Edycja zdjęć – Od początku do końca

8 maja 2018 • 2 min

Edycja zdjęć – Od początku do końca

Jeśli zastanawiałeś się w jaki sposób obrabiam swoje zdjęcia to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym materiale zdradzam wszystkie tajniki jednego z moich zdjęć. Dowiesz się jak wykonałem zdjęcie, z jakimi parametrami, jak wyglądało wywoływanie fotografii oraz jej dalsza obróbka w Adobe Photoshop.

Podczas mojej Alpejskiej podróży odwiedziłem Dobratsch. Jest to szczyt sięgający 2166 metrów leżący w bezpośrednim sąsiedztwie z miastem Villach. Chciałem być na szczycie o wschodzi słońca dlatego swoją wędrówkę rozpocząłem jeszcze w nocy. Po pewnym czasie dotarłem do miejsca skąd rozpościerał się niczym nie zakłócony widok na znajdujące się u podnóża góry miasto. Postanowiłem więc zrobić to zdjęcie.

Zdjęcie zostało wykonane Canonem 6Dmk1 z podpiętym Tamronem 28-75 f/2,8. ISO 100, przysłona 7, 30 sekund naświetlania oraz ostrość na nieskończoność. Tak prezentują się suche fakty na temat tego zdjęcia. Jednak to co tu widzicie to materiał poddany już obróbce fotograficznej.

Dlaczego w ogóle dzisiejsi fotografowie obrabiają zdjęcia? Należy pamiętać, że aparat fotograficzny rejestruje obraz zupełnie inaczej niżeli ludzkie oko. W pewnych aspektach ma przewagę, w pewnych aspektach już nie radzi sobie tak dobrze. Przykładem niech będzie ogniskowa obiektywu która może być niemal dowolna, zapewniając naszym korpusom bardzo zróżnicowane kąty widzenia deklasując w ten sposób możliwości ludzkiego oka. Po drugiej stronie barykady jest rozpiętość tonalna. Tutaj ludzkie oczy bez trudu wygrywają tą rywalizację rejestrując szczegóły w jasnych i ciemnych partiach podczas zachodu słońca, gdzie aparat zwykle każe nam wybrać który fragment obrazu ma zostać naświetlony poprawnie.

Dlatego w świecie fotografii pojawiło się wiele sposobów by technologiczne ograniczenia aparatów korygować. Jednym z nich jest fotografia w surowym formacie RAW oraz właściwa edycja zdjęć pozwalająca na wydobycie szczegółów tam, gdzie wydaje się, że aparat je utracił. Dlatego gorąco zachęcam do materiału poniżej w którym krok po kroku opisuję jak edytować zdjęcia, od początku do samego końca.


Autorem tekstu jest:

Dariusz Lepiarczyk

Poszukiwacz szczęścia, realista z lekką tendencją do optymizmu. Pasjonat sztuki zatrzymywania w czasie. Nastawiony głównie na ciche podkradanie piękna natury, jednakże portret środowiskowy pociąga go niewiele mniej. Ceniący sobie jakość, a nie ilość. Ascetyczną, z wyboru, codzienność równoważy za pomocą niesamowitych przeżyć. Wspinaczka górska, snorkeling, nisko budżetowe podróże, słowem wszystko co wzmaga poczucie „tu i teraz”. Odwieczny przeciwnik lęku przed nieznanym. Miłośnik spokoju, równowagi oraz zwykłej, codziennej świadomości bycia, zaczynając od celebracji posiłków skończywszy na kontemplacji oddechu. Chodź zwykle stara się zachować spokój, to jednak wyprowadzony z równowagi energią dorównuje stadzie bizonów. 

http://www.focustoinfinity.pl/