak deszcz nie raz potrafi nas zaskoczyć w najmniej sprzyjających okolicznościach.
Lornetki Pentax seria U
Gdy priorytetem jest ograniczenie wymiarów i masy do minimum, należy zainteresować się modelami Pentax serii U – to maleńkie lornetki 8x25 i 10x25, dla których nigdy nie zabraknie miejsca – czy to w małej torebce podczas wyjścia do teatru, czy podczas spaceru w parku lub w trakcie wycieczki za miasto. Obudowa tych lornetek oparta jest na podwójnym przegubie, dzięki czemu lornetka po złożeniu niemal mieści się na dłoni. Dzięki takiej konstrukcji, świetnie nadaje się również dla dzieci, u których rozstaw oczu zwykle jest wyraźnie mniejszy niż u osób dorosłych. Niewielkie rozmiary lornetki nie oznaczają bynajmniej oszczędności w jej konstrukcji mechanicznej, pełna wodoszczelność, hermetyczna konstrukcja oraz precyzyjny mechanizm wewnętrznego ogniskowania predystynują te małe lornetki do korzystania z nich podczas aktywnego wypoczynku – w górach, na żaglach, w lesie.
Lornetki Pentax seria A
W klasie lornetek małych i lekkich ciekawą alternatywą są wodoszczelne modele AP 8x30 i AP 10x30. To typowo dzienne lornetki charakteryzujące się stosunkowo dużym polem widzenia, komfortowym odsunięciem źrenicy wyjściowej oraz świetnym efektem 3D podczas obserwacji obiektów będących w odległości do kilkunastu metrów na przykład ptaków czy dużych ssaków. Efekt ten osiągnięty jest dzięki pryzmatom w układzie porro, które pozwalają na uzyskanie w lornetce znacznie większego rozstawu obiektywów niż rozstaw okularów. Właśnie to znaczne rozsunięcie obiektywów, w połączeniu ze sporym polem widzenia, decyduje o bardzo silnym wrażeniu widzenia 3D. Dzięki swojemu kształtowi, lornetki świetnie leżą zarówno w sporych dłoniach osoby dorosłej, jak i w ręku dziecka, po raz pierwszy sięgającego po lornetkę wysokiej jakości...To doskonałe lornetki dla miłośników żeglarstwa, także morskiego!
Wśród lornetek Pentax znajdziemy wiele modeli lekkich, niewielkich i uszczelnionych, które możesz zabrać na każdą wycieczkę.
Lornetki Pentax seria S
Obiektywy o średnicy 30 mm w naturalny sposób będą tu barierą w uzyskaniu jasnego obrazu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po modele porro z większymi obiektywami, na przykład po jeden z modeli serii S, jak SP 8x40 WP. To już lornetka, o której z czystym sumieniem można powiedzieć, że jest ucieleśnieniem uniwersalności: na tyle mała i lekka by być zabierana na piesze wędrówki. Źrenica wyjściowa 5 mm (40 : 8 = 5) w połączeniu z wodoszczelnością z powodzeniem pozwala używać tę lornetkę również o zmroku i w nocy, będzie więc dobra dla myśliwych, żeglarzy oraz miłośników nocnego nieba. Na uwagę zasługuje dopracowanie jej ergonomii, z charakterystycznymi zagłębieniami pod kciuki. Ciekawostką jest możliwość zablokowania pokrętła ostrości w wybranym położeniu – cecha bardzo przydatna żeglarzom. Możliwość zamocowania na statywie dodatkowo podnosi jej atrakcyjność, Pentax ma w ofercie specjalny łącznik statywowy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki?
Wśród lornetek porro klasy 50mm w serii SP wybór modeli i parametrów jest szczególnie szeroki. Możemy tu sięgnąć po powiększenia 10x, 12x oraz 16x, do dyspozycji są również dwa modele wodoszczelne SP 10x50 WP oraz SP 12x50 WP. Koniecznie trzeba tez zwrócić uwagę na różnice między nimi. Lornetki Pentax SP 10x50 i SP 12x50 wyróżniają się szczególnie dużym polem widzenia: aż 6,5° w modelu 10x i równie imponujące 5,6° w lornetce 12x - sprawia to, że odnalezienie celu w polu widzenia jest szczególnie łatwe, nie będzie też problemów z podążaniem lornetką za ruchomym celem: samolotem, ptakiem czy sportowcem. Duże pole widzenia oznacza również wysoki komfort prowadzenia dłuższych obserwacji, bez efektu patrzenia przez „dziurkę od klucza”. Z kolei w obu lornetkach wodoszczelnych nacisk położono na duże odsunięcie źrenicy wyjściowej oraz na ponadprzeciętną solidność mechaniczną. Znaczne odsunięcie źrenicy wyjściowej ma kolosalne znaczenie dla osób z astygmatyzmem: muszą one używać lornetki w okularach korygujących wadę wzroku. Aby mając okulary na nosie móc objąć wzrokiem całe pole widzenia – konieczne jest duże odsunięcie źrenicy wyjściowej, i właśnie oba modele SP WP to oferują.
Jeśli jednak powiększenie 16x nie jest wystarczające, Pentax – jako jeden z nielicznych producentów w branży – w serii SP oferuje lornetkę 20x60. Jest to naprawdę duży instrument optyczny a korzystanie z niego w zasadzie zawsze wymagać będzie użycia statywu. Z tym modelem wkraczamy w świat powiększeń w zasadzie zarezerwowanych dla lunet (które Pentax także w ofercie posiada) ale lornetka daje ogromną przewagę w postaci obserwacji obuocznej. Pozwala to na percepcję głębi oraz lepsze rozpoznanie detali.
Lornetki dachowe Pentax
Nie mniej interesująco przedstawia się oferta lornetek dachowych. Zastosowanie innego typu pryzmatów daje użytkownikowi lornetkę o zupełnie innej ergonomii: węższą, smuklejszą, bardziej zwartą. Lornetki dachowe zajmują wyraźnie mniej miejsca, łatwiej pozwalają się spakować, gdy wielkość bagażu stanowi pewne ograniczenie. Podczas ruchu w terenie, wisząc na szyi są również mniej problematyczne. Kolejnym ich atutem jest solidność mechaniczna – okulary lornetek dachowych są sztywno połączone z korpusem i podczas ustawiania ostrości nie poruszają się.
Poza wspomnianymi na początku „maluchami” z obiektywami 25mm, w ofercie Pentaxa mamy jeszcze lornetki dachowe z obiektywami 28mm, 32mm, 36mm, 42mm i 43 mm. Takie modele jak Pentax AD 9x28 WP, AD 9x32 WP, AD 8x36 WP czy AD 10x36 WP to klasyczni przedstawicie popularnego gatunku „poręczna lornetka turystyczna”. Lekkie, małe, z umiarkowanym powiększeniem – to wszystko, czego potrzeba, by widokami przyrody cieszyć się podczas wyjścia w teren lub na górską wyprawę. Te lornetki doskonale potwierdzają starą i dość oczywistą prawdę: „na nic najlepsza lornetka, jeśli jest zbyt duża i za ciężka, by zabrać ją ze sobą w teren...” Wszystkie one oferują źrenicę wyjściową większą od 3,1 mm, a więc z powodzeniem będzie można je jeszcze używać, gdy warunki oświetleniowe nie będą optymalne – np. przed wschodem lub po zachodzie słońca. Szczególnie dobrze tu spisze się model 8x36 - warto o nim pomyśleć, jeśli przebywając na łonie natury lubimy podglądać przyrodę w szerokich ramach czasowych.
Lornetki dachowe klasy 42/43 mm to najliczniej reprezentowana część rynku, nic więc dziwnego, że i Pentax oferuje tu swoje produkty. Są to wodoszczelne modele SD 8x42 WP, SD 9x42 WP i SD 10x42 WP. Wszystkie one – w eleganckiej i solidnej obudowie – oferują szerokie pole widzenia oraz bardzko komfortowe odsunięcie źrenicy wyjściowej. Lornetki te z powodzeniem mogą stawać w szranki ze znacznie droższymi modelami konkurencji.
Seria Pentax ZD ED to lornetki klasy premium o niezwykłych właściwościach optycznych w lekkiej i wytrzymałej obudowie.
Lornetki Pentax seria Z
Jak przystało na producenta z długimi tradycjami w optyce, Pentax oferuje również lornetki dachowe w segmencie premium. Jest on reprezentowany przez modele serii ZD, o parametrach 8x43, 10x43 i 10x50. W tych lornetkach znajdziemy wszystko co najlepsze w mobilnej optyce: obudowę stanowi lekki monolityczny odlew magnezowy, który łączy lekkość i mechaniczną wytrzymałość. Na wszystkich soczewkach i pryzmatach producent naniósł najbardziej zaawansowane powłoki antyodbiciowe, co skutkuje możliwie najjaśniejszym, kontrastowym obrazem o poprawnie oddanych barwach. O doskonałą ostrość obrazu w całym polu widzenia dbają soczewki asferyczne zastosowane w okularach. Jeśli chcemy sięgnąć po bezkompromisową, możliwie najlepszą lornetkę – może nią być któryś z Pentaxów ZD.
Tekst: Marcin Górko
Najnowsze
Zostań naszym stałym czytelnikiem
Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.
Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.