EXPOzycja 2018 | Relacja

28 maja 2018 • 4 min

EXPOzycja 2018 | Relacja

Za nami EXPOzycja - targi związane z branżą foto-wideo w Małopolsce. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy odwiedzili nas w TAURON Arenie Kraków oraz wystawcom, którzy współtworzyli z nami to pierwsze na taką skalę wydarzenie w południowej Polsce.


Fani fotografowania i filmowania udający się w kierunku TAURON Areny mogli już z daleka zauważyć ,iż obiekt zawzyczaj kojarzącysię ze sportowymi zmaganiami czy koncertowymi uniesieniami - na dwa ciepłe majowe dni (22-23) zmienił się w miejsce bardzo mocno związane z ich pasją. Uwagę przykuwały powiewające flagi największych i najbardziej rozpoznawalnych producentów sprzętu foto. Po wejściu do środka uczestnikom ukazywał się obszerny hol - a w nim stoiska wypełnione nowoczesnymi i zaawansowanymi technologicznie aparatami, kamerami i obiektywami.

 

Wystawcy dopisali i na EXPOzycji można było zapoznać się z produktami blisko 40 marek. Uczestnicy musieli zarezerwować sobie sporo czasu, aby na spokojnie zwiedzić wszystkie stoiska i zobaczyć cały dostępny podczas wydarzenia asortyment. Największym zainteresowaniem cieszyły się ekspozycje wiodących producentów - Canona, Nikona, Sony, Panasonica, Fujifilm i Pentaxa. Zwiedzający mieli możliwość obejrzenia i testowania obiektywów firm: Sigma, Tamron, Samyang, Carl Zeiss i Irix; oraz zapoznać się z szerokim asortymentem statywów, stabilizatorów, filtrów, plecaków czy toreb. Osoby filmujące mogły na stoisku firmy RODE dowiedzieć się jak odpowiednio rejestrować dźwięk w swoich filmach. Wszyscy, którzy profesjonalnie zajmują się fotografią mieli możliwość zaznajomienia się z możliwościami monitorów takich marek jak EIZO, NEC czy BENQ, a także poznać jakość papierów fotograficznych oraz drukarek.

 

 

Wiemy, że sprzęt to element, który najbardziej elektryzuje całą branżę a każda nowość sprzętowa przyprawia o szybsze bicie serca. Jednak przy organizacji EXPOzycji nie mogliśmy zapomnieć o tym, że kwestią równie ważną co jakość aparatu czy kamery są umiejętności fotografa i operatora. Dlatego podczas dwóch dni wydarzenia zaplanowaliśmy szereg warsztatów i prelekcji z doświadczonymi i znanymi praktykami tych sztuk. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w zaaranżowanym studio fotograficznym. Prowadzący pokazywali jak odpowiednio oświetlić fotografowaną scenę oraz jak pracować z modelką. Można było przekonać się jak w praktyce radzi sobie sprzęt marki Profoto i Quadralite. Swoją wiedzą dzielił się między innymi Piotr Werner, Marcin Woźniak czy Michał Leja z Akademii Nikona. Ten ostatni poprowadził również bardzo ciekawy wykład teoretyczny o fotografii ulicznej. Uczestnicy bardzo docenili prelekcję Kuby Kaźmierczyka, który opowiadał o swoich doświadczeniach i o tym jak ciągle rozwija się jako profesjonalny fotograf. O swojej pracy opowiedziała również Gosia Jurasz znana z zachwycających portretów dziecięcych. Piękne zdjęcia krajobrazowe pokazał Michał Sośnicki. Ku uciesze słuchaczy zdradził też kilka tajników wykonania tych zdjęć. Dzięki prezentacji i opowieściom Karola Nienartowicza, każdy ze słuchaczy mógł odbyć przyspieszoną podróż po pięknych zakątkach naszej planety (m.in. Patagonii, Bałkanach czy Alpach). Tomasz Markowski pochwalił się swoimi zdjęciami - przygodami z największych aren i wydarzeń sportowych. Mówił także o tym, jak ważny w fotografii sportowej jest szybki autofocus oraz zdjęcia seryjne. Filmowcy mogli zdobyć nową wiedzę dzięki merytorycznym prelekcjom wieloletnich praktyków takich jak Dariusz Kosior, Karol Kania czy Michał Smagor i Andrzej Fryda. Wszystkie wykłady były bardzo interesujące, wartościowe oraz inspirujące. Przed rozpoczęciem części z nich, trzeba było nawet ustawić się w kolejce - licząc, że uda się zająć miejsce w wypełnionej po brzegi sali. 

  

 

Na EXPOzycji nie mogło również zabraknąć dronów. Swoje produkty zaprezentowała firma DJI, a jej pracownicy kilkukrotnie odbyli pokazowe loty modelem Mavic Pro. Operator dzielił się swoją wiedzą i informował jak zadbać o bezpieczeństwo podczas lotów.

 

 

Cieszymy się, że wydarzenie przyciągnęło tak wielu uczestników a wśród nich było wiele osób młodych, które w fotografii stawiają swoje pierwsze kroki. Nie zabrakło również profesjonalistów, którzy najlepiej wiedzą, że człowiek uczy się i doskonali przez całe życie. Serdecznie dziękujemy za przybycie i okazane zaufanie. Organizacja EXPOzycji była dla nas dużym wyzwaniem, ale i doświadczeniem, które mamy nadzieje zaowocuje przy potencjalnych kolejnych edycjach.

Czy wydarzenie będzie cykliczne? Wszystko zależy od Was! Jeśli nadal będziecie chcieli brać udział w tego typu wydarzeniach - my wciąż będziemy widzieli sens ich organizacji. Chętnie poznamy Wasze zdanie. Jeśli wzieliście udział w EXPOzycji dajcie znać w komentarzach jak Wasze wrażenia.

Zobaczcie też film z imprezy!

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć z naszego wydarzenia serdecznie zapraszamy na naszą stronę na Facebooku. 

O tu >> FACEBOOK

Wszystkie zdjęcia wykonał Tomasz Solarz https://www.facebook.com/solarzfoto