Jak fotografować pokaz sztucznych ogni i fajerwerków?

31 grudnia 2018 • 3 min

Jak fotografować pokaz sztucznych ogni i fajerwerków?

Specjalnie z okazji sylwestra przygotowaliśmy dla Was szybki poradnik jak najlepiej sfotografować pokaz fajerwerków. Przeczytajcie kilka prostych rad i zachwyćcie wszystkich pięknymi zdjęciami. Nie ograniczajcie swojej wyobraźni. Aby Was zainspirować opiszemy jeszcze kilka sposobów, aby wyróżnić swoje fotografie spośród wielu innych wykonanych w ostatni dzień roku.

Jak w każdej dziedzinie fotografii bardzo ważne jest planowanie. Zastanów się wcześniej nad miejscem, z którego będziesz wykonywać zdjęcia. Może okazać się kluczowe do skomponowania satysfakcjonującego kadru. Możesz oddalić się od miasta i wdrapać się na jakieś wzniesienie. Wtedy jednak warto pomyśleć o dłuższej ogniskowej. Ciekawy efekt można uzyskać ustawiając się na balkonie lub dachu wysokiego budynku. Jeśli inne budynki nie zasłonią nam widoku, będzie można uzyskać bardzo ciekawą perspektywę na wybuchające fajerwerki. 

Zapoznaj się z punktami, które pozwolą Ci odpowiednio przygotować się do zdjęć fajerwerków:

1. Naładuj baterię i przygotuj solidny statyw.

2. Zaplanuj miejsce. Pamiętaj, aby upewnić się, czy kadru nie będą zasłaniać budynki lub drzewa. 

3. Użyj dowolnego aparatu, który umożliwi dłuższe naświetlanie zdjęcia. Najlepiej sprawdzi się manualny tryb fotografowania. 

4. Pamiętaj, aby aparat ustawić stabilnie na statywie. Warto użyć wężyka spustowego lub aplikacji na smartfon do wyzwalania zdjęć, jeśli Twój aparat taką obsługuje. Możesz też skorzystać z samowyzwalacza, aby jak najbardziej ograniczyć możliwość poruszenia aparatem w trakcie naświetlania zdjęcia. 

5. Włącz tryb manualnej ostrości i ustaw ją na nieskończoność. Przysłonę możesz przymknąć do wartości f/8 lub większej. Czułość ISO staraj się ustawić na jak najniższym poziomie. Pamiętaj, że fajerwerki są dość jasne. :)

6. Sprawdź wyniki i koryguj ustawienia kadru oraz ekspozycji. Na szczęście pokaz w sylwestra zazwyczaj trwa na tyle długo, że możemy pozwolić sobie na kilka prób. 

Powodzenia! 

Chcecie dodatkowo urozmaicić zdjęcie fajerwerków? Zobaczcie kilka naszych pomysłów.

1. Wykorzystaj zimne ognie. 
Zimne ognie mogą w atrakcyjny sposób wypełnić pierwszy plan Twojego zdjęcia. Możesz postarać się wykonać szybki ruch, dzięki czemu namalujesz wzór światłem. Możesz tak pokombinować z kadrem i czasem naświetlania, aby później w postprodukcji złożyć dwa zdjęcia. U góry kadru możesz umieścić dobrze uchwycone sztuczne ognie, a w dole kadru, dodać piękny wzór namalowany zimnymi ogniami ze zdjęcia z długim czasem naświetlania. Bądź kreatywny

 

2. Wykorzystaj lampę błyskową. 
Ustaw modelkę lub modela na pierwszym planie. Błyskając w niego lampą zamrozisz jego ruch, dzięki czemu finalnie na zdjęciu będziesz mieć dobrze oświetlonego bohatera oraz piękne fajerwerki w tle. 

3. Wykorzystaj wełnę stalową.
Dziś sklepy są otwarte, więc powinno udać Ci się kupić w sklepie budowlanym wełnę stalową (steel wool). W internecie często pojawiają się zdjęcia z okręgiem dookoła którego rysują się złote smugi. To efekt, który możesz uzyskać podpalając wełnę i wymachując nią. Uważaj jednak na iskry. Odpowiednio długo naświetlając zdjęcie możesz uzyskać bardzo ciekawe efekty. Komponując ten efekt z fajerwerkami w tle, można otrzymać bardzo atrakcyjne zdjęcie. Tu również może okazać się, że będzie trzeba zrobić dwa zdjęcia i później połączyć je w postprodukcji.

4. Wykorzystaj różne czasy naświetlania.
Pokombinuj z różnymi długościami naświetlania. Przykładowo naświetlając zdjęcie przez 2 sekundy zamrozisz jeden wybuch sztucznego ognia. Jednak wydłużając czas możemy zapisać na zdjęciu więcej rozbłysków. Pamiętaj jednak aby odpowienio dopasować czułość ISO oraz przysłonę, aby nie prześwietlić zdjęcia zbyt długo go naświetlając.