Fotografia krajobrazowa – Dobratsch

14 kwietnia 2018 • 2 min

Fotografia krajobrazowa – Dobratsch

Choć nazwa mojego celu wskazuje, że wciąż jestem w Słoweniii, to jednak powróciłem do Austrii. Dobratsch leży w południowej Karyntii, dosyć blisko austriacko-słoweńskiej granicy. Natomiast rozpościerająca się z niego panorama sięga daleko poza ludzkie podziały obejmując Alpy słoweńskie, włoskie oraz oczywiście austriackie.

Jak już kiedyś wspominałem, bardziej cenie sobie wschody słońca niżeli zachody, dlatego na szlaku byłem już o 6 rano. Miałem półtorej godziny by dotrzeć na szczyt. Czasu aż nadto. Jednak niemal już na samym początku drogi zostałem zahipnotyzowany przez rozpościerające się u podnóża góry 60 tysięczne Villach. Choć niewielkie to przepięknie rozświetlone, między innymi za sprawą jednego z większych dworców kolejowych w okolicy. Miasto jest usytuowane po wschodniej, czyli tej piękniejszej, z mojej perspektywy, stronie góry.

 

Panował przedświt, zapewniając idealną wręcz równowagę pomiędzy kolorowym niebem, a powoli budzącym się do życia rozświetlonym miastem.

Focus to Infinity Fotografia krajobrazowa Wschód słońca nad Villach Dobratsch

To zdjęcie chwilę mi zajęło więc nie zostało wiele zapasu by dotrzeć na szczyt. Włączyłem 3 bieg lecz to nie wystarczyło. Gdy na horyzoncie pojawia się słońce to znaczy, że czas się kończy. Zacząłem biec by zdążyć na ten najpiękniejszy moment wschodu słońca. Dotarłem do pierwszego miejsca, nieopodal szczytu, z które rozpościerał się już widok w kierunku Alp Julijskich. Słońce znajdowało się już nisko nad horyzontem, w szczelinie pomiędzy górami, a chmurami. Skierowałem zatem aparat prostopadle do kierunku światła i wycelowałem go w jeden z najwyższych szczytów w okolicy.

Mający 2645 metrów n.p.m Jalovec dumnie wznosi się ponad okoliczne szczyty, zdecydowanie wyróżniając się w krajobrazie.

Fotografia krajobrazowa Focus to Infinity Jalovec

Podczas tego wyjścia w góry kolejny raz okazało się, że nie trzeba zdobywać szczytów by mieć okazję do świetnych zdjęć. Ten bajeczny wschód słońca nad Villach został sfotografowany po 15, może 30 minutach drogi. Nagle okazuje się, że zdjęcie z którego jestem najbardziej zadowolony z całego wyjazdu, zostało zrobione niemalże najmniejszym nakładem pracy. Dlatego nawet najkrótsza wycieczka, w najprostszym terenie może zaowocować spektakularnym zdjęciem. To tylko kwestia znalezienia się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie.

 

Autorem tekstu jest:

Dariusz Lepiarczyk

Poszukiwacz szczęścia, realista z lekką tendencją do optymizmu. Pasjonat sztuki zatrzymywania w czasie. Nastawiony głównie na ciche podkradanie piękna natury, jednakże portret środowiskowy pociąga go niewiele mniej. Ceniący sobie jakość, a nie ilość. Ascetyczną, z wyboru, codzienność równoważy za pomocą niesamowitych przeżyć. Wspinaczka górska, snorkeling, nisko budżetowe podróże, słowem wszystko co wzmaga poczucie „tu i teraz”. Odwieczny przeciwnik lęku przed nieznanym. Miłośnik spokoju, równowagi oraz zwykłej, codziennej świadomości bycia, zaczynając od celebracji posiłków skończywszy na kontemplacji oddechu. Chodź zwykle stara się zachować spokój, to jednak wyprowadzony z równowagi energią dorównuje stadzie bizonów. 

http://www.focustoinfinity.pl/