Jak wykorzystać lampę Profoto A10 w fotografii ślubnej?

Profoto & Michael Anthony • 6 czerwca 2023 • 5 min

Dla fotografów ślubnych czerwcowy czas kojarzy się tylko z jednym – prawdziwym rozkwitem sezonu oraz ogromną ilością pracy w bardzo zróżnicowanych warunkach oświetleniowych. Dla twórców działających w tej branży kluczem do sukcesu jest niewątpliwie indywidualne podejście do klienta oraz świadome zarządzanie światłem, zarówno tym zastanym jak i sztucznym – więc jeśli poszukujesz nowych pomysłów oświetleniowych, które mogłyby wzbogacić Twój warsztat, koniecznie przeczytaj nasz tekst!

Jak wykorzystać lampę Profoto A10 w fotografii ślubnej?

Podczas trwania ceremonii ślubnej oraz całego przebiegu wesela, bardzo często nie ma po prostu „czasu na pomyłki” oraz budowanie oświetlenia danej przestrzeni od podstaw. To właśnie z tego powodu naprawdę warto z wyprzedzeniem przygotować sobie plan działania związany z aranżacją światła poszczególnych scenek fotograficznych, które chcielibyśmy zrealizować w ramach konkretnego zlecenia ślubnego.

Dziś przychodzimy do Was z porządną dawką inspiracji wizualnych oraz garścią praktycznych rozwiązań od Michael'a Anthony, amerykańskiego fotografa ślubnego z ponad 10-letnim doświadczeniem na międzynarodowym rynku usługodawców ślubnych.

Specjalnie dla Was fotograf przygotował aż 6 atrakcyjnych ustawień oświetleniowych, które z powodzeniem możecie wykorzystać podczas własnych zleceń fotograficznych – „efekt wow" macie zagwarantowany na 100 %, a bohaterką wszystkich setów oświetleniowych stworzonych przez Anthony’ego będzie lampa Profoto A10 – czyli najmniejsza lampa studyjna dostępna w ofercie tego producenta – oraz towarzyszące jej akcesoria

Głowica lampy zawiera magnetyczne mocowania do dedykowanych modyfikatorów światła (A1 Light Shaping Tools) 

Nastrojowe ujęcie obrączek

Naszą pierwszą propozycją warsztatową będzie spektakularne ujęcie obrączek młodej pary, które zostało wzbogacone o bardzo prosty, jednak wizualnie atrakcyjny trick. Podczas wykonywania fotografii rozpylono wodę, której krople zostały podświetlone przez kontrowe lampy w tle – dało to przepiękny, oniryczny efekt na zdjęciu w skali makro. 

Fot. Michael Anthony

Krok 1.  
Zacznij od umieszczenia pierścionków na odblaskowej powierzchni.

Krok 2.  
Dodaj dwie lampy Profoto A10 i przymocuj modyfikator Clic Grid 20°, aby zawęzić rozprzestrzenianie się światła. Umieść lampy po obu stronach pierścionków.

Krok 3.  
Dodaj kolejną lampę Profoto A10 jako podświetlenie i nałóż na nią Clic Gel – Blue, aby uzyskać efekt kolorystyczny. Z boku dodaj filtr Clic Gel Blue do lamp błyskowych A10, aby wzmocnić efekt kolorystyczny na zdjęciu. 

 Schemat oświetleniowy z użyciem trzech lamp

Pan Młody i jego przygotowania

Naszą drugą propozycją jest klimatyczny portret Pana Młodego z mocnym i kontrastowym odcięciem jego sylwetki od fotograficznego tła. 

 Fot. Michael Anthony

Krok 1.  
Ustaw Pana Młodego przy ścianie i poproś go, aby przytrzymał lampę Profoto A10 – głowica tej lampy powinna być skierowana ku ścianie oraz mieć założony filtr żelowy Profoto Clic Gel CTO. Pan Młody powinien również ustawić się tak, aby znajdować się w lini prostopadłej do Twojego pola widzenia.

Krok 2.  
Zlokalizuj źródło światła otoczenia.

Krok 3.  
Wykadruj obiekt na źródło światła i zrób zdjęcie.

Schemat oświetleniowy z użyciem jednej lampy

Wykorzystaj odbicia!

Trzecia propozycja przygotowana dla Was przez Michael'a Anthony to kreatywne ujęcie w szklanej tafli okna ślubnego samochodu, która zadziałała niczym zwierciadło, wzbogacając fotografię reportażową w element symboliczny. 

Fot. Michael Anthony

Krok 1.  
Na tym zdjęciu Panna Młoda i Pan Młody są oddzieleni oknem. Wyceluj jedną lampę Profoto A10 z Clic Grid 10° w Pana Młodego. Upewnij się, że oświetlenie nie pada na szybę.

Krok 2.  
Żeby dostosować wielkość odbicia, użyj czasu otwarcia migawki, aby kontrolować naturalne światło. Im bardziej naświetlasz światło otoczenia, tym bardziej obiekt będzie widoczny w odbiciu.

Schemat oświetleniowy z użyciem jednej lampy

Portret w plenerze

W ramach czwartej propozycji mamy dla Was realizację portretu Państwa Młodych w ujęciu ogólnym z wykorzystaniem Profoto A10 jako światła miękko wypełniającego oraz równoważącego celowo niedoeksponowany kadr. 

Fot. Michael Anthony

Krok 1.  
Uzyskaj ekspozycję otoczenia. Na tym zdjęciu około 2/3 jego całości jest niedoświetlone, by uchwycić błękitne niebo.

Krok 2.  
Użyj lampy Profoto A10, aby dodać szybkie oświetlenie obiektów.

Schemat oświetleniowy z użyciem jednej lampy

Architektoniczny rozmach

Kolejny pomysł amerykańskiego fotografa zakłada wykorzystanie warunków oświetleniowych naturalnie panujących we wnętrzu przepięknego obiektu oraz wpisanie fotografowanej Pary w ramy architektonicznej kompozycji uwzględniającej perspektywę zbieżną. 

Fot. Michael Anthony

Krok 1.  
W przypadku takiego zdjęcia, przed ustawieniem pary należy przetestować oświetlenie w innym miejscu.

Krok 2.  
Przymocuj Clic Grid 10° do swoich lamp błyskowych, aby zawęzić rozprzestrzenianie się światła oraz Clic Gel Full CTO, aby dopasować temperaturę do światła otoczenia w pomieszczeniu.

Krok 3.  
Umieść lampy Profoto A10 poza sceną, jedną skieruj na parę, druga niech działa jako podświetlenie.

Krok 4.  
Najpierw uzyskaj ekspozycję otoczenia, dodaj oświetlenie i dostosuj jego położenie.

Schemat oświetleniowy z użyciem dwóch lamp

Zdjęcie pod osłoną nocy

Ostatnia propozycja, którą dla Was przygotowaliśmy, została wykonana w najbardziej wymagających warunkach oświetleniowych spośród całego naszego zestawu – jesteśmy przekonani, że dla uzyskania tak spektakularnego efektu warto poświęcić dużo więcej swojego czasu jeszcze przed samą sesją, aby wykonać kilka ujęć „na brudno" – warsztatowych. Na pewno wskazane jest najpierw poćwiczyć bez klientów, aby móc później oczarować ich efektem finalnym! 

Fot. Michael Anthony

Krok 1.  
Zlokalizuj drogę mleczną za pomocą aplikacji GPS. Ja używam aplikacji Photopills.

Krok 2.  
Umieść aparat na statywie i uzyskaj ekspozycję otoczenia.

Krok 3.  
Umieść parę w najlepszym miejscu i zmierz odległość od światła, aby zaoszczędzić czas na robieniu zdjęć próbnych (każda ekspozycja trwałaby 30 sekund).

Krok 4.  
Użyj lampy Profoto A10 (z adapterem OCF) lub lampy B10 z OCF Softbox Octa 2‚ i zestawem żelowym OCF (pełny CTO) jako głównego źródła światła z prawej strony, skierowanego na parę, a lampę Profoto A10 z Clic Grid i z CTO za obiektami. Posiadanie dwóch źródeł światła pomoże zatrzymać rozmycie spowodowane ruchem pary.

Krok 5.  
Zrób ostateczną ekspozycję.

Schemat oświetleniowy z użyciem dwóch lamp

Na sam koniec nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam wielu wspaniałych kadrów oraz udanego sezonu ślubnego! Mamy nadzieję, że tych kilka pomysłów pomoże Wam wyjść ze schematycznego myślenia o świetle podczas Waszych komercyjnych zleceń, a także własnych projektów artystycznych. 

Po więcej inspiracji oraz wiedzy zapraszamy Was również na nasz kanał na YouTube, na którym publikujemy mnóstwo wartościowej treści! 

Tekst oryginalny:
Profoto & Michael Anthony

Wstęp i opracowanie tekstu:
Justyna Miodońska