Fotografowanie jesiennych krajobrazów przy użyciu filtrów Marumi
Michał Ostrowski • 26 września 2019 • 4 min
Jesień to wspaniała pora roku, bardzo często uznawana za najpiękniejszą ze wszystkich, szczególnie przez fotografów. Piękne barwy, fantastyczne wschody i zachody słońca, cudownie ciepłe kolory czy wreszcie nastrojowe mgliste poranki. Jesienna aura potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jest to świetna okazja by wyjść w plener wykorzystać tę wyjątkową porę roku, cieszyć się pięknem przyrody i fotografią. Wielu fotografów jesienią zwiększa swoją aktywność, częściej fotografuje, poszukuje światła i stara się uwiecznić niesamowite jesienne barwy. “Złota polska jesień” to wręcz idealne określenie - tak naprawdę nie ma znaczenia jaką dziedziną fotografii się zajmujesz, jesień z całą pewnością nada każdemu zdjęciu wyjątkowego klimatu i charakteru. Barwy, nastrój i atmosfera to nie jedyny powód by fotografować jesienią. W tym okresie światło sprzyja fotografowaniu, pada pod innym kątem niż latem, jest ciepłe, miękkie - cienie natomiast są dłuższe i mniej kontrastowe a w przyrodzie zachodzą duże zmiany. Jesień pozwala fotografować praktycznie wszędzie - zielona alejka w miejskim parku, która nie zachwycała latem, jesienią staje się wyjątkowa, klimatyczna, pełna barw i możliwości miejscem dla każdego fotografa - warto to wykorzystać!
Osobiście uwielbiam jesień za chłodne mgliste poranki, wspaniałe miękkie światło oraz drzewa, które wyglądają wyjątkowo a ich barwy po prostu oszałamiają. Bardzo często wybieram się wtedy w góry, aby obserwować o świcie jak budzi się dzień, a mgliste doliny i kolorowe drzewa sprawiają, że fotografuje się z wielką przyjemnością. Jesienią bardzo często korzystam z filtrów fotograficznych Marumi, szczególnie warto mieć ze sobą podczas jesiennych wypraw filtr polaryzacyjny. Filtr cpl pozwala wzmocnić nasycenie barw, zwiększa kontrast oraz podkreśla błękit nieba, chmury stają się bardziej kontrastowe, jednocześnie pozostając białe. Dodatkowo filtr polaryzacyjny Marumi daje możliwość zniwelowania, bądź całkowicie wyeliminować odbicia powstające na wodzie oraz wszelkich powierzchniach odbijających światło np. na liściach. W czasie mglistych poranków warto mieć w plecaku również Marumi filtr szary, który pozwala wydłużać ekspozycję, daje to możliwość uzyskania ciekawych, kreatywnych a czasem wręcz zaskakujących efektów. Dzięki zastosowaniu filtra szarego i wydłużeniu czasu ekspozycji możemy zarejestrować na zdjęciu np. ruch mgieł czy chmur na niebie, podkreślić dynamikę płynącej wody czy wreszcie uzyskać małą głębię ostrości.
Jesienią nawet gdy pada deszcz jest mglisto i dżdżyście, jednym słowem pogoda nie zachęca do fotografowania, nie należy się zniechęcać! Zachęcam wybrać się na zdjęcia, wbrew pozorom taka pogoda, może być naszym sprzymierzeńcem. Padający deszcz podkreśla kolory szczególnie kolorowych liści, mglista aura nada niepowtarzalnego klimatu a kałuże działają jak lustra. Pochmurne, ciężkie niebo może również wyglądać bardzo fotogenicznie, szczególnie w kontraście do jesiennych barw. Zachmurzone niebo działa jak blenda, dzięki niemu światło staje się jednolicie miękkie a cienie są praktycznie niewidoczne, co pozwala uzyskać unikalne wręcz baśniowe fotografie. Idealne do fotografii krajobrazowej są właśnie filtry polaryzacyjne. Wychodząc w plener należy się odpowiednio ubrać i zabezpieczyć swój sprzęt. Przyda się z pewnością ciepłe ubranie, dobra kurtka przeciwdeszczowa oraz parasol, sprzęt natomiast warto zabezpieczyć specjalnym etui, a na obiektyw warto nakręcić Marumi filtr UV bądź filtr ochronny. Filtr wraz z uszczelnionymi obiektywami będzie stanowił świetne zabezpieczenie, a padający deszcz, nie będzie tak łatwo zbierał się na filtrze, tak jak na przedniej soczewce obiektywu. Wybierając filtr UV mający służyć przede wszystkim jako filtr ochronny powinniśmy kierować się jego jakością oraz wysoką i równomierną transmisją w zakresie światła widzialnego. Oczywiście równie ważne jest, by nie wprowadzał on winietowania ani dodatkowych odblasków, ale to dotyczy każdego stosowanego filtra. Warto zainteresować się filtrami wyposażonymi w dodatkowe powłoki wodoodporne. Specjalna powłoka zmniejsza napięcie powierzchniowe, dzięki temu filtr trudniej zabrudzić, gorzej przylega do niego woda. Zapraszam do spacerów z obiektywem w dłoni i odkrywania kolorów jesieni.
Autorem wpisu jest - Michał Ostrowski. Fotograf krajobrazu z Wałbrzycha. Używa różnych technik fotografowania zarówno tradycyjnych, szlachetnych oraz cyfrowych. Projektuje oraz konstruuje aparaty otworkowe. Posiada doświadczenia jako wykładowca oraz pedagog w zakresie fotografii otworkowej oraz pejzażu. Fotografując stara się wyrazić siebie, swoje uczucia, zainteresowania. Dąży do wydobywania ze świata nie tylko pięknych obrazów, ale również takich, które mogą być interesujące, ciekawe i zagadkowe.
Najnowsze
Zostań naszym stałym czytelnikiem
Bądź na bieżąco z nowościami foto-wideo, inspiruj się wybitnymi twórcami, korzystaj z praktycznych porad specjalistów.
Poinformujemy Cię o super promocjach, interesujących kursach i warsztatach.